مواد شیمیایی خطرناک در خانه

مواد شیمیایی خطرناک در خانه

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، آلودگی که از از طریق مواد شیمیایی خطرناک در خانه و توسط وسایل روزمره از جمله مایعات تمیزکننده، محصولات آرایشی، رنگ، چسب، اجاق‌های چوبی و آفت‌کش‌ها ایجاد می‌شود، باعث مرگ زودرس 450000 نفر در سراسر جهان می‌شود. در سراسر جهان سالانه میلیون‌ها دلار برای محصولات تمیزکننده خانگی خرج می‌شود. با وجود اینکه این مواد منظره‌ای رایج در خانه‌ها و املاک هستند، بیشتر پاک کننده‌ها و مواد شیمیایی خانگی به طور خطرناکی سمی هستند. 

بوی محصولات تمیز کننده، ضدعفونی کننده‌ها و صابون‌های لباسشویی برای بسیاری از افراد از ویژگی‌های بارز یک خانه تمیز است. در حالی که رایحه بی‌نظیر پولیش مبلمان یا صابون لباس‌شویی ممکن است تداعی‌های خوشایند یا خاطرات دوران کودکی را تداعی کند، آن رایحه‌های آشنا عمدتاً سمی هستند. آن‌ها از همه چیز از مختل کننده‌های تولید مثل گرفته تا فتالات‌ها و آلرژن‌ها تشکیل شده‌اند. سموم موجود در این محصولات با مشکلات سلامتی از آسم گرفته تا سرطان، اختلالات تولید مثل، اختلالات هورمونی و مسمومیت عصبی مرتبط است. در اینجا مروری بر برخی از ترکیبات خطرناک در خانه را ارائه می‌هیم که باید مراقب آن‌ها باشید. 

شناخت مواد شیمیایی خانگی خطرناک

همه محصولات مبتنی بر مواد شیمیایی، چه برای خانه، باغ یا ماشین، دارای سطح خطر هستند. این نشان می‌دهد که یک محصول چقدر خطرناک است و همچنین عوارض جانبی احتمالی استفاده نادرست را نشان می‌دهد. برچسب محصولات برای تعیین خطرناک بودن و سمیت یک محصول استفاده می‌شود و ممکن است بیش از یک نماد خطر را روی یک محصول شیمیایی مشاهده کنید.

به منظور تعیین سطح خطر برای یک ماده شیمیایی خاص، تنظیم کننده‌ها معمولاً چهار دسته کلیدی را در نظر می‌گیرند و ارزیابی می‌کنند که آیا یک محصول خورنده، قابل اشتعال، واکنش پذیر یا سمی است. همانطور که گفتیم، برخی از محصولات می‌توانند در دو یا چند دسته قرار گیرند، بنابراین همیشه برچسب را به دقت بررسی کنید. دلایل متعددی وجود دارد که چرا درک این سطوح خطر و نشان‌دهنده آن‌ها مهم است. این نه تنها به شما کمک می کند تا بهترین نحوه نگهداری هر محصول را انتخاب کنید، بلکه در مورد استفاده از مواد شیمیایی نیز کمک بزرگی خواهد بود، به خصوص اگر نیاز به استفاده همزمان از دو یا بیشتر داشته باشید.

شناخت مواد شیمیایی خطرناک در خانه

بدترین مواد شیمیایی خطرناک در خانه

این محصولات پاک کننده خانگی، یکی از بدترین مواد شیمیایی خطرناک در خانه هستند. شما باید جایگزینی آن‌ها را با ترکیبات طبیعی در نظر بگیرید.

خوشبو کننده‌های هوا: از رایحه “آلپی” ایجاد شده توسط عطرهای مصنوعی که معمولا حاوی فتالات های مختل کننده هورمون هستند، صرف نظر کنید.

محصولات ضد باکتریایی: اغلب حاوی تریکلوزان هستند که رشد “ابر میکروب ها” را تشویق می کند.

سفید کننده کلر: می تواند ریه ها و چشم ها را تحریک کند و سالانه مسمومیت های زیادی را به همراه دارد.

شوینده‌های حاوی فسفات: مواد مغذی فسفات‌ها به سیستم‌های آبی ما اضافه می‌کنند که منجر به افزایش رشد جلبک‌ها، گیاهان و باکتری‌هایی می‌شود که اکسیژن آب را از بین می‌برند و ماهی‌ها و موجودات آبزی را می‌کشند.

پاک کننده‌های اسپری: آن‌ها بیشتر از پاک کننده‌های مایع با آسم و تحریک تنفسی مرتبط هستند.

مواد شیمیایی خطرناک در محصولات تمیز کردن
مواد شیمیایی خطرناک در خانه

مواد شیمیایی خطرناک در محصولات تمیز کردن

فتالات

فتالات‌ها که معمولاً در خوشبوکننده‌های هوا و محصولات پاک‌کننده معطر یافت می‌شوند، خطرات فتالات به عنوان مختل‌کننده‌های غدد درون ریز شناخته می‌شوند که می‌توانند منجر به تومور، نقایص مادرزادی و اختلالات رشدی شوند. اغلب فتالات‌ها به دلیل قوانین اختصاصی که از مواد تشکیل دهنده رایحه‌های خاص محافظت می‌کنند، روی برچسب محصولات فاش نمی‌شوند. در صورت امکان، محصولات پاک کننده بدون عطر یا محصولاتی را انتخاب کنید که مشخصاً حاوی فتالات نیستند.

جایگزین: از اسانس‌ها، مرکبات یا بخور برای معطر کردن اتاق‌ها استفاده کنید.

تری کلوزان

تریکلوزان یک ماده فعال رایج در محصولات پاک کننده ضد باکتری است. تصور می‌شود که استفاده گسترده از آن به افزایش باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک یا «ابر میکروب‌ها» کمک می‌کند. در ایالات متحده، اجماع علمی در مورد خطرات محصولات ضد باکتریایی باعث شده است که FDA، 19 ترکیب شیمیایی را که معمولا در صابون های ضد باکتری، از جمله تریکلوزان یافت می‌شود، ممنوع کند. گمان می‌رود که مضرات تریکلوزان به عنوان یک اختلال غدد درون ریز است که می‌تواند تعادل هورمونی را مختل کند. تریکلوزان همچنین برای موجودات آبزی بسیار سمی است، که استفاده از آن را بحث‌برانگیز می‌کند – محصولات پاک‌کننده در نهایت به اقیانوس‌ها ختم می‌شوند.

جایگزین: بهترین و ایمن‌ترین راه برای ضدعفونی سطوحی مانند تخته خرد کردن، استفاده از آب بسیار داغ (بیش از 72 درجه سانتیگراد) است. سرکه سفید همچنین یک ضد عفونی کننده موثر است، به ویژه هنگامی که با یک شوینده ملایم  پراکسید هیدروژن (3٪) ترکیب شود.

2- بوتوکسی اتانول

2-بوتوکسی اتانول که با نام 2-BE نیز شناخته می‌شود، یک گلیکول اتر است که در پاک کننده‌های پنجره، چربی زدایی‌ها و برخی پاک کننده‌های چند منظوره یافت می‌شود. قرار گرفتن در معرض 2- بوتوکسی اتانول می‌تواند باعث تحریک پوست و چشم شود. همچنین نشان داده شده است که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض غلظت‌های بالا باعث مشکلات تولید مثلی می‌شود و با آسیب کبد و کلیه همراه است. توصیه می‌شود هنگام استفاده از محصولات حاوی 2-BE از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید.

جایگزین: چربی‌گیرهای کاملاً طبیعی مانند آب لیمو را امتحان کنید.

پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن، همچنین به عنوان PERC شناخته می‌شود، برای تمیز کردن خشک و در برخی از پاک کننده‌های اثاثه یا لوازم داخلی استفاده می‌شود. قرار گرفتن در معرض این ترکیب معمولا از طریق استنشاق بخار رخ می‌دهد. پرکلرواتیلن به عنوان سرطان زا طبقه بندی می‌شود. با ایجاد تومورهای کبد و کلیه مرتبط است. همچنین ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون شود. اگر خودتان از PERC استفاده می‌کنید، از ماسک و دستکش استفاده کنید و از چشمان خود محافظت کنید.

جایگزین: در صورت امکان، خشکشویی را انتخاب کنید که از روش دیگری مانند دی اکسید کربن مایع استفاده می‌کند. همچنین برخی از اقلام لباس و اثاثیه نرم که با علامت “فقط خشکشویی” مشخص شده‌اند، در واقع می‌توانند با دست در آب سرد شسته شوند.

کلر

کلر در اشکال مختلفی وجود دارد، از نمک معمولی (کلرید سدیم) گرفته تا گاز کشنده کلر. کلر عنصری که از آب نمک توسط الکترولیز تولید می‌شود، به عنوان سفید کننده تجاری استفاده می‌شود و در بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی از جمله پاک کننده‌های کاسه توالت، پاک کننده‌های کپک و سفید کننده‌های لباس یافت می‌شود. کلر یک محرک تنفسی است و می‌تواند باعث علائم حاد مانند سرفه، سوزش چشم و درد قفسه سینه شود. اجتناب از تماس پوستی هنگام کار با آن ضروری است. همچنین هرگز محصولات حاوی سفید کننده کلر را با مواد حاوی آمونیاک مخلوط نکنید. انجام این کار گاز کلرامین ایجاد می‌کند که در صورت استنشاق می‌تواند کشنده باشد.

جایگزین: جایگزین‌های موثر برای پاک کننده کاسه توالت پودر بوراکس یا سرکه است. از نظر تجاری، پودرهای سفید کننده اکسیژن بدون کلر نیز راحت‌تر از قبل در دسترس هستند.

بدترین مواد شیمیایی خطرناک در خانه
مواد شیمیایی خطرناک در خانه

ترکیبات آمونیوم چهارتایی

ترکیبات آمونیوم چهارتایی یکی دیگر از مواد شیمیایی خطرناک در خانه است که همچنین به عنوان کوات شناخته می‌شود، این نوع دیگری از مواد ضد میکروبی است. در نرم کننده‌های پارچه و پاک کننده‌های ضد باکتری یافت می‌شود. مانند تریکلوزان، کوات‌ها به توسعه باکتری‌های مقاوم به دارو کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین محرک پوست هستند.

جایگزین: یک جایگزین طبیعی برای نرم کننده‌های پارچه تجاری، سرکه سفید است. می‌توان آن را به نرم کننده پارچه در ماشین لباسشویی خود اضافه کرد – و این مزیت اضافی در از بین بردن باقی مانده صابون از داخل ماشین دارد.

آمونیاک

آمونیاک که در اکثر پاک کننده‌های حمام و سطوح یافت می‌شود، یک ماده پولیش‌کننده مؤثر است که بدون برجای گذاشتن رگه‌های از خود تبخیر می‌شود. متأسفانه، همچنین یک محرک بسیار شدید است و قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می‌تواند باعث مشکلات تنفسی و سوزش چشم و پوست شود. هنگام کار با محصولات مبتنی بر آمونیاک، قرار گرفتن در معرض پوست خود را کاهش دهید و با پوشیدن ماسک محافظ از تنفس بخارات خودداری کنید.

گزینه‌های جایگزین: برای پولیش نقره، خمیر دندان را در نظر بگیرید – و برای سطوح شیشه ای، سرکه رقیق شده و روزنامه معجزه می‌کند.

هیدروکسید سدیم

هیدروکسید سدیم که به عنوان لیمو یا سود سوزآور نیز شناخته می‌شود، بسیار خورنده است. به همین دلیل است که ممکن است آن را در پاک کننده‌های فر و حمام و همچنین در بازکن‌های فاضلاب و برخی مواد ضدعفونی کننده پیدا کنید. هنگام استفاده از محصولات حاوی هیدروکسید سدیم، داشتن محافظت کافی ضروری است. می‌تواند چشم‌ها، پوست و ریه‌ی شما را بسوزاند. از دستکش، محافظ چشم و ماسک استفاده کنید، به ویژه در یک مکان بسته مانند حمام. همچنین مدت زمانی را که در معرض هر گونه بخار قرار می‌گیرید به حداقل برسانید.

جایگزین‌ها: جایگزین‌های طبیعی برای کلر به عنوان یکی از مواد شیمیایی خطرناک در خانه، شامل سرکه برای رفع انسداد زهکشی‌ها و جوش شیرین به‌عنوان پاک‌کننده فر می‌شود.

دستورالعمل‌های ایمنی برای مواد شیمیایی خطرناک در خانه

قبل از خرید و استفاده از هر محصول پاک کننده خانگی، این دستورالعمل‌های ایمنی را دنبال کنید:

  • همه برچسب ها را بخوانید.
  • از مخلوط کردن مواد شیمیایی خانگی خودداری کنید.
  • دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
  • دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.
  • ظروف را به درستی برچسب بزنید.

محصولات پاک کننده سازگار با محیط زیست به طور فزاینده‌ای در سوپرمارکت‌ها در دسترس هستند. برخی، اگرچه نه همه، به طور قابل توجهی ایمن‌تر هستند و هیچ خطری برای سلامتی ندارند. آن‌ها استفاده از مواد سمی را در خانه شما به حداقل می‌رسانند و آسیب‌های زیست محیطی ناشی از ساخت، استفاده و دفع مواد شیمیایی سمی را کاهش می‌دهند. روش دیگر، برای ساختن محصولات پاک کننده ایمن خود با استفاده از محصولات خانگی مانند بی کربنات سدیم، سرکه و آب لیمو الهام بگیرید. (برای مطالعه بیشتر به این لینک مراجعه کنید.)

مواد شیمیایی خانگی خطرناک
مواد شیمیایی خانگی خطرناک

نکاتی برای نگهداری مواد شیمیایی خطرناک در خانه

وقتی صحبت از نگهداری مواد شیمیایی در خانه می شود، بسیاری از ما مقصریم که این همه مسئولانه را انجام نمی دهیم. چه مواد شوینده ای باشد که در کمد زیر سینک ذخیره شده باشد، چه یک بطری سفید کننده در کنار توالت، به راحتی می توان از نگهداری محصولات شیمیایی راضی بود و خطراتی را که می تواند به همراه داشته باشد فراموش کرد.

تنها راه برای اطمینان از اینکه مواد شیمیایی خطرناک به خوبی دور از کودکان و حیوانات خانگی نگهداری می شوند، اتخاذ تدابیری برای نگهداری صحیح آنهاست. در زیر ما برخی از اقدامات عملی را فهرست می‌کنیم که می‌توانید برای اطمینان از اینکه مواد شیمیایی خانگی و خودروی شما به طور ایمن و دور از خطر نگهداری می شوند، انجام دهید.

1. قبل از خرید، اطلاعات ایمنی را بررسی کنید.

این نه تنها نحوه استفاده از آن را به شما می گوید، بلکه شاید مهمتر از آن نحوه نگهداری آن برای جلوگیری از حوادث در خانه است.

2. در فضاهای ذخیره مواد شیمیایی خود تجدید نظر کنید.

کمد زیر سینک یکی از رایج‌ترین مکان‌ها برای نگهداری مواد شیمیایی خانگی است، اما صادقانه بگوییم که به هیچ وجه ایمن ترین نیست. در واقع، نزدیک بودن به زمین، آن را درست در منطقه خطر برای جذب بچه‌های کنجکاو قرار می‌دهد. به جای آن، مواد شیمیایی خطرناک را در یک کمد بلند و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

3. مواد شیمیایی را دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

محصولات شیمیایی چه برای ماشین، باغ یا خانه، دوست ندارند در معرض نور خورشید قرار بگیرند. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نه تنها می‌تواند به ظرف آسیب برساند و به طور بالقوه باعث نشتی شود، بلکه می‌تواند بر کارایی خود محصول نیز تأثیر بگذارد.

4. به طور منظم نشت را بررسی کنید.

با گذشت زمان غیر معمول نیست که مواد شیمیایی از ظروف خود عبور کنند و باعث نشت و خطرات احتمالی در فرآیند شوند. اگر متوجه نشتی شدید، دستکش‌های لاستیکی بپوشید و از دستمال کاغذی برای تمیز کردن آن ناحیه استفاده کنید. سپس باید بسته بندی را به طور مسئولانه دور بریزید.

شرکت پیشگامان شیمی دارای چندین سال تجربه در زمینه تامین مواد اولیه شیمیایی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت برای صنایع مختلف می‌باشد.

سخن آخر

مواد شیمیایی بالقوه خطرناک را می‌توان در هر اتاق خانه شما یافت. اگر این محصولات به درستی ذخیره یا استفاده نشوند، می‌توانند مشکلات جزئی تا جدی و حتی تهدید کننده زندگی را برای شما یا فرزندانتان ایجاد کنند.

لیست مواد شیمیایی خانگی خطرانک که در این مقاله آورده شده است، تنها برخی از مواد شیمیایی خطرناک در خانه هستند که به صورت متداول در خانه‌ها یافت می‌شوند. پاک کننده‌های زیادی وجود دارند که حاوی مواد شیمیایی بالقوه خطرناک هستند. برای ایمن بودن، صاحبان خانه باید از خرید محصولاتی که روی برچسب آن علامت خطر یا سم است خودداری کنند. گاهی اوقات هیچ جایگزینی برای استفاده از مواد شیمیایی خطرناک وجود ندارد. در این شرایط مهم است که بدانید چه اقدامات پیشگیرانه‌ای برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خطرناک را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست