فروش ویتامین D3

ویتامین D3 چیست؟

ویتامین D (کلکلسیفرول) یک تعیین‌کننده شیمیایی بالینی شناخته‌شده همراه با استئوپروز و استئوپنی (کاهش تراکم استخوان) است. کلکلسیفرول ویتامین D3 است. ویتامین D به بدن کمک می‌کند تا کلسیم را جذب کند. این ترکیب همچنین نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن، بیماری‌های قلبی عروقی و برخی از انواع سرطان دارد. بنابراین، ویتامین D از چندین دیدگاه تشخیصی بسیار مهم است.

 25-OH-ویتامین D3 متابولیت اولیه در بدن انسان است و پیش ماده مستقیم از فرم فیزیولوژیک فعال 1.25- (OH) 2 ویتامین D3 است. درمان اولیه برای کمبود ویتامین D مکمل‌های تغذیه‌ای با ویتامین D3 یا D2 است. نوع D2 برای سنتز آسان‌تر است و به عنوان مکمل در خارج از اتحادیه اروپا و به ویژه در ایالات متحده استفاده می‌شود. همچنین این ویتامین کلیه‌ها را تشویق کرده تا فسفات را بازیافت کنند و آن را به خون برگردانند، که این‌کار به مطلوب ماندن سطح pH کمک می‌کند.

 

فروش ویتامین D3
فروش ویتامین D3

کلکلسیفرول در واقع در دو شکل وجود دارد: D2 و D3، و تفاوت اصلی آن‌ها در منبع آن است. در حالی که D2  از گیاهان و قارچ‌ها (و اغلب نوع آن در شیر، نان و غلات تقویت‌شده) تولید می‌شود، D3  از محصولات حیوانی تولید می‌شود و نوعی شبیه به آن است که به طور طبیعی توسط بدن از طریق نور خورشید ساخته می‌شود. با توجه به این آشنایی، اکثر پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه به مکمل نوع D3 می‌کنند.

ویتامین D3، که کلکلسیفرول نیز نامیده می‌شود، یکی از اشکال ویتامین D است. ویتامین D3 یک هورمون استروئیدی است که مدت‌هاست به دلیل نقش مهمی که در تنظیم سطح کلسیم و فسفر بدن، در کانی‌سازی استخوان و جذب ویتامین A آن به لحاظ ساختاری شبیه به استروئیدهایی نظیر تستوسترون، کلسترول و کورتیزول است (هرچند ویتامین D3، خود یک سیکستروئید است).

فروش ویتامین D3
فروش ویتامین D3

ویژگی‌ها و کاربردهای D3

ویتامیـن D3 تنها در غذاهای حیوانی یافت می‌شود، در حالی که D2 به طور عمده از منابع گیاهی و غذاهای غنی شده می‌آید. منابع ویتامین D3 روغن ماهی، روغن کبد ماهی، زرده تخم‌مرغ، کره و مکمل‌های غذایی هستند و به عنوان یک مکمل غذایی در افرادی که به مقدار کافی ویتامین D در رژیم غذایی خود برای حفظ سلامت کافی ندارند استفاده می‌شود. کلکلسیفرول همچنین می‌تواند از منابع غذایی مانند گوشت کبد گاو، پنیر، زرده تخم‌مرغ و ماهی‌های چرب باشد.

این ماده علاوه بر مصرف دارویی در تعدادی از مواد غذایی مانند روغن بادام‌زمینی یا روغن سویا، شکر، آسپارتام (فنیل‌آلانین) یا برخی رنگ‌های غذایی استفاده می‌شود.

ویتامین D (ergocalciferol-D2، cholecalciferol-D3، alfacalcidol) یک ویتامین محلول در چربی است که به بدن کمک می کند کلسیم و فسفر را جذب کند. داشتن مقدار مناسب ویتامین D، کلسیم و فسفر برای ساخت و حفظ استحکام استخوان‌ها مهم است. از ویتامین D برای درمان و جلوگیری از اختلالات استخوانی (مانند راشیتیسم، استئومالاسی) استفاده می‌شود. ویتامین D هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد توسط بدن ساخته می‌شود. ضد آفتاب، لباس های محافظ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پوست تیره و سن ممکن است از دریافت ویتامین D کافی از آفتاب جلوگیری کند.

عملکرد و کاربرد ویتامین D

ویتامین D همراه با کلسیم برای درمان یا جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان (پوکی استخوان) استفاده می‌شود. ویتامین D همچنین با سایر داروها برای درمان سطح پایین کلسیم یا فسفات ناشی از برخی اختلالات (مانند هیپوپاراتیروئیدیسم، هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب، خانواده هیپوفسفاتمی) استفاده می‌شود. این ماده ممکن است در بیماری کلیه برای طبیعی نگه داشتن سطح کلسیم و رشد طبیعی استخوان استفاده شود. قطره ویتامین D (یا سایر مکمل‌ها) به نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند داده می‌شود زیرا شیر مادر معمولاً دارای مقدار کمی ویتامین D است.

اطلاعات مهم

اگر نسبت به ویتامین D واکنش آلرژیک داشته‌اید، یا سطح بالایی از کلسیم یا ویتامین D در بدن دارید و یا هر شرایطی که بدن را برای جذب مواد مغذی از مواد غذایی سخت می‌کند، نباید کلکرسیفرول مصرف کنید.

عوارض جانبی کلکلسیفرول

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک زیر، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید:

 کهیر؛ تنفس دشوار تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو

مصرف کلکلسیفرول را متوقف کنید و در صورت داشتن موارد زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

درد قفسه سینه، احساس تنگی نفس؛

مشکلات رشد (در کودکی که کلکلسیفرول مصرف می‌کند)؛

یا علائم اولیه مصرف بیش از حد ویتامین D – ضعف، طعم فلزی در دهان، کاهش وزن، درد عضلات یا استخوان‌ها، یبوست، حالت تهوع و استفراغ.

سمیت ویتامین D3

کلکلسیفرول برای گونه‌های پستانداران سمیت کمی دارد، زیرا به عنوان یک ماده شیمیایی سمی کلاس III طبقه‌بندی می‌شود. LD50 خوراکی کلکلسیفرول در موش‌ها 6/43 میلی گرم در کیلوگرم و در موش‌ها 5/42 میلی‌گرم در کیلوگرم است. LD50 پوستی در خرگوش 2000 میلی‌گرم در کیلوگرم است. مطالعات نشان می‌دهد که کلکلسیفرول برای پرندگان سمیت کمی دارد (LD50 خوراکی => 2000 میلی گرم بر کیلوگرم در اردک‌های کوهی و LC50 رژیم غذایی = 4000 ppm اردک کوهی و 2000 پی پی ام در بلدرچین).

حیوانات خانگی مانند سگ‌ها با خوردن طعمه جوندگان مسموم می‌شوند، در حالی که حیوانات مزرعه تحت تأثیر مصرف بیش از حد ویتامین D3 در خوراک قرار می‌گیرند. علائم و نشانه‌های مسمومیت مانند هیپرکلسمی شامل بی‌اشتهایی، خستگی، سردرد، خارش، ضعف، حالت تهوع، استفراغ و اسهال است.

در موارد حاد، کلکلسیفرول باعث ایجاد پلی نوروپاتی شدید می‌شود. سگ‌های مسموم با طعمه کشنده جوندگان حاوی کلکلسیفرول معمولاً علائم افسردگی، بی‌اشتهایی، استفراغ، اسهال خونی، بی‌نظمی‌های قلبی، فشار خون بالا، تشنج و مرگ را نشان می‌دهند. در سگ‌ها ممکن است علائم مسمومیت با دوز 2 میلی‌گرم در کیلوگرم وجود داشته باشد و مرگ با دوز 10 میلی گرم در کیلوگرم کلکلسیفرول ممکن است رخ دهد.

فروش ویتامین D3
فروش ویتامین D3

ویتامین D3 و مسمومیت حیوانات خانگی

ويتامين D3 به طور طبيعي در پوست پستانداران از ماده پيش ساز آن، 7-هيدروكلسترول، در حضور نور ماوراء بنفش تشکیل مي‌شود. یک منبع مشترک سمیت ویتامین D در حیوانات کوچک، بلعیدن تصادفی کشنده جوندگان حاوی کلکلسیفرول به عنوان ماده فعال است.  طعمه‌های کشنده جوندگان حاوی کلکلسیفرول به عنوان ماده فعال، بدون نسخه فروش می‌شوند. این محصولات در فرمولاسیون‌های مختلف (به عنوان مثال، گرانول، پوسته، قرص، کیک یا بریکت) حاوی 0.075٪ کلکلسیفرول موجود است.

منبع شایع دیگر سمیت ویتامین D در حیوانات کوچک، بلعیدن تصادفی داروهای انسانی است.

داروهای حاوی ویتامین D در حال حاضر برای درمان تعدادی از بیماری‌های انسانی از جمله اختلالات هیپوفسفاتمی، هیپوپاراتیروئیدیسم، استئومالاسی، پوکی استخوان و نارسایی کلیه استفاده می‌شود.

عملکردهای تازه کشف شده ویتامین D در تمایز سلولی و اخیراً عملکرد ایمنی آن نسل جدیدی از داروهای ویتامین D را برای درمان و پیشگیری کننده سرطان و سرکوب سیستم ایمنی آغاز کرده است.

به عنوان مثال، در حال حاضر برای درمان پسوریازیس در انسان از داروی حاوی ویتامین D استفاده می‌شود. برخی از این آنالوگ‌های ویتامین D دارای خواص کلسیمیک و فسفاتمیک قوی هستند و در صورت بلع با دوزهای بسیار کمتر از ترکیبات اصلی ویتامین D، کشنده هستند.

افزایش اخیر علاقه به پتانسیل درمانی داروهای ویتامین D برای اختلالات التهابی و واسطه ایمنی احتمال مواجهه با حیوانات خانگی را افزایش می‌دهد و این داروها ممکن است در آینده به منبع اصلی سمیت ویتامین D در حیوانات خانگی تبدیل شوند.

در چند سال گذشته شیوع مسمومیت با ویتامین D در سگ‌ها مرتبط با تغذیه از غذاهای حیوانات خانگی دارای مقادیر بالای ویتامین D بوده است. یک مورد در سال 2010 شامل سگ‌هایی بود که از سه مارک غذای حیوان خانگی تغذیه کرده بودند که مشخص شد با 25-هیدروکسی ویتامین 3D آلوده شده بودند. از دیگر منابع سمیت ویتامین D در سگ‌ها، مصرف بیش از حد رژیم غذایی یاتروژنیک در معالجه سگ‌های مبتلا به هیپوپاراتیروئید و مصرف رژیم‌های غذایی حاوی غلظت بالای ویتامین D مانند ماهی‌های چرب، تخم مرغ، شیر یا کبد است.

ویتامین D2 و کلکلسیفرول (ویتامین D3) محلول در چربی هستند. بنابراین، حیوانات شیرخوار که در مقایسه با بزرگسالان نسبت به سمیت ویتامین D حساسیت بیشتری دارند، از طریق شیر در معرض خطر قرار می‌گیرند. تاکنون گزارشی در مورد سگ‌ها یا گربه ها از نوع معادل سندرم ویلیامز، یک نوع ایدیوپاتیک هیپرکلسمی در نوزادان انسانی که با تولید بالای 25(OH)D در حضور ویتامین D رژیم غذایی طبیعی گزارش شده، اعلام نشده است. همچنین در منابع علمی، مسمومیت با Cestrum diurnum (به عنوان مثال، نام‌های معمول یاس و یاسمین) گزارش شده است. این گیاه ممکن است به عنوان یک گیاه زینتی مورد استفاده قرار گیرد و احتمالاً حاوی 1،25 دی هیدروکسی ویتامین D3 است.

فروش ویتامین D3
فروش ویتامین D3

فروش ویتامین D3

ویتامین D3 در مقیاس‌های 1 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول ویتامین D3 مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

آنالیز ویتامین D3

خرید ویتامین D3

خرید ویتامین D3

خرید ویتامین D3

خرید ویتامین D3

خرید ویتامین D3

جهت دریافت آنالیز جدیدتر ویتامین D3 با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

پیشنهاد میکنیم مقالات آموزشی زیر را نیز دنبال کنید:

برچسب:

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

خرید مواد اولیه صنعتی ، خرید مواد اولیه آزمایشگاهی

درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را مطالعه کنید

پرسش و پاسخ مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست