خرید آنزیم لاکتاز

خرید آنزیم لاکتاز

شرکت پیشگامان شیمی با بهره‌گیری از سال‌ها تجربه در واردات مواد اولیه نان و شیرینی، آنواع آنزیم‌ها بخصوص آنزیم لاکتاز و آنزیم بتاگلوکاناز را از کشور آلمان وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید انواع آنزیم‌ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آنزیم لاکتاز چیست؟

آنزیم لاکتاز یک آنزیم گوارشی است که در تجزیه لاکتوز، قند موجود در شیر و سایر محصولات لبنی نقش دارد. لاکتاز که در پوشش روده باریک تولید می‌شود، لاکتوز را به مولکول‌های قند کوچکتر تقسیم می‌کند (معروف به گلوکز و گالاکتوز) تا بتواند هضم شود. اگر به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید، به این دلیل است که به تنهایی قادر به تولید لاکتاز کافی نیستید.

خرید آنزیم لاکتاز

مصرف مکمل‌های آنزیم لاکتاز که به صورت قرص، جویدنی و سایر اشکال موجود است ممکن است بسیاری از علائمی را که می‌تواند در صورت مصرف عدم تحمل لاکتوز در لبنیات از جمله گرفتگی معده، اسهال و گاز، رخ دهد، کاهش داده یا از آن‌ها جلوگیری کند.

موارد استفاده از آنزیم لاکتاز

  • استفاده در غذا

آنزیم لاکتاز، ترکیبی است که برخی افراد قادر به تولید آن در روده کوچک نیستند. بدون این ترکیب آن‌ها نمی‌توانند لاکتوز طبیعی شیر را تجزیه کنند و هنگام نوشیدن شیر معمولی، برای آن‌ها عوارضی مانند اسهال، گاز و نفخ را ایجاد می‌کند. فناوری تولید شیر، بستنی و ماست بدون لاکتوز توسط سرویس تحقیقات کشاورزی USDA در سال 1985 ساخته شد.

این فناوری برای افزودن آنزیم لاکتاز به شیر استفاده می‌شود، در نتیجه لاکتوز موجود در شیر را هیدرولیز می‌کند و آن را کمی شیرین اما قابل هضم می‌کند. بدون آنزیم لاکتاز، افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، لاکتوز را هضم نشده به روده بزرگ منتقل می‌کنند، جایی که باکتری‌ها آن را تجزیه می‌کنند، دی اکسید کربن ایجاد می‌کنند و منجر به نفخ و گرفتگی شکم می‌شود.

  • استفاده پزشکی

از مکمل‌های لاکتاز گاهی برای درمان عدم تحمل لاکتوز استفاده می‌شود.

  • استفاده صنعتی

لاکتاز تولید شده را می‌توان از مخمرها دانست و آن را از قارچ‌های مانند Aspergillus niger و Aspergillus oryzae استخراج کرد. استفاده اولیه تجاری آن، در مکمل‌هایی مانند Lacteeze و Lactaid، تجزیه لاکتوز در شیر برای مناسب ساختن آن برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز است. با این حال، سازمان غذا و داروی آمریکا به طور رسمی اثربخشی را ارزیابی نکرده است.

از آنزیم لاکتاز همچنین برای غربالگری کلنی‌های سفید آبی در مکان‌های مختلف شبیه‌سازی وکتورهای مختلف پلاسمید در اشریشیا کلی یا باکتری‌های دیگر استفاده می‌شود.

خرید آنزیم لاکتاز
خرید آنزیم لاکتاز

فواید سلامتی آنزیم لاکتاز

طبق مطالعه‌ای که در سال 2019 منتشر شد، مجله تغذیه بالینی آمریكا، حدود 70٪ از مردم جهان كمبود لاكتاز دارند و بیشترین شیوع آن در بین مردم آسیای شرقی، آفریقای غربی، عرب، یهودی، یونانی یا ایتالیایی تبار است.

در موارد نادر، عدم تحمل لاکتوز می‌تواند در بدو تولد رخ دهد، بیماری که به عنوان کمبود مادرزادی آنزیم لاکتاز (CLD) شناخته می‌شود. اما متخصصان اکنون درک کرده‌اند که کاهش تدریجی توانایی فرد در تولید لاکتاز پس از کودکی یکی از ویژگی‌های بسیار رایج انسان‌ها و علت شایع عدم تحمل لاکتوز است.

خوشبختانه، اکثر افراد مبتلا به کمبود آنزیم لاکتاز هرگز دچار علائم عدم تحمل لاکتوز نمی‌شوند. اما برای کسانی که این علائم را دارند، این علائم ممکن است از خفیف تا قابل توجه باشد و به طور معمول حدود نیم ساعت تا چند ساعت پس از خوردن لبنیات ظاهر می‌شود. مکمل‌های لاکتاز (که قبل از غذا مصرف می‌شوند) ممکن است به این افراد کمک کند تا لبنیات بیشتری مصرف کنند، به این ترتیب آن‌ها می‌توانند نیازهای غذایی خود را به کلسیم تأمین کنند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا علائم عدم تحمل لاکتوز را پشت سر بگذارند.

عدم تحمل لاکتوز

علی‌رغم فواید مکمل‌های آنزیم لاکتاز، تحقیقات کافی در زمینه اثبات اثرات آن‌ها همچنان ادامه دارد. اگرچه دانشمندان بر بی‌خطر بودن مکمل‌ها توافق دارند، اما همیشه در مورد عملکرد خوب آن‌ها اتفاق نظر وجود نداشته است. طبق مطالعه‌ای که در سال 2010 در بررسی اروپایی علوم پزشکی و دارویی انجام شد، مکمل‌های لاکتاز برتری آشکاری در کاهش عدم تحمل لاکتوز نسبت به پروبیوتیک لاکتوباسیلوس روتری نشان دادند.

مطالعه 10 روزه با حضور 60 بزرگسال نشان داد که مکمل آنزیم لاکتاز منفرد، 15 دقیقه قبل از غذا مصرف می‌شود، بهتر از یک دوره 10 روزه لاکتوباسیلوس روتری می‌تواند متابولیسم لاکتوز را عادی کند (همانطور که با تست تنفس لاکتوز اندازه گیری می‌شود). علاوه بر این، مکمل‌های لاکتاز بهتر قادر به کاهش علائم اصلی دستگاه گوارش، به ویژه گاز بودند.

با وجود یافته‌های مثبت، یک مطالعه انجام شده در سال 2014، تنوع قابل توجهی در پاسخ به مکمل لاکتاز را گزارش کرد. از 96 بزرگسال که مکمل لاکتاز دریافت کرده‌اند، فقط 21.88٪ با استفاده از تست تنفس لاکتوز نرمال سازی کامل نشان داده‌اند، در حالی که 17.71٪ کاملاً پاسخگو نبوده‌اند.

این نشان می‌دهد که عوامل دیگر ممکن است به ناتوانی در متابولیسم لاکتوز کمک کنند یا به طور متناوب، ممکن است انواع دیگر لاکتاز برای متابولیسم لاکتوز در افراد خاص مورد نیاز باشد.

سلامت استخوان

مکمل‌های لاکتاز به طور مستقیم نمی‌توانند سلامت استخوان را بهبود ببخشند. اما از آنجا که آن‌ها می‌توانند به افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز کمک کنند که لبنیات بیشتری را مصرف کنند، بنابراین می‌توانند مصرف مقادیر کافی کلسیم را آسان کنند. البته این می‌تواند ضمن کاهش خطر از دست دادن استخوان و پوکی استخوان، به ساخت و حفظ سلامت استخوان‌ها کمک کند.

طبق مطالعه‌ای که در سال 2019 انجام شد، وقتی کسانی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند از مصرف لبنیات اجتناب کرده و یا مصرف آن را کاهش می‌دهند، در معرض خطر از دست دادن استخوان و شکستگی قرار می‌گیرند. اما عدم تحمل به خودی خود تأثیر قابل توجهی در توانایی جذب کلسیم در بزرگسالان ندارد (در مورد کمبود لاکتاز نیز همین مورد وجود دارد).

به همه از جمله مبتلایان به عدم تحمل لاکتوز توصیه می‌شود روزانه سه وعده لبنیات مصرف کنند. مکمل‌های لاکتاز می‌توانند به شما در رسیدن به آنجا کمک کنند.

عوارض جانبی احتمالی مکمل‌های لاکتاز

مکمل‌های لاکتاز بدون هیچ عارضه جانبی شناخته شده‌ای بی‌خطر و قابل تحمل هستند. با این حال، افراد مبتلا به دیابت با احتیاط از مکمل‌های لاکتاز استفاده می‌کنند. پس از مصرف، لاکتاز به قندهای ساده تجزیه می‌شود که می‌تواند سطح گلوکز خون شما را افزایش دهد. اگرچه این ممکن است هیچ مشکل قابل توجهی ایجاد نکند، مهم است که 20 تا 30 دقیقه پس از مصرف دوز، قند خون خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید.

در موارد نادر، مکمل‌های آنزیم لاکتاز شناخته شده‌اند که باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شوند. در یک مورد گزارش شده، خانمی که مکمل‌های لاکتاز را برای فرزندان خود استفاده می‌کرد اما خودش هرگز آن‌ها را مصرف نکرد، دچار آلرژی شدید در کل بدن شده که به آنافیلاکسی معروف است.

اگر آنافیلاکسی درمان نشود، میتواند منجر به شوک، کما، نارسایی تنفسی یا قلبی و مرگ شود.مکمل‌های لاکتاز نباید توسط زنان باردار یا شیرده استفاده شوند زیرا اطلاعات کافی برای اطمینان از ایمنی آن‌ها وجود ندارد. همچنین مشخص نیست که آیا مکمل‌های آنزیم لاکتاز می‌توانند با سایر داروها یا مکمل‌ها تداخل کنند.

مقدار و نحوه مصرف

علاوه بر کپسول و جویدنی‌ها، مکمل‌های لاکتاز به صورت پودر و قطره نیز به فروش می‌رسند. این‌ها را می‌توان با خیال راحت در فضای معتدل و در ظرف در بسته نگهداری کرد. هرگز از یک مکمل که از تاریخ انقضا آن گذشته استفاده نکنید. دوز استاندارد 6000 تا 9000 واحد بین‌المللی (IU) است که بلافاصله قبل از وعده غذایی حاوی لبنیات مصرف می‌شود. برخی دیگر دریافته‌اند که افزودن 2000 واحد پودر لاکتاز به دو فنجان (500 میلی‌لیتر) شیر می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

به عنوان یک قاعده کلی، با دوز کم شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید تا به کنترل دلخواه برسید. حتی اگر نمی‌توانید لاکتاز را بیش از حد مصرف کنید، مصرف مقادیر کمتری می‌تواند تأثیرآن را بر قند خون کاهش دهد و به شما در صرفه‌جویی در هزینه کمک کند. همیشه قبل از مصرف لبنیات حتما مکمل لاکتاز مصرف کنید. اگر بیش از 20 تا 30 دقیقه غذا خوردن شما طول می‌کشد (مثلاً در یک پیک نیک یا ضیافت)، در طول وعده غذایی دوز 2000 میلی‌گرم دیگر بخورید تا اثر محافظتی آن افزایش یابد.

با این حال، فقط به این دلیل که از مکمل لاکتاز استفاده می‌کنید به این معنی نیست که می‌توانید لبنیات را با خیال راحت مصرف کنید. در صورت عدم تحمل لاکتوز، مهم است که میزان مصرف خود را کنترل کنید، در صورت امکان از خامه، پنیر یا شیر اضافی صرف نظر کنید (یا حداقل وعده‌های آن را کاهش دهید).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست