مواد اولیه صنعتی

کادمیم سولفید

سفارش محصول تماس با کارشناس

کادمیم سولفید ترکیب معدنی با فرمول CdS است. کادمیم سولفید یک جامد زرد رنگ است. در طبیعت با دو ساختار کریستالی مختلف به عنوان مواد معدنی کمیاب greenockite و hawleyite مشاهده می‌شود. اما به عنوان یک ماده جایگزین ناخالصی در سنگ‌های  با ساختاری مشابه sphalerite و  wurtziteکه منابع اصلی اقتصادی کادمیم هستند رواج دارد. کادمیم سولفید به عنوان ترکیبی که جداسازی و تصفیه آن آسان است، منبع اصلی کادمیوم برای کلیه کاربردهای تجاری است. در قرن هجدهم رنگ زرد روشن آن منجر به پذیرش آن به عنوان رنگ‌دانه‌ای برای رنگ زرد “زرد کادمیوم” شد.

تولید کادمیم سولفید:

کادمیم سولفید را می‌توان با ترسیب از نمک محلول کادمیوم (II) محلول با یون سولفید تهیه کرد. این واکنش برای آنالیز وزنی و آنالیز کیفی معدنی استفاده شده است.

مسیر اولیه و درمان بعدی محصول، بر فرم شکل ایجاد شده (یعنی مکعب در مقابل شش‌ضلعی) تأثیر می‌گذارد. بیان شده است که روش‌های ترسیب شیمیایی به شکل  بر روی، مکعب روی می‌باشد.

تولید رنگ‌دانه معمولاً شامل رسوب CdS، شست‌وشوی رسوب جامد برای از بین‌بردن نمک محلول کادمیوم محلول و به دنبال آن کلسیناسیون (برشته‌شدن) برای تبدیل آن به شکل شش‌ضلعی و به دنبال آن فرز کردن برای تولید پودر است. در صورت نیاز به سلنید سولفید کادمیم، CdSe با CdS رسوب داده می‌شود و سولفوسلنید کادمیم در مرحله کلسیناسیون ایجاد می‌شود.

سولفید کادمیم گاهی با باکتری‌های سولفات کاهش می‌یابد.

واکنش‌پذیری سولفید کادمیم:

سولفیـد کادمیم می‌تواند در اسیدها حل شود:

CdS + 2 HCl → CdCl۲ + H۲S

هنگامی که محلول‌های سولفید حاوی ذرات CdS پراکنده با گاز هیدروژن تحت تابش تولید می‌شوند.

H۲S → H۲ + S ΔHf = +۹.۴ kcal/mol

مکانیسم پیشنهادی شامل جفت الکترون / سوراخ ایجاد شده در هنگام جذب نور توسط سولفیـد کادمیم می‌باشد.

  • تولید جفت سوراخ الکترونی:

CdS +  → e + hole+

  • واکنش الکترون:

۲e + ۲H۲O → H۲ + ۲OH

  • واکنش سوراخ:

۲hole+ + S۲− → S

کاربرد‌های کادمیم سولفید:

  • رنگ‌دانه:

رنگ‌دانه سولفید کادمیوم زرد رنگ به عنوان رنگ‌دانه در پلاستیک‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارای ثبات حرارتی خوب، مقاومت در برابر نور و هوا، مقاومت شیمیایی و ظرفیت بالای را نشان می‌دهد.

به عنوان رنگ‌دانه، CdS به زرد کادمیوم معروف است.

  • کاربرد تاریخی در هنر:

در دسترس بودن تجاری سولفید کادمیوم از دهه ۱۸۴۰ منجر به تصویب آن توسط هنرمندان، به ویژه ون گوگ، مونه (در سریال‌های لندن و سایر آثار) و ماتیس شد. از وجود کادمیم در رنگ‌ها برای شناسایی جعل در نقاشی‌هایی که گفته می‌شود قبل از قرن ۱۹ تولید شده، استفاده شده است.

  • محلول‌های  CdS-CdSe

CdS و CdSe  محلول‌های جامد را تشکیل می‌دهند.

با افزایش مقادیر سلنید کادمیوم، رنگ رنگ‌دانه‌ها به سمت قرمز تغییر می‌کند. به عنوان مثال رنگدانه ۲۰CI نارنجی  و رنگدانه ۱۰۸CI قرمز است.

ایمنی استفاده از کادمیم سولفید:

سولفید کادمیم سمی است، به خصوص وقتی که به عنوان گرد و غبار استنشاق می‌شود، خطرناک است و ترکیبات کادمیم به طور کلی سرطان زا محسوب می‌شوند. هنگامی که از CdS به عنوان رنگ در خال کوبی استفاده می‌شود، مشکلات زیست سازگاری گزارش شده است.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cadmium_sulfide

https://books.google.com/books?id=IIC3sYWh_NUC&pg=PA155#v=onepage&q&f=false

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Standard_Book_Number

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید