کتون

قروش کتون

فروشنده:

تاریخ:

کتون­‌ها:

یکی از دسته‌­های ترکیبات آلی هستند که با حضور یک گروه کربونیل که در آن اتم کربن با پیوند کووالانسی به یک اتم اکسیژن متصل می‌شود، شناخته می­‌شوند. دو پیوند باقی‌مانده، اتصال به سایر اتم‌­های کربن یا رادیکال­‌های هیدروکربن (R) است.

کتون‌­ها از نظر ساختاری شبیه آلدهیدها بوده و دارای یک گروه کربونیل هستند. کتون­‌ها می­‌توانند با اکسیداسیون الکل­‌های ثانویه تولید شوند. از طرفی ترکیباتی نسبتاً پایدار هستند و به راحتی اکسید نمی‌­شوند. کتون‌­ها نسبت به متابولیسم بدن مقاوم هستند و اغلب توسط ادرار و بدون تغییر دفع می­‌شوند.

ترکیبات کتونی دارای خصوصیات فیزیولوژیکی مهمی هستند. آن­‌ها در چندین قند و نیز جهت استفاده دارویی در ترکیباتی از جمله هورمون­‌های استروئیدی طبیعی و مصنوعی یافت می‌­شوند. به عنوان مثال مولکول­‌های ماده ضد التهاب کورتیزون حاوی سه گروه کتون است.

بسیاری از کتون‌ها شناخته شد‌ه‌اند و بسیاری از آن­‌ها در صنعت و زیست­‌شناسی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. کتون­‌ها شامل بسیاری از قندها (کتوزها) و استون (کوچک‌ترین کتون) می­‌باشد.

تنها تعداد کمی از کتون­‌ها در مقیاس بزرگ صنعتی تولید می­‌شوند. آن‌­­ها می­‌توانند با روش‌­های گسترده‌­ای سنتز شوند و به دلیل سهولت در تهیه، پایداری نسبی و واکنش‌­پذیری بالا، می­‌توان گفت واسطه‌­های شیمیایی ایده‌­آلی هستند. بسیاری از ترکیبات آلی پیچیده با استفاده از کتون­‌ها به عنوان اساس ساختاری سنتز می­‌شوند. کتون‌­ها بیشتر به عنوان حلال به خصوص در صنایع تولید مواد منفجره، لاک، رنگ و پارچه استفاده می‌­شوند. کتون­‌ها به عنوان نگه‌دارنده و سیالات هیدرولیک نیز استفاده می‌­شوند.

مهم‌ترین کتون:

مهم‌ترین کتون، (متیل‌اتیل‌کتون) استون (CH3COCH3) می­‌باشد که مایعی با بوی نسبتاً شیرین است. استون یکی از معدود ترکیبات آلی است که در آب بی‌نهایت محلول است و بسیاری از ترکیبات آلی را نیز حل می‌­کند. به این دلیل و نیز به دلیل داشتن نقطه جوش پایین (56 درجه سانتی‌گراد) است که باعث می‌شود به راحتی تبخیر شود.

استون یکی از مهم‌­ترین حلال­‌های صنعتی است که در محصولاتی مانند:

  • رنگ
  • لاک
  • رزین
  • روکش و پاک‌کننده ناخن مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

متیل اتیل کتون

دسته‌بندی کتون­‌ها:

کتون­‌ها براساس گروه­‌های جانشینی طبقه‌بندی می‌شوند. یک طبقه­‌بندی اصلی، کتون‌­ها را به مشتقات متقارن و نامتقارن تقسیم می­‌کند. استون و بنزوفنون کتون­‌های متقارن هستند. استوفنون یک کتون نامتقارن است.

دی‌کتون­‌ها دی استیل (به عنوان طعم‌دهنده در ذرت بو داده)، استیل‌استون
کتون‌های اشباع‌نشده معمولاً دارای واحدهای آلکن و آلکین هستند مانند متیل وینیل‌کتون
کتون‌های حلقوی سیکلوهگزانون، ایزوفورون (از مشتقات استون) و سیکلوبوتانون

واکنش‌­های کتون­‌ها:

کتون­‌ها بسیار واکنش‌­پذیر هستند، گرچه میزان واکنش‌­پذیری آن‌­ها کمتر از آلدئیدها می­‌باشد. بیشتر فعالیت‌­های شیمیایی آن­‌ها ناشی از ماهیت گروه کربونیل است. کتون­‌ها به راحتی انواع مختلفی از واکنش‌­های شیمیایی را تحمل می­‌کنند. دلیل اصلی این است که گروه کربونیل بسیار قطبی است که یعنی توزیع الکترون‌­ها نابرابر است و بدین ترتیب به اتم کربن بار مثبت جزئی می‌­دهد و باعث می­‌شود که توسط نوکلئوفیل­‌ها (گونه‌های شیمیایی هستند که به مراکز دارای بار مثبت جذب می‌­شوند) تحت واکنش قرار گیرد. نوعی از واکنش­‌ها شامل واکنش‌­های اکسایش-کاهش و نوکلئوفیلی افزایشی (هسته‌­دوستی افزایشی) است. قطبیت گروه کربونیل هم بر خواص فیزیکی کتون­‌ها تأثیر می­‌گذارد.

الکل‌های ثانویه به راحتی با کتون­‌ها اکسیده می­‌شوند (R2CHOH → R2CO). این واکنش می‌­تواند در مرحله کتونی متوقف شود زیرا کتون­‌ها به طورکلی در برابر اکسیداسیون مقاوم هستند. اکسیداسیون یک الکل ثانویه با یک کتون توسط بسیاری از مواد اکسیدکننده، به ویژه اسیدکرومیک (H2CrO4)، پیریدینیوم کلروکرومات (PCC)، پتاسیم پرمنگنات (KMnO4) یا دی‌اکسید منگنز (MnO2) انجام می‌­شود.

مثال­‌هایی از کتون‌­ها:

  • آرتمیزیا کتون
  • کافور
  • کاروون
  • پینوکاروون
  • تیموکینون
  • وربنون

فروش کتون‌ها:

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز شما را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

شما مشتریان عزیز جهت دریافت قیمت می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

متیل‌اتیل‌کتون (MEK)

سیدی

اشتراک‌گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

محصولات مرتبط:

فهرست
Call Now Buttonتماس