مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

دی متیل فرمامید (DMF)

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید دی متیل فرمامید

دی متیل فرمامید یک ترکیب آلی با فرمول CH۳)۲NC(O)H) است. این ترکیب مایع بی‌رنگ با آب و اکثر مایعات آلی مخلوط می‌شود، که به طور خلاصه به عنوان DMF شناخته می‌شود (اگرچه این مخفف گاهی اوقات برای دی متیل فوران یا دی متیل فومارات استفاده می‌شود).

خرید دی متیل فرمامید(DMF)
خرید دی متیل فرمامید (DMF)

دی متیل فرمامید یک حلال رایج برای واکنش های شیمیایی است. دی متیل فرمآمید بدون بو است، اما نمونه‌های دارای گرید صنعتی یا تخریب شده به دلیل ناخالصی دی متیل آمین اغلب بوی ماهی می‌دهند. تخریب ناخالصی‌های دی متیل آمین را می‌توان با پاشیدن نمونه‌های تخریب شده با گاز بی‌اثر مانند آرگون یا با التراسونیک نمونه‌ها تحت فشار کاهش یافته، از بین برد.

همانطور که از نام آن مشخص است، مشتق فرمامید، آمید اسید فرمیک است. DMF یک حلال آپروتیک قطبی (آب دوست) با نقطه جوش زیاد است. واکنش‌هایی را که از مکانیسم‌های قطبی مانند واکنش‌های SN2 پیروی می کنند، تسهیل می‌کند.

تولید دی متیل فرمامید

DMF اولین بار در سال ۱۸۹۳ توسط شیمی دان فرانسوی آلبرت ورلی، با تقطیر مخلوطی از دی متیل آمین هیدروکلراید و فرمات پتاسیم تهیه شد.

DMF با ترکیب متیل فرمات و دی متیل آمین یا با واکنش دی متیل آمین با مونوکسید کربن تهیه می‌شود.

اگرچه در حال حاضر غیر عملی است، می‌توان DMF را از دی اکسید کربن فوق بحرانی با استفاده از کاتالیزورهای مبتنی بر روتنیم تهیه کرد.

خرید دی متیل فرمامید(DMF)
خرید دی متیل فرمامید (DMF)

واکنش‌های دی متیل فرمامید

DMF بوسیله اسیدها و بازهای قوی بخصوص در دماهای بالا هیدرولیز می‌شود. با هیدروکسید سدیم، DMF به فرمات و دی متیل آمین تبدیل می‌شود. DMF در نزدیکی نقطه جوش خود دچار دکربونیلاسیون می‌شود تا دی متیل آمین بدهد. بنابراین تقطیر تحت فشار کم و در دمای پایین انجام می‌شود.

در یکی از کاربردهای اصلی آن در سنتز آلی، DMF یک واکنش در واکنش Vilsmeier-Haack بود، که برای فرمولاسیون ترکیبات آروماتیک استفاده می‎شود.

این فرآیند شامل تبدیل اولیه DMF به یون کلروایمینیوم، +[(CH۳)۲N=CH(Cl)] است که به عنوان معرف ویلس مایر شناخته می‌شود، که به آرن‌ها حمله می‌کند.

ترکیبات ارگانولیتیوم و معرف‌های گرینیارد با واکنش دی متیل فرمامید پس از هیدرولیز در واکنشی به نام کاهش بووالت–بلان آلدئید می‌دهند.

دی متیل فرمامید ترکیبات افزایشی ۱: ۱ را با انواع اسیدهای لوئیس مانند اسید نرم I۲ و اسید سخت فنل تشکیل می‌دهد.

موارد احتیاطی در هنگام استفاده از دی متیل فرمامید

از تماس پوست با دی متیل فرمامید (DMF) خودداری کنید! این ماده شیمیایی به راحتی از طریق پوست جذب می‌شود و می‌تواند باعث آسیب کبدی و سایر اثرات سو بر سلامتی شود.

انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) در زمینه کاهش خطرات سلامتی برای کارگران در معرض حلال دی متیل فرم آمید (DMF) تقاضای کمک می‌کند. این ماده به راحتی از طریق پوست جذب می‌شود و شناخته شده است که برای کبد سمی است.

شواهد اخیر نشان می‌دهد که آسیب کبدی ممکن است در کارگران در معرض آن ایجاد شود.

دی متیل فرمامید همچنین شناخته شده است که باعث مشکلات پوستی و عدم تحمل الکل می‌شود. برخی گزارش‌ها همچنین حاکی از افزایش سرطان در بین کارگران در معرض DMF است، اما شواهد در حال حاضر قطعی نیست. NIOSH و سازمان های دیگر در حال بررسی این هستند که آیا قرار گرفتن در معرض DMF خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد یا خیر.

این هشدار کنترل‌های مهندسی، روش‌های خوب کار و تجهیزات محافظت شخصی (PPE) را که برای کنترل قرار گرفتن در معرض DMF از طریق استنشاق و تماس با پوست توصیه می‌شود، توصیف می‌کند.

کاربردها و ویژگی‌های دی متیل فرمامید (DMF):

 • فرآوری شیمیایی کشاورزی
 • الیاف
 • HTF – فرآوری دارویی
 • فرآوری نفت یا گاز
 • پردازش پلیمر
 • حلال های فرآیند
 • پالایش
 • منسوجات

خواص حلال DMF به ویژه به دلیل ثابت بودن زیاد دی الکتریک، ماهیت غیرعادی بودن حلال، دامنه مایع وسیع و نوسانات کم آن بسیار جذاب است. این ماده غالباً برای واکنش‌های شیمیایی و سایر کاربردها، که به قدرت حلالیت بالایی نیاز دارند، استفاده می‌شود. این محصول به عنوان یک حلال جهانی شناخته می‌شود.

حلالیت بالای پلی اکریلونیتریل در DMF، همراه با اختلاط‌پذیری خوب DMF در آب، DMF را به حلال ارجح برای تولید الیاف اکریلیک تبدیل می‌کند. همچنین چرخش الاستومرهای پایه پلی یورتان از محلول‌های مبتنی بر DMF انجام می‌شود.

کاربرد قابل توجه دیگر استفاده از DMF به عنوان حلال برای پوشش‌های پایه پلی اورتان بر روی پارچه‌های چرمی و چرم مصنوعی است.

پلیمرهای مانند پلی‌وینیل‌کلرید، کوپلیمرهای وینیل کلرید و وینیل استات و برخی از پلی‌آمید نیز به راحتی در DMF حل می‌شوند. DMF نیز در فرمولاسیون مبتنی بر اپوکسی استفاده می‌شود.

صنعت داروسازی از DMF به عنوان پارامترهای استحصالی استثنایی از حلال واکنش و تبلور استفاده می‌کند.

در صنعت پتروشیمی از DMF برای تصفیه استیلن از اتیلن و بوتادین از جریان‌های C۴ استفاده می‌شود. همچنین برای جداسازی مواد آروماتیک، که می‌تواند به راحتی توسط DMF از هیدروکربن‌های آلیفاتیک حل شود. از این آلیفاتیک‌ها در روغن‌های روانسازی استفاده می‌شود.

به دلیل حلالیت بالای SO۲ در DMF، جریان‌های احتراق اگزوز حاصل از سوخت‌های حاوی گوگرد بالا را می‌توان با بازیافت CO۲ خالص کرد.

شارهای باقیمانده غیر آلی و آلی در DMF بسیار محلول هستند. بنابراین از این حلال بعنوان پاک کننده به عنوان مثال برای تمیز کردن قسمت‌های قلع مایع گرم استفاده می‌شود. DMF همچنین به عنوان برش دهنده رنگ صنعتی استفاده می‌شود.

این حلالیت زیاد مواد معدنی منجر به استفاده از DMF در تولید خازن‌های فشار قوی می‌شود.

DMF همچنین به عنوان حامل جوهرها و رنگ‌ها در کاربردهای مختلف چاپ و رنگ آمیزی الیاف استفاده می‌شود.

DMF به طور گسترده‌ای به عنوان یک حلال، معرف و کاتالیزور در شیمی آلی مصنوعی استفاده می‌شود.

اثرات بالقوه سلامتی دی متیل فرمامید

 • آسیب کبدی

مدت زیادی است که DMF برای کبد سمی شناخته شده است.

اخیراً یک کارخانه تولید پارچه را مورد بررسی قرار داده و کارگران در معرض DMF (و سایر حلال‌ها) را در مناطق با تهویه ضعیف و بدون محافظت از پوست مناسب یافت. آزمایش خون در ۳۵ کارگر از ۴۶ کارگر تولید نشان داد که آنزیم‌های کبدی افزایش یافته (که نشان دهنده آسیب کبدی است). این درصد آزمایشات غیر عادی (۷۶٪) به طور غیرمعمول زیاد بود.

سطح آنزیم معمولاً طی ۱ تا ۵ ماه پس از خارج شدن از این قرار گرفتن در معرض در حالت نرمال قرار می‌گیرد. با این حال، چهار کارگر که آزمایش آنها غیرطبیعی بود تحت بیوپسی کبدی قرار گرفتند (به عنوان مثال، برداشتن تکه کوچکی از بافت کبد). معاینه بافتهای بیوپسی شده، خساراتی را نشان داد که می‌تواند در اثر تماس با مواد شیمیایی ایجاد شده باشد.

 • سرطان

نتایج تحقیقات انجام شده، حاکی از افزایش سرطان در بین کارگران در معرض DMF است، اما شواهد در این زمان قطعی نیست. گزارش‌ها نشان می دهد که کارگران در معرض مواد شیمیایی مختلف (از جمله DMF) و همچنین دخانیات قرار گرفته‌اند. بنابراین، سرطان اضافی مشاهده شده می‌تواند ناشی از قرار گرفتن در معرض یکی از این عوامل یا ترکیبی از آن‌ها باشد. یا سرطان ها فقط به دلیل شانس بوده است.

مطالعات حیوانی که تا به امروز منتشر شده است نتوانسته است ارتباطی بین DMF و سرطان ایجاد کند.

با این حال، بر اساس مقالات منتشر شده، می‌توان “شواهد محدود” یافت که DMF باعث سرطان در انسان می‌شود و DMF را به عنوان “احتمالاً سرطان زا برای انسان” طبقه بندی می‌کند.

 • سایر اثرات سلامتی

DMF باعث ایجاد مشکلات پوستی و عدم تحمل الکل می‌شود (اضطراب، تپش قلب، سردرد، برافروختگی صورت و تنه، حالت تهوع و استفراغ).

یک مطالعه نشان می‌دهد عدم تحمل الکل ممکن است در بعضی از کارگران حتی اگر قرار گرفتن در معرض DMF زیر ۱۰ ppm باشد و تماس پوستی نداشته باشد، رخ می‌دهد.

اثرات تولید مثل DMF در انسان به اندازه کافی مطالعه نشده است. با این حال، شناخته شده است که DMF باعث ایجاد ناهنجاری در فرزندان موش و خرگوش شده است.

اگرچه چندین مطالعه نتوانسته است ثابت کند که DMF جهش زا است (ماده ای که ماده ژنتیکی سلول‌ها را تغییر می‌دهد)، گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که DMF ممکن است در برخی رده‌های سلولی جهش زا باشد. همچنین ممکن است که DMF بتواند جهش زایی سایر مواد را افزایش دهد.

کارگران در معرض DMF همچنین ضعف، سرگیجه، سردرد، درد شکم، حالت تهوع و استفراغ و یبوست را تجربه کردند.

نتیجه‌گیری

 • DMF به راحتی از طریق پوست، استنشاق یا بلع جذب می‌شود.
 • DMF یک سم قوی کبدی است.
 • DMF ممکن است باعث درد شکم، یبوست، حالت تهوع و استفراغ، سردرد، ضعف، سرگیجه، مشکلات پوستی و عدم تحمل الکل شود.
 • شواهد فعلی مرتبط با DMF با سرطان در انسان قطعی نیست. سرطان مازاد مشاهده شده می‌تواند ناشی از قرار گرفتن در معرض سایر مواد شیمیایی یا دخانیات باشد، یا فقط به طور اتفاقی رخ داده باشد.
 • اثرات تولید مثل DMF در انسان به اندازه کافی مطالعه نشده است

یگر محصولات: بوتیل استات

خرید دی متیل فرمامید(DMF)
خرید دی متیل فرمامید (DMF)

فروش دی‌متیل‌فرمامید(DMF):

دی متیل فرمامید (DMF) در بشکه‌های ۲۵۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول دی متیل فرمامید (DMF) مورد نیاز صنایع آرایشی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید