نمک راشل

نمک راشل چیست؟

سدیم پتاسیم تارتارات تترا هیدرات، همچنین به عنوان نمک راشل شناخته می‌شود، یک نمک مضاعف از اسید تارتاریک است که برای اولین‌بار (حدوداً در سال 1675) توسط یک داروساز، پیر سیگنیت، از لا راشل فرانسه تهیه شده است. تارترات سدیم پتاسیم و مونو پتاسیم فسفات اولین موادی بودند که برای نشان دادن پیزو الکتریسیته کشف شدند.

این خاصیت منجر به استفاده گسترده آن در وانت‌های “بلور” گرامفونی (واجی)، میکروفن و گوشواره در دوران رونق الکترونیکی مصرفی پس از جنگ جهانی دوم از اواسط قرن بیستم شد. چنین مبدل‌هایی با خروجی معمولی وانت کارتریج به اندازه 2 ولت یا بیشتر از خروجی فوق‌العاده بالایی برخوردار بودند.

نمک راشل ظریف است بنابراین بر اساس مواد در صورت ذخیره‌شدن در شرایط مرطوب، خراب می‌شود.نمک راشل به عنوان داروی مسهل استفاده شده است. همچنین در فرآیند آینه‌های نقره‌ای استفاده شده است. این ماده از محلول فهلینگ (معرف برای کاهش قندها) است.

این ماده در آبکاری در الکترونیک و پیزو الکتریک و به عنوان یک تسریع‌کننده احتراق در کاغذهای سیگار استفاده می‌شود (شبیه به یک اکسید کننده در تجهیزات فن‌آوری).در سنتز آلی، از آن در محلول‌های آبی برای تجزیه امولسیون‌ها استفاده می‌شود، به ویژه برای واکنش‌هایی که در آن از یک معرف هیدید بر پایه آلومینیوم استفاده شده است. نمک راشل در صنایع غذایی نیز حائز اهمیت است. این ماده یک رسوب عمده در کریستالوگرافی پروتئین و همچنین ماده‌ای در معرف Biuret است که برای اندازه‌گیری غلظت پروتئین استفاده می‌شود. این ماده یون‌های معدنی را در محلول با pH قلیایی حفظ می‌کند.

سنتز نمک راشل:

ماده اولیه تارتار با حداقل مقدار اسید تارتاریک 68٪ است.ابتدا در آب یا در مایعات مادر حل می‌شود. سپس با سود سوز آور داغ به pH 8 ساپونی می‌رسد. با ذغال فعال فعال می‌شوند و قبل از فیلتر شدن شیمیایی تصفیه می‌شوند. این فیلتر تا 100 درجه سانتی‌گراد تا 42 درجه سانتی‌گراد تبخیر می‌شود و به دانه‌های برقی منتقل می‌شود که نمک سیگنت در خنک‌کننده آهسته متبلور می‌شود.

نمک با استفاده از سانتریفیوژ، از مایعات مادر جدا می‌شود و همراه با شست‌وشوی گرانول‌ها است و در یک کوره دوار خشک می‌شود و قبل از بسته‌بندی الک می‌شود. اندازه دانه‌های تجاری در بازه زمانی از 2000 میکرومتر تا <250 میکرومتر (پودر) متغیر است.کریستال‌های بزرگ نمک راشل در شرایط کاهش وزن و هم‌رفت روی صفحه Skylab رشد یافته‌اند.

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست