مواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیاییمواد اولیه صنعتی

پیروفسفات کلسیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

پیروفسفات کلسیم

پیروفسفات کلسیم (Ca۲P۲O۷) یک ترکیب شیمیایی است، یک نمک کلسیم نامحلول که حاوی آنیون پیروفسفات است. تعدادی فرم برای این ترکیب گزارش شده است: یک فرم بدون آب، یک دی‌هیدرات، Ca۲P۲O۷·۲H۲O و یک تتراهیدرات، Ca۲P۲O۷·۴H۲O. رسوب کریستال‌های دی‌هیدرات در غضروف عامل درد شدید مفاصل در موارد بیماری رسوب پیروفسفات کلسیم (شبه نقرس) است که علائم آن مشابه علائم نقرس می‌باشد. به دلیل عدم حلالیت و عدم واکنش‌پذیری آن نسبت به فلوراید از Ca۲P۲O۷ معمولاً به عنوان ماده ساینده خفیف در خمیردندان‌ها استفاده می‌شود.

تولید پیروفسفات کلسیم (Calcium pyrophosphate):

بلورهای تتراهیدرات را می‌توان با واکنش سدیم‌پیروفسفات، Na۴P۲O۷ با نیترات‌کلسیم، Ca(NO۳)۲، در pH و دما با دقت کنترل‌شده تهیه کرد.

Na۴P۲O۷(aq)+2 Ca(NO۳)۲(aq)→ Ca۲P۲O۷·۴ H۲O + 4 NaNO۳

دی‌هیدرات، که بعضاً CPPD نامیده می‌شود، می‌تواند با واکنش اسید پیروفسفریک با کلرید کلسیم تشکیل شود.

CaCl۲ + H۴P۲O۷(aq) → Ca۲P۲O۷·۲ H۲O + HCl

اشکال بدون آب را می‌توان با گرم‌کردن دی کلسیم فسفات تهیه کرد.

۲ CaHPO۴ → Ca۲P۲O۷ + H۲O

در دمای ۲۴۰-۵۰۰ درجه سانتی‌گراد یک فاز آمورف تشکیل می‌شود، گرم‌کردن تا ۷۵۰ درجه سانتی‌گراد β-Ca۲P۲O۷ را تشکیل می‌دهد، با گرمایش تا ۱۱۴۰ – ۱۳۵۰ درجه سانتی‌گراد α-Ca۲P۲O۷ را تشکیل می‌دهد.

ساختار اشکال بی‌آب و هیدراته:

در ابتدا گزارش شد که تترا هیدرات پایدار، رومبوهدرال است، اما اکنون اعتقاد بر این است که منوکلینیک است. به‌علاوه یک فرم مونوکلینیک ناپایدار وجود دارد.

دی‌هیدرات سه قلو است و پیوند هیدروژن بین دو مولکول آب و پیوندهای هیدروژن به اتم‌های O موجود در آنیون وجود دارد. دی‌هیدرات شش‌ضلعی نیز گزارش شده است.

فرم بدون آب دارای ۳ قلو است، α- ،β- و γ قابل اندازه‌گیری است. فرم در درجه حرارت بالا α- مونوکلینیک است، با عدد کئوردیناسیون ۸ برای کلسیم، فرم دمای پایین‌تر β- چهار ضلعی است، با عدد کئوردیناسیون متفاوت ۲-۷ برای کلسیم، یک هشت و یک ۹. هستند.

پیروفسفات کلسیم

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید