امولسیفایر در لوازم آرایشی

امولسیفایرهای لوازم آرایشی

بسیاری از محصولات، از جمله مواد غذایی، داروها و محصولات مراقبت شخصی مبتنی بر امولسیون هستند. به طور کلی، امولسیون‌ها پراکندگی دو (یا بیشتر) مایعات غیر قابل مخلوط شدن هستند. امولسیون‌سازی “فرآیند” ساختن مخلوطی از دو ماده غیر قابل مخلوط مانند آب و روغن است که در شرایط عادی سرانجام به دو فاز در حالت تعادل تقسیم می‌شوند.

یک نمونه اصلی سس مایونز است، که یک امولسیون از مواد مبتنی بر آب است، با روغن مخلوط شده به شکل امولسیون نیمه جامد در می‌آید. در لوازم آرایشی و مراقبت‌های شخصی، امولسیون‌ها به فرمولاسیون اجازه می‌دهند تا لوسیون یا کرم حاوی روغن و فاز آبی ایجاد کند و نرم‌کننده‌های بر پایه لیپید را با اجزای مرطوب‌کننده فرمولاسیون ترکیب کند.

دو عملکرد اصلی محصولات ایجاد شده از امولسیون آن‌هایی هستند که برای مرطوب کردن، تغذیه و محافظت از پوست استفاده می‌شوند و آن‌هایی که برای تحویل مواد فعال یا سایر اجزا استفاده می‌شوند.

علاوه بر این، استفاده از حالت نامتعادل امولسیون می تواند احساس لمسی پیچیده‌ای ایجاد کند که یکی از خواص مهم این محصولات است. با این حال، اگر امولسیون در حالت عدم تعادل باشد، فشار بر دو فاز برای جدا شدن وجود دارد: روغن نمی‌خواهد با آب معلق باشد و آب به روغن علاقه ندارد. آن‌ها می‌خواهند از هم جدا شده و به این تعادل برسند. بنابراین، به دست آوردن یک امولسیون عملاً پایدار در مقیاس بزرگ با حداقل هزینه، همیشه یک چالش است.

انواع امولسیفایر در لوازم آرایشی

دو نوع امولسیون وجود دارد: آب در روغن W/O و روغن در آب O/W.

آب در روغن W/O

در این امولسیون روغن آب را احاطه کرده و روغن ابتدا پوست را لمس می‌کند. میزان چرب بودن بستگی به فرمول آن دارد – که همه آن‌ها جذب پوست می‌شوند. این امولسیون اغلب با انتخاب روغن، موم زنبور عسل، بوراکس و آب ساخته می‌شود. اگر به درستی انجام شود، چربی کمی خواهید داشت.

روغن در آب O/W

این امولسیون روغن را با آب احاطه کرده است. این روش باعث ایجاد کرم و لوسیون‌هایی می‌شود که احساس مرطوب بودن، چربی کمتری می‌کنند. هنگامی که جذب پوست می‌شود، باقی‌مانده‌های روغنی بسیار اندک است. شما به احتمال زیاد از یک موم امولسیون‌کننده برای این امولسیون استفاده خواهید کرد.

امولسیفایرها در لوازم آرایشی چگونه کار می‌کنند؟

امولسیفایرها (که به عنوان “نرم‌کننده” یا امولسیون‌کننده نیز شناخته می‌شود) موادی است که با افزایش ثبات جنبشی امولسیون، آن را تثبیت می‌کنند.مواد امولسیون‌کننده هم در روغن و هم در آب محلول هستند و این امر را با جذب یک سر مولکول به آب (آب دوست) و جذب انتهای دیگر آن به چربی‌ها/روغن‌ها (لیپوفیلیک) انجام می‌دهند.

انواع امولسیفایرهای آرایشی

انواع مختلفی از امولسیفایرها وجود دارد و انتخاب درست آن به معنای یافتن مولکول با جذب تقریباً برابر آب و روغن در فرمول خاص شما است. این به معنی یافتن یک امولسیفایر با هر یک از موارد زیر است:

  • بار مثبت (کاتیونی) – بهتر است با مخلوط‌های کمی اسیدی یا خنثی (با pH 7 یا کمتر) استفاده شود.
  • بار منفی (آنیونی) – بهتر است با مخلوط‌های قلیایی (با PH 8 یا بالاتر) استفاده شود.
  • بدون بار (غیر یونی) – معمولاً به تنهایی یا با امولسیفایر بار دار برای افزایش ثبات استفاده می‌شود.

امولسیفایر در لوازم آرایشی

یک نوع پرکاربرد از فرمول‌های مراقبت شخصی، امولسیون‌هایی هستند که در مراقبت از پوست، مراقبت از آفتاب، مراقبت از بدن و لوازم آرایشی رنگی یافت می‌شوند. امولسیفایرها مهمترین مواد به منظور تضمین امولسیون‌های پایدار هستند.

فراتر از این نیاز اساسی، امولسیفایرها بسته به ترکیب و نحوه فرموله شدن آن‌ها تأثیر قابل توجهی بر اساس پوستی دارند. با تغییر امولسیفایر، فرمول‌ساز می‌تواند ویژگی‌هایی مانند بافت، ظاهر، انتخاب و توزیع امولسیون را تنظیم کند. همه این ویژگی‌ها، به صورت ویژه بر احساس اولیه پوست، تأثیر می‌گذارد.

آیا امولسیفایرها همان سورفکتانت‌ها هستند؟

برای برخی از افراد، امولسیفایرهای موجود در محصولات مراقبت از پوست مفید نیستند. این به این دلیل است که امولسیفایرها همانند یک سورفکتانت عمل می کنند.سورفکتانت ها دقیقاً مانند امولسیفایرها عمل می‌کنند. به عبارت دیگر، از نظر شیمیایی دارای انتهای محلول در آب و انتهای محلول در روغن است و مولکول‌های بر پایه آب و مولکول‌های بر پایه روغن را به هم متصل می‌کند تا امولسیون ایجاد کند.

امولسیفایر در لوازم آرایشی
امولسیفایر در لوازم آرایشی

امولسیفایرها بیشتر در مرطوب‌کننده محصولات مراقبت از پوست مانند کرم‌ها و لوسیون‌ها استفاده می‌شوند و سورفکتانت‌ها بیشتر در محصولات پاک‌کننده مانند شستشوی صورت و شامپوها استفاده می‌شود.

شاید برای ما سورفکتانت‌ها بیشتر از امولسیفایرها شناخته شده باشند. این به این دلیل است که مواد شوینده نوعی سورفکتانت است. به این معنا که یک شوینده یک محلول پاک کننده (برای صورت، بدن یا میز کار آشپزخانه یا توالت) است که حاوی سورفاکتانت است.

این همان چیزی است که مواد شوینده و صابون را در پاکسازی خاک و چربی از پوست مؤثر می‌کند. سورفکتانت ها به جذب آب به پوست ما کمک می‌کنند (شیمی آب به گونه ای است که ترجیح می‌دهد در گروه‌های دیگر مولکول‌های آب در حباب‌های بزرگ قرار بگیریم تا اینکه به طور یکنواخت به پوست ما بچسبد).

آن‌ها همچنین آلودگی های روغنی را جذب می‌کنند که می‌توانیم آن را از پوست خود بشوییم. بنابراین، آن‌ها در مراقبت از پوست بسیار مهم هستند. به نوعی امولسیفایرها، سورفاکتانت‌ها و شوینده‌ها تقریباً یکسان هستند.

جهت استعلام قیمت انواع امولسیفایر آرایشی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

آیا امولسیفایرهای آرایشی برای پوست مضر هستند؟

در اصل، امولسیفایرها و سورفکتانت‌ها توسط بسیاری از ما به خوبی تحمل می‌شوند. اما برای برخی از ما، به ویژه آن‌هایی که پوست استرس‌زا، مستعد آکنه یا حساس دارند، می‌توانند اخبار بدی را بیان کنند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک و التهاب شوند و به این معنی است که شرایط پوستی مانند آکنه، روزاسه و پسوریازیس بدتر می‌شوند.

این امر به این دلیل است که علاوه بر ترکیب مواد، اجازه می‌دهد تا مواد و آب به پوست “بچسبند” و جذب خاک، امولسیفایرها و سورفکتانت‌ها می‌توانند مانع ظریف پوست را بر هم بزنند.

وقتی پوست با چربی‌ها و آب تماس پیدا می‌کند، می‌تواند پوست را از لیپیدهای محافظ خود (انواع روغن‌ها و چربی‌ها) بشویید. اگر موانع طبیعی پوست ما قبلاً به خطر افتاده باشد، مانند موارد پسوریازیس، امولسیفایرها و سورفکتانت ها می توانند باعث بدتر شدن قرمزی، خارش، سوزش و گرما در پوست شوند.

فروش استئاریک اسید
اسید استئاریک از کجا بخریم

انواع امولسیفایرهایی که معمولاً در محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شوند عبارتند از سدیم لوریل سولفات (SLS)، بنزالکونیوم کلرید، بِهنتریمونیوم متوسولفات، استئاریل الکل، اسید استئاریک، گلیسریل استئارات و ceteareth-20. اما برخی از آن‌ها برای مصرف‌کننده تحمل‌پذیری بهتری دارند.

در طیف پیشگام محصولات قلیایی‌کننده مراقبت از پوست، که برای انواع پوست مستعد آکنه، تنش‌دار یا برعکس طراحی شده‌اند، از امولسیفایرهایی مانند گلیسریل استئارات و استئاریل الکل استفاده می‌شوند که به عنوان امولسیفایرهای کم تحریک ساخته شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست