خوراکی و غذامقالات آموزشی

اسید قوی ، انواع اسیدهای خوراکی

دراین مقاله قصد داریم چند اسید خوردنی بسیار قوی را به شما پیشنهاد کنیم.لطفا قبل از تهیه هرکدام ابتدا کلیه مقاله را مطالعه تا با ساختار و نوع کارکرد هرکدام به طور دقیق آشنا شوید

مهم‌ترین اسید قوی در دنیا:

۱. فلوئوروآنتیمونیک اسید:

(Fluoroantimonic acid) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H۲FSbF۶ است. این یک اسید فوق‌العاده قوی است و به راحتی به عنوان سوپر اسید واجد شرایط شناخته می‌شود. تابع اسیدیته هامت، H۰، برای نسبت‌های مختلف HF:SbF۵ اندازه‌گیری‌شده است. در حالی که H۰ برای HF خالص برابر با ۱۵ منفی است، افزودن تنها ۱ مول٪ SbF5 باعث کاهش آن به حدود ۲۰ منفی می‌شود.

ترکیب “کانونی” اسید فلوئورآنتیمونیک با تیمار مایع فلوراید هیدروژن (HF) با پنتافلوئورید مایع آنتیموان (SbF۵) با نسبت استوکیومتری ۲: ۱ تهیه می‌­شود. این ترکیب قوی‌ترین سوپر اسید بر اساس مقدار H۰ اندازه‌گیری شده است.

فقط اسیدهای کربوران، ممکن است اسیدهای قوی‌تری نسبت به اسید فلوئورانتیمونیک باشند زیرا که نمی­‌توان مقدار H۰ آن­‌ها را به دلیل نقاط ذوب بالا به طور مستقیم مشخص کرد، این ماده فوق‌العاده خورنده است و فقط در ظروف اندود شده با تفلون قابل ذخیره‌سازی است.

انواع اسید قوی

۲. هگزافلوئوروفسفریک اسید:

ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H۲FPF۶ (همچنین به صورت [H۲[PF۶) است. محلول آبی این ماده به صورت مایع بی‌رنگ تا قهوه‌ای روشن قابل مشاهده است.

این اسید برونستد قوی دارای آنیون غیر کوردینه، هگزافلوروفسفات (PF۶) است. این ماده از واکنش هیدروژن فلوراید با فسفر پنتافلوراید تشکیل می‌شود.

مانند بسیاری از اسیدهای قوی، هگزافلوئوروفسفریک اسید غیر محلول نیست بلکه فقط در محلول قابل حل است. این ماده با آب واکنش گرمازایی نشان می‌دهد تا اکسیونیوم هگزافلوئوروفسفات (H۳OPF۶) و هیدرو فلوئوریک اسید که هر دو اسیدهای قوی هستند تولید کند.

۳. فلوئورو بوریک اسید یا تترا فلوئورو بوریک اسید:

یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی [H +] [BF۴] است، که در آن+H نشان‌دهنده پروتون حل شده است. حلال مناسب می‌تواند باز لوویس موجود باشد. به عنوان مثال، در آب، می‌تواند به صورت H۳OBF۴ (اکسونیم تترافلوروبورات) دربیاید، اگرچه واقع بینانه‌تر این است که چندین مولکول آب پروتون را حل کند و به صورت [H(H۲O)n+] [BF۴] ظاهر شود.

محلول اتیل اتر نیز به صورت [H (Et۲O) n +] [BF۴] در بازار وجود دارد، که به احتمال زیاد n=2 می‌باشد. برخلاف اسیدهای قوی مانند H۲SO۴ یا HClO۴، ماده خالص حل نشده آن وجود ندارد.

فلوئورو بوریک اسید عمدتاً به عنوان پیش ماده برای تهیه­‌ی دیگر نمک‌­های فلوروبورات تولید می­‌شود.

۴. فلوئورسولفوریک اسید:

یک مایع بی‌رنگ و روان است. این ماده در حلال‌های آلی قطبی (به عنوان مثال نیتروبنزن، اسید استیک و اتیل استات) محلول است، اما در حلال‌های غیر قطبی مانند آلکان‌ها حل‌شوندگی پایینی دارد. به دلیل اسیدیته قوی آن، تقریباً تمام ترکیبات آلی که حتی قدرت پذیرش پروتون ضعیفی دارند را نیز حل می‌کند. HSO۳F به آرامی HF و سولفوریک اسید را هیدرولیز می‌کند. تری‌فلوئورومتان‌ سولفونیک اسید(CF۳SO۳H) قدرت اسیدی بالای HSO۳F را حفظ می‌کند اما از نظر هیدرولیتیکی پایدارتر است.

۵. هیپوفلورو اسید:

با فرمول شیمیایی HOF، تنها اکسی اسید شناخته‌شده فلورین است. هیپوفلورو اسید تنها اکسی اسید شناخته شده­‌ای است که اتم اصلی الکترون­‌ها را از اکسیژن به دست می­‌آورد تا یک حالت اکسیداسیون منفی ایجاد شود.

F عنصر دارای بالاترین الکترونگاتیویته است، بنابراین همیشه در حالت اکسیداسیون -۱ است، به جز در F۲،که صفر می­‌باشد. بنابراین، درHOF ،H دارای +۱، O دارای صفر و F دارای عدد اکسیداسیون -۱ است. F هرگز حالت اکسیداسیون +۱ ندارد. در OF۲ (فلوراید اکسیژن، و نه اکسید فلوئور) O دارای اکسیداسیون +۲ است!

۶. هیدروبرمیک اسید:

یک اسید قوی است که با حل‌کردن مولکول دو اتمی هیدروژن برمید (HBr) در آب تشکیل می‌شود. هیدروبرمیک اسید، یک محلول آبی است که در دمای ۱۲۴.۳ درجه سانتی‌گراد تقطیر می‌شود. حاوی ٪۴۷.۶ جرمی HBr است که غلظت آن  mol/L89/8 است. این ماده دارای pKa= 9 است. آن را به عنوان یک اسید قوی‌تر از هیدروکلریک اسید می­‌دانند، اما به اندازه اسید هیدرویودیک قوی نیست. هیدروبرمیک اسید یکی از قوی‌ترین اسیدهای معدنی شناخته شده است.

۷. هیدرویدیک اسید:

یک محلول آبی اسید بسیار قوی از هیدروژن یدید (معمولاً غلظت محلول آن %۵۷_۴۸ می‌باشد) است. از لحاظ قدرت اسیدی رتبه دوم را بین هیدرو هالیدها بعد از هیدرو استادین دارد. از هیدرویدیک اسید معمولاً به عنوان شناساگر شیمیایی استفاده می‌شود. هیدرویدیک اسید یکی از اسیدهای قوی می‌باشد که به طور کامل در آب یونیزه می‌شود.

۸. اسید کرومیک:

معمولاً برای مخلوطی از سولفوریک اسید غلیظ و دی‌کرومات، استفاده می‌شود که ممکن است حاوی ترکیبات مختلفی از جمله تری‌اکسید کروم باشد. از این نوع اسید کرومیک ممکن است به عنوان مخلوط شیشه پاک‌کن استفاده شود. دیگر کاربرد برای گونه‌های مولکولی، H۲CrO۴ که تری‌اکسید آن انیدرید است، به کار می‌رود. کروم در اسید کرومیک در حالت اکسیداسیون ۶+ (یا VI) قرار دارد. این یک ماده اکسید کننده قوی و خورنده است.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید