پودر شیر در شیرینی پزی

پودرهای لبنی یکی از مهم‌ترین موادی هستندکه در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پودر شیر در شیرینی پزی یکی از این پودرهای کاربردی می‌باشد. مواد لبنی فسادپذیری بالایی دارند. از سوی دیگر حساسیت آن‌ها نسبت به دما و شرایط محیطی بسیار است. از این رو انسان برای استفاده بیشتر از این مواد لازم دانسته تا تغییراتی در آن‌ها شکل دهد.

با این حال استفاده از ترکیبات شیمیایی که فورمول‌های تأیید شده ندارند توصیه نمی‌شود. این فرمول‌ها سلامت عمومی را به خطر می‌اندازند. از این رو دانشمندان به فکر افتاده‌‌اند تا از همان مواد لبنی، موادی پایدار‌تر، کم فسادتر و سالم‌تر بسازند. پودر شیر در شیرینی پزی یکی از این مواد می‌باشد که از شیر گرفته می‌شود. اما اصلی‌ترین کاربرد آن در شیرینی پزی، تهیه شکلات شیری می‌باشد.

در تمام این موارد شما عزیزان می‌توانید این محصول را به سادگی تهیه کنید. کافی است با کارشناسان ما در پیشگامان شیمی تماس حاصل کنید. ما آماده تعمین عمده این محصول برای شما هستیم.

پودر شیر در شیرینی پزی

برای اهداف بسیاری می‌توان از این ماده استفاده کرد. اما در اکثر کوکی‌ها و شیرینی‌های کوچک از شیر خشک به عنوان ماده‌‌ای که تردی شیرینی را بیشتر می‌کند استفاده می‌شود. با این حال برخی شیرینی‌ها لازم است کمی نرم و از حالت تردی خارج شوند. در این شرینی‌ها نیز می‌توان از پودر شیر یا همان شیر خشک استفاده کرد. تنها تفاوت این است که لازم است برخی مواد را تغییر دهید.

پودر شیر خشک در شیرینی پزی
پودر شیر در شیرینی پزی و کاربردهای آن

به طور کلی استفاده از مواد جامد در شیرینی پزی صنعتی ساده‌تر است. چرا که این مواد نگهداری و حمل و نقل ساده‌تری دارند. استفاده از آن‌ها نیز ساده‌تر می‌باشد. به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان ترجیح می‌دهند از پودر شیر در شیرینی‌پزی استفاده کنند.

حلالیت مواد در شیرینی پزی نیز بسیار مهم است. هیچکس دوست ندارد زمانی که یک کیک خوشمزه را گاز می‌زند تکه‌‌ای بزرگ از آرد حل نشده آن زیر دندانش احساس کند! از این رو برای مواد صنعتی که به خانه‌ها برده می‌شوند میزان حلالیت و حلال پذیری مواد بسیار مهم است. البته در کارگاه‌ها و مراکز تولید عمده نیز بسیار مهم است. چرا که در این مراکز انسانی برای نظارت روی تولید نیست.

نکته مهم دیگری که درباره پودر شیر از اهمیت برخوردار است، میزان کف کردن آن می‌باشد. برای تهیه شیرینی‌ها و کیک‌های بسیاری لازم است کف شیر گرفته شود. کف و فوم شیر در دمای پایین و زمانی که این پودر را با آب ترکیب کرده باشند شکل می‌گیرند. این ماده را می‌توان برای ترد کردن و پوک کردن کیک‌ها به کار گرفت. کیک‌های ترد و پوک با یک فوم شیر غلیظ شکل گرفته‌اند.

پودر شیر خشک در شیرینی پزی
پودر شیر در شیرینی پزی و کاربردهای آن

اگر به دنبال پودر شیر خوب شیرینی پزی هستید باید بدانید که پودری خوب است که پایداری مناسبی در برابر حرارت داشته باشد. چرا که حرارت روی پروتئین‌ها و مواد سازنده شیر تاثیر می‌گذارد. بسیاری از نوشیدنی‌ها، کیک‌ها و شیرینی‌ها با استفاده از گرما دادن به شیر تهیه می‌شوند. در صورتی که بخواهید این محصولات را با شیر خشک تهیه کنید، میزان پذیرش گرما توسط شیرخشک بسیار مهم خواهد بود.

آیا پودر شیر در شیرینی پزی مضر است؟

تحقیقات نشان داده است که برای بسیاری از افراد بهتر است به جای استفاده از شیر، از پودر آن استفاده کنند. البته بدن‌های انسانی با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین نمی‌توان یک نسخه واحد برای همه آن‌ها در نظر گرفت. بسیاری از پودر شیرهایی که در بازار مشاهده می‌کنیم غنی شده با ماده‌‌ای خاص هستند. برای مثال میزان دریافت ویتامین D در مردم ایران بسیار کمتر از سایرین می‌باشد. از این رو شیرخشک‌های غنی شده با ویتامین D می‌سازند تا از مشکلاتی که ممکن است کمبود این ویتامین ایجاد کند، جلوگیری شود.

در بسیاری از کشورها میزان شیر تولید شده در کشور کافی یا مغذی نیست. برای مثال کشورهایی که از آفتاب کافی برخوردار نیستند نمی‌توانند غذای گاوهای خود را به خوبی تعمین کنند. از این رو اقدام به خرید شیر خشک از کشورهای دیگر می‌کنند. برخی افراد به لاکتوز موجود در شیر حساسیت دارند. برای این افراد استفاده از پودر شیر در شیرینی پزی بسیار بهتر از خود شیر می‌باشد. البته شیر خشک‌هایی نیز هستند که لاکتوز دارند.

چربی‌های گیاهی و استفاده از آن‌ها در فورمول‌ها برای بدن بسیار مفید می‌باشند. با این حال در بسیاری از دستورهایی که حاوی شیر هستند نمی‌توان از این چربی‌ها استفاده کرد.

پودر شیر خشک در شیرینی پزی
پودر شیر در شیرینی پزی و کاربردهای آن

با استفاده کردن از پودر شیر به جای شیر می‌توان از خواصی که چربی‌های گیاهی در اختیار ما قرار می‌دهند نیز بهره‌مند شد. کافی است مارگارین را خریداری کرده و در کنار پودر شیر به کار ببندید.

پودر شیر در شیرینی پزی و پیشگیری از بیماری ها

شیر می‌تواند آلوده به ویروس‌ها، باکتری‌ها و حتی دیگر عوامل بیماری‌زا باشد. حتی زمانی که بخشی از تاریخ انقضای شیر مانده باشد، درون آن ماده‌‌ای تجزیه‌کننده تشکیل می‌شود که برای انسان‌ها مضر است. سالمونلا یکی از باکتری‌هایی است که شیر می‌تواند به وسیله آن آلوده شود. این باکتری در شیر گاوهایی وجود دارد که در بدن خود عفونت دارند. این عفونت می‌تواند به انسان‌ها نیز منتقل شود.

پودر شیر در شیرینی پزی یکی از موادی است که می‌تواند روی زیبایی محصول شما نیز تاثیرگذار باشد. بسیاری از محصولاتی که با این ماده تولید می‌شوند رنگ تیره دارند. این رنگ می‌تواند توسط پودر شیر تقویت شود. البته این خواصیت تقویت رنگ بسیار وابسته به دیگر عناصر فرمول شما می‌باشد. در تولید بسیاری از مواد شیرینی پزی مثل سیروپ‌ها که از این ماده استفاده می‌شود، تاثیر رنگ دهی آن بسیار مشهود است. اما در برخی شیرینی‌ها نیز اینطور نیست.

از این رو در این محصولات دیگر لازم نیست از رنگ های خوراکی اما مصنوعی استفاده کنید. هنوز هم بسیاری معتقدند این رنگ دهنده‌ها برای بدن مضر می‌باشند.

پودر شیر خشک در شیرینی پزی
پودر شیر در شیرینی پزی و کاربردهای آن

پودر شیر در شیرینی پزی ایده خوبی به شمار می‌رود. اگر شما هم تمایل دارید از این ماده در تولیدات خود بهره ببرید کافی است با کارشناسان پیشگامان شیمی تماس بگیرید. کارشناسان ما ۲۴ ساعته آماده خدمات‌دهی به شما عزیزان هستند.

منابع:

  • Dried Skim Milk
  • POWDERED MILK | Characteristics of Milk Powders
  • Functionality of Milk Powders and Milk-Based Powders for End Use Applications—A Review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست