فروش پیروفسفات کلسیم

پیروفسفات کلسیم

پیروفسفات کلسیم (Ca2P2O7) یک ترکیب شیمیایی است، یک نمک کلسیم نامحلول که حاوی آنیون پیروفسفات است. تعدادی فرم برای این ترکیب گزارش شده است: یک فرم بدون آب، یک دی‌هیدرات، Ca2P2O7·2H2O و یک تتراهیدرات، Ca2P2O7·4H2O. رسوب کریستال‌های دی‌هیدرات در غضروف عامل درد شدید مفاصل در موارد بیماری رسوب پیروفسفات کلسیم (شبه نقرس) است که علائم آن مشابه علائم نقرس می‌باشد. به دلیل عدم حلالیت و عدم واکنش‌پذیری آن نسبت به فلوراید از Ca2P2O7 معمولاً به عنوان ماده ساینده خفیف در خمیردندان‌ها استفاده می‌شود.

تولید پیروفسفات کلسیم (Calcium pyrophosphate):

بلورهای تتراهیدرات را می‌توان با واکنش سدیم‌پیروفسفات، Na4P2O7 با نیترات‌کلسیم، Ca(NO3)2، در pH و دما با دقت کنترل‌شده تهیه کرد.

Na4P2O7(aq)+2 Ca(NO3)2(aq)→ Ca2P2O7·4 H2O + 4 NaNO3

دی‌هیدرات، که بعضاً CPPD نامیده می‌شود، می‌تواند با واکنش اسید پیروفسفریک با کلرید کلسیم تشکیل شود.

CaCl2 + H4P2O7(aq) → Ca2P2O7·2 H2O + HCl

اشکال بدون آب را می‌توان با گرم‌کردن دی کلسیم فسفات تهیه کرد.

2 CaHPO4 → Ca2P2O7 + H2O

در دمای 240-500 درجه سانتی‌گراد یک فاز آمورف تشکیل می‌شود، گرم‌کردن تا 750 درجه سانتی‌گراد β-Ca2P2O7 را تشکیل می‌دهد، با گرمایش تا 1140 – 1350 درجه سانتی‌گراد α-Ca2P2O7 را تشکیل می‌دهد.

ساختار اشکال بی‌آب و هیدراته:

در ابتدا گزارش شد که تترا هیدرات پایدار، رومبوهدرال است، اما اکنون اعتقاد بر این است که منوکلینیک است. به‌علاوه یک فرم مونوکلینیک ناپایدار وجود دارد.دی‌هیدرات سه قلو است و پیوند هیدروژن بین دو مولکول آب و پیوندهای هیدروژن به اتم‌های O موجود در آنیون وجود دارد. دی‌هیدرات شش‌ضلعی نیز گزارش شده است.

فرم بدون آب دارای 3 قلو است، α- ،β- و γ قابل اندازه‌گیری است. فرم در درجه حرارت بالا α- مونوکلینیک است، با عدد کئوردیناسیون 8 برای کلسیم، فرم دمای پایین‌تر β- چهار ضلعی است، با عدد کئوردیناسیون متفاوت 2-7 برای کلسیم، یک هشت و یک 9. هستند.

پیروفسفات کلسیم

 

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست