مرطوب کننده های ضد پیری

طبق داده های IRI، فروش گسترده محصولات مراقبت از پوست در بازار 2.1٪ افزایش یافته است، اما فروش محصولات ضد پیری صورت 3.5٪ کاهش یافته است. افراد نسل هزاره به احتمال زیاد قبل از اینکه به یک شیشه از هر چیزی که نوید جوانی را می‌دهد، برسند، از مرطوب‌کننده لب، دستمال مرطوب صورت و درمان‌های آکنه استفاده می‌کنند.

در نتیجه، بخش ضد پیری روند نزولی مداوم پنج ساله خود را ادامه داده است و طبق گفته محققان، فروش در حدود 2/2 میلیارد دلار در سال 2010 به 1.9 میلیارد دلار در سال 2015 رسیده است.

سرانجام، در این مرحله از زندگی خود، هزاره‌ها درآمد قابل استفاده چندانی ندارند و جای کمی برای کرم‌ها، سرم‌ها یا روش‌های درمانی ضد پیری دارند. اساساً، آن‌ها به بافت، درخشندگی و نتایج قابل مشاهده پوست اهمیت زیادی می‌دهند و از این رو ترجیح آن‌ها برای آرایش و استفاده از پایه با قیمت مناسب و کاربرد آسان است – محصولی که برای دیدن مزایای آن‌ها نیاز به هفته‌ها انتظار ندارد.

مرطوب‌کننده‌های ضد پیری، اگرچه گاهی اوقات به عنوان لوازم آرایشی در نظر گرفته می‌شوند، اما در بسیاری از اختلالات پوستی فواید خوبی دارند. آن‌ها بیشتر به عنوان عوامل درمانی توسط متخصصین پوست و مصرف‌کنندگان استفاده می‌شوند. آن‌ها به اشکال و بافت‌های مختلفی ارائه می‌شوند.

فرمولاسیون مرطوب‌کننده‌های ضد پیری

کرم‌های ضد پیری عمدتا محصولات مراقبت از پوست مبتنی بر مرطوب‌کننده هستند که با ادعای جوانتر نشان دادن مصرف‌کننده با جلوگیری از علائم پیری پوست، به بازار عرضه می‌شوند.

مرطوب‌کننده‌ها نرم هستند، مواد روغنی که با مالیدن به پوست وارد می‌شوند. آن‌ها برای جایگزینی روغن‌های طبیعی پوست و تهیه یک فیلم محافظ آرام‌بخش استفاده می‌شوند. آن‌ها باعث آهسته شدن تبخیر رطوبت پوست می‌شوند، در نتیجه باعث حفظ رطوبت و بهبود ویژگی‌های ظاهری و لمسی پوست خشک و پیر می‌شوند.

انواع مرطوب‌کننده‌ها

جاذب‌های رطوبت

جاذب‌های رطوبت که برای هیدراته نگه داشتن پوست، آب را به سلول‌های پوست می‌کشانند. مواد اصلی عبارتند از گلیسیرین، اسید لاکتیک، اوره، هیالورونیک اسید و آلفا هیدروکسی اسیدهای (AHA). این کرم‌ها حاوی روغن‌های سنگین‌تری نیستند.

پرکننده‌ها

پرکننده‌ها، نرم‌کننده‌هایی هستند که شکاف بین سلول‌های پوستی را که فاقد چربی‌های مرطوب‌کننده هستند پر می کنند. عناصر اصلی عبارتند از لانولین، روغن معدنی و وازلین.

سدهای رطوبتی

وقتی پوست آسیب دیده یا سطح سرامید آن تخلیه شده باشد، خشک می شود و آسیب می بیند. ماده اصلی سرامیدها است.

آب بند رطوبت برای خیساندن پوست در رطوبت طراحی شده است. ترکیبات اصلی روغن گل رز، روغن آووکادو و روغن فندق است. این ترکیبات مهر و موم کننده برای پوست‌های کم آب و پیر کار می کنند. آبی که از لایه‌های عمیق اپیدرمی منشأ می‌گیرد به سمت بالا حرکت می‌کند تا سلول‌های لایه شاخی را مرطوب کند.

اساساً، مرطوب‌سازی پوست شامل ترمیم سد پوست، افزایش میزان آب و کاهش TEWL برای بازیابی توانایی سد چربی در جذب و نگهداری آب است.

کرم‌ها با مواد اولیه مانند دی متیکون، وازلین، روغن معدنی، روغن کنجد، روغن آفتابگردان، سیلیکون ها، شی باتر، نیاسین آمید، روغن زیتون، روغن دانه گل رز، اکسید روی (زینک اکساید) و  اکسید تیتانیوم فرموله می‌شوند تا از بین رفتن آب ترانس اپیدرمال در نتیجه کاهش محتوای آب پوست جلوگیری کنند.

در درماتولوژی، متخصصان خاطر نشان می‌کنند هر چیزی که محتوای آب پوست را افزایش دهد، بر اساس تعریف، استحکام پوست را افزایش می‌دهد. هرچه مرطوب‌کننده انسداد بیشتری داشته باشد، بهبود سفتی پوست بهتر می‌شود. از این رو، مرطوب‌سازی انسدادی از کمبود آب در لایه شاخی جلوگیری می‌کند.

عامل مرطوب‌کننده طبیعی (NMF) مخلوطی طبیعی از اسیدهای آمینه، لاکتات‌ها، اوره و الکترولیت‌ها است که به لایه شاخی پوست در حفظ آب کمک می‌کند. به طور معمول پوست هنگامی که میزان رطوبت آن به 10٪ کاهش یابد، “خشک” در نظر گرفته می‌شود و این از دست دادن تداوم لایه شاخی است.

مرطوب‌کننده‌های معمول شامل گلیسیرین، سوربیتول، اوره، عسل، کلاژن، سدیم PCA، هیالورونیک اسید، اسیدهای هیدروکسی آلفا و قندها هستند. اما غلظت زیاد پروپیلن گلیکول و اوره می تواند تحریک‌کننده باشد. مخلوط خالص اسیدهای آمینه مرطوب‌کننده های ضعیفی هستند. اوره و اسید لاکتیک کراتولیتیک هستند.

اوره در غلظت کمتر (10٪) یک ماده مرطوب‌کننده است، اما در غلظت های بالاتر (30-30٪) به طور ملایم کراتولیتیک است. به نظر می‌رسد اسید لاکتیک یا گلیکولیک اسید انسجام سلول های لایه شاخی را افزایش می‌دهد، در نتیجه از زبری و پوسته پوسته شدن پوست می‌کاهد. علائم دیگر افتادگی، چین و چروک و پیری مانند قرمزی، تغییر رنگ قهوه‌ای، زردی، رشد غیر عادی و بافت ضعیف است.

مواد فعال در مرطوب‌کننده‌های ضد پیری

مواد فعال را می‌توان به هفت دسته تقسیم کرد: ضد آفتاب‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها، ضد التهاب‌ها، روشن‌کننده‌های رنگدانه، ترمیم‌کننده‌های کلاژن، لایه‌بردارها و ترمیم‌کننده‌های آبرسانی/سد پوستی.

عوامل اصلاح‌کننده رنگدانه‌ها عبارتند از هیدروکینون، اسید کوجیک، اسید آسکوربیک و ویتامین E، اسید آزلائیک، اسید الاژیک (پلی فنول)، پیکنوژنول، اسیدهای چرب (اسید لینولئیک)، نیاسین آمید و سویا.

گیاهان دارویی ضد التهاب عصاره شیرین بیان، آزلائیک اسید، آلوئه ورا، بابونه، گل مینا، جو دوسر، پیکنوژنول، لیکوپن، سیلیمارین، کوئرستین و آلانتوئین است. آنتی‌اکسیدان‌ها EGCG، ویتامین E، ویتامین C، گیاه قهوه، ساقه ایدبنون، سویا و انگور هستند.

لایه برداری پوست
لایه برداری پوست

تحقیقات در حال انجام

علی‌رغم کاهش فروش در گروه، تلاش برای پوست جوان تر منجر به دستیابی به فناوری ضد پیری شده است. کرم‌های ضد پیری ممکن است شامل مواد مرطوب‌کننده معمولی باشند و معمولاً حاوی برخی از مواد ضد پیری خاص مانند آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA) و بتا هیدروکسی اسیدها یا سایر لایه‌بردارهای شیمیایی برای لایه‌برداری پوست هستند.

آن‌ها به حل شدن چسب بین سلولی کمک می‌کنند که سلول‌های مرده را روی پوست نگه می‌دارد. محصولات ساخته شده با این مواد فعال، در صورت استفاده روزانه، به تدریج باعث افزایش لایه‌برداری از اپیدرم می‌شوند. این سلول‌های پوستی جدیدتری را در معرض دید پوست قرار می‌دهد AHA ها ممکن است برخی از پوست را تحریک کرده و باعث قرمزی و پوسته پوسته شدن شوند.

پپتیدهایی مانند ماتریکسیل، پپتید مس کوآنزیم  Q10، آرگیرلین یا استیل هگزا پپتید-3 عضلات صورت را شل می‌کنند تا از ایجاد چین و چروک و خطوط ظریف جلوگیری کنند.

کرم‌های ضد آفتاب سطح بالایی از محافظت در برابر UVA را فراهم می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از مولکول های ناپایدار معروف به رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. آزلائیک اسید، فنیل اتیل رزورسینول و اندسیل نویل فنیل آلانین.

این محصولات باید حاوی ترکیبی از مواد محافظ در برابر اشعه UVA و UVB باشند. برای محافظت در برابر UVA، از اکسید روی، آووبنزون​​، اکامسول، دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید. برای محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش، از سینامات‌ها (اوکتینوکسات)، سالیسیلات‌ها، (اکتیزالات) و دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید.

از آنتی‌اکسیدان‌های مختلفی نیز می‌توان استفاده کرد. به عنوان مثال، شما می‌توانید از آنتی‌اکسیدان‌های اولیه (اهدا کنندگان الکترون) مانند اسید اسکوربیک، رسوراترول، پلی‌فنول‌های چای، ویتامین E، گلوتاتیون یا آنتی‌اکسیدان‌های ثانویه مانند یون‌های فلزی کلات، مانند اسید اسکوربیک، سیلیبین، رسوراترول، ارگوتیونین، یا می‌توانید از آنتی‌اکسیدان‌های مشترک (برای تسهیل سایر آنتی‌اکسیدان‌ها) مانند L اسکوربیک اسید، ویتامین E، گلوتاتیون و ارگوتیونین استفاده کنید.

به طور کلی می‌توانید از آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند هم افزایی ویتامین های C و E، سلول های بنیادی گیاهی، کافئین، توت قهوه، چای سبز، ایدبنون و اسید فرولیک استفاده کنید.

بهبود اثر مرطوب‌کننده ضد پیری

دلایل عمده چین و چروک‌ها آسیب ناشی از خورشید، ژنتیک، پیری زمانی، از دست دادن هورمون، کاهش چربی و استخوان، افتادگی عضله و بر هم خوردن سد محافظ پوست است.

آبرسانی به پوست سطح پوست را صاف می‌کند. سطح پوست را نرم، قابل کشش و انعطاف‌پذیر می‌کند. یک مرطوب‌کننده ایده‌آل باید دارای ویژگی‌های زیر باشد: کاهش و جلوگیری از TEWL، بازگرداندن سد لیپید، تأمین آبرسانی فوری پوست، قابل قبول بودن از نظر زیبایی و قیمت مناسب. در آب و هوای امروز، فرمول‌ها اغلب ضد حساسیت، حساسیت‌زدا، عطر و طعم ندارند تحریک پوست شایع‌ترین اثر جانبی مربوط به مرطوب‌کننده‌ها است.

این واکنش‌های حسی به عنوان واکنش‌های هوشمندانه، گزگز کردن و نیش زدن مشخص شدند. بر اساس پاسخ پوست، آن را به چهار مکانیسم طبقه‌بندی می‌کند: تحریک حسی / ذهنی، درماتیت تماسی آلرژیک، کهیر تماسی غیر ایمونولوژیک و درماتیت تماسی تحریک‌کننده.

متأسفانه، بیشتر محصولات و درمان های ضد پیری اثرات طولانی مدت ندارند. یک مطالعه بالینی نشان داد که بهترین کرم‌ها در طی 12 هفته کمتر از 10٪ باعث کاهش چین و چروک می‌شوند، که به سختی قابل توجه چشم انسان است.

مطالعه دیگر نشان داد که مرطوب‌کننده‌های ارزان قیمت به اندازه کرم‌های ضد چروک با قیمت بالا مؤثر هستند. مطالعه انجام شده در سال 2009 در دانشگاه منچستر نشان داده شده است که برخی از مواد دارای تأثیرات مثبتی هستند.نشان داده شده است که رتینوئیدها، به صورت رتینیل پالمیتات در فرمولاسیون‌های مختلف، باعث کاهش خطوط ریز و منافذ پوست می شود.

قیمت فروش اسکوربیک اسید
قیمت فروش اسکوربیک اسید

L اسکوربیک اسید یکی از مؤثرترین مواد تشکیل‌دهنده است در کرم‌های چین و چروک.همچنین تصور می شود که به روند بهبود کمک می‌کند. ثابت شده است که فاکتور رشد اپیدرمال باعث کاهش خطوط ریز، چین و چروک و افتادگی می شود.

ظاهر جوان اعتماد به نفس، خوشبختی و موفقیت شغلی را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد. پوست یکی از واضح‌ترین نشانه‌های سن است. محصولاتی که از جدیدترین مواد ضد پیری استفاده می‌کنند چهره مراقبت از پوست را همانطور که می شناسیم تغییر می‌دهند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مهناز محمدی
  2021-05-25 17:15

  سلام به همگی،

  مدتی است که سعی کرده ام مرطوب کننده صورت را فرموله کنم اما با مشکل روبرو می شوم. بعد از 2 تا 5 دقیقه روی پوست ، این محصول کمی روی پوست چسبناک می شود ، یا انگار که پوست را سفت می کند. با این حال ، این محصول خود چسبنده نیست و به خصوص روی دست های من چسبندگی نمی کند. من سعی کردم مواد مختلفی را تغییر دهم و به نوعی گم شده ام که چه عواملی ممکن است باعث این اثر عجیب شود.

  این آخرین نسخه فرمول من است:

  آب 78.5٪
  روغن معدنی 9٪
  ریتامولس (گلیسیریل استئارات ، استئاریل الکل ، سدیم استئاریل لاکتیلات) 4.5
  پروپان دیول 4٪
  نیاسین آمید 2٪
  Germaben II 0.8٪
  صمغ زانتان 0.7٪
  دابمتیکون 0.5
  اسید سیتریک (تا pH ~ 6)
  چه کمکی می تونید به من بکنید؟
  با تشکر،

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست