ویتامین C چیزهای زیادی برای ارائه به دنیای مراقبت از پوست دارد و سدیم آسکوربیل فسفات یکی از راه هایی است که بهترین چهره خود را به نمایش می گذارد. تعادل ایده آلی بین قوی و ملایم برقرار می کند، با بسیاری از مواد دیگر به خوبی بازی می کند و تمام فوایدی را که ویتامین C به خاطر آن مورد ستایش است را ارائه می دهد.

این ماده از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کند. و با پیری پوست در ترویج کلاژن سازی مقابله می کند. همچنین بر فرآیند تشکیل ملانین برای جلوگیری از هیپرپیگمانتاسیون و کراتوز پیری تأثیر می گذارد. امروز می خواهیم سدیم آسکوربیل فسفات را به طور خاص به شما معرفی کنیم.

نام انگلیسیSodium ascorbyl phosphate
وزن مولکولی322.05
فرمول مولکولیC6H6Na3O9P
CAS No66170-10-3
شکل ظاهریپودر سفید
غلظت های مورد استفادهبرای مراقبت روزانه از پوست: 0.2-2.0٪

ضد آفتاب: 0.2-1.0٪

سفید کردن پوست: 3.0-5.0٪

دئودورانت: 0.2٪

آکنه: 5.0٪

سدیم آسکوربیل فسفات چیست

سدیم آسکوربیل فسفات از طریق فسفوریلاسیون مستقیم نمک سدیم اسید آسکوربیک تولید می شود که در آن اسید ال اسکوربیک در یک حلال اکسیژن دار و غیر هیدروکسیل همراه با سدیم معلق می شود و سپس با یک عامل فسفریله کننده درمان می شود. سدیم اسکوربیل فسفات در یک نگاه:

  • مشتق پایدار و محلول در آب اسید اسکوربیک (ویتامین C)
  • به کاهش علائم پیری و هایپرپیگمانتاسیون کمک می کند
  • آنزیم های موجود در پوست این ماده را به ویتامین C خالص تبدیل می کنند
  • برای موثر بودن به محدوده PH پایین نیاز ندارد
  • با سایر اشکال ویتامین C و ویتامین E به خوبی کار می کن

سدیم آسکوربیل فسفات (SAP) یک مشتق از ویتامین C است که یک ماده مغذی ضروری است که در غذاهایی مانند مرکبات، گواوا، کلم بروکلی، فلفل دلمه ای و غیره یافت می شود. برای یک سیستم ایمنی سالم مهم است، به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و هنگامی که به صورت موضعی استفاده شود، بسیار مغذی است.

انواع مختلفی از ویتامین C وجود دارد که همه به طور مشابه عمل می کنند، ال آسکوربیک اسید اولین موردی است که در آزمایشگاه سنتز می شود. شما ممکن است این نسخه را به عنوان رایج ترین – و تشدید کننده ترین نسخه بشناسید. سخت و ناپایدار است، در صورتی که PH مناسب نباشد، مستعد تخریب سریع و تحریک پوست است.

همچنین منیزیم آسکوربیل فسفات، سدیم آسکوربات، کلسیم آسکوربات و آسکوربیل پالمیتات وجود دارد. این گونه‌ها هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند و برای کارهای خاصی مانند عملکرد به عنوان یک افزودنی غذایی یا استفاده به عنوان افزودنی بسیار ملایم به برخی از لوازم آرایشی مناسب‌تر هستند.

خوشبختانه، در میان انواع ویتامینC موجود، یک گونه خاص وجود دارد که سبک و بدون کاهش قدرت و بسیار پایدار است و سدیم آسکوربیل فسفات نام دارد،.

اگرچه SAP نسبت به گونه متداول ویتامین C، اسید ال آسکوربیک، قدرت کمتری دارد، اما پایداری SAP به آن اجازه می دهد تا در لوازم آرایشی ماندگار بماند و در دراز مدت آن را موثرتر می کند. هنگامی که به پوست شما برخورد می کند، به اسید آسکوربیک تبدیل می شود تا فواید فراوان خود را بدون اینکه تقریباً تحریک کننده باشد، ارائه دهد.

فواید سدیم آسکوربیل فسفات برای پوست

می‌پرسید آن فواید چیست؟ اول از همه، سدیم آسکوربیل فسفات یک آنتی اکسیدان قوی است که از پوست در برابر مهاجمان خارجی محافظت می کند. این به لطف تمایل آن به محافظت از پوست در برابر عناصری که باعث ایجاد لکه، چین و چروک و افتادگی می شوند، مزایای ضد پیری قابل توجهی به آن می دهد.

این نبرد برای ظاهر جوان شما شامل حفظ نیروهایی است که به خاصیت ارتجاعی پوست حمله می کنند و به سفت ماندن پوست کمک می کند. قدرت آنتی اکسیدانی نیز برای جوانسازی و آرامش پوست با تقویت آن و تقویت دفاع طبیعی آن بسیار مهم است.

یکی دیگر از نتایج درخشان حاصل از این فعالیت آنتی اکسیدانی، یکنواختی رنگ پوست است. این به محو شدن تغییر رنگ ظاهر و بازگرداندن درخشش با شکوه کمک می کند.

سدیم آسکوربیل فسفات همچنین دارای خواص پاک کنندگی است که به از بین بردن تجمع و سبوم اضافی کمک می کند – که خبر خوبی برای انواع پوست های چرب است! و از آنجایی که نسبت به سایر انواع ویتامین C ملایم تر است، برای انواع پوست های حساس نیز گزینه ای عالی است.

با این حال، یکی دیگر از مواردی که SAP را بسیار قانع کننده می کند، این واقعیت است که نسبت به اسید ال آسکوربیک به طور موثرتر به پوست نفوذ می کند. از آنجایی که دومی در عبور از سد پوستی شما عالی نیست، باید مقدار بیشتری از آن استفاده کنید. اما سدیم آسکوربیل فسفات سریعتر و راحت تر جذب می شود، بنابراین برای حاصل شدن همان نتایج به مقدار کمتری از آن نیاز دارید.

این ترکیب همچنین می تواند باعث آبرسانی پوست شود. با ترکیبات فوق آبرسانی مانند هیالورونیک اسید به خوبی عمل می کند و آن را به افزودنی عالی برای سرم ها و مرطوب کننده ها تبدیل می کند. تعجب نکنید اگر بعد از مدتی استفاده از آن متوجه بهبود بافت پوست و همچنین ظاهری نرم تر شدید.

در نهایت، سدیم آسکوربیل فسفات دارای ثبات بیشتری نسبت به برخی از فرم‌های شدیدتر ویتامین C عمل می کند که این فرم ها در تماس با نور و هوا اکسید می‌شوند و غیرفعال می‌شوند. از طرف دیگر، سدیم آسکوربیل فسفات سبک است و در برابر اکسیژن و آب پایدار است. بنابراین نه تنها ذخیره سازی آن آسان تر و ماندگارتر است، بلکه در چندین فرمولاسیون محصول به خوبی کار می کند.

نحوه استفاده از سدیم آسکوربیل فسفات برای پوست

بنابراین، چگونه از این جنگجوی ملایم مراقبت از پوست با حداکثر پتانسیل خود استفاده می کنید؟ یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که یک سرم تقویت شده با سدیم آسکوربیل فسفات مصرف کنید، زیرا غلظت آن ها نسبت به بسیاری از مرطوب کننده ها و کرم ها بیشتر است.

بهترین زمان برای استفاده از یک محصول مراقبت از پوست حاوی این ترکیب، صبح ها پس از استفاده از یک پاک کننده ملایم و قبل از استفاده از لوسیون های خود است. به این ترتیب، در طول روز از محافظت آنتی اکسیدانی آن بهره مند می شوید، جایی که ممکن است با آلودگی، خاک و اشعه ماوراء بنفش تعامل داشته باشید. برای افزایش سطح، سعی کنید آن را با سایر آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین E، اسید فرولیک، آلوئه ورا و نیاسینامید همراه کنید.

عوارض جانبی سدیم آسکوربیل فسفات

در حالی که فرم ال اسکوربیک اسید ویتامین C به طور آشکار پوست را تحریک می کند، سدیم آسکوربیل فسفات یک گزینه عالی برای کسانی است که نمی توانند آن را تحمل کنند، اما با این وجود، این یک ماده فعال است، بنابراین پتانسیل تحریک، به ویژه برای آن دسته از افرادی که پوست آن ها در قسمت فوق العاده حساس است، وجود دارد.

بنابراین فراموش نکنید که برای اطمینان از اینکه از قدرت محافظتی سدیم آسکوربیل فسفات بیشترین بهره را می برید، از یک ضد آفتاب خوب استفاده کنید. و به یاد داشته باشید، حتی اگر این شکل از ویتامین C به طور کلی خفیف است، ولی واکنش همه افراد متفاوت است! از مقدار کم شروع کنید و یک تست پچ انجام دهید تا مطمئن شوید که شما نسبت به آن هیچ حساسیتی ندارید.

سوالات متداول در مورد سدیم آسکوربیل فسفات

سدیم اسکوربیل فسفات برای چه نوع پوستی مناسب است ؟

برای انواع پوست ها مناسب است. سدیم اسکوربیل فسفات یک لیبرای کامل است که تعادل کاملی را برای انواع پوست ایجاد می کند. این ترکیب به دلیل داشتن خواص ضد میکروبی در برابر برخی از باکتری های مولد آکنه شناخته شده است. این بدان معنی است که برای افراد مستعد آکنه که پوست آن ها اغلب برای استفاده از ویتامین C بسیار حساس است، بسیار مناسب است. و چون اسیدی نیست، شدت کمتری نسبت به ال اسکوربیک اسید دارد، به این معنی که برای پوست‌های حساس نیز گزینه‌ای عالی است.

میزان پایداری سدیم آسکوربیل فسفات به چه میزانی است ؟

همراه با سایر اشکال ویتامین C، به عنوان بی خطر در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. این فرم همه کاره ویتامین C در هر دو فرمول مبتنی بر آب و روغن بدون تجزیه عمل می کند، اما با وجود این ثبات چشمگیر، نحوه بسته بندی آن هنوز مهم است. این به این دلیل است که چنین ثباتی غیرقابل نفوذ نیست، به این معنی که قرار گرفتن مداوم در معرض نور و هوا همچنان می‌تواند کارایی آن را تضعیف کند، اگرچه مطمئناً به سرعت ویتامین C خالص (اسید اسکوربیک) نیست.

منابع:

این مقاله از ۱ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست