لبنیات

مواد شیمیایی، مواد نگهدارنده و مواد ساخته شده توسط انسان در  لبنیات وجود دارد. اما عملکرد صحیح در مورد آنچه که باید نگران باشیم و آنچه که نباید باشیم دشوار است.

30 ماده افزودنی لبنیات

آیا شما هیچ‌گونه مواد افزودنی عجیب و غریب در محصولات لبنی خود پیدا کرده اید و متعجب نیستید که آن‌ها دارای چه کاربردی هستند؟ چگونه می‌توانید در مورد این مواد شیمیایی که به غذای شما اضافه می‌شود حس خوبی داشته باشید، در حالی که می‌توان لبنیات را بدون وجود آن‌ها نیز ایجاد کرد؟

این لیست افزودنی‌های رایج موجود در لبنیات است. ما انواع لبنیات را بررسی کردیم: ماست، پنیر سنتی، پنیر خامه‌ای، پنیر، شیر، خامه، خامه ترش و در همه آن‌ها مواد افزودنی وجود داشت. این لیست در رمزگشایی ترکیبات به شما کمک می‌کند که چه مواد افزودنی مناسب است و باید از کدام یک از مواد دوری کنید. این لیست جامع نیست، اما امیدوارم که کمی به شما کمک کند.

لبنیات
لبنیات

اسه سولفام پتاسیم چیست؟

اسه سولفام پتاسیم، شیرین‌کننده مصنوعی، که معمولاً در بسته‌های کوچک صورتی پیدا می‌شود.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

خیر. تولید تومورهای ریه، پستان و اندام در موش صحرایی و همچنین سرطان خون و بیماری مزمن تنفسی دیده شده است. انسان‌هایی که به مدت طولانی در معرض پتاسیم اسسولفام قرار دارند، عوارض جانبی مانند سردرد، گیجی ذهنی، حالت تهوع، افسردگی و عواقب آن بر کبد و کلیه‌ها را تجربه کرده‌اند.

آناتو چیست؟

عصاره رنگ خوراکی زرد نارنجی از دانه های درخت Boxa orellana.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

خیر. آناتو یک رنگ مصنوعی است که می‌تواند باعث سردرد، تحریک‌پذیری، بی‌قراری، و همچنین واکنش‌های جانبی در پوست، دستگاه گوارش، مجاری تنفسی و سیستم عصبی مرکزی شود.

کارمین چیست؟

رنگ قرمز یا صورتی مشتق شده از سوسک‌های ماده پوستی.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

شاید. نشان داده شده است که باعث واکنش‌های آلرژیک مانند عطسه، آسم و حتی شوک آنافیلاکتیک به کسانی که به اشکال حساسیت دارند می‌شود.

لبنیات
لبنیات

کاراگینان چیست؟

کاراگینان به عنوان غلیظ‌کننده در لبنیات استفاده می‌شود، از جلبک دریایی قرمز استخراج می‌شود و هیچگونه ارزش غذایی ندارد.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

خیر. قرار گرفتن در معرض کاراگینان باعث ایجاد التهاب در سراسر بدن می‌شود که می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید و تصلب شرایین شود. کاراگینان به قدری در ایجاد التهاب موثر است که برای تست داروهای ضد التهاب استفاده می‌شود.

اسید سیتریک چیست؟

اسید سیتریک ترکیبی است که با تخمیر قند چغندر یا قند ذرت در حضور قارچ Aspergillus niger ایجاد می‌شود.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

شاید. اگر به سویه کپک Aspergillus niger حساسیت دارید یا در مورد محصولات GMO بسیار نگران هستید، از مصرف آن اجتناب کنید. (زیرا احتمالاً با قند GMO یا ذرت GMO تخمیر می‌شود).

دی‌گلیسیریدها

دی گلیسیریدها مشابه چربی ترانس، این‌ها چربی‌هایی هستند که به گونه‌ای گرم شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند که مولکول‌های حاصل در نهایت به حالت غیر طبیعی مرتب شده‌اند.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

خیر. روند ایجاد این موارد کاملاً مشابه چربی ترانس است که مانند آفت باید از آن اجتناب کنیم.

لبنیات
لبنیات

فروکتوز چیست؟

فروکتوز یک شیرین‌کننده مصنوعی است که معمولاً از ذرت تهیه می‌شود.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

خیر. نشان داده شده است که به چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های کبدی، سرطان، آرتروز و افزایش فشار خون کمک می‌کند. هنگام ایجاد شربت ذرت با فروکتوز بالا، تولیدکنندگان از آن استفاده می‌کنند.

نشاسته ذرت اصلاح‌شده چیست؟

مشتق نشاسته ذرت. نوع مشتق بستگی به نحوه استفاده دارد.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

شاید. منشأ آن ذرت است، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که GMO باشد. همچنین احتمال آلودگی به گندم، برنج سیب‌زمینی یا تاپیوکا زیاد است.

لبنیات
لبنیات

پلی سوربات 80 در لبنیات چیست؟

پلی سوربات 80 یک ماده امولسیون ساخته شده از ذرت، روغن نخل و نفت است که هرگز از بین نمی‌رود.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

خیر. این به ناباروری و تغییر شکل تخمدان در حیوانات مرتبط است. همچنین نشان داده شده است که خطر لخته شدن خون، سکته مغزی و نارسایی قلبی را در بیماران در معرض خطر افزایش می‌دهد. همچنین، ممکن است خطر رشد تومور را در بیماران سرطانی افزایش دهد.

سلولز پودر شده چیست؟

قطعات ریز الیاف گیاه خام که در مواد شیمیایی مختلف پردازش شده اند.

آیا مصرف آن را توصیه می کنند؟

خیر. این برای جلوگیری از رطوبت برای جلوگیری از چسبیدن یا خرد شدن پنیر به هم استفاده می‌شود، اما می‌توانید با خرید یک تکه بزرگ پنیر و خرد کردن آن، از این کار جلوگیری کنید.

سویا لسیتین چیست؟

سویا لسیتین لجن باقی‌مانده هنگامی که روغن سویا خام فرآیند “رفع صمغ‌زدایی” را پشت سر می‌گذارد.

آیا مصرف آن را توصیه می کنند؟

خیر. به عنوان یک ماده زائد، این ماده با حلال‌های شیمیایی مورد استفاده در فرآیند تولید و سموم دفع آفات از مزارع کشاورزی پر شده است. به عنوان مشتقی از سویا، احتمالاً از نظر ژنتیکی نیز اصلاح شده است.

لبنیات
لبنیات

سوکرالوز چیست؟

سوکرالوز به عنوان یک شیرین‌کننده مصنوعی در لبنیات استفاده می‌شود.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

خیر. ثابت شده است که سوکرالوز چندین بیماری جدی پزشکی از جمله تشنج، سرگیجه، میگرن، تاری دید و مشکلات دستگاه گوارش ایجاد می‌کند. همچنین باعث افزایش قند خون و افزایش وزن می‌شود.

آیا مصرف قند را توصیه می کنند؟

خیر.

ویتامین A استات چیست؟

فرم مصنوعی ویتامین A.

آیا مصرف آن را توصیه می کنند؟

خیر. در کل خوردن هر نوع ویتامین مصنوعی زمانی که مصرف غذاهای واقعی بسیار آسان‌تر است، توصیه نمی‌شود.

لبنیات
لبنیات

ویتامین A پالمیتات چیست؟

ویتامین A مخلوط با روغن پالم.

آیا مصرف آن را توصیه می‌کنند؟

خیر. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در چربی مواد غذایی یافت می‌شود. با حذف چربی، ویتامین A و سایر ویتامین‌های محلول در چربی نیز حذف می‌شوند. برای جبران از دست دادن تغذیه، ویتامین A پالمیتات (مخلوط با روغن پالم به طوری که محلول باشد) به جای آن اضافه می‌شود.

ویتامین D3

مسئله ویتامین D3 موجود در لبنیات، مصنوعی بودن آن است. بخشی از ویتامین در طی فرآوری، همگن‌سازی یا پاستوریزاسیون برداشته شده و دوباره به صورت مصنوعی اضافه می‌شود. مواد مصنوعی در اکثر موارد به شکل ماده اصلی نیستند. این یک تناقض نیست، زیرا می‌دانیم که بسیاری از مردم به دلایل مختلف به مکمل‌ها نیاز دارند و اجتناب از آن دشوار است، اما با این وجود، همیشه در شکل اصلی خود بهترین است.

سایر افزودنی‌های لبنیات که باید در صورت امکان از آن‌ها امتناع کنیم:

مواد افزودنی لبنیات که از منابع طبیعی هستند و نباید نگران‌کننده باشد:

 لبنیات ما باید شامل چه مواردی باشد؟

  • پنیر باید حاوی شیر (احتمالاً شیر کشت شده)، آنزیم و نمک باشد. همچنین ممکن است حاوی پروبیوتیک‌های خاص، آنزیم‌ها و کرم باشد.
  • شیر باید حاوی شیر باشد، اما تقریباً در تمام محصولات فروشگاهی ویتامین D3 اضافه می‌شود.
  • ماست باید حاوی شیر و پروبیوتیک‌های زنده باشد.
  • خامه ترش باید حاوی خامه کشت شده باشد.

توجه داشته باشید که این توضیحات بسیار کلی است. می‌توان روزها درباره افزودنی‌های لبنیات و چگونگی تأثیر آنها بر بدن بحث کرد. بنابراین این ایده را به شما پیشنهاد می‌کنیم: اگر مشکلات خاصی در روده یا حساسیت شدید دارید، حتما مواد افزودنی رایج در غذاهای خود را نیز بررسی کنید. بسیاری از این مواد افزودنی در لبنیات می‌توانند دلیل بروز علائم شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست