مزایا و موارد استفاده صمغ گوار

مزایا و موارد استفاده صمغ گوار

ارسال سفارش به سراسر کشور در کوتاه‌ترین زمان

[کل: 0 میانگین: 0]

صمغ گوار نوعی فیبر است که از دانه‌های گوار استخراج می‌شود (گیاهی که عمدتاً در هند و پاکستان یافت می‌شود). این ماده به عنوان یک ماده غذایی در غذاهای خاص استفاده می‌شود و صمغ گوار به صورت مکمل رژیم غذایی در دسترس است.

کاربرد‌ها:

در طب جایگزین، صمغ گوار اغلب به عنوان ملین استفاده می‌شود.

علاوه بر این، صمغ گوار به عنوان داروی طبیعی برای شرایط زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • یبوست
  • دیابت
  • کلسترول بالا
  • سندرم روده تحریک‌پذیر

گفته می‌شود صمغ گوار همچنین باعث کاهش وزن و جلوگیری از تصلب شرایین می‌شود.

فواید:

اگرچه تحقیقات در مورد تأثیرات سلامتی صمغ گوار نسبتاً محدود است، اما شواهدی وجود دارد که صمغ گوار ممکن است مزایای خاصی را ارائه دهد. در اینجا به برخی از یافته‌های کلیدی از مطالعات موجود نگاهی می‌اندازیم.

یبوست:

براساس یک مطالعه که در مجله ترکی Gastroenterology، منتشر شده، صمغ گوار تا حدی هیدرولیز شده (نوعی صمغ گوار) که در دسترس است، ممکن است به درمان یبوست در کودکان کمک کند. برای مطالعه، به 61 کودک مبتلا به یبوست به مدت چهار هفته صمغ گوار یا لاکتولوز (ملین) داده شد.

نتایج مطالعه نشان داد که هر دو درمان به طور یکسان در تسکین یبوست و درد شکمی همراه هستند. با این حال، به نظر می‌رسد که صمغ گوار تا حدی هیدرولیز شده عوارض جانبی کمتری نسبت به لاکتولوز ایجاد می‌کند.

سندرم روده تحریک‌پذیر:

یک مطالعه منتشر شده در Digestive Diseases and Sciences indicates نشان می‌دهد که صمغ گوار ممکن است در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر مفید باشد. برای این مطالعه، 86 بیمار مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر هر روز به مدت سه ماه، پنج یا 10 گرم صمغ گوآر تا حدی هیدرولیز شده مصرف کردند. در پایان دوره درمان، هر دو گروه بهبود قابل توجهی در علائم دستگاه گوارش و کیفیت زندگی نشان دادند.

دیابت:

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که صمغ گوار ممکن است به محافظت در برابر دیابت کمک کند. به عنوان مثال، در مطالعه‌ای که در مجله ایرانی Pharmacognosy منتشر شده است، دانشمندان ثابت کردند که صمغ گوار نسبت به داروی ضد دیابت glibenclamide در کاهش کلسترول و قند خون در موش‌های صحرایی دیابتی مؤثرتر است. این مطالعه همچنین مشخص کرد که صمغ گوار به کاهش وزن بدن و مصرف مواد غذایی کمک می‌کند. با این حال، خیلی زود است که بگوییم آیا صمغ گوار ممکن است تأثیر مشابهی بر سلامت انسان داشته باشد یا خیر.

هشدارها:

اگرچه صمغ گوار معمولاً برای بیشتر افراد بی‌خطر است، اما ممکن است باعث عوارض جانبی زیادی (از جمله اسهال، گاز و اسهال) شود. در صورت مصرف زیاد، صمغ گوار ممکن است باعث انسداد مری یا روده‌ها شود.

از آنجا که برخی از نگرانی‌ها در باره این که آدامس گوار ممکن است سطح قند خون شما را تغییر دهد، وجود دارد، عدم استفاده از صمغ گوار در طی دو هفته بعد از عمل جراحي اهمیت دارد. علاوه بر این، افرادی که داروی دیابت مصرف می‌کنند، قبل از استفاده از صمغ گوار باید به پزشک معالج خود مراجعه کنند.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که ایمنی مکمل‌ها آزمایش نشده است و و مکمل‌های غذایی اغلب غیر قابل تنظیم هستند. در بعضی موارد، محصول ممکن است دوزهایی را که با مقدار مشخص شده برای هر گیاه متفاوت است، تحویل دهد. در موارد دیگر، ممکن است محصول با سایر مواد مانند فلزات آلوده شود. همچنین، ایمنی مکمل‌ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که دارای شرایط پزشکی هستند و یا داروهای مصرف می‌کنند، مشخص نشده است.

از کجا صمغ گوار را تهیه کنیم:

صمغ گوار به طور گسترده‌ای به صورت خرید آنلاین در دسترس است، در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی طبیعی و فروشگاه‌های متخصص در مکمل‌های غذایی یافت می‌شود.

استفاده از آن برای حفظ سلامتی:

اگرچه شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه صمغ گوار ممکن است به مشکلات سلامتی خاصی کمک کند (مانند یبوست و سندرم روده تحریک‌پذیر)، مهم است که قبل از استفاده از صمغ گوار و در معالجه هرگونه مشکل سلامتی با ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه خود مشورت کنید. خود درمانی یک بیماری مزمن با صمغ گوار و اجتناب یا تأخیر در مراقبت بر اساس استاندارد‌ها ممکن است عواقب جدی داشته باشد.

دیگر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

  • Giannini, EG., Mansi, C., Dulbecco, P., Savarino, V. “Role of Partially Hydrolyzed Guar Gum in the Treatment of Irritable Bowel Syndrome.” Nutrition. 2006 Mar;22(3):334-42.
  • Parisi, G., Bottona, E., Carrara, M., Cardin, F., Faedo, A., Goldin, D., Marino, M., Pantalena, M., Tafner, G., Verdianelli, G., Zilli, M., Leandro, G. “Treatment Effects of Partially Hydrolyzed Guar Gum on Symptoms, and Quality of Life of Patients With Irritable Bowel Syndrome. A Multicenter Randomized Open Trial.”Dig Dis Sci. 2005 Jun;50(6):1107-12.
  • Saeed, S., Mosa-Al-Reza, H., Fatemeh, AN., Saeideh, D. “Antihyperglycemic and Antihyperlipidemic Effects of Guar Gum on Streptozotocin-induced Diabetes in Male Rats.” Pharmacogn Mag. 2012 Jan;8(29):65-72.
  • Slavin, JL., Greenberg, NA. “Partially Hydrolyzed Guar Gum: Clinical Nutrition Uses.” Nutrition. 2003 Jun;19(6):549-52.
  • Üstündağ, G., Kuloğlu, Z., Kirbaş, N., Kansu, A. “Can Partially Hydrolyzed Guar Gum Be an Alternative to Lactulose in the Treatment of Childhood Constipation?” Turk J Gastroenterol. 2010 Dec;21(4):360-4.

سیدی

اشتراک‌گذاری:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 2 =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید