متفورمین هیدروکلراید

ارسال سفارش به سراسر کشور در کوتاه‌ترین زمان

[کل: 0 میانگین: 0]

متفورمین هیدروکلراید، نمک هیدروکلراید متفورمین بیگوانید ترکیبی است که از واکنش متفورمین با یک هم ارز هیدروژن کلراید حاصل می‌شود. این ماده دارای فرمول مولکولی C4H12ClN5 می‌باشد.

متفورمین در سال 1922 کشف شد. ژان استرن پزشک فرانسوی، برای اولین‌بار در 1950 مطالعه اثرات متفورمین را درون بدن انسان انجام داد. در سال 1957 در فرانسه و در سال 1995 در ایالات متحده، متفورمین به عنوان دارو معرفی شد. این ماده در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی است که مؤثرترین و بی خطرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است. در سال 2016، این ترکیب چهارمین داروی تجویز شده در ایالات متحده با بیش از 81 میلیون نسخه بود.

کاربرد متفورمین هیدروکلراید:

متفورمین هیدروکلراید با فعالیت کاهش‌دهنده قند خون و دارای پتانسیل ضد نئوپلاستیک است.

متفورمین با بهبود حساسیت بافتی به انسولین و افزایش جذب آن توسط بافت‌ها به خصوص ماهیچه‌های اسکلتی باعث پایین آمدن قند خون می‌شود. از این طریق تولید کبدی و جذب روده‌ای گلوکز را کاهش می‌دهد در نتیجه در درمان دیابت غیر وابسته به انسولین که به اصلاح رژیم غذایی پاسخ نمی‌دهد موثر می‌باشد.

متفورمین هیدروکلراید، با نام تجاری Glucophage در بازار بین‌المللی، به عنوان اولین دارو برای درمان دیابت نوع 2 به خصوص در افرادی که اضافه وزن دارند، می‌باشد.

متفورمین ممکن است از طریق مهار کردن محور AMPK / mTOR و مهار بیان ماتریس MMP-9 که در بسیاری از بافت‌های سرطانی تنظیم شده است، اثرات ضد نئوپلاستیک را اعمال کند.

متفورمین باعث می‌شود مقدار اکسیژن بیشتری در هر سلول تولید شود در نتیجه طول عمر و استحکام سلولی را بالا می برد لذا متفورمین، می‌تواند یک گزینه مناسب برای انجام تحقیقات بیشتر به عنوان یک داروی ضد پیری باشد.

کاربرد متفورمین هیدروکلرایدعوارض جانبی استفاده از داروی متفورمین:

عوارض جانبی استفاده از داروی متفورمین شامل اسهال، حالت تهوع و درد شکمی است. اگر میزان دارو به صورت نامناسب یا دوزهای زیاد مصرف شود باعث بالا رفتن میزان اسید لاکتیک خون می‌شود که این موضوع نگران‌کننده می‌باشد. این دارو نباید در افراد مبتلا به بیماری کبدی یا کلیوی مصرف شود، با وجود این که هیچ آسیب مشخصی در دوران بارداری به وجود نمی‌آورد اما برای دیابت حاملگی، مصرف انسولین ترجیح داده می‌شود.

سیدی

اشتراک‌گذاری:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید