خرید سدیم اریتروبات

سدیم اریتروبات چیست؟

سدیم اریتروبات پودر کریستالی سفید و بی‌بو تقریباً بی‌بو است. به عنوان آنتی‌اکسیدان و نگهدارنده استفاده می‌شود. سدیم اریتروبات، C6H7NaO6، نمک سدیم اسید اریتوریک است. این ماده عمدتاً به عنوان یک افزودنی غذایی و آنتی‌اکسیدان در صنعت گوشت، مرغ و نوشابه استفاده می‌شود. به عنوان مثال، سدیم اریتوربات اجازه می‌دهد با حفظ رنگ تازه و بهبود پایداری طعم، زمان درمان سریع‌تر گوشت‌ها را بهبود بخشد.

جهت استعلام

قیمت سدیم اریتروبات غذایی و دارویی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

به نظر می‌رسد پودر کریستالی یا گرانول‌های سفید مایل به زرد است. تقریباً بی‌بو است، کمی شور. در حالت خشک، در هوا کاملاً پایدار است. با این وجود در محلول، با وجود هوا، فلزات ردیابی، گرما و نور بدتر می‌شود. نقطه ذوب بالاتر از ℃200  (تجزیه) است. این ماده در آب محلول است (17 گرم در 100ml) اما در اتانول تقریباً نامحلول است. pH محلول آبی 2٪ 5/5 تا 8.0 بود. کاربرد آن به عنوان آنتی‌اکسیدان و ضدعفونی‌کننده است.

خرید سدیم اریتروبات
خرید سدیم اریتروبات

سدیم اریتروبات چگونه ساخته می‌شود؟

سدیم اریتروبات با استفاده از همان روش تولید اسید اریتوربیک سنتز می‌شود. به طور کلی، این ماده همچنین از طریق تخمیر هیدرولیزات نشاسته دارای گرید غذایی تولید می‌شود اما روند تولید در مرحله چهارم تولید اسید اریتوربیک به پایان می‌رسد.

مشخصات

ظاهر جامد کریستالی سفید، به دو شکل پودری و دانه‌ای موجود است
CAS NO ‎6381-77-7
فرمول شیمیایی C6H7O6Na·H2O (مونوهیدرات)
وزن مولکولی 216.13 
انحلال‌پذیری به راحتی در آب حل می شود، در اتانول بسیار کمی محلول است
PH 5,5 تا 8,0 (10 % محلول آبی)

کاربردها و ویژگی‌های سدیم اریتروبات در تولیدات غذایی

خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن به طور قابل توجهی از ویتامین C قوی‌تر است. قیمت آن نیز ارزان است. چین تصریح می‌کند که می‌توان از آن برای انواع کنسرو، مربا و ماهیان یخ‌زده با حداکثر مقدار مصرف 1.0 گرم در کیلوگرم استفاده کرد. این ماده برای گوشت استفاده می‌شود که بیشترین مقدار مصرف آن 0.5 گرم در کیلوگرم است (به اسید اسکوربیک اسید).

می‌توان در نوشیدنی‌های شراب و آب میوه از آن استفاده کرد که بیشترین میزان مصرف آن‌ها 15/0 گرم در کیلوگرم است. همچنین می‌توان برای آبجو با حداکثر میزان مصرف 0.04 گرم در کیلوگرم استفاده کرد.

برای آنتی‌اکسیدان‌های مواد غذایی، مواد نگهدارنده و ماده رنگ‌آمیزی آماده‌سازی این ماده با استفاده از تخمیر D- گلوکز Pseudomonas fluorescens Kl005 یا Arthrobacter globiformis K1022 برای تولید اسید 2-keto-D-gluconic (یا نمک کلسیم) تولید می‌شود و پس از آن استری، اصلاح و تصفیه می‌شود.

Erythorbate سدیم نمک سدیم Erythorbic Acid است. در نسخه‌های پودر یا گرانول موجود است، در درجه اول به عنوان یک افزودنی غذایی و آنتی‌اکسیدان در گوشت، مرغ و نوشیدنی‌های نرم استفاده می‌شود. به عنوان مثال، سدیم اریتروبات اجازه می‌دهد با حفظ رنگ تازه و بهبود پایداری طعم، زمان درمان سریع‌تر گوشت‌ها را بهبود بخشد.

سدیم اریتروبات بيشتر به عنوان ماده افزودني غذايي در:

  • گوشت
  • مرغ
  • نوشابه

استفاده می‌شود. این ماده به عنوان یک آنتی‌اکسیدان و نگهدارنده در بهبود طعم و ثبات عمل می‌کند. 

کاربردهای سدیم اریتروبات

گوشت فرآوری شده

سدیم اریتروبات در درجه اول برای ایجاد رنگ قرمز خوب در سوسیس، ژامبون، بیکن و سایر محصولات گوشتی پخته شده یا محصولات ماهی استفاده می‌شود زیرا می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به تبدیل نیتریت و نیترات به اکسید نیتریک شود که باعث ایجاد رنگ صورتی گوشت می‌شود. این ماده همیشه به همراه نمک پخت (نیتریت‌ها، نیترات‌ها) اضافه می‌شود. نمک‌های پتاسیم یا سدیم نیترات و نیتریت به عنوان عامل پخت عمل می‌کنند در حالی که سدیم اریتروبات با کاهش زمان پردازش سرعت عمل را تسریع می‌کند.

میوه و سبزیجات

این ماده به عنوان یک آنتی‌اکسیدان برای مهار طراوت و عطر و طعم با مهار قهوه‌ای شدن با مهار اکسیژن و کاهش کینون‌ها به ترکیبات پلی فنل عمل می‌کند. با پاشش یا فرو بردن میوه و سبزیجات در محلول آبی سدیم اریتروبات استفاده می‌شود.

گوشت تازه

این می‌تواند پایداری رنگ را طولانی کرده و ماندگاری آن را افزایش دهد.

لوازم آرایشی

از طریق “بانک اطلاعات کمیسیون اروپا برای اطلاعات در مورد مواد آرایشی و مواد اولیه”، به عنوان یک آنتی اکسیدان در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت‌های شخصی عمل می‌کند.

سدیم اریتروبات

عملکرد سدیم اریتروبات در غذا‌های مختلف

این ماده به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، نگهدارنده و تسریع کننده پخت استفاده می‌شود، بیایید هر عملکرد را مشاهده کنیم:

آنتی‌اکسیدان: مواد غذایی را تازه نگه می‌دارد (رنگ، طعم و غیره) زیرا اریتوربات سدیم می‌تواند با مهار اکسیژن اکسید شود و سپس از اکسیداسیون میوه‌ها و سبزیجات جلوگیری کند.

نگهدارنده: از رشد میکروبی جلوگیری می‌کند و بنابراین ماندگاری غذا را افزایش می‌دهد.

شتاب‌دهنده پخت: با سرعت بخشیدن به توسعه رنگ صورتی، فرآیند پخت گوشت و محصولات ماهی را تسریع می‌کند.

چگونه سدیم اریتروبات در گوشت فرآوری شده عمل می‌کند؟

رنگ صورتی پایدار، عطر و طعم بی‌نظیر، عطر و همچنین کنترل میکروبی و فعالیت آنتی‌اکسیدانی در اثر واکنش اکسید نیتریک با گوشت ایجاد می‌شود. کل فرآیند با عوامل پخت و افزودن مواد تشکیل‌دهنده و واکنش‌های کاهش اکسیداسیون در میان آن‌ها همراه است.

  1. نیتریک اکسید از کجا آمده است؟

نمک‌های پتاسیم یا سدیم نیترات و نیتریت به عنوان ماده‌ای برای درمان استفاده می‌شود که ماده اصلی لازم در پخت گوشت است زیرا می‌تواند به اکسید نیتریک (NO) تبدیل شود.

  1. چه عواملی با اکسید نیتریک برای تولید رنگ واکنش نشان می‌دهد؟

میوگلوبین (یک رنگدانه گوشتی) می‌تواند با اکسید نیتریک ترکیب شده و نیتروزومیوگلوبین ایجاد کرده و یک رنگ قرمز روشن ایجاد کند.

در طی پردازش حرارت و پخت و پز، نیتروزومیوگلوبین به یک رنگدانه پایدار، نیتروزوهموکروم تبدیل می‌شود که دارای رنگ صورتی است.

  1. سدیم اریتوربات چه کاری انجام می‌دهد؟

این یک آنتی اکسیدان است که می‌تواند نیتریت را به اکسید نیتریک تبدیل کند، در نتیجه سرعت این تبدیل را افزایش داده و باعث افزایش رنگ محصولات گوشتی می‌شود.

در همین حال، می‌تواند میزان نیتریت‌های استفاده شده در فرآورده‌های گوشتی و میزان باقی‌مانده را کاهش دهد و بنابراین به طور موثر تشکیل نیتروزآمین‌ها را که یک ماده سرطان‌زا است کاهش دهد.

آیا مصرف سدیم اریتروبات بی‌خطر است؟

بله، ایمنی آن هنگام استفاده به عنوان افزودنی غذایی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، سازمان ایمنی غذایی اروپا (EFSA)، کمیته مشترک FAO / WHO در مورد مواد افزودنی غذایی (JECFA) و همچنین سایر مقامات تأیید شده است.

FDA

می‌تواند به عنوان یک ماده ضد میکروبی، آنتی اکسیدان، ماده افزودنی یا رنگی، تقویت‌کننده خمیر، عامل درمان آرد، اکسید کننده یا کاهنده، کمک کننده فرآوری، ماده تکمیل‌کننده سطح استفاده شود.

EFSA

سدیم اریتروبات (E 316) در مقررات کمیسیون (اتحادیه اروپا) شماره 231/2012 به عنوان یک افزودنی غذایی مجاز در اتحادیه اروپا به عنوان “مواد افزودنی غیر از رنگ و شیرین‌کننده” ذکر شده است.

ارزیابی مجدد ایمنی در سال 2016

پس از مطالعات سمیت ژنی و سرطان‌زایی و سایر موارد، EFSA ادعا کرد “هیچ دلیلی برای تجدید نظر در ADI فعلی 6 میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن در روز و استفاده از اسید اریتوربیک (E 315) و اریتوربات سدیم (E 316) به عنوان مواد افزودنی غذایی وجود ندارد. در استفاده مجاز و گزارش شده و سطح استفاده، نگران‌کننده ایمنی نخواهد بود.”

موارد مجاز

موارد زیر موارد استفاده مصوب و حداکثر استفاده است که با اسید اریتوربیک یکسان است:

گروه‌های غذایی حداکثر سطح مجاز (میلی‌گرم در لیتر یا میلی‌گرم در کیلوگرم به طور مناسب)
محصولات گوشتی پخته و نگهداری شده 500
ماهی منجمد و منجمد با پوست قرمز 1500
محصولات ماهی حفظ و نیمه نگهداری شده 1500

عوارض جانبی احتمالی چیست؟

معمول است که گاهی اوقات مصرف‌کنندگان سؤال می‌کنند که آیا سدیم اریتروبات برای سلامتی ما مضر است و عوارض جانبی آن در غذایی که می‌خوریم چیست. با این حال، به طور کلی ایمن در نظر گرفته می‌شود و تقریباً هیچ خطری برای سلامتی گزارش نشده است. شاید برخی از افراد به آن حساسیت یا آلرژی داشته باشند.

آیا سدیم اریتروبات ترکیب وگان است؟

به طور کلی، ترکیب وگان به عنوان فرآیند تولید بدون استفاده از مواد حیوانی یا محصولات مشتق شده از منشا حیوانی است. بنابراین این ترکیب وگان محسوب می‌شود و گیاهخواران می‌توانند غذا را با آن بخورند.

خرید سدیم اریتروبات
خرید سدیم اریتروبات

فـروش سدیم اریتروبات:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول، پرلیت و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست