فروش هیدرویدیک اسید

هیدرویدیک اسید چیست؟

یدید هیدروژن (HI) یک مولکول دو اتمی و هیدروژن هالید است. محلول‌های آبی HI به هیدرویدیک اسید یا هیدروایودیک اسید، معروف هستند. با این حال، هیدروژن یدید و هیدروودیک اسید با هم متفاوت هستند زیرا هیدروژن یدید در شرایط استاندارد به صورت گاز است، در حالی که هیدرویدیک اسید یک محلول آبی از گاز است.

قدرت اسیدی هیدرویدیک اسید

هیدرویدیک اسید یک محلول آبی اسید بسیار قوی از هیدروژن یدید (معمولاً غلظت محلول آن %57_48 می‌باشد) است. از لحاظ قدرت اسیدی رتبه دوم را بین هیدرو هالیدها بعد از هیدرو استادین دارد. از هیدرویدیک اسید معمولاً به عنوان شناساگر شیمیایی استفاده می‌شود. هیدرویدیک اسید یکی از اسیدهای قوی می‌باشد که به طور کامل در آب یونیزه می‌شود.

اسیدیته بالا در اثر پراکندگی بار یونی بر آنیون آن ایجاد می‌شود. یون یدید بسیار بزرگ‌تر از هالیدهای رایج دیگر است، که منجر به پراکنده‌شدن بار منفی در یک فضای بزرگ می‌شود. در مقابل، یون کلرید بسیار کوچک‌تر است، به این معنی که بار منفی آن متمرکزتر است و منجر به تعامل قوی‌تر بین پروتون و یون کلرید می‌شود. این درجه تعامل ضعیف H · · · I در HI باعث تفکیک پروتون از آنیون می‌شود و به همین دلیل HI  اسید قوی می­‌باشد.

HI(g) + H2O(l) → H3O+(aq) + I−(aq) Ka ≈ 1010

HBr(g) + H2O(l) → H3O+(aq) + Br−(aq) Ka ≈ 109

HCl(g) + H2O(l) → H3O+(aq) + Cl−(aq) Ka ≈ 106

واکنش‌پذیری هیدرویدیک اسید:

هیدرویدیک اسید به راحتی با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان می‌دهد و منجر به ایجاد رنگ‌های تند در نمونه‌های قدیمی می‌شود.

 4HI + O2 → 2 H2O + 2 I2

HI + I2 → HI3

مانند سایر هالوژن‌ها، هیدرویدیک اسید واکنش‌های ترکیب‌شدن را با هیدروکربن‌های اشباع‌نشده مانند آلکن‌ها انجام می‌دهد.

موارد مصرف و کاربرد هیدرویدیک اسید:

  • کاتالیزور

فرآیند Cativa بزرگترین مسیر مصرف هیدرویدیک اسید است که هیدرویدیک اسید به عنوان کو-کاتالیست در فرآیند تهیه­‌ی اسید استیک با کربناسیون، متانول عمل می‌کند.

  • ضد عفونی‌کننده

با داشتن اسیدیته بالا، بسیاری از میکروب‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد و اغلب به عنوان ضد عفونی‌کننده ابزار و دستگاه­‌های پزشکی استفاده می‌شود.

  • استفاده غیر قانونی

مت­آمفتامین، یک داروی غیرقانونی و اعتیاد آور، همچنین به نام “یخ” یا “مت” شناخته می‌شود. با ترکیب هیدرویدیک اسید با فسفر قرمز و شبه ادرین یا افدرین می‌تواند تولید شود. هیدریودیک اسید به دلیل توانایی عالی در کاتالیزوری، می‌تواند مقادیر زیادی از دارو را بدون نیاز به فرآیندهای شیمیایی پیچیده تولید کند.

ایمنی هیدرویدیک اسید:

هیدرویدیک اسید یک مایع خطرناک و خورنده است که باید با احتیاط از آن استفاده شود. همچنین فرم‌های غلیظ آن، مایع اسیدی را آزاد می‌کنند که خطرناک است. اگر اسید یا غبار با پوست، چشم‌ها یا اندام‌های داخلی در تماس باشد، آسیب در موارد شدید می‌تواند برگشت‌ناپذیر یا حتی کشنده باشد.

خرید هیدرویدیک اسید:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول هیدرویدیک اسید مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست