فروش پرلیت

آیا تاکنون از کیسه‌های تجاری خاک گلدانی استفاده کرده‌اید؟ اگر چنین است، شما ممکن است اجزاء سفید کوچکی را مشاهده کنید که مانند توپ‌های استایروفومی (یونولیتی) در ترکیب مخلوط شده‌اند. این توپ‌های کوچک نوعی ماده معدنی به نام پرلیت است. این ماده‌ تأثیر مفیدی بر گیاهان می‌گذارد.

پرلیت چیست؟

نوعی سنگ آتشفشانی (SiO2) است که در سراسر جهان استخراج می‌شود. یک سنگ شیشه‌ای آتشفشانی آمورف است که از میزان آب نسبتاً بالایی برخوردار است، به طور معمول توسط هیدراتاسیون آبسیدین تشکیل می‌شود و خاصیت غیرمعمولی که دارد این است که وقتی به اندازه کافی گرم شود به شدت منبسط می‌شود. این ماده معدنی صنعتی و محصولی تجاری است.

شکل ظاهری پرلیت

پرلیت طبیعی به شکل سنگ‌های شیشه‌ای آمورف سیاه و خاکستری تیره می‌باشد. آمورف بدین معنی است که برخلاف حالت کریستالی، هیچ شکل و ساختار مشخصی ندارد.

روش استخراج پرلیت:

با استفاده از روش‌های حفره باز مانند شکافتن، ترکاندن یا هر دو استخراج می‌شود. اگر پرلیت نرم و شکننده باشد، برش خورده یا به طور گسترده‌ای بند بند می‌شود که در نتیجه شکافنده با صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه استفاده می‌شود.

انفجار در جایی لازم است که پرلیت به آسانی با استفاده از ریپرها (شکافنده‌ها) قابل شکستن نباشد، اما برای دستیابی به تکه‌تکه شدن بدون تولید خاک سنگ‌های بیش از حد یا مواد با سایز بزرگ، باید دقت کرد.

پرلیت از چه چیزی ساخته شده است؟

مانند سایر سنگ‌های آتشفشانی، پرلیت نیز به فرم طبیعی بسیار سنگین و متراکم است. این ماده به طور معمول شامل ترکیبات زیر است:

  • 70-75٪ سیلیکون دی اکسید
  • اکسید آلومینیوم
  • اکسید سدیم
  • اکسید پتاسیم
  • اکسید آهن
  • اکسید منیزیم
  • اکسید کلسیم
  • 3-5٪ آب

از آنجایی که این ماده معدنی است و به طور طبیعی استخراج می شود، دارای یک منبع تجدیدناپذیر است. تولیدکنندگان اصلی آن یونان، آمریکا، ترکیه و ژاپن هستند.

کاربردهای پرلیتدر صنعت

این ماده معدنی نسبتاً ارزان است و غالباً برای مقاصد صنعتی مانند ساخت و ساز، تولید گچ، سنگ تراشی و کاشی‌های سقفی استفاده می‌شود. اما توجه ویژه ما به استفاده از آن در باغبانی و کشت‌های هیدروپونیک است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مواد اولیه صنعتی، روی قیمت مواد شیمیایی کلیک کنید.

پرلیت کشاورزی:

در حالی که پرلیت و ورمیکولیت هر دو به نگه‌داری آب کمک می‌کنند، اما پرلیـت متخلخل‌تر است و به شما اجازه می‌دهد تا آب خیلی راحت‌تر از آن نسبت به ورمیکولیت تخلیه شود.

به همین ترتیب، این ماده علاوه بر اینکه برای خاک‌های مورد استفاده برای گیاهانی که نیازی به محیط مرطوب ندارند، مانند خاک‌های کاکتوس بسیار مناسب هستند، برای گیاهانی که در خاک‌های با زهکشی مطلوب به خوبی رشد می‌کنند نیز مناسب است.

پرلیت

نحوه کاربرد پرلیت باغبانی:

پرلیت باغبانی با قرار دادن پرلیـت در معرض گرما ساخته می‌شود. به طوری که روی آب موجود در این ماده اثر گذاشته و منجر به منبسط شدن آن می‌شود. به عبارتی “Perlite” را مانند پاپ کورن می‌ترکاند و آن را تا 13 برابر اندازه سابق خود حجیم می‌کند و در نتیجه ماده‌ای فوق‌العاده سبک حاصل می‌شود. در حقیقت، محصول نهایی فقط 5 تا 8 پوند در هر فوت مکعب وزن دارد. پرلیت بیش از حد گرم شده، از محفظه‌های هوای کوچکی تشکیل شده است.

اهمیت پرلیت برای باغبانی:

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود Perlite افزودنی مفیدی برای باغ‌ها و مجموعه‌های هیدروپونیک باشد که عمدتاً از خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد آن ناشی می‌شوند:

– Perlite از نظر فیزیکی پایدار است و حتی در صورت فشار دادن به خاک، شکل خود را حفظ می‌کند.
– دارای pH خنثی است.
– این ماده حاوی مواد شیمیایی سمی نیست و از ترکیبات طبیعی موجود در خاک ساخته می‌شود.
– فوق‌العاده متخلخل است و دارای محفظه‌هایی از هوا است که می‌تواند مقداری از آب را حفظ کند، در حالی که اجازه می‌دهد مابقی آب تخلیه شود.
این خصوصیات به پرلیت اجازه می‌دهد تا دو فرآیند مهم که برای رشد گیاهان ضروری هستند در کشت با خاک و کشت هیدروپونیک تسهیل شود:

1- هوادهی

تمام سلول‌های گیاهی حتی بخش‌های زیرزمینی به اکسیژن احتیاج دارند. قسمت‌های سبز بالایی قادر به ایجاد هوادهی در حین فتوسنتز هستند. اما پایین گیاه، سیستم ریشه است که باید اکسیژن را از خاک جذب کند. هوادهی خاک باعث می‌شود محفظه‌های کوچک هوا در خاک باقی بماند که به رشد سیستم‌های ریشه‌ای قوی کمک می‌کند.

2- زه‌کشی

بدون آب، هیچ موجود زنده‌ای نمی‌تواند زنده بماند. اما هنگام صحبت از گیاهان، آب اضافی در خاک می‌تواند منجر به خفگی گیاه شود. در این شرایط، سیستم ریشه دچار کمبود اکسیژن شده که باعث مرگ نهایی گیاه می‌شود.

زهکشی مناسب برای باقی ماندن فضاهای خالی هوا در خاک بسیار مهم است. افزودن پرلیت به خاک، قابلیت زهکشی آن را بهبود می‌بخشد، زیرا دارای فیلترهای عالی و قابلیت تخلیه آب است.

سایر ویژگی‌ها:

زیر میکروسکوپ، پرلیت توسط تعداد زیادی سلول‌ ریز که رطوبت را در قسمت خارجی ذرات جذب می‌کنند، پوشانده می‌شود. این امر به ویژه در تسهیل رطوبت‌رسانی به ریشه‌های گیاه مفید است. نتیجه آماده‌سازی پرلیت یک ماده بسیار سبک و شبیه به سنگ سفید است. پرلیت به دلیل خاصیت حفظ رطوبت و هوادهی، دارای ارزش زیادی است. به طور طبیعی استریل است و pH خنثی دارد.

انواع پرلیت برای مصارف باغبانی:

پرلیـت تولید شده برای اهداف باغبانی معمولاً بسته به اندازه ذرات به سه دسته مختلف طبقه‌بندی می‌شود:

پرلیت درشت (Coarse Perlite):

این نوع بالاترین تخلخل و قابلیت تخلیه را دارد. برای ساکولنت‌ها و ارکیده‌ها مناسب است. همچنین کمترین تأثیرپذیری در شرایط بادی را دارد، اما برای خاک‌های سطحی خیلی راحت کار نمی‌کند.

پرلیت درجه متوسط (Medium Grade Perlite):

این نوع از لحاظ هوادهی و زهکشی دارای بازدهی متوسط است. برای بذرهای گلدانی و نهال‌ها مناسب است.

پرلیت نرم-ریز (Fine Perlite):

این Perlite سبک‌ترین نوع می‌باشد. برای نشاهای بذری و قلمه‌های ریشه‌ای بهترین گزینه است.

اثر سوختگی فلورایدی:

پرلیـت باغبانی به عنوان یک ترکیب‌کننده در مخلوط‌های در حال رشد بدون خاک، همچنین به عنوان یک رویاننده متوسط برای قلمه‌های ریشه، یا به عنوان یک محیط  رشد هیدروپونیک استفاده می‌شود.

هنگام رشد گیاهان در پرلیت، توجه داشته باشید که ممکن است باعث سوختگی فلورایدی شود که به صورت قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها برای گیاهان خانگی ظاهر می‌شود.

هشدار پزشکی:

پرلیـت توسط آژانس‌های نظارتی به عنوان “گرد و غبار آزاردهنده” در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که باید گرد و غبار پرلیت را کنترل نمود. محافظت از چشم و دهان برای جلوگیری از بلعیدن گرد و غبار توصیه می‌شود. گرد و غبار پرلیـت می‌تواند شرایط تنفسی موجود را بدتر کند و باعث تحریک چشم شود. پرلیت باعث ایجاد سرطان نمی‌شود، اگرچه برخی از محصولات پرلیت تجاری ممکن است حاوی مقدار کمی کوارتز باشند که به عنوان یک ماده سرطان‌زا شناخته شده است.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست