نقش تأمین کنندگان مواد اولیه در تأمین ایمنی مواد غذایی

ایمنی مواد غذایی

ایمنی غذا مهم‌ترین ویژگی کیفی برای مصرف‌کنندگان است، از این رو سازمان غذا و دارو این موضوع را با جزئیات تنظیم می‌کند تا اطمینان حاصل کند که غذایی که مصرف کننده خریداری می‌کند انتظارات ایمنی آن را برآورده می‌کند. طبق کمیسیون ایمنی غذا این اطمینان است که غذا هنگام تهیه و یا خوردن متناسب با کاربرد مورد نظر، به مصرف‌کننده صدمه‌ای نخواهد زد.

ایمنی مواد غذایی برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز بسیار مهم است. همه تولیدکنندگان مواد غذایی مسئول تأمین ایمنی مواد غذایی هستند. بنابراین، آن‌ها باید به کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در فرآیند تولید توجه کنند.

تأمین‌کنندگان در بخش‌های صنایع غذایی نقش بسزایی دارند. کیفیت محصول نهایی توسط بسیاری از عوامل تعیین می‌شود: یکی از مهمترین ابزارها برای اطمینان از کیفیت بالای مواد اولیه، لیست تأمین‌کنندگان مطمئن است. اطمینان از اینکه مواد اولیه ورودی عاری از خطرات هستند، مؤثرترین راه برای دور نگه داشتن خطرات از غذا و تأسیسات تولیدی است. یک رویکرد اتخاذ شده در مورد ایمنی مواد غذایی باید کل زنجیره تامین را آغاز کند، از تأمین‌کنندگان شروع می‌شود. انتخاب تأمین‌کنندگان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در مدیریت زنجیره تأمین است.

انتخاب تأمین‌کنندگان

برای اطمینان از انتخاب و خرید مواد اولیه غذایی ایمن و با کیفیت بالا، هر کارخانه تولید مواد غذایی باید مراحل دقیق تهیه را دنبال کند. این شامل تعریف مشخصات مواد و انجام بررسی برای اطمینان از مطابقت با مقررات است. اگر مواد با انالیز مطابقت ندارند، باید رد شوند.

انتخاب تأمین‌کنندگان فرآیند مدیریتی بسیار مهمی در تجارت مواد غذایی است که نیاز به روش‌های عملیاتی با ساختار مناسب دارد. به طور کلی، دو روش برای انتخاب تأمین‌کنندگان وجود دارد: 1. “تأمین منابع منفرد »- یک تأمین‌کننده می‌تواند تمام نیازهای خریدار را برآورده کند و 2.” تأمین منابع متعدد “که در آن به منظور کاهش خطر عدم دسترسی مواد اولیه، خریدار مواد اولیه را از چندین تأمین‌کننده خریداری می‌کند.

همکاری با تأمین‌کنندگان صحیح باعث کاهش هزینه‌ها و بهبود رقابت می‌شود، بنابراین استراتژی خرید یک فعالیت حیاتی برای هر شرکت مواد غذایی است. انتخاب تأمین‌كننده‌ای كه بتواند یك محصول بی‌خطر را تحویل بگیرد، باید هدف اصلی گیاه غذایی باشد.

روش‌های ارزیابی تأمین‌کنندگان

روش‌های کمی برای انتخاب و نظارت بر تأمین‌کنندگان وجود دارد. در بسیاری از مطالعات روش‌های مختلفی برای ارزیابی تأمین‌کنندگان ارائه شده است. به عنوان مثال، قدسی پور و اوبراین از فرآیند تحلیل سلسله مراتبی فازی “FAHP” برای ارزیابی تأمین‌کننده، با ارزیابی معیارهای زیر:

هزینه‌ها، کیفیت، مشخصات تأمین‌کننده و عوامل خطر استفاده کردند. عمید و همکاران از برنامه نویسی هدف فازی “FGP” برای تعیین مقدار مناسب سفارشات با تهیه‌کنندگان خاص با در نظر گرفتن کمترین قیمت‌ها و بالاترین کیفیت استفاده کرده است. لائق‌الدین و همکاران یک مدل اعتمادسازی از طریق ارزیابی ریسک در زنجیره تامین ایجاد کرده و داده‌ها با استفاده از تحلیل رگرسیون چندگانه تجزیه و تحلیل شده است. با این حال، روش‌های ذکر شده در صنایع غذایی به خوبی شناخته شده نیستند، و همچنین در شرکت های کوچک و متوسط ​​در اتحادیه اروپا بسیار رایج هستند.

یک روش ساده برای ارزیابی تأمین‌کنندگان در تجارت مواد غذایی وجود ندارد. دکتر هاشمی روش مفیدی را برای ارزیابی خطر تأثیر منفی یک تامین‌کننده معین بر کیفیت و ایمنی محصولات غذایی نهایی پیشنهاد داده است. ارزیابی ریسک براساس شش معیار برای هر تأمین‌کننده انجام می‌شود:

نوع کالاها یا محصولات ارائه شده توسط تأمین‌کننده، دوره همکاری با تأمین‌کننده، سیستم‌های مورد استفاده تامین‌کننده برای تضمین کیفیت غذا، ایمنی و قابلیت اطمینان خدمات و عملکرد گذشته ارتباط دارد. این روش می‌تواند در شرکت‌های کوچک مورد استفاده قرار گیرد و به محاسبات پیچیده یا تکنیک‌های آماری پیشرفته نیاز ندارد. بنابراین، این می تواند برای مشاغل کوچک بسیار مفید باشد اما با همان محدودیت‌ها، مثلاً دانش و آگاهی کارکنان.

بنابراین، برای کوچک‌ترین صاحبان تجارت مواد غذایی توصیه می‌شود هنگام انتخاب و نگهداری تأمین‌کنندگان، مراحل زیر را در نظر بگیرند. اولین مورد تعیین نوع سیستم‌های ایمنی غذایی توسط یک تأمین‌کننده معین است. مطابق قانون، رعایت نکات بهداشتی است. مرحله دوم بررسی این است که آیا آن‌ها مواد اولیه را از منابع منتخب و قابل اعتماد دریافت می‌کنند یا خیر. مورد بعدی قبل از شروع همکاری با آن‌ها، بازرسی از تأسیسات تأمین‌کننده است.

همه تأمین‌کنندگان باید شرایط بهداشتی را داشته باشند و باید در محل بررسی شوند. این امر خصوصاً درصورت تأمین مواد خام پرخطر و یا وجود تردید در سیستم ایمنی مواد غذایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. توصیه می شود هر از چند گاهی تهیه کننده کالا را مورد بازرسی قرار دهید و دریابید که این تامین‌کننده چه نوع آموزش ایمنی غذایی را به کارمندان خود ارائه می‌دهد. وضعیت کامیون‌ها و تجهیزات تحویل یک تأمین‌کننده باید در هر بار تحویل بررسی شود.

برای حفظ سطح کیفی مورد انتظار برای تحویل کالا، محصولات موجود باید کنترل شوند تا اطمینان حاصل شود که تأمین‌کننده محصولات مورد انتظار را به طور مداوم تأمین می‌کند. نظارت بر همکاری با یک تامین‌کننده معین و همچنین کیفیت مواد اولیه تحویل شده ضروری است.

شرکت پیشگامان شیمی از شرکت‌های فعال در حوزه واردات و خرید و فروش مواد شیمیایی و وارد کننده مواد اولیه غذایی می‌باشد. این شرکت با داشتن کادر مجرب و انبارهای مطمئن جهت نگهداری مواد اولیه آماده همکاری با تولیدکنندگان مواد غذایی در سراسر کشور می‌باشد جهت دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

امروزه، استانداردها و مشخصات غذایی بی‌شماری وجود دارد که تولیدکننده مواد غذایی و کارآفرینان باید به آن‌ها مراجعه کنند، با این وجود، آن‌ها به ندرت دانش ارزیابی ارزیابی تأمین‌کنندگان را دارند.

منبع: irispublishers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست