بوراکس برای پوست

کاربرد بوراکس برای پوست

بوراکس یک ماده معدنی طبیعی است که به عنوان:

 • بورات سدیم
 • سدیم تترا بورات
 • دی سدیم تترا بورات

نیز شناخته می‌شود.

این ماده نباید با اسید بوریک اشتباه گرفته شود. اگرچه بوراکس نمکی از اسید بوریک است، از نظر شیمیایی با اسید بوریک مطابقت ندارد. بوراکس دارای خواص مشابه با جوش‌شیرین است، اما سطح pH بالاتری دارد.

بوراکس چگونه استفاده می‌شود؟

بوراکس به دلیل استفاده در محصولات تمیز کننده بسیار مشهور است.

این ماده:

 • آب را نرم می‌کند
 • خاک را از بین می‌برد
 • بوها را از بین می‌برد
 • لباس‌های شسته‌شده را تقویت می‌کند.

علاوه بر تمیز کردن محصولات، بوراکس را در پروژه‌های مختلف صنایع دستی پیدا خواهید کرد و همچنین به عنوان یک حشره‌کش برای از بین‌بردن:

 • سوسک
 • کک
 • مورچه‌ها

استفاده می‌شود.

در محصولات مراقبت پوست، بوراکس اغلب در:

 • کرم‌ها
 • لوسیون‌ها
 • شامپوها
 • ژل‌ها
 • نمک‌های حمام و بمب‌های حمام یافت می‌شود.
 • این اغلب برای کمک به امولسیون و حفظ محصولات استفاده می‌شود.

آیا بوراکس برای پوست ضرر دارد؟

از آن‌جایی که بوراکس یک ماده معدنی طبیعی است و در تولید محصولات مراقبت از پوست و تمیز کردن آن بسیار مفید است، به نوعی جای تعجب دارد که چرا در استفاده از آن بسیار هیاهو وجود دارد.

مهم است که به یاد داشته باشید که محصولات “طبیعی” همیشه با امنیت برابر برابر نیست و همچنین تضمین نمی‌کند که از ما در برابر عوارض جانبی محافظت می‌شود.

آن‌چه ما در مورد ایمنی استفاده از بوراکس در محصولات مراقبت از پوست کشف کرده‌ام:

 • بوراکس ممکن است یک ماده تحریک‌کننده پوست باشد

وقتی این موضوع را بررسی کردیم، متوجه شدیم که بسیاری از افراد اظهار داشتند که هنگام استفاده از بوراکس، سوزش پوستی را تجربه کرده‌اند. درست است که اگر به مقدار غلط استفاده شود، تحریک پوست تقریباً از هر چیز ممکن است رخ دهد.

همچنین صادق است که هر شخص حساسیت‌ها و واکنش‌های خاص خود را نسبت به مواد خاص دارد. بنابراین، این کلمه قطعی در مورد Borax نیست، لذا لازم است قبل از مصرف این ماده ابتدا با دوز مصرف پایین تحریک‌پذیری خود را نسبت به این ماده بررسی کنید.

تماس با بوراکس:

لباس‌ها و کفش‌های آلوده را دربیاورید، ناحیه آسیب‌دیده را با صابون یا مواد شوینده ملایم و آب زیادی بشویید تا هیچ‌گونه اثری از محصول باقی نماند.

این موضوع را در حین استفاده از بوراکس در محصولات مراقبت از پوست خانگی که وجود دارد، تا حدی جای تعجب دارد. این برگه ایمنی در مورد بوراکس محلول‌نشده اعمال می‌شود، در مورد برخی از اسانس‌های بدون محلول نیز می‌توان گفت همان چیزی است که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

مقاله‌ای در وب‌سایت گروه کار محیط زیست می‌گوید:

“صنعت آرایشی توصیه می‌کند که در محصولاتی که برای پوست‌های آسیب دیده طراحی شده‌اند، از بورات سدیم استفاده نشود.”

فرهنگ لغت انتخاب پائولا می‌گوید:

“محدوده pH بوراکس حدود 9 تا 11 است. بنابراین، هنگامی که در مواد آرایشی استفاده می‌شود، می‌تواند یک حساس‌کننده پوست قابل توجه باشد.”

نکته جانبی:

pH نوشیدن جوش‌شیرین تقریباً بیش از 8 است و دلیل این‌که که از جوش‌شیرین در محصولات مراقبت از پوست خود استفاده نکند. شما جوش‌شیرین را به عنوان یک عنصر در محصولات پوستی پیدا نخواهید کرد.

دئودورانت تنها ماده‌ای است که از جوش‌شیرین استفاده نمی‌کند، بلکه از یک ماده مخفی بسیار مؤثر و بی‌خطر استفاده می‌کند.

با در نظر گرفتن تمام گزارشات شخصی در مورد سوزش پوست و همچنین تحقیقات از EWG و دیگران، فکر می‌کنم حداقل می‌توان نتیجه گرفت که بوراکس پتانسیل ایجاد تحریک پوستی در برخی افراد را دارد.

سوزش پوست ممکن است بسیار شایع نباشد، اما یک اتفاق نادر نیز نیست. با توجه به خطر معقول‌بودن سوزش پوستی، باید از یک ماده جایگزین جستجو شود.

 • بوراکس ممکن است هورمون‌ها را مختل کند

همچنین گزارش‌هایی مبنی بر اینکه بوراکس ممکن است یک عامل هورمونی باشد، وجود دارد. متأسفانه، مطالعات انجام شده به این نتیجه شامل مصرف مستقیم بوراكس توسط موش‌ها و سگ‌ها و استنشاق گرد و غبار بورات توسط مردانی كه در این معدن كار می‌كنند می‌باشد. احتراق و استنشاق هر دو در دوزهای بسیار بالایی قرار داشتند.

با این حال، درست است که پوست توانایی جذب مؤثر را دارد، بنابراین این سؤال را ایجاد می‌کند:

اگر بوراکس می‌تواند باعث ایجاد اختلال هورمون در اثر مصرف و استنشاق شود، آیا می‌تواند از طریق استفاده از پوست نیز همین کار را انجام دهد؟

نتیجه‌گیری نهایی:

صحبت ساده از زبان یکی از کسانی که به بوراکس حساسیت دارد.

رسیدن به هر نوع نتیجه‌گیری در مورد بوراکس کاری دشوار بوده است!

بسیاری از افراد دارای فکر طبیعی هستند که هیچ‌گونه صلاحیتی برای استفاده از آن در محصولات تمیز کننده طبیعی و محصولات مراقبت از پوست ندارند.

از آن‌جا که مطالعه خود را در مورد خطرات استفاده از بوراکس در محصولات مراقبت از پوست شروع کردم، صادقانه بیش‌ترین نگرانی را از احتمال اختلال در هورمون احساس کردم.

من به عنوان کسی که به بیماری مزمن مبتلا هستم، سعی می‌کنم به هر قیمتی از اختلال هورمون جلوگیری کنم. ترسناک است که به داشتن یک بیماری خود ایمنی (که می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد) فکر کنید و وحشتناک دانستن احتمال ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی مرتبط با هورمون‌ها (که یک بار آن را پیدا کردید، آسان‌تر می‌شوید).

همه این‌ها را می‌گویم، من سعی می‌کنم خودم را از مواردی که می‌تواند صدمه ببیند، محافظت کنم. (نه این که نگویم من می‌خواهم برای همیشه زندگی کنم. این مثل این است که سعی کنم کیفیت زندگی خوبی داشته باشم در حالی که من در اینجا هستم.)

بوراکس و احتمال اختلال هورمون:

اما، هیئت منصفه تا حدودی از احتمال اختلال در هورمون استفاده می‌کند، زیرا هنوز مطالعاتی در مورد استفاده از بوراکس در محصولات مراقبت از پوست صورت گرفته است. (آیا کسی می‌تواند به این موضوع بپردازد؟)

به نظر می‌رسد شواهد کافی در رابطه با سوزش پوست وجود دارد که ممکن است سایر احتمالات را در نظر بگیریم.

همان‌طور که احتمالاً تاکنون حدس زده‌اید، من با روش بهتر و مطمئن‌تر از بخشیدن بوراکس پیش می‌روم.

اگرچه شواهد کافی وجود ندارد که بطور قطعی بگویند مضر است، اما همچنین شواهد کافی برای گفتن این که کاملاً ایمن نیست، وجود ندارد.

در این مرحله، این خطری نیست که من مایل به پذیرش آن باشم. من تصمیم گرفتم که در این‌جا طرف احتیاط را خطا کنم.

جهت خرید بوراکس برای پوست و دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

بوراکس برای پوست

بوراکس برای پوست

 

 

ایــن مــقالـه از ۰ رای ۰ امــتـیـاز گــرفتــ
spinner در حال ثبت رای
مواد اولیه شیمیایی
اسانس های خوراکی
فهرست