شکر ایزومالت چیست و روش استفاده آن چگونه است

ایزومالت نوعی جایگزین شکر است که در دهه 1960 کشف شد و از آن زمان موجی در دنیای نانوایی و تولید مواد غذایی ایجاد کرد. علیرغم اینکه به طور گسترده شناخته شده نیست، می توانید کاملاً از آن برای پخت و پز و پخت در خانه استفاده کنید! برای ساخت کیک، شیرینی‌سازی، و تزئین محصولات خوراکی معجزه می‌کند. برای کشف شگفتی های این شیرین کننده خاص به خواندن ادامه دهید. 

شکر ایزومالت چیست

ایزومالت یک جایگزین شکر است که از شکر واقعی که از چغندر تهیه شده است، ایجاد می شود. این ماده ای است که برای اکثر مردم آشنا نیست، مگر اینکه تزیین کننده کیک یا در تولید مواد غذایی باشند. اگرچه به شیرینی شکر نیست، اما می توان آن را با سایر شیرین کننده های جایگزین شکر مانند سوکرالوز برای افزایش شیرینی مخلوط کرد. ایزومالت در ساختن آب نبات بدون شکر و مجسمه سازی با شکر استفاده می شود. ایزومالت برای قالب گیری، شکل دهی یا استفاده برای تزئین نیاز به حرارت دارد.

روش استفاده از ایزومالت

قسمت اول: تهیه شربت ایزومالت از کریستال‌ها

1. یک کاسه آب یخ آماده کنید.

یک ظرف بزرگ یا ظرف پخت کم عمق را با 2 تا 3 اینچ (5 تا 7.6 سانتی‌متر) آب و یک مشت یخ پر کنید. توجه داشته باشید که کاسه باید به اندازه کافی پهن باشد تا کف قابلمه‌ای که از آن استفاده می‌کنید قرار بگیرد. در صورت بروز هرگونه اتفاق طی فرایند پخت و پز، می‌توانید از این آب یخ استفاده کنید. اگر خودتان را با ماهی تابه فلزی یا شربت داغ سوزانده‌اید، کافی است ناحیه سوخته را درون کاسه آب یخ غوطه ور کنید تا بلافاصله آسیب آن متوقف شود.

2.ایزومالت و آب را با هم ترکیب کنید

ایزومالت گرانول را در یک قابلمه کوچک و متوسط قرار دهید. آب را درون قابلمه بریزید و دو ماده را با قاشق فلزی هم بزنید تا ترکیب شوند. شما فقط به آب کافی برای خیس کردن ایزومالت احتیاج دارید. در این مرحله محتویات قابلمه باید مانند ماسه مرطوب باشد.

اگر نیاز به تغییر میزان این ماده دارید، حتماً مقدار آب را نیز تغییر دهید. به طور معمول، شما به سه تا چهار قسمت ایزومالت برای یک واحد آب نیاز دارید. از آب مقطر یا آب فیلتر شده استفاده کنید. آب شیر حاوی مواد معدنی است که می تواند باعث شود زرد یا قهوه‌ای شود. قابلمه و قاشق را باید از استیل ضد زنگ تهیه کنید. از استفاده از قاشق چوبی خودداری کنید زیرا مواد می‌توانند داخل شربت جمع شده و رنگ زرد آن را به دست آورند.

3. روی حرارت زیاد بجوشانید

قابلمه را روی حرارت اجاق گاز قرار دهید. محتویات باید به یک جوش ثابت برسد. تا زمانی که این کار را نکنید، آنها را هم بزنید. هنگامی که محتویات به جوش آمد، از یک قلم مو نایلونی استفاده کنید تا مایع اضافی در قسمت‌های قابلمه را دوباره به مخلوط اصلی بریزید.

برای این کار از یک برس طبیعی استفاده نکنید. پس از تمیز کردن طرف قابلمه، یک دماسنج آب‌نبات را به طرف آن وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که توپ دماسنج شربت داغ را لمس می‌کند، نه کف قابلمه.

4. رنگ مواد غذایی را با دمای 280 درجه فارنهایت (82 درجه سانتی‌گراد) اضافه کنید

تعداد قطره‌های مورد نیاز برای دستیابی به عمق رنگ مورد نظر خود را اضافه کنید، سپس رنگ غذایی را با استفاده از یک قاشق یا سیب‌زمینی مخلوط شده با فلز مخلوط کنید.

اگر مدت زمان کمی مخلوط در دمای 225 درجه فارنهایت (107 درجه سانتی‌گراد) گیر کرد نگران نباشید. در این دما، آب اضافی در حال جوش است. تا زمانی که این آب جوش نیاید، دما بیشتر صعود نخواهد کرد.

5.طبخ کنید تا شربت به 340 درجه فارنهایت (171 درجه سانتی‌گراد) برسد.

وقتی دماسنج به 333 درجه فارنهایت (167 درجه سانتی‌گراد) رسید شما باید قابلمه را از روی حرارت خارج کنید. بعد از آن دمای هوا به صعود خود ادامه خواهد داد، حتی اگر سعی کنید به سرعت روند ذوب را متوقف کنید.

6. کف قابلمه را درون آب یخ غوطه ور کنید

پس از رسیدن ایزومالت به دمای صحیح، سریع قابلمه را به ظرف آماده شده آب یخ منتقل کنید. کف قابلمه را درون آب به مدت 5 تا 10 ثانیه بچسبانید تا از بالا رفتن درجه حرارت جلوگیری کنید. اجازه ندهید آب یخ‌ها داخل قابلمه بریزد. به محض قطع صدای سوزش، قابلمه را از آب خارج کنید.

7. ایزومالت را در فر خود گرم کنید

بهترین دما حدود 300 درجه فارنهایت (149 درجه سانتی‌گراد) است. بنابراین باید آن را در فر گرم کنید تا زمانی که آماده استفاده از آن باشید تا از خنک شدن بیش از حد شربت جلوگیری شود.
ایزومالت
کاربرد ایزومالت
فر را باید روی 275 درجه فارنهایت (135 درجه سانتی‌گراد) تنظیم کنید. نگه داشتن شربت ایزومالت به مدت 15 دقیقه در فر معمولاً به شما در رسیدن به دمای ایده‌آل ریختن آن کمک می‌کند. در این مدت حباب‌ها نیز زمان فرار از شربت را خواهند داشت. می‌توانید آن را تا سه ساعت در فر نگه دارید. اگر مدت زمان بیشتری آن را ذخیره کنید مخلوط می‌تواند شروع به زرد شدن کند.

قسمت دوم: قالب سازی شیشه ای ایزومالت

1.قالب ها را با اسپری پخت و پز بپوشانید

یک لایه یکنواخت از اسپری پخت و پز نانو را در هر قالب اسپری کنید و به هر یک، پوشش کامل و یکدست بدهید. از یک حوله کاغذی خشک برای پاک کردن اسپری اضافی پخت و پز از بالای قالب‌ها استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که قالب‌ها برای استفاده با ایزومالت یا آب‌نبات‌های سخت قندی مبتنی بر شکر هستند. دمایی که با آنها کار می‌کنید می‌تواند قالب‌هایی را که به اندازه کافی بادوام نیستند ذوب کنند.

2. در صورت تمایل، شربت را به کیسه شیرینی منتقل کنید

فقط حدود 1/2 فنجان (125 میلی لیتر) ایزومالت ذوب شده را به کیسه شیرینی اضافه کنید. افزودن بیشتر می تواند باعث ضعیف شدن یا ذوب شدن کیسه و باعث سوختگی شود. استفاده از شیرینی ممکن است کار با ایزومالت ذوب شده را برای شما آسانتر کند، اما بسیاری از آنها این مرحله را یک اقدام غیر ضروری می‌دانند.

قبل از افزودن ایزومالت نوک کیک شیرینی را قطع نکنید. اکنون نوک را دست نخورده بگذارید. اطمینان حاصل کنید که در حین دست زدن به کیک یا شیرینی، همچنان لباس‌های فر را می‌پوشید. گرمای ایزومالت ذوب شده می‌تواند شما را از طریق کیسه بسوزاند.

3. شربت را داخل قالب بریزید یا آنرا فشار دهید

به اندازه کافی ایزومالت ذوب شده در هر محفظه قالب قرار دهید تا آن را پر کند. فقط زمانی که آماده پر کردن قالب‌ها هستید نوک کیک شیرینی را برش دهید. ایزومالت به سرعت ریخته می‌شود، بنابراین باید مراقب باشید. صرف نظر از نحوه ریختن ایزومالت ذوب شده، باید  در یک جریان نازک ریخته شود.
با انجام این کار تعداد حباب‌های تشکیل شده به حداقل می‌رسد. به راحتی روی قالب، روی میز یا سطح سخت دیگر ضربه بزنید تا پس از پر کردن قالب‌ها حباب‌های موجود از شربت را از بین برود.

تأثیر ایزومالت در کنترل چاقی، ایزومالت و دیابت

مصرف ایزومالت به چند دلیل موجب کنترل چربی می‌شود. ابتدا این‌که آنزیم‌های روده توان شکستن پیوندهای پایدار ایزومالت را ندارند. به همین دلیل جذب این محصول در روده روند خیلی آرامی را سپری خواهد کرد به همین دلیل انرژی ایزومالت به صورت کامل دریافت نمی‌شود.

دوم اینکه این ماده غذایی دارای گلایسمیک پائین می‌باشد که موجب افزایش وزن نمی‌شود. شکر موجب چاقی می‌شود زیرا باعث افزایش ذخیره کربوهیدرات و چربی در بدن می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست