بوراکس برای پوست

کاربرد بوراکس برای پوست

بوراکس یک ماده معدنی طبیعی است که به نام‌های بورات سدیم، تترابورات سدیم یا تترابورات سدیم نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب مهم بور، یک ماده معدنی و نمک اسید بوریک است. برخلاف اسید بوریک، تترابورات سدیم سمی نیست. اگرچه بوراکس نمکی از اسید بوریک است، از نظر شیمیایی با اسید بوریک مطابقت ندارد. بوراکس دارای خواص مشابه با جوش‌شیرین است، اما سطح pH بالاتری نسبت به جوش شیرین دارد. بورات سدیم یک کریستال سفید نرم است که به راحتی در آب حل می‌شود.

اگر در معرض هوای خشک قرار گیرد، هیدراتاسیون خود را از دست می‌دهد و به پنتا هیدرات سدیم تترابورات تبدیل می‌شود. در این مقاله به برخی از کاربردهای کمتر شناخته شده پودر بوراکس از جمله کاربرد بوراکس برای پوست می‌پردازیم.

کاربرد بوراکس
کاربرد بوراکس برای پوست

کاربرد بوراکس؟

بوراکس به دلیل استفاده در محصولات تمیز کننده بسیار مشهور است.

این ماده:

 • آب را نرم می‌کند
 • خاک را از بین می‌برد
 • بوها را از بین می‌برد
 • لباس‌های شسته‌شده را تقویت می‌کند.

علاوه بر تمیز کردن محصولات، بوراکس را در پروژه‌های مختلف صنایع دستی پیدا خواهید کرد و همچنین به عنوان یک حشره‌کش برای از بین‌بردن:

 • سوسک
 • کک
 • مورچه‌ها

استفاده می‌شود.

کاربرد بوراکس برای پوست

در محصولات مراقبت پوست، بوراکس اغلب در:

 • کرم‌ها
 • لوسیون‌ها
 • شامپوها
 • ژل‌ها
 • نمک‌های حمام و بمب‌های حمام یافت می‌شود.

این ترکیب اغلب برای کمک به امولسیون و حفظ محصولات استفاده می‌شود. همچنین از رشد باکتری‌ها در محصولاتی مانند بمب حمام، نمک حمام، ژل دوش، لوسیون بدن و شامپوها جلوگیری یا کند می‌کند، به همین دلیل است که به عنوان یک نگهدارنده یا عامل بافر در این محصولات استفاده می‌شود. همچنین یک ماده متداول است که در مایعات ظرفشویی، مواد شوینده و حتی پاک کننده‌های حمام کاربرد دارد! معمولاً به عنوان یک عامل بافر، امولسیفایر یا نگهدارنده در محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

در محصولات مراقبت از پوست، بوراکس برای از بین بردن باکتری‌های پوست و از بین بردن سلول‌های مرده پوست و چربی اضافی استفاده می‌شود. از آنجایی که به اعماق پوست شما نفوذ نمی‌کند، اگر در مقادیر کم استفاده شود ایمن در نظر گرفته می‌شود.(جهت خرید بوراکس به این لینک مراجعه کنید.)

کاربرد بوراکس برای پوست
کاربرد بوراکس برای پوست

آیا بوراکس برای پوست ضرر دارد؟

از آن‌جایی که بوراکس یک ماده معدنی طبیعی است و در تولید محصولات مراقبت از پوست و تمیز کردن آن بسیار مفید است، به نوعی جای تعجب دارد که چرا در استفاده از آن بسیار هیاهو وجود دارد. مهم است که به یاد داشته باشید که محصولات “طبیعی” همیشه با امنیت برابر نیست و همچنین تضمین نمی‌کند که از ما در برابر عوارض جانبی محافظت می‌شود. آن‌چه ما در مورد ایمنی استفاده از بوراکس در محصولات مراقبت از پوست کشف کرده‌ام:

 ممکن است بوراکس برای پوست یک ماده تحریک‌کننده باشد

وقتی این موضوع را بررسی کردیم، متوجه شدیم که بسیاری از افراد اظهار داشتند که هنگام استفاده از بوراکس، سوزش پوستی را تجربه کرده‌اند. درست است که اگر به مقدار غلط استفاده شود، تقریباً استفاده از هر چیز ممکن است باعث تحریک پوست شود. همچنین صادق است که هر شخص حساسیت‌ها و واکنش‌های خاص خود را نسبت به مواد خاص دارد. بنابراین، این کلمه قطعی در مورد Borax نیست، لذا لازم است قبل از مصرف این ماده ابتدا با دوز مصرف پایین تحریک‌پذیری خود را نسبت به این ماده بررسی کنید.

بوراکس ممکن است هورمون‌ها را مختل کند

همچنین گزارش‌هایی مبنی بر اینکه بوراکس ممکن است یک عامل هورمونی باشد، وجود دارد. متأسفانه، مطالعات انجام شده به این نتیجه شامل مصرف مستقیم بوراكس توسط موش‌ها و سگ‌ها و استنشاق گرد و غبار بورات توسط مردانی كه در این معدن كار می‌كنند می‌باشد. احتراق و استنشاق هر دو در دوزهای بسیار بالایی قرار داشتند. با این حال، درست است که پوست توانایی جذب مؤثر را دارد، بنابراین این سؤال را ایجاد می‌کند: اگر بوراکس می‌تواند باعث ایجاد اختلال هورمون در اثر مصرف و استنشاق شود، آیا می‌تواند از طریق استفاده از پوست نیز همین کار را انجام دهد؟

بوراکس و احتمال اختلال هورمون

اما، هیئت منصفه تا حدودی از احتمال اختلال در هورمون استفاده می‌کند، زیرا هنوز مطالعاتی در مورد استفاده از بوراکس در محصولات مراقبت از پوست صورت گرفته است. (آیا کسی می‌تواند به این موضوع بپردازد؟) به نظر می‌رسد شواهد کافی در رابطه با سوزش پوست وجود دارد که ممکن است سایر احتمالات را در نظر بگیریم.

استفاده داخلی از بوراکس به طور کلی پیشنهاد نمی‌شود. به دلیل ماهیت بسیار قلیایی آن، ممکن است باعث تحریک پوست شود. همچنین گزارش‌هایی از اثرات نامطلوب تولید مثلی و رشدی روی جنین وجود دارد. استفاده طولانی مدت از آن توصیه نمی‌شود زیرا با تجمع بوراکس در بدن احتمال ایجاد اختلال در عملکرد کلیه وجود دارد. همچنین می‌تواند به دلیل مسمومیت باعث خستگی یا استفراغ شود. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند باعث آسیب ژنتیکی شود و برای لنفوسیت‌ها، بلوک ساختمانی سیستم ایمنی بدن، سمی باشد.

ضرر بوراکس
بوراکس برای پوست

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از بوراکس برای پوست

لباس‌ها و کفش‌های آلوده را دربیاورید، ناحیه آسیب‌دیده را با صابون یا مواد شوینده ملایم و آب زیادی بشویید تا هیچ‌گونه اثری از محصول باقی نماند. این موضوع در حین استفاده از بوراکس موجود در محصولات مراقبت از پوست خانگی، تا حدی دور از انتظار است. این احتیاط در مورد بوراکس محلول‌نشده اعمال می‌شود، در مورد برخی از اسانس‌های غیر محلول نیز می‌توان گفت همان چیزی است که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد. طبق تحقیقات انجام شده:

“صنعت آرایشی توصیه می‌کند که در محصولاتی که برای پوست‌های آسیب دیده طراحی شده‌اند، از بورات سدیم استفاده نشود.”

فرهنگ لغت انتخاب پائولا می‌گوید:

“محدوده pH بوراکس حدود 9 تا 11 است. بنابراین، هنگامی که در مواد آرایشی استفاده می‌شود، می‌تواند یک حساس‌کننده پوست قابل توجه باشد.”

آیا بوراکس همان جوش شیرین است

بوراکس (تترابورات سدیم) و جوش شیرین (بی کربنات سدیم) یک چیز نیستند. آن‌ها هر دو نمک هستند و هر دو به عنوان پاک کننده‌های خانگی “سبز” محبوب هستند، اما pH بوراکس9-11، در مقایسه با pH جوش شیرین 8 است. این باعث می‌شود بوراکس به طور قابل توجهی قلیایی‌تر از جوش شیرین باشد. و در حالی که جوش شیرین برای مصرف بی‌خطر است، بوراکس قطعا اینطور نیست.

با در نظر گرفتن تمام گزارشات شخصی در مورد سوزش پوست و همچنین تحقیقات از EWG و دیگران، فکر می‌کنم حداقل می‌توان نتیجه گرفت که بوراکس پتانسیل ایجاد تحریک پوستی در برخی افراد را دارد. سوزش پوست ممکن است بسیار شایع نباشد، اما یک اتفاق نادر نیز نیست. با توجه به خطر معقول‌بودن سوزش پوستی، باید از یک ماده جایگزین بوراکس استفاده شود.

جایگزین بوراکس چیست؟

بسیاری از مردم پس از کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ماده غیرعادی، به دنبال جایگزین‌های بوراکس هستند. بوراکس یک ماده معدنی طبیعی است که در دریاچه‌های فصلی با تبخیر شدن و پر شدن آن‌ها به مرور زمان ایجاد می‌شود. به صورت پودری نرم و سفید به فروش می‌رسد.

نشان داده شده است که بوراکس باعث تحریک چشم و پوست می‌شود و یک مطالعه ادعا می‌کند که ممکن است بر سیستم تولید مثل مردان تأثیر منفی بگذارد. هنوز هم ممکن است استفاده از بوراکس را انتخاب کنید، اما اگر به دنبال جایگزین بوراکس هستید، جایگزین‌های بسیار خوبی مانند جوش شیرین، خاک دیاتومه و نشاسته ذرت برای آن وجود دارد.

نتیجه‌ گیری نهایی

این صحبت‌های ساده از زبان یکی از افرادی است که به بوراکس حساسیت دارد. رسیدن به هر نوع نتیجه‌گیری در مورد بوراکس کاری دشوار است! بسیاری از افراد دارای فکر طبیعی هستند که هیچ‌گونه صلاحیتی برای استفاده از آن در محصولات تمیز کننده طبیعی و محصولات مراقبت از پوست ندارند. از آن‌جا که مطالعه خود را در مورد خطرات استفاده از بوراکس در محصولات مراقبت از پوست شروع کردم، صادقانه بیش‌ترین نگرانی را از احتمال اختلال در هورمون احساس کردم.

من به عنوان کسی که به بیماری مزمن مبتلا هستم، سعی می‌کنم به هر قیمتی از اختلال هورمون جلوگیری کنم. ترسناک است که به داشتن یک بیماری خود ایمنی (که می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد) فکر کنید و دانستن احتمال ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی مرتبط با هورمون‌ها وحشتناک است. همه این‌ها را می‌گویم، چرا که من سعی می‌کنم خودم را از مواردی که می‌تواند صدمه ببینم، محافظت کنم. (نه این که نگویم من می‌خواهم برای همیشه زندگی کنم. این مثل این است که سعی کنم کیفیت زندگی خوبی داشته باشم در حالی که من در اینجا هستم.)

برچسب:

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

۰۹۱۹۵۳۸۰۵۷۲

درخواست مشاوره مواد شیمیایی
درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست