اسید قوی

دراین مقاله قصد داریم چند اسید قوی را به شما پیشنهاد کنیم. لطفا قبل از تهیه هرکدام ابتدا کلیه مقاله را مطالعه کنید، تا با ساختار و نوع کارکرد هرکدام به طور دقیق آشنا شوید.

اسیدهای قوی به ترتیب

1. فلوئوروآنتیمونیک اسید

از قویترین اسیدها (Fluoroantimonic acid) بوده یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H2FSbF6 است. این یک اسید فوق‌العاده قوی است و به راحتی به عنوان سوپر اسید واجد شرایط شناخته می‌شود. تابع اسیدیته هامت، H0، برای نسبت‌های مختلف HF:SbF5 اندازه‌گیری‌شده است. در حالی که H0 برای HF خالص برابر با 15 منفی است، افزودن تنها 1 مول٪ SbF5 باعث کاهش آن به حدود 20 منفی می‌شود.

ترکیب «کانونی» اسید فلوئورآنتیمونیک با تیمار مایع فلوراید هیدروژن (HF) با پنتافلوئورید مایع آنتیموان (SbF5) با نسبت استوکیومتری 2: 1 تهیه می‌­شود. این ترکیب قوی‌ترین سوپر اسید بر اساس مقدار H0 اندازه‌گیری شده است. فقط اسیدهای کربوران، ممکن است اسیدهای قوی‌تری نسبت به اسید فلوئورانتیمونیک باشند؛ زیرا که نمی­‌توان مقدار H0 آن­‌ها را به دلیل نقاط ذوب بالا به طور مستقیم مشخص کرد، این ماده فوق‌العاده خورنده است و فقط در ظروف اندود شده با تفلون قابل ذخیره‌سازی است.

قوی ترین اسیدها
قوی ترین اسیدها

2. هگزافلوئوروفسفریک اسید

ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H2FPF6 (همچنین به صورت [H2[PF6) است. محلول آبی این ماده به صورت مایع بی‌رنگ تا قهوه‌ای روشن قابل مشاهده است. این اسید برونستد قوی دارای آنیون غیر کوردینه، هگزافلوروفسفات (PF6) است. این ماده از واکنش هیدروژن فلوراید با فسفر پنتافلوراید تشکیل می‌شود. مانند بسیاری از اسیدهای قوی، هگزافلوئوروفسفریک اسید غیر محلول نیست؛ بلکه فقط در محلول قابل حل است. این ماده با آب واکنش گرمازایی نشان می‌دهد، تا اکسیونیوم هگزافلوئوروفسفات (H3OPF6) و هیدرو فلوئوریک اسید که هر دو اسیدهای قوی هستند را تولید کند.

3. فلوئورو بوریک اسید یا تترا فلوئورو بوریک اسید

یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی [H +] [BF4] است، که در آن+H نشان‌دهنده پروتون حل شده است. حلال مناسب می‌تواند باز لوویس موجود باشد. به عنوان مثال، در آب، می‌تواند به صورت H3OBF4 (اکسونیم تترافلوروبورات) درآید، اگرچه واقع بینانه‌تر این است که چندین مولکول آب پروتون را حل کند و به صورت [H(H2O)n+] [BF4] ظاهر شود.

محلول اتیل اتر نیز به صورت [H (Et2O) n +] [BF4] در بازار وجود دارد، که به احتمال زیاد n=2 می‌باشد. برخلاف اسیدهای قوی مانند H2SO4 یا HClO4، ماده خالص حل نشده آن وجود ندارد. فلوئورو بوریک اسید عمدتاً به عنوان پیش ماده برای تهیه­‌ی دیگر نمک‌­های فلوروبورات تولید می­‌شود.

4. فلوئورسولفوریک اسید

یک مایع بی‌رنگ و روان است. این ماده در حلال‌های آلی قطبی (به عنوان مثال نیتروبنزن، اسید استیک و اتیل استات) محلول است، اما در حلال‌های غیر قطبی مانند آلکان‌ها حل‌شوندگی پایینی دارد. به دلیل اسیدیته قوی آن، تقریباً تمام ترکیبات آلی که حتی قدرت پذیرش پروتون ضعیفی دارند را نیز حل می‌کند. HSO3F به آرامی HF و سولفوریک اسید را هیدرولیز می‌کند. تری‌فلوئورومتان‌ سولفونیک اسید(CF3SO3H) قدرت اسیدی بالای HSO3F را حفظ می‌کند؛ اما از نظر هیدرولیتیکی پایدارتر است.

5. هیپوفلورو اسید:

با فرمول شیمیایی HOF، تنها اکسی‌اسید شناخته‌شده فلورین است. هیپوفلورو اسید تنها اکسی‌اسید شناخته شده­‌ای است که اتم اصلی الکترون­‌ها را از اکسیژن به دست می­‌آورد، تا یک حالت اکسیداسیون منفی ایجاد شود.

F عنصر دارای بالاترین الکترونگاتیویته است، بنابراین همیشه در حالت اکسیداسیون -1 است، به جز در F2، که صفر می­‌باشد. بنابراین، در HOF ،H دارای +1، O دارای صفر و F دارای عدد اکسیداسیون -1 است. F هرگز حالت اکسیداسیون +1 ندارد. در OF2 (فلوراید اکسیژن، و نه اکسید فلوئور) O دارای اکسیداسیون +2 است!

6. هیدروبرمیک اسید

یک اسید قوی است که با حل‌کردن مولکول دو اتمی هیدروژن برمید (HBr) در آب تشکیل می‌شود. هیدروبرمیک اسید، یک محلول آبی است که در دمای 124.3 درجه سانتی‌گراد تقطیر می‌شود. حاوی ٪47.6 جرمی HBr است که غلظت آن  mol/L89/8 می‌باشد. این ماده دارای pKa= 9 است. آن را به عنوان یک اسید قوی‌تر از هیدروکلریک اسید می­‌دانند، اما به اندازه اسید هیدرویودیک قوی نیست. هیدروبرمیک اسید یکی از قوی‌ترین اسیدهای معدنی شناخته شده است.

7. هیدرویدیک اسید

یک محلول آبی بسیار قوی از هیدروژن یدید (معمولاً غلظت محلول آن %57_48 می‌باشد) است. از لحاظ قدرت اسیدی رتبه دوم را بین هیدرو هالیدها بعد از هیدرو استادین دارد. از هیدرویدیک اسید معمولاً به عنوان شناساگر شیمیایی استفاده می‌شود. هیدرویدیک اسید یکی از اسیدهای قوی می‌باشد که به طور کامل در آب یونیزه می‌شود.

8. اسید کرومیک

معمولاً برای مخلوطی از سولفوریک اسید غلیظ و دی‌کرومات، استفاده می‌شود که ممکن است، حاوی ترکیبات مختلفی از جمله تری‌اکسید کروم باشد. از این نوع اسید کرومیک ممکن است، به عنوان مخلوط شیشه پاک‌کن استفاده شود. دیگر کاربرد برای گونه‌های مولکولی، H2CrO4 که تری‌اکسید آن انیدرید است، به کار می‌رود. کروم در اسید کرومیک در حالت اکسیداسیون 6+ (یا VI) قرار دارد. این یک ماده اکسید کننده قوی و خورنده است.

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • فرهنگ

  با سلام
  قوی ترین اسید خوراکی چیست

  پاسخ
 • فرشاد عبداللهی

  سلام وقت بخیر
  بهترین اسید برای از بین بردن زنگ زدگی اهن چیست

  پاسخ
  • دکتر محمد رضا سلیمی

   وقت بخیر
   لیست اسیدهای شناخته شده برای از بین بردن موثر زنگ زدگی · اسید اگزالیک · اسید فسفریک · اسید استیک · اسید سیتریک · اسید سولفوریک · اسید کلریدریک.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست