چرا pH پوست واقعا مهم است

شما احتمالاً اصطلاح “pH متعادل” را روی یک محصول مراقبت از پوست مشاهده کرده‌اید، اما شاید زیاد به آن توجه نکرده‌اید یا از معنای آن تعجب نکرده‌اید. pH یک محصول به اسیدیته یا قلیایی بودن آن اشاره دارد. احتمالا در کلاس‌های شیمی با آن سروکله زدید، درسته؟ بنابراین آیا حتی باید به محصولات با pH متعادل هم اهمیت دهید؟ ما چنین فکر می‌کنیم، به خصوص از آنجا که pH پوست می‌تواند منجر به همه چیز  از آکنه گرفته تا حساسیت تا چین و چروک شود. در این پست، ما در مورد اینکه چرا pH پوست واقعاً مهم است، در صورتی که پوست خیلی اسیدی یا خیلی قلیایی شود، چه اتفاقی می‌افتد و در یک محصول متعادل با pH به دنبال چه چیزی خواهیم بود، خواهیم پرداخت.

PH پوست چقدر است؟

در شیمی، pH مخفف “هیدروژن بالقوه” است و به سطح اسیدیته یا قلیایی بودن در یک محلول معین اشاره دارد. مقیاس pH از 0 تا 14 است. PH 7 خنثی، pH کمتر از 7 اسیدی و PH بزرگتر از 7 پایه (قلیایی) است.

PH طبیعی پوست کمی اسیدی و معمولاً در حدود 5.5 است. این اسیدیته پوست که “پوشش اسیدی” نامیده می‌شود توسط غدد چربی، غدد عروقی و فلور طبیعی پوست حفظ می شود. اسیدیته پوست از سبوم (اسیدهای چرب آزاد) دفع شده از غدد چربی پوست (روغن) تشکیل شده است که با اسید لاکتیک و اسید آمینه حاصل از عرق مخلوط می‌شود. اسیدیته پوست به عنوان یک مانع عمل می‌کند و از پوست در برابر عوامل محیطی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر آلودگی‌هایی که ممکن است به پوست نفوذ کند محافظت می‌کند.

پوست اسیدی

اگر PH پوست خیلی اسیدی باشد (کمتر از 5/5) می‌تواند تحریک، قرمز، التهاب و حتی در هنگام لمس دردناک شود. پوست اسیدی همچنین می‌تواند منجر به جوش های پوستی شود. به این دلیل که وقتی پوشش اسید به خطر بیفتد، روند لایه‌برداری طبیعی پوست را مهار می‌کند. در نهایت، این می‌تواند منجر به تجمع سلول‌های مرده پوست شود، که می‌تواند منافذ پوست را مسدود کرده و منجر به افزایش جوش‌های پوستی شود.

هر دو عامل داخلی و خارجی وجود دارد که می تواند پوشش اسیدی پوست را مختل کرده و منجر به ایجاد لایه اسیدی در پوست شود. به عنوان مثال، پوست با افزایش سن اسیدی می‌شود زیرا ظرفیت بافر طبیعی بافر داخلی کاهش می‌یابد و بدن به تدریج اسیدی می‌شود. عوامل خارجی که به ایجاد لایه اسیدی در پوست کمک می‌کنند شامل آلودگی، استعمال دخانیات، هوا، آب، آفتاب و… است. این عوامل محیطی می‌توانند به تجزیه پوشش اسیدی کمک کنند و توانایی پوست در محافظت از خود را مختل کنند.

و البته برخی از محصولات مراقبت از پوست می‌توانند باعث ایجاد بافت اسیدی در پوست شوند. به عنوان مثال، اثبات شده که لایه‌بردارهای موجود در خانه و سایر محصولات اسیدی (مانند AHA) دارای PH پایین برای لایه‌برداری از پوست باشند. با این حال، در صورت استفاده زیاد از حد، خطر اخلال در پوشش اسید وجود دارد که می تواند منجر به تحریک شود. بهتر است استفاده از این محصولات را به یک تا دو بار در هفته محدود کنید و همیشه همزمان از مرطوب کننده استفاده کنید.

پوست قلیایی

اگر PH پوست خیلی قلیایی باشد (بیشتر از 5/5)، می‌تواند خشک، حساس شود و حتی ممکن است دچار اگزما شوید. PH پوست بیش از حد قلیایی نیز ممکن است منجر به التهاب شود. التهاب توانایی پوست در دفع متالوپروتئینازهای ماتریکس (MMP)، آنزیم‌هایی که کلاژن را از بین می‌برد و باعث چین و چروک و افتادگی می‌شود، مهار می‌کند. یک مطالعه 2010 که در مجله پوست انگلیس منتشر شد، پوست زنان را در طی یک دوره هشت ساله ردیابی کرد و نشان داد که زنان دارای لایه قلیایی قشر قلیایی (بیرونی‌ترین لایه پوست) خطوط ریز ایجاد می‌کنند – و بیشتر در معرض آسیب‌های آفتاب هستند نسبت به کسانی که پوست اسیدی دارند.

همانند پوست اسیدی، هر دو عامل داخلی و خارجی وجود دارد که می‌تواند پوشش اسیدی پوست را مختل کرده و منجر به ایجاد قلیایی شود. یکی از دلایل اصلی آن استفاده از پاک‌کننده‌های قلیایی است. اگر بعد از شستن صورت احساس سفتی پوست را داشته باشید، می‌توانید بگویید که PH پاک‌کننده شما خیلی زیاد است. صابون‌ها و پاک‌کننده‌های بسیار قلیایی سبوم را از بین می‌برند و پوشش اسید را مختل می‌کنند و با گذشت زمان می‌تواند منجر به قرمزی، خشکی و التهاب شود.

محصولات متعادل با pH

مانند اکثر موارد در اطراف ما، PH پوست کاملاً متعادل است. به همین دلیل مهم است که به دنبال محصولات مراقبت از پوست با pH متعادل باشید. اگر روی محصولی برچسب “pH متعادل” نبود، می‌توانید PH محصول را با استفاده از کیت تست pH در خانه (در اکثر داروخانه ها موجود است) تأیید کنید.

شما می‌خواهید به دنبال محصولات مراقبت از پوست با PH حدود 5.5 باشید زیرا این PH طبیعی پوست است. اما اگر PH دقیقاً 5.5 نباشد اشکالی ندارد. اکثر متخصصان مراقبت از پوست موافقند که محدوده pH ایده‌آل برای محصولات بین 4.5 تا 7 است و قانون کلی این است که محصولات کمی اسیدی ترجیح داده می‌شوند. برخی از مواد، مانند اسید اسکوربیک، رتینول، AHA و BHA، باید با pH پایین‌تر فرموله شوند تا به طور مؤثر کار کنند.

منبع: thedermreview

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست