چگونه برچسب های لوازم آرایشی را بخوانیم؟

چگونه برچسب های لوازم آرایشی را بخوانیم؟ + الزامات

مشابه صنعت غذایی، تقاضای مصرف‌کننده برای اینکه بداند ترکیبات محصولات آرایشی، بهداشتی و سایر محصولات مراقبت شخصی چه هستند در حال افزایش است. اگر به ترکیبات موجود در محصولات مراقبت از پوست علاقه دارید، ممکن است گاهی فقط به برچسب پشت محصول نگاه کرده باشید تا با لیست طولانی کلمات روبرو شوید که به نظر می‌رسد به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند.

کوپلیمر آمونیوم اکریلوئیل دی متیل تورات/ Vp، لوریل متاکریلات / گلیکول دی متاکریلات کراس پلیمر و لوریل PEG-9 پلی دی متیل سیلوکسان و دایمتیکون تنها چند ماده رایج هستند که ممکن است در یک برچسب لوازم آرایشی پیدا کنید. با کلماتی از این دست، ممکن است از خود بپرسید: چگونه یادگیری خواندن برچسب‌های لوازم آرایشی ممکن است؟

گرچه به نظر می‌رسد یک کار دلهره‌آور باشد، اما قطعاً یادگیری خواندن برچسب‌های لوازم آرایشی ممکن است و ما در این پست نحوه انجام این کار را به شما آموزش خواهیم داد.

الزامات برچسب زدن به لوازم آرایشی چیست؟

برای یادگیری نحوه خواندن برچسب‌های آرایشی، مهم است که درک خوبی از الزامات برچسب زدن به لوازم آرایشی داشته باشید تا بدانید که به دنبال چه چیزی باشید. لوازم آرایشی و بهداشتی که در ایران به بازار عرضه می‌شوند، چه در اینجا تولید می‌شوند و چه از خارج از کشور وارد می‌شوند، باید با مفاد قانون سازمان غذا و دارو و قانون بسته‌بندی و برچسب‌گذاری اداره صنعت و معدن مطابقت داشته باشند.

FDA مقرراتی را صادر کرده است که الزامات برچسب زدن به لوازم آرایشی را پوشش می‌دهد. برچسب یک محصول آرایشی باید حاوی موارد زیر باشد:

 • هویت محصول (آنچه در آن است)
 • محتوای خالص (مقدار موجود در بسته‌بندی، به عنوان مثال وزن)
 • اعلام مواد (آنچه از آن ساخته شده است)
 • هرگونه برچسب هشدار دهنده مورد نیاز

الزامات برچسب زدن به لوازم آرایشی و بهداشتی در اروپا توسط آیین‌نامه لوازم آرایشی اتحادیه اروپا تنظیم می‌شود. طبق آیین‌نامه لوازم آرایشی اتحادیه اروپا، برچسب یک محصول آرایشی باید حاوی موارد زیر باشد:

 • نام و آدرس شرکت تولیدی
 • یک لیست مواد تشکیل‌دهنده، به ترتیب کاهش وزن مواد تشکیل‌دهنده
 • مواد خالص اسمی
 • هشدارهایی که ممکن است در مورد نحوه استفاده ایمن از محصول ضروری باشد.
 • یک “تاریخ حداقل عمر محصول” (“تاریخ انقضا”) یا “یک دوره پس از باز کردن” برای نشان دادن مدت زمان نگهداری یا استفاده از محصول.
 • محصول چیست؟ (اگر از ظاهر مشخص نیست)
 • مرجع (شماره دسته) برای شناسایی محصول
 • کشور مبدأ (برای محصولات وارد شده به اتحادیه اروپا)

چرا برچسب لوازم آرایشی به زبان لاتین است؟

به نظر می‌رسد که مواد موجود در برچسب لوازم آرایشی و بهداشتی نه تنها به زبان خارجی نوشته شده‌اند، بلکه برخی از آن‌ها با نام علمی محصولات نوشته شده‌اند: به عنوان مثال، روغن Prunus Amygdalus Dulcis به روغن بادام شیرین اشاره دارد. با این حال، تحت FPLA، مواد تشکیل‌دهنده باید با “نام‌های معمول” خود ذکر شوند. به همین دلیل است که روغن بادام شیرین به طور معمول در برچسب لوازم آرایشی به این شکل ظاهر می‌شود: روغن Sweet almond oil.

ترتیب مواد تشکیل‌دهنده روی برچسب لوازم آرایشی

مواد تشکیل‌دهنده برچسب لوازم آرایشی را می توان به دو روش ذکر کرد: الفبایی یا با کاهش ترتیب غلظت، که روش دوم رایج‌ترین روش است. وقتی مواد موجود در یک برچسب لوازم آرایشی بر اساس غلظت ذکر شده باشند، هرچه چیزی در لیست مواد تشکیل‌دهنده بالاتر باشد غلظت آن بالاتر است.

ممکن است متوجه شوید که آب اغلب اولین ماده تشکیل‌دهنده برچسب لوازم آرایشی است، به این معنی که آب بیشتر فرمول را تشکیل می‌دهد.درک اینکه مواد تشکیل‌دهنده برچسب لوازم آرایشی با غلظت ذکر شده است، در تعیین غلظت مواد اصلی در محصول مفید است.

به عنوان مثال، اگر یک مارک تجاری ادعا کند که اسید اسکوربیک (ویتامین C) یک ماده اصلی در یک محصول است، اما در انتهای لیست مواد تشکیل‌دهنده است، می‌دانید که این محصول به میزان کافی ویتامین سی ارائه نمی‌کند و نمی‌تواند مؤثر باشد.استثنائاتی در این مورد وجود دارد، مانند رتینول.

تحقیقات نشان داده است که غلظت‌های تا حد 0.01% رتینول برای بهبود علائم متعدد پیری مؤثر است. با وجود اینکه اکثر مواد تشکیل‌دهنده‌ای که نزدیک به انتهای لیست مواد تشکیل‌دهنده باشد، فقط نام تجاری آن‌ها ذکر می‌شود اما این بدلیل صرفه‌جویی در هزینه بسته‌بندی می‌باشد.

علاوه بر این، تشخیص اینکه چند ماده اولیه اصلی موجود در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی اکثر فرمول را تشکیل می‌دهند می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید آیا از مواد بالقوه مضر با غلظت زیاد استفاده می شود یا خیر. به عنوان مثال، مارک‌ها معمولاً از غلظت زیاد الکل دناتوره شده برای ایجاد اثر چربی‌زدایی و سفت شدن فوری استفاده می‌کنند.

با این حال، به خوبی مشخص شده که الکل دناتوره باعث خشکی پوست، تحریک و حتی برهم زدن مانع پوست می‌شود، به خصوص هنگامی که در غلظت‌های بالا استفاده شود. از تولیداتی که دارای موادی مانند الکل دناتوره، الکل SD 40، ایزوپروپیل الکل و اتانول با غلظت زیاد هستند خودداری کنید.

درک نام‌های شیمیایی روی برچسب لوازم آرایشی

حتی وقتی مواد موجود در برچسب لوازم آرایشی به انگلیسی ذکر شده باشد، نام‌های شیمیایی می‌توانند ترسناک باشند. برای آسان‌تر کردن رمزگشایی از این نام‌های شیمیایی، این نکات را دنبال کنید:

ترکیباتی که به -کون یا سیلوکسان ختم می‌شوند سیلیکون‌ها هستند.

(به عنوان مثال: دایمتیكون، پلی دی متیل سیلوكسان، سیکلوپنتاسیلوکسان). سیلیکون‌ها به عنوان یک کلاس، حس، ظاهر و عملکرد محصولات آرایشی را بهبود می‌بخشند. این مواد به عنوان مرطوب‌کننده‌های ابریشمی، نرم‌کننده‌ها، حلال ها و مواد رساننده سایر مواد مراقبت از پوست عمل می‌کنند.

موادی که با PEG شروع می‌شوند حاوی پلی اتیلن گلیکول هستند.

(مثال: روغن کرچک هیدروژنه PEG-40). این مواد از طریق فرآیندی به نام اتوکسیلاسیون، یک واکنش شیمیایی که در آن اکسید اتیلن به یک زیرلایه اضافه می‌شود، تولید می‌شوند (به عنوان مثال: روغن کرچک). عدد زیر PEG مانند peg400 نشانگر تعداد واحدهای اتیلن اکسید است.

موادی که به کوپلیمر یا کراس پلیمر ختم می‌شوند، پلیمرها هستند.

طبق تعریف، پلیمرها مولکول‌های بزرگی هستند که از زنجیره‌ها یا حلقه‌های واحدهای مونومر پیوند خورده (بلوک‌های ساختمانی ساده) تشکیل شده‌اند. در مراقبت از پوست، پلیمرها معمولاً به عنوان عوامل تشکیل‌دهنده فیلم، مواد غلیظ‌کننده عمل می‌کنند و باعث می‌شوند محصولات به طور کلی “خشک” یا مرطوب‌تر، نرم‌تر یا دلپذیرتر شوند.

به منظور آسان‌تر کردن خواندن برچسب لوازم آرایشی، ما در حال تهیه یک فرهنگ لغت گسترده برای مواد مراقبت از پوست هستیم. فرهنگ لغت مواد تشکیل‌دهنده مراقبت از پوست به شما می‌گوید که این ماده از چه ساخته شده و همچنین منبع، عملکرد و ایمنی آن چیست. برای دسترسی به قیمت مواد اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست