آرایشی و بهداشتی

فواید ویتامین C

سفارش محصول تماس با کارشناس

شما از قبل می‌دانید که مصرف ویتامین C برای سلامتی شما مفید است و ممکن است پرتقال و گریپ فروت را بار بیاورید تا در فصل سرما زمستان بدن خود را تقویت کنید.

ویتامین سی به طور طبیعی در پوست وجود دارد، اما در صورت استفاده موضعی از فواید زیادی نیز برخوردار است. در اینجا نگاه دقیق‌تری خواهیم داشت به این که ویتامین C چیست، از کجا می‌توان آن را پیدا کرد و چه فایده‌ای می‌تواند برای پوست شما داشته باشد.

ویتامین C
ویتامین  C

ویتامین C چیست؟

طبق تعریف موسسه ملی بهداشت، ویتامین C که به آن اسید اسکوربیک نیز گفته می‌شود، یک ماده مغذی محلول در آب است. بدن برای تشکیل ماهیچه و کلاژن به آن احتیاج دارد که به بهبود زخم و محکم نگه داشتن پوست کمک می‌کند.

همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن در نظر گرفته می‌شود و طبق گفته کلینیک مایو، ممکن است به محافظت در برابر آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک کند. ویتامین C در مرکبات و همچنین کلم بروکلی، فلفل، سیب زمینی پخته شده و گوجه فرنگی وجود دارد.

ویتامین C به طور طبیعی در پوست یافت می‌شود. در مقاله ای در سال 2017، “نقش ویتامین C در سلامت پوست” توسط جولیت در مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی منتشر شده است، نویسندگان یادداشت می‌کنند: “پوست طبیعی حاوی غلظت بالایی از ویتامین است. C، که از عملکردهای مهم و شناخته شده پشتیبانی می‌کند، سنتز کلاژن را تحریک می‌کند و به محافظت آنتی اکسیدانی در برابر نور مخرب ناشی از اشعه ماورا بنفش UV کمک می‌کند. “

ویتامین C موضعی چیست؟

ویتامین C موجود در محصولات مراقبت از پوست معمولاً به عنوان اسکوربیک اسید، L اسکوربیک اسید، اسکوربیل فسفات منیزیم، اسکوربیل فسفات سدیم، آسکوربیل پالمیتات و آسکوربات رتینیل ذکر شده است. بیشترین استفاده L- آسکوربیک اسید است و همچنین بیشترین تحقیقات در مورد آن است.

طبق گفته دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، L- آسکوربیک اسید خالص‌ترین و قوی ترین شکل ویتامین C است و تنها نسخه آن است که می‌تواند به طور کامل توسط پوست جذب شود. “هنگامی که L- آسکوربیک اسید (ویتامین C) به پوست زده شود، بلافاصله جذب می‌شود، قابل شستشو نیست و تا 72 ساعت در پوست باقی می‌ماند.”

ویتامین C
ویتامین C

فواید ویتامین C برای پوست چیست؟

ویتامین C به عنوان یک ماده اصلی برای مراقبت از پوست در نظر گرفته می‌شود و یک ترکیب با چند وظیفه‌ی واقعی است. دکتر پاتریشیا وکسلر، متخصص پوست می‌گویند که ویتامین C موضعی “20 برابر بیشتر از مصرف خوراکی است.”

بنابراین دقیقاً چه کاری برای پوست انجام می‌شود؟ ویتامین سی بیشتر به دلیل کمک به روشن‌تر جلوه دادن پوست شناخته می‌شود.

از آنجا که ویتامین سی یک اسید است، به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند، که باعث می‌شود صورت صاف‌تر و روشن‌تر شود و احساس لطافت بیشتری داشته باشد. همچنین ممکن است تولید ملانین را مهار کند و منجر به روشن‌تر شدن پوست شود. همچنین استفاده منظم از آن ممکن است به حداقل رساندن خطوط ریز به دلیل حجیم شدن سلول کمک کند.

در مقاله‌ای که در آكادمی پوست آمریكا منتشر شده است، پیشنهاد می‌کند، زنان 30 ساله، كه در “تقاطع پیشگیری و درمان” برای مواردی مانند لكه‌های تیره قرار دارند، می‌توانند ویتامین سی و رتینوئیدهای موضعی را به همراه ضد آفتاب امتحان كنند.

ویتامین C همچنین ممکن است به افزایش سطح آبرسانی کمک کند، به ویژه هنگامی که با اسید هیالورونیک جفت شود، و اغلب توسط هر کسی که سعی در از بین بردن زخم‌های آکنه و همچنین تیرگی زیر حلقه‌های چشم دارد، استفاده می‌شود.

اما این تمام توانایی ویتامین C نیست. طبق گفته کلینیک مایو، ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است، به این معنی که “از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند – مولکول‌های اکسیژن ناپایدار که سلول‌های پوست را تجزیه کرده و باعث چین و چروک می‌شوند.” ویتامین سی ممکن است به محافظت از پوست در برابر آفتاب و کاهش خطوط ریز و چین و چروک کمک کند. “

ویتامین سی ممکن است به تشویق تولید کلاژن کمک کند.

ویتامین C
ویتامین C

Healthline از مطالعه ای در مقیاس کوچک گزارش داد، که نتایج آن در سال 2015 در مجله بالینی، آرایشی و بهداشتی پوست منتشر شد. در مقاله “نقش ویتامین سی در عقب راندن مرزهای پیری پوست: نتایج سونوگرافی” نشان داد که “استفاده از محلول 5٪ ویتامین سی به مدت 6 ماه به افزایش ضخامت پوست در مقایسه با محلول دارونما کمک می‌کند.

پوستی ضخیم و غنی از کلاژن نسبت به پوست نازک کمتر دچار چین و چروک می‌شود. “همانطور که Healthline متذکر شد،” اگرچه در این مطالعه فقط 60 شرکت‌کننده ثبت نام کردند، اما این امر نویدبخش حمایت از ویتامین C به عنوان تقویت کننده کلاژن است.”

ویتامین C همچنین ممکن است مقداری در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت کند. این بدان معنا نیست که یک جایگزین ضد آفتاب است، بنابراین بهتر است که آن را به عنوان یک بهبود بالقوه در نظر بگیرید.

مقاله 1998 در مجله زیبایی جراحی توسط Sheldon R. Pinnell، MD و Doren L. Madey، PhD اظهار داشت: “مطالعات جدید نشان می‌دهد که ویتامین موضعی (L- اسکوربیک اسید) یک آنتی‌اکسیدان عالی برای UVA و UVB (290 تا 320 نانومتر) است.

نویسندگان همچنین خاطرنشان کردند: “و بر خلاف اکثر کرم های ضد آفتاب، هنگامی که ویتامین C وارد پوست می‌شود، نمی‌توان آن را مالش داد یا شستشو داد و یا با تعریق از بین رفت. به نظر می رسد که این محافظت برای روزها بدون تغییر باقی مانده است.”

در مقاله‌ای دیگر فواید ویتامین سی را از این طریق توضیح می‌دهد: “علی رغم ناهماهنگی در آماده سازی ویتامین سی و طراحی مطالعه، داده‌ها نشان می‌دهد که ویتامین C در محافظت در برابر آسیب ناشی از نور ماورا بنفش UV و همچنین در درمان تخریب نوری و / یا چین و چروک پوست موثرترین است.

اگرچه به نظر می‌رسد ویتامین سی به نفع خشکی پوست است و ممکن است از ترمیم زخم حمایت کند، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین تأثیر ویتامین C بر روی هر دو مورد نیاز است. در آخر اینکه، بیشترین اثرات مکمل ویتامین C وقتی با سایر ریز مغذی‌ها مانند ویتامین E و روی ترکیب شود، مشاهده می‌شود. “

کدام یک از محصولات مراقبت از پوست حاوی ویتامین سی هستند؟

ویتامین C در چندین محصول مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده‌ها، ماسک‌ها، تونرها، میست صورت، روغن‌ها، کرم‌ها و پاک کننده‌های چشم وجود دارد. برخی از شرکت ها درمان‌های نقطه‌ای مبتنی بر ویتامین سی را برای تغییر رنگ هدف و همچنین ورق‌های محلول به فروش می‌رسانند. همچنین به صورت پودری فروخته می‌شود که می‌تواند به مرطوب کننده یا سرم اضافه شود یا با آب مخلوط شود.

رایج‌ترین راه برای دریافت ویتامین سی در سرم است، زیرا آنها سبک هستند، به سرعت جذب می‌شوند و می‌توانند زیر محصولات لایه لایه شوند. فقط چند قطره سرم لازم است و بیشتر افراد آن را صبح زیر مرطوب کننده استفاده می‌کنند. به طور کلی ویتامین C در محصولات پایه آب یا در یک ماده بی‌آب وجود دارد – این بدان معنی است که بدون آب، مانند فرم پودر.

تمام محصولات حاوی ویتامین C باید در یک مکان خشک و خنک و به دور از تابش مستقیم آفتاب نگهداری شوند.

چگونه باید از ویتامین C استفاده کرد؟

محصول ویتامین C که انتخاب می‌کنید باید نحوه و زمان استفاده را تعیین کند. اگر از سرم ویتامین ث استفاده می‌کنید، باید آن را صبح استفاده کنید زیرا ممکن است به محافظت از پوست در برابر اشعه UV کمک کند. برخی از محصولات تزریق شده با ویتامین C قرار است به طور خاص در شب استفاده شوند، بنابراین همیشه برچسب را با دقت بخوانید.

چه کسی باید از ویتامین C استفاده کند؟

ویتامین سی برای انواع پوست و سنین، چه جوان و چه بالغ، و دارای پوستی خشک، چرب، طبیعی یا حساس مناسب است. با این حال، مانند همه محصولات، تحریک نسبت به آن نیز ممکن است اتفاق بیفتد، بنابراین بهترین کار این است که ابتدا تست بچ بدهید و ببینید پوست شما چگونه واکنش نشان می‌دهد.

چه درصدی از ویتامین C را باید مصرف کنیم؟

هر محصولی حاوی مقادیر مختلف ویتامین ث است. برچسب را با دقت بخوانید. بیشتر محصولات حاوی 15-20٪ ویتامین C هستند، در حالی که برخی از آن‌ها تا30٪ افزایش می‌یابد. هنگام خواندن لیست مواد تشکیل دهنده، ویتامین سی باید یکی از اولین مواد تشکیل دهنده باشد.

برای یافتن محصول مناسب برای نوع پوست شما همیشه کمی آزمایش و خطا لازم است زیرا ممکن است غلظت بیشتری پوست شما را تحریک کند. غلظت‌های بزرگتر همیشه در مورد مواد خاصی بهتر نیستند. اگر تازه شروع به مصرف ویتامین C کرده‌اید، چند شب در هفته با غلظت کمتری شروع کنید و سپس دوز خود را بالا ببرید.

آیا موارد منفی استفاده از ویتامین C وجود دارد؟

ویتامین C بسیار پایدار نیست، به این معنی که در معرض نور، گرما و هوا تجزیه می‌شود، که همگی می‌توانند آن را کم اثر کنند. باید در ظرف‌های در بسته، پمپ یا بطری شیشه‌ای تیره باشد. افزودن اسید فرولیک و ویتامین E ممکن است به ثبات فرمول کمک کند.

ویتامین C همچنین ممکن است هنگام اولین استفاده باعث ایجاد سوزش یا قرمزی خفیف شود. این با استفاده مداوم معمولاً از بین می‌رود اما هر گونه نگرانی باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی در میان گذاشته شود.

اگر از محصولی حاوی رتینول استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید روزها را با استفاده از رتینول و ویتامین سی تغییر دهید تا از تحریک پوست جلوگیری شود. اگر شما همچنین از محصولاتی حاوی اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید در همان روز از استفاده از محصولات دارای خوشه ویتامین C خودداری کنید.

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید