فرمول کرم موبر

فرمول کرم موبر چیست؟

موبرهای شیمیایی فیبرهای مو را حل می‌کنند و باعث شکستن مو می‌شوند که به راحتی از روی پوست پاک می‌شوند. این محصولات به شکل ژل، کرم، لوسیون و مواد آئروسل موجود هستند.فرمولاسیون‌های موبر معمولاً به عنوان جزء فعال خود یک ماده کاهنده به شدت قلیایی دارند.

باعث تورم رشته‌های مو می‌شود و باعث ایجاد شکاف پل‌های سیستین بین زنجیره‌های پلی پپتیدی مجاور به عنوان مقدماتی برای تخریب کامل مو می‌شود. چند نمونه از مواد شیمیایی وجود دارد که به عنوان موبر استفاده می‌شود.

 • سولفیدها
 • استانیت‌ها
 • مرکاپتان‌های جایگزین شده
 • تیوگلیکولات‌ها
 • آنزیم کراتیناز

فرمولاسیون کرم موبر

فرمولاسیون کلی کرم موبر در جدول زیر نشان داده شده است:

%  وزنی مواد تشکیل‌دهنده
6.5 الکل دناتوره
5.4 کلسیم تیوگلیکولات
7.0 هیدروکسید کلسیم
0.02 سدیم لوریل سولفات (SLS)
3.43  متا سیلیکات  سدیم
به مقدار کافی عطر
تا 100 آب

فرآیند تولید:

تهیه کرم موبر شامل مراحل مشخص زیر است:

 1. آب را تا 70 درجه سانتی‌گراد گرم کنید.
 2. با هم زدن لوریل سولفات و الکل چرب را اضافه کنید. هم بزنید تا ذوب شود و پراکنده شود.
 3. گرم کردن را قطع کرده و خنک کنید و آن را هم بزنید تا به دمای اتاق برسد.
 4. هیدروکسید کلسیم و عطر را اضافه کنید.
 5. تیو گلیکولات کلسیم را اضافه کرده و هم بزنید تا یکدست شود.

مواد تشکیل‌دهنده کرم موبر

 • کلسیم تیوگلیکولات

اسید تیوگلیکولیک یک ترکیب آلی است که شامل یک گروه تیول (-SH) و اسید کربوکسیلیک است. این یک مایع بی‌رنگ است. اسید تیوگلیکولیک و برخی نمک ها و استرهای اسید تیوگلیکولیک، مانند کلسیم تیوگلایکولات، در محصولات موج دائمی، محصولات صاف‌کننده مو و محصولات موبر کاربرد دارند.

اسید تیوگلیکولیک و نمک‌ها و استرهای آن فیبرهای مو را اصلاح می‌کنند تا تغییرات در ساختار الیاف مانند موج‌های دائمی یا صاف‌کننده مو را تسهیل کنند. همچنین از آن‌ها برای از بین بردن شیمیایی فیبرهای مو استفاده می‌شود تا بتوان موهای ناخواسته و زائد را با پاک کردن ساده آن از روی پوست از بین برد.

 • سدیم لوریل سولفات

قیمت سدیم لوریل سولفات (SLS)، همچنین به عنوان سدیم دودسیل سولفات شناخته می‌شود، یک سورفکتانت است که به طور گسترده‌ای در محصولات تمیز کننده، مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌شود.

فرمول سدیم لوریل سولفات یک سورفکتانت آنیونی بسیار مؤثر است که برای از بین بردن لکه‌ها و باقی‌مانده‌های روغنی استفاده می‌شود. این ماده با غلظت زیاد در محصولات صنعتی از جمله چربی‌زدایی موتور، پاک‌کننده‌های کف و محصولات شستشوی اتومبیل یافت می‌شود. SLS همچنین در غلظت‌های پایین در محصولات مراقبت شخصی و خانگی مانند محصولات تمیز کننده، خمیردندان‌ها، شامپوها و کف‌های اصلاح استفاده می‌شود.

 • متا سیلیکات سدیم

متا سیلیکات سدیم به عنوان یک ماده جامد پودر شده یا پوسته پوسته شده ظاهر می‌شود. تحریک‌کننده شدید پوست، چشم و غشاهای مخاطی است. ممکن است در اثر خوردن سمی باشد. از محلول‌های آبی غلیظ آن به عنوان چسب استفاده می‌شود.

این ماده در آب حل می‌شود و محلول‌های قلیایی تولید می‌کند. آنیون پلیمری دارد. در محلول‌های قلیایی و خنثی پایدار است در حالی که در محلول‌های اسیدی، یون‌های سیلیکات با یون‌های هیدروژن واکنش نشان می‌دهند و اسیدهای سیلیسیک را تشکیل می‌دهند که احتمالاً به سیلیکون هیدراته روی ژل دی اکسید تجزیه می‌شوند.در صورت گرم شدن بیشتر، آب از آن خارج می‌شود و ماده‌ای شفاف سخت به نام سیلیکاژل بدست می‌آید.

منبع:1527678323P11M32Text.pdf

(جهت خرید مواد اولیه کرم موبر با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست