فروش فروسیانید سدیم

فروش فروسیانید سدیم

فروسیانید سدیم یک جامد زرد رنگ بی بو است که با آب مخلوط می شود و عمدتاً به عنوان یک عامل آنتی کیک استفاده می شود. به این ترتیب ، اغلب به نمک درجه مواد غذایی اضافه می شود تا از توده شدن جلوگیری شود و همچنین اطمینان حاصل شود که به آرامی از طریق نمکدان پخش می شود.

جهت استعلام قیمت فروسیانید سدیم

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

sodium-ferrocyanide نام انگلیسی
303.91 وزن مولکولی
کریستال های زرد شکل ظاهری
435 درجه سانتیگراد نقطه ذوب
N/A نقطه جوش
1.485 گرم بر سانتی متر مکعب چگالی
10.2 g/100 mL (10°C)
17.6 g/100 mL (20°C)
39.7 g/100 mL (96.6 °C)
حلالیت در H2O
9.2 – 9.4 pH
مونوکلینیک ساختار کریستال
303.912459 وزن مولکولی
E535 شماره E

امروز در این مقاله قصد داریم به معرفی فروسیانید سدیم پرداخته و شما را با کاربردهای گوناگون آن آشنا کنیم به این منظور در ادامه با ما همراه باشید.

فروسیانید سدیم چیست

این نمک سدیم یک ترکیب کوئوردیناسیون با فرمول 4[Fe(CN)6] است. در شکل آبدار خود ، Na4Fe(CN)6 • 10H2O ( فروسیانید سدیم دکاهیدرات) است. کمپلکس های فروسیانید به دلیل پیوند قوی بین آهن و سیانید پایدار و عملا غیر سمی هستند. این یک ترکیب سدیم-آهن است که به عنوان یک عامل ضد چسبندگی ، افزودنی آبکاری و معرف پالایش نفت استفاده می شود.

می‌توان آن را با شماره CAS 14434-22-1 (یا 13601-19-9 در اروپا) ، شماره EINECS 237-081-9 و E-شماره E535 یافت. در برخی از کشورها ، مانند آلمان ، آن را سدیم هگزاسیانوفرات یا تترا سدیم هگزاسیانوفرات دکاهیدرات می نامند. این ترکیب در آب محلول و در الکل نامحلول است. شبیه فروسیانید پتاسیم است و در ساخت رنگدانه های آبی آهن ، کاغذ طرح نقشه و رنگ استفاده می شود.

فروسیانید سدیم
فروسیانید سدیم

تولید سدیم فروسیانید

فروسیانید سدیم در مقیاس صنعتی از واکنش سیانید هیدروژن با کلرید آهن و هیدروکسید کلسیم تولید می شود که ترکیب آنها Ca2[Fe(CN)6] • 11H2O را ایجاد می کند. سپس محلولی از این نمک با نمک های سدیم تصفیه می شود تا نمک مخلوط کلسیم و سدیم CaNa2[Fe(CN)6] رسوب کند و سپس با کربنات سدیم تصفیه می شود تا نمک تترا سدیم به دست آید.

در روشی دیگر فروسیانید سدیم می تواند به صورت تجاری از واکنش بین سیانید سدیم و سولفات آهن در محیط آبی با شرایط گرمایی تولید شود ، همانطور که معادله شیمیایی زیر نشان می دهد:

6NaCN + FeSO4 + گرما → Na4Fe(CN)6 + Na2SO4

فروسیانید سدیم دکاهیدرات را می توان پس از فرآیند کریستالیزاسیون به دست آورد.

همچنین می تواند از واکنش بین سیانید کلسیم ، سولفات آهن (II) و کربنات سدیم ساخته شود.

CaCN2 + FeSO4  →  Ca2Fe(CN)6 + CaSO4

Ca2Fe(CN)6 + 2Na2CO3 →  Na4Fe(CN)6 + 2CaCO3

فروسیانیدها نسبت به بسیاری از نمک های سیانید سمیت کمتری دارند (میزان مصرف روزانه قابل قبول 0-0.025 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن) ، زیرا تمایل به آزاد کردن سیانید آزاد ندارند. با این حال ، مانند همه محلول های نمک فروسیانید ، افزودن اسید می تواند منجر به تولید گاز سیانید هیدروژن شود که سمی است.

«بلع محلول‌های سیانید هیدروژن یا نمک‌های سیانید می‌تواند به سرعت کشنده باشد و درمان نمک‌های سیانید بلعیده شده مشابه درمان مسمومیت خوراکی هیدروژن سیانید است ، زیرا نمک‌های سیانید در شرایط اسیدی هیدروژن سیانید را تشکیل می‌دهند. ” (PH معده اسیدی است.)

فروسیانید سدیم
فروسیانید سدیم

کاربرد سدیم فروسیانید

هنگامی که با آهن ترکیب می شود ، به رنگدانه آبی تیره ای به نام آبی پروس تبدیل می شود. به عنوان تثبیت کننده برای پوشش روی میله های جوشکاری استفاده می شود. در صنعت نفت برای حذف مرکاپتان ها استفاده می شود. به عنوان اکسیدان ، افزودنی مواد غذایی ، مواد منفجره و معرف شیمیایی استفاده می شود. همچنین به عنوان عامل ضد انقباض در نمک جاده جهت جلوگیری از تجمع در برف ذوب شده در زمستان استفاده می شود.

در اتحادیه اروپا ، فروسیانیدها (E 535-538) از سال 2018 ، تنها در دو دسته غذایی به عنوان جایگزین نمک مجاز بودند. در تولید آهن آبی و فری سیانید پتاسیم ، محافظت در برابر خوردگی سطح برای فلز ، تصفیه کربن برای فولاد کربنی ، حذف آهن در تولید دارو استفاده می شود.

فروسیانید سدیم در نمک های خوراکی

فروسیانید سدیم یک کمپلکس سیانید است و هدف اصلی آن در مواد غذایی به عنوان یک عامل ضد کیک در نمک ها (نمک خوراکی ، نمک دریا ، نمک یددار و غیر یددار) برای مصرف انسان است. این ترکیب وگان و بدون گلوتن است.

سطح بلورهای نمک خوراکی پس از جذب رطوبت در هوای با رطوبت بالا به راحتی حل می شود و پس از تبخیر آب ، تبلور مجدد رخ می دهد. در نهایت ، کیک ، توده یا تجمع رخ می دهد. به برخی از انواع نمک ، مقادیر کمی فروسیانید سدیم اضافه می شود تا از این نوع کیک شدن (یا کلوخه شدن) جلوگیری شود و با کاهش میزان تبلور مجدد از طریق کاهش حلالیت کلرید سدیم در آب ، جلوگیری شود.

ایمنی فروسیانید سدیم

اول از همه ، مطمئن باشید که تقریباً هیچ عارضه جانبی فروسیانید سدیم در هنگام استفاده به عنوان یک افزودنی غذایی وجود ندارد. ایمنی آن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA) و همچنین کمیته مشترک FAO/WHO در مورد افزودنی های غذایی (JECFA) تایید شده است. پس لطفا در مورد آن نگران نباشید. نگرانی ایمنی عموماً ناشی از نام شیمیایی آن است که حاوی سیانید ، یک سم شناخته شده است.

همانطور که می‌توانید تصور کنید ، اگر فروسیانید (یک کمپلکس سیانید) را در برچسب نمک ببینند ، ممکن است در بسیاری از مصرف‌کنندگان ترس ایجاد شود ، و به همین دلیل است که اکثر تولیدکنندگان نمک ترجیح می‌دهند از نام های مستعار آن مانند “زرد سودا” استفاده کنند.

بسیاری از نمک‌های سیانید خطرناک هستند ، اما سیانید موجود در فروسیانیدهای غذایی غیرسمی است زیرا به اتم آهن متصل است و بنابراین تمایلی به آزاد کردن سیانید آزاد ندارد. در محیط های اسیدی ، پیوندهای بین سدیم و فروسیانید شکسته می شود و گاز سمی – گاز سیانید هیدروژن آزاد می شود  ، اما اسید معده یک اسید ضعیف است که نمی تواند این واکنش را در بدن ما تحریک کند.

در زیر برخی از نکات کلیدی  ذکر شده است:

  • جذب آن در انسان کم و بدون تجمع است.
  • بدون سمیت ژنتیکی و سرطان زایی.
  • با توجه به تنها سمیت یون فروسیانید برای کلیه ، مصرف روزانه قابل قبول (ADI) 0.03 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن در روز (بیان شده به عنوان یون فروسیانید) ایجاد شد.
  • اگر هنوز از این ماده می ترسید ، می توانید به سایر عوامل ضد کیک که معمولاً در نمک های خوراکی استفاده می شوند ، مانند دی اکسید سیلیکون ، سیلیکوآلومینات سدیم و سیلیکات کلسیم مراجعه کنید.

منبع:SODIUM FERROCYANIDE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست