کاهش فشار خون
 • گیاهان مفید برای کاهش فشار خون

  فشار خون بالا تقریباً نیمی از بزرگسالان آمریکایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این متداول‌ترین عامل خطر قابل پیشگیری برای بیماری‌های قلبی است. در این مقاله تحقیقات علمی در مورد 10 گیاه و ادویه‌جات که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند، مورد بررسی قرار گرفته است.

  مدیریت فشار خون بالا

  فشار خون بالا به عنوان حداقل داشتن یکی از موارد زیر تعریف شده است:

  • فشار خون سیستولیک (بالاترین عدد) بیش از 130 میلی‌متر جیوه
  • فشار خون دیاستولیک (تعداد پایین) بیش از 80 میلی‌متر جیوه
  • مقادیر سیستولیک و دیاستولیک بالاتر از این سطح است

  شما می‌توانید فشار خون را با داروهایی مانند مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) و مسدود کننده‌های کانال کلسیم کنترل کنید. بسیاری از تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی نیز می‌توانند فشار خون شما را کاهش دهند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهند.

  در حقیقت، مطالعات نشان داده است که برخی از گیاهان و ادویه‌ها ممکن است سطح فشار خون را کاهش دهند، بنابراین ممکن است بخواهید این مواد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. قبل از استفاده از هر یک از گیاهان زیر، حتماً با ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید. در زیر 10 گیاه وجود دارد که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند.

  • ریحان

  ریحان
  ریحان

  ریحان (Ocimum basilicum) گیاهی خوش طعم است که به انواع مختلف وجود دارد. در طب جایگزین محبوب است زیرا غنی از ترکیبات مختلف قدرتمند است. ریحان شیرین سرشار از اوژنول است. تحقیقات این آنتی‌اکسیدان گیاهی را به بسیاری از مزایای سلامتی از جمله کاهش فشار خون مرتبط کرده است.

  مطالعات نشان می‌دهد که اوژنول با عملکرد به عنوان یک مسدود کننده کانال طبیعی کلسیم، ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. مسدود كننده‌هاي كانال كلسيم از حركت كلسيم به داخل قلب و سلول‌هاي شرياني جلوگيري كرده و به عروق خوني اجازه مي‌دهد تا آرام شوند.

  مطالعات حیوانی نشان داده است که عصاره‌های شیرین ریحان به شل شدن رگ‌های خونی و نازک شدن خون کمک می‌کند، که به نوبه خود به کاهش فشار خون کمک می‌کند. با این حال، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند تا بررسی کنند که آیا ریحان به کاهش فشار خون در انسان کمک می‌کند یا خیر.

  • جعفری

  جعفری
  جعفری

  جعفری (Petroselinum crispum) یک گیاه محبوب در غذاهای آمریکایی، اروپایی و خاورمیانه است. بومی مدیترانه است و از نظر تغذیه‌ای دارای خواص چشمگیری است.

  جعفری حاوی ترکیبات مختلفی مانند ویتامین C و کاروتنوئیدهای رژیمی است که ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

  چندین مطالعه نشان داده است که آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئید باعث کاهش فشار خون و LDL (کلسترول بد)، یک عامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شوند. مطالعات حیوانی نشان داده است که جعفری فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می‌دهد با عملکردی مانند مسدود کننده کانال کلسیم – نوعی دارو که به آرامش و گشاد شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند. با این حال، تحقیقات انسانی محدودی در مورد جعفری و فشار خون وجود دارد. برای درک بهتر اثرات آن لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

  • دانه‌های کرفس

  کاهش فشار خون
  کاهش فشار خون

  دانه‌های کرفس (Apium graveolens) ادویه‌ای همه کاره است که دارای مواد مغذی مختلفی مانند آهن، منیزیم، منگنز، کلسیم و فیبر است.

  جالب توجه است، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که دانه‌های کرفس ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

  یک مطالعه در موش صحرایی اثر عصاره دانه کرفس بر فشار خون را بررسی کرد.

  این مطالعه نشان داد که عصاره دانه کرفس باعث کاهش فشار خون در موش‌های دارای فشار خون بالا می‌شود – اما در موش‌هایی که فشار خون طبیعی دارند صادق نیست.

  محققان پیشنهاد کرده‌اند که ترکیبات موجود در عصاره دانه کرفس ممکن است با عملکرد به عنوان یک مسدود کننده کانال طبیعی کلسیم، به کاهش فشار خون کمک کنند.

  علاوه بر این، دانه کرفس منبع خوبی از فیبر غذایی است که با کاهش فشار خون ارتباط دارد.

  همانطور که گفته شد، فقط چند مطالعه در مورد دانه کرفس و فشار خون وجود دارد. دانشمندان باید تحقیقات انسانی بیشتری را در این زمینه انجام دهند.

  • پنجه گربه چینی

  پنجه گربه چینی
  پنجه گربه چینی

  مدتهاست که مردم از پنجه گربه چینی در طب سنتی چین برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله فشار خون بالا استفاده می‌کنند.

  نام علمی آن Uncaria rhynchophylla است و به آن Gou-Teng یا Chotoko نیز گفته می‌شود.

  پنجه گربه چینی حاوی ترکیبات مختلفی مانند هیرسوتین و رینکوفیلین است. مطالعات حیوانی نشان داده است که اینها ممکن است با عملکرد به عنوان مسدود کننده‌های طبیعی کانال کلسیم فشار خون را کاهش دهند.

  علاوه بر این، این ترکیبات ممکن است رگ‌های خونی را تحریک به تولید اکسید نیتریک کنند که یک ترکیب شیمیایی است که کمک می‌کند تا رگ‌های خونی شل و گشاد شوند.

  مطالعات حیوانی از این اثرات پشتیبانی می‌کند، نشان می‌دهد که مصرف عصاره پنجه گربه چینی یا ترکیبات آن فشار خون را کاهش می‌دهد و به جریان خون کمک می‌کند. با این حال، مطالعات انسانی هنوز در این زمینه محدود است.

  • Bacopa monnieri

  کاهش فشار خون
  کاهش فشار خون

  Bacopa monnieri گیاهی است که در مناطق باتلاقی در جنوب آسیا رشد می‌کند. پزشکان داروی آیورودا حاصل از آن را برای درمان بیماری‌های مختلف، از جمله اضطراب، مشکلات حافظه و فشار خون بالا استفاده می‌کنند. در مطالعات حیوانی، Bacopa monnieri با تحریک رگ‌های خونی برای آزاد سازی اکسید نیتریک، به کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولی کمک کرد.

  یک مطالعه 12 هفته‌ای بر روی 54 فرد بزرگسال سالم، تأثیرات Bacopa monnieri بر حافظه، اضطراب، افسردگی و فشار خون را بررسی کرد. در حالی که این گیاه بیشتر جنبه‌های ذهنی را بهبود می‌بخشد، اما بر فشار خون تأثیر نمی‌گذارد. اگرچه یافته‌های مطالعات حیوانی امیدوار کننده است، اما تأثیرات Bacopa monnieri بر فشار خون در انسان هنوز نامشخص است. دانشمندان باید تحقیقات بیشتری در مورد اثرات این گیاه انجام دهند.

  • سیر

  سیر
  سیر

  سیر سرشار از ترکیبات بسیاری است که ممکن است برای قلب شما مفید باشد.

  به طور خاص، سیر حاوی ترکیبات گوگردی مانند آلیسین است که ممکن است به افزایش جریان خون و آرامش رگ‌ها کمک کند. در مجموع، این عوامل ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند. مروری بر 12 مطالعه در بیش از 550 فرد مبتلا به فشار خون نشان داد که مصرف سیر به ترتیب به طور متوسط 8.3 میلی‌متر جیوه و 5.5 میلی‌متر جیوه فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می‌دهد.

  این کاهش مشابه اثرات داروهای فشار خون بود. یک مطالعه 24 هفته‌ای روی 30 نفر نشان داد که 600-1،500 میلی‌گرم عصاره سیر به همان اندازه داروی آتنولول در کاهش فشار خون مؤثر است.

  • آویشن

  آویشن
  آویشن

  آویشن یک گیاه معطر و طعم‌دار است که دارای ترکیبات بی‌شماری سالم است. رزمارینیک اسید یکی از این ترکیبات است. تحقیقات آن را با مزایای زیادی مانند کاهش التهاب و سطح قند خون و همچنین افزایش جریان خون مرتبط دانسته است. همچنین ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

  مطالعات حیوانی نشان داده است که مصرف اسید رزمارینیک با مهار آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) به میزان قابل توجهی به کاهش فشار خون سیستولیک کمک می‌کند. ACE مولکولی است که رگ‌های خونی را باریک می‌کند و فشار خون را افزایش می‌دهد. بنابراین، مهار آن ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

  مطالعات حیوانی دیگر نشان داده است که مصرف عصاره آویشن عوامل خطر بیماری قلبی مانند کلسترول کامل، کلسترول LDL (بد)، تری گلیسیرید و فشار خون را کاهش می‌دهد. با این وجود، تحقیقات انسانی محدودی در مورد آویشن و فشار خون وجود دارد. دانشمندان برای تحقیق در مورد این تأثیرات در انسان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

  • دارچین

  دارچین
  دارچین

  دارچین ادویه‌ای معطر است که از پوست داخلی درختان از تیره Cinnamomum حاصل می‌شود. مردم قرن‌ها در طب سنتی از آن برای درمان بیماری‌های قلبی از جمله فشار خون بالا استفاده می‌کردند. گرچه کاملاً مشخص نشده است که چطور دارچین فشار خون را کاهش می‌دهد، تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که می‌تواند به اتساع و شل شدن رگ‌های خونی کمک کند.

  بررسی 9 مطالعه شامل 641 شرکت‌کننده نشان داد که مصرف دارچین به ترتیب متوسط ​​6.2 میلی‌متر جیوه و 3.9 میلی‌متر جیوه فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می‌دهد. وقتی افراد دارچین را بیش از 12 هفته به طور مداوم مصرف می‌کردند، این اثر بیشتر بود. علاوه بر این، بررسی 3 مطالعه شامل 139 شرکت‌کننده با دیابت نوع 2، اثرات مصرف دارچین را بررسی کرد.

  کسانی که بیش از 12 هفته 500-2400 میلی‌گرم دارچین روزانه مصرف می‌کردند، به طور متوسط ​​5.39 میلی‌متر جیوه در فشار خون سیستولیک و 2.6 میلی‌متر جیوه در فشار خون دیاستولیک کاهش یافتند. مصرف دارچین در وعده‌های غذایی آسان است. مکمل‌های دارچین غلیظ گزینه دیگری است.

  • زنجبیل

  زنجبیل
  زنجبیل

  زنجبیل فوق‌العاده همه کاره و اصلی در داروهای جایگزین است. مردم قرن‌ها از آن برای بهبود بسیاری از جنبه‌های سلامت قلب، از جمله گردش خون، سطح کلسترول و فشار خون استفاده کرده‌اند.

  مطالعات انسان و حیوانات نشان داده است که مصرف زنجبیل از چند طریق باعث کاهش فشار خون می‌شود. این ماده به عنوان یک مسدود کننده کانال کلسیم طبیعی و مهار کننده طبیعی ACE عمل می‌کند. مسدود کننده‌های کانال کلسیم و مهار کننده‌های ACE انواع داروهای فشار خون هستند.

  یک مطالعه در بیش از 4000 نفر نشان داد که کسانی که بیشترین زنجبیل را مصرف می‌کنند – 2 تا 4 گرم در روز – کمترین خطر ابتلا به فشار خون بالا را دارند. زنجبیل خوشمزه است و به راحتی همراه با وعده‌های غذایی وارد رژیم غذایی می‌شود.

  • هل

  هل
  هل

  هل ادویه‌ای لذیذ و با طعم کمی شیرین و عطر شدید است. مملو از آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. یک مطالعه 12 هفته‌ای بر روی 20 بزرگسال مبتلا به فشار خون بالا که تشخیص داده شد نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم پودر هل به طور قابل توجهی فشار خون را کاهش می‌دهد، و آن را نزدیک به حد طبیعی کاهش می‌دهد.

  مطالعات لوله آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهد که هل می‌تواند به عنوان یک مسدود کننده طبیعی کانال کلسیم و ادرارآور، به کاهش فشار خون کمک کند. ادرار آور ترکیبی است که از طریق دفع ادرار به جمع شدن آب کمک می‌کند. در حالی که این یافته‌ها امیدوار کننده است، تحقیقات در این زمینه هنوز کاملاً جدید است. بنابراین، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای بررسی بیشتر اثرات هل در انسان انجام دهند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست