بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟

جوش شیرین یکی از اصلی‌ترین موادی است که در کابینت‌های همه ما یافت می‌شود. حال سوال اینجاست که بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم یک محصول عالی‌تر خواهیم داشت؟ جوش شیرین ماده‌‌ای است که از بی‌کربنات سدیم ساخته می‌شود. این محصول در درجه اول به منظور مخمر یا افزایش دهنده در محصولات مختلف به کار برده می‌شود.

اما این محصول معایبی نیز دارد که باعث شده در بسیاری از صنایع استفاده از آن منع شود. برای مثال این ماده می‌تواند موجب اختلال در عملکرد هضم و خنثی شدن اسید معده شود. پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های وارد کننده مواد اولیه صنایع غذایی در ایران است. این شرکت به دلیل ارائه محصولات با کیفیت قیمت مناسب، توانسته است در این حوزه نام آشنا شود.

اما نام آشنا بودن تنها دلیلی نیست که باید به این شرکت اطمینان کنید. این شرکت کارشناسان مجربی را استخدام کرده است تا به شما در انتخاب بهتر کمک کند. با یک تماس ساده می‌توانید از تمام این خدمات اطلاع یافته و خرید کنید.

بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟

برای اینکه بهترین جایگزین را برای یک ماده پیدا کنید ابتدا باید با خود آن ماده آشنایی نسبی داشته باشید. پیشگامان شیمی در این زمینه نیز به شما عزیزان کمک می‌کند.

جوش شیرین چیست؟

جوش شیرین یک ماده ساخته شده از بی‌کربنات سدیم می‌باشد. جوش شیرین در معادن بسیاری در ایران یافت می‌شود. این ماده مخمری کاملاً طبیعی است که در غذاهای بسیاری به کار برده می‌شود.

جوش شیرین
بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟

اما جوش شیرین به دلیل خواصیت بازی که دارد می‌تواند با اسیدهای بسیاری ترکیب شود. زمانی که این ماده را با یک اسید ترکیب می‌کنیم گاز دی اکسید کربن آزاد می‌شود. این گاز به صورت حباب‌های ریز روی سطح محصول یافت می‌شوند. در واقع همین حباب‌های ریز هستند که باعث افزایش حجم و به قول معروف عمل آمدن محصول می‌شوند.

با این وجود معایبی نیز در این محصول یافت می‌شود که باعث شده به دنبال بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم باشیم. یکی از این معایب خنثی کردن اسید معده و سخت شدن فرآیند هضم می‌باشد. در گذشته گمان می‌شد جوش شیرین قابلیت استفاده در انواع کباب‌ها را دارد. چرا که رنگ کباب را تیره و آن را خوشمزه‌تر می‌کند. با این حال امروز اعتقاد بر این است که جوش شیرین چون کباب‌ها را سفت‌تر می‌کند، روند هضم آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

این ماده همچنین با ممانعت از جذب برخی فلزات سبک مناسب بدن، زمینه را برای جذب فلزات سنگین‌تر فراهم می‌کند. از این رو زمینه برای شروع بسیاری از سرطان‌های مختلف فراهم می‌شود.

سه گزینه برای بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟

تکنیک‌های مختلفی هستند که باعث می‌شوند بتوانید از ساده‌ترین مواد به جای جوش شیرین استفاده کنید. پیشگامان شیمی آماده است تا تعدادی از این تکنیک‌ها را به شما عزیزان آموش دهد.

بکینگ پودر

پیش‌تر در مقاله‌‌ای با عنوان جایگزین‌های بکینگ پودر درباره اینکه چه موادی را می‌توانیم جایگزین بکینگ پودر کنیم صحبت کردیم. در اکثر تکنیک‌های آن مقاله از جوش شیرین استفاده می‌کردیم. حال بیایید تعدادی از این تکنیک‌ها را تغییر دهیم!

عمده‌ترین کاربردی که می‌توان برای بکینگ پودر در آشپزی و شیرینی پزی متصور شد همانند جوش شیرین است. در اکثر دستورها از این ماده برای افزایش حجم استفاده می‌شود. پس شاید پاسخ بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟ ، بکینگ پودر باشد. برخی بکینگ پودر و جوش شیرین را به دلیل شباهت بسیار بالای ظاهری و کاربرد با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. این در حالی است که ماهیت این دو ماده کاملاً با یکدیگر متفاوت است.

جوش شیرین و بکینگ پودر
بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟

بکینگ پودر در حقیقت ترکیبی از کرم تاتار و جوش شیرین می‌باشد. این در حالی است که جوش شیرین نوعی ماده طبیعی است که از بی‌کربنات سدیم تشکیل شده است. زمانی که بکینگ پودر را با یک مایع و حرارت ترکیب کنید، روند افزایش حجم شروع می‌شود. این افزایش حجم همانند جوش شیرین با آزاد شدن گاز دی اکسید کربن همراه است.

توجه داشته باشید که بکینگ پودر به همان اندازه جوش شیرین نمی‌تواند افزایش حجم ایجاد کند. بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند اگر سوال بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟ برای ایجاد حجم است، باید سه برابر جوش شیرین بکینگ پودر به مواد خود اضافه کنید.

یکی از معایبی که این جایگزینی دارد این است که محصول نهایی شما کمی طعم شوری بیشتری خواهد داشت. از این رو بهتر است مقداری شکر دستور را بیشتر کنید. همچنین با استفاده از بکینگ پودر، طعم اسیدی بیشتری به محصول نهایی خواهید داد.

توجه داشته باشید که بکینگ پودر حاوی مقداری مواد اسیدی است. کرم تاتار مهم‌ترین اسیدی است که در این محصول می‌توان یافت. بنابراین شاید بهتر باشد بخشی از مواد اسیدی درون دستورالعمل را کاهش دهید.

بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟ بی‌کربنات پتاسیم به همراه نمک!

رد پای بی‌کربنات پتاسیم را می‌توان در برخی از مکمل‌های غذایی یافت. به طوری که حتی توصیه شده افرادی که بیماری‌های مختلف دارند از این ماده بیشتر استفاده کنند. اما امروز خواهید دانست چرا بی‌کربنات پتاسیم جایگزین مناسبی برای جوش شیرین است.

بسیاری از افراد دارای رژیم‌هایی هستند که تلاش می‌کنند مقدار سدیم را در آن‌ها کاهش دهند. این ترکیب مناسب این افراد است. چرا که سدیم موجود در نمک نیز به کمک یک واکنش شیمیایی کاهش می‌یابد.

کربنات پتاسیم
بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟

جالب است بدانید که نمک در این دستور اختیاری است. زمانی که از بی‌کربنات پتاسیم به جای جوش شیرین استفاده می‌کنید، ممکن است کمی طعم بی‌نمکی در محصول نهایی احساس کنید. با استفاده کمی از نمک، این مشکل نیز حل می‌شود. مقدار نمکی که می‌توانید در دستور استفاده کنید کاملاً وابسته به دستور شماست. اما مقدار حدودی یک قاشق چایخوری در بسیاری از دستورها عملکرد خوبی داشته است. اما برای اطمینان بهتر است یک بار تست کنید.

مقدار مناسب بی‌کربنات سدیم برای سوال بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟ ، دقیقاً به همان اندازه جوش شیرین است. یعنی اگر یک قاشق چایخوری جوش شیرین دارید، یک قاشق چایخوری بی‌کربنات پتاسیم به دستور اضافه کنید.

جوش شیرین از کجا بخریم

آمونیاک بیکر

آمونیاک بیکر یا به نام علمی‌تر آن کربنات آمونیوم، یک جایگزین عالی برای جوش شیرین در دستورهای شما می‌باشد. این ماده نوعی مخمر است که اهمیت بالایی در قرن سیزدهم داشته است. این ماده امروز کمتر استفاده می‌شود. با این وجود هنوز هم می‌توانید آن را در پستوهای فروشگاه‌ها پیدا کنید. در آشپزی امروز این ماده با جوش شیرین و بکینگ پودر جایگزین شده است.

نکته مهمی که استفاده از این ماده را دلپذیر‌تر می‌کند، ترد کردن محصول نهایی است. اگر جوش شیرین دستور خود را به نسبت یک به یک با این محصول جایگزین کنید، محصول نهایی تردتر و خوشمزه‌تر خواهد بود. با این وجود دقت داشته باشید که استفاده از این ماده می‌تواند معایبی نیز داشته باشد. زمانی که آمونیاک بیکر با گرما و یک اسید ترکیب شود، دی اکسید کربن و آمونیاک آزاد می‌کند. این آمونیاک می‌تواند بوی تند و آزاردهنده‌‌ای داشته باشد.

البته در صورتی که محصول شما بافتی سبک و نازک داشته باشد، به زودی از شر این بوی تند راحت می‌شود. اما محصولات پخته شده‌‌ای همچون مافین‌ها که بافت سنگین‌تری دارند، ممکن است بوی آمونیاک را درون خود ذخیره نگه دارند.

آمونیاک بیکر
بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟

در این مقاله از پیشگامان شیمی شما را با سه پاسخ عالی برای سوال بجای جوش شیرین چی استفاده کنیم؟ آشنا کردیم. شما عزیزان می‌توانید تمامی این مواد را با یک تماس از پیشگامان شیمی سفارش دهید. فراموش نکنید پیشگامان شیمی مخصوص تولید کنندگان عزیزی است که می‌خواهند محصولی با کیفیت و سالم به مشتریان تحویل دهند.

منابع:

  • 4 Clever Substitutes for Baking Soda
  • Baking Soda Substitute: What Can You Use Instead?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست