فروش اریترومایسین
اریترومایسین چیست؟

اریترومایسین (erythromycin) یک آنتی‌بیوتیک است که برای درمان تعدادی از عفونت‌های باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد  این عفونت‌های باکتریایی شامل عفونت‌های دستگاه تنفسی، عفونت‌های پوستی، عفونت‌های کلامیدیا، بیماری التهابی لگن و سفلیس است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید اریترومایسین با ما تماس بگیرید.

همچنین ممکن است در دوران بارداری برای جلوگیری از عفونت استرپتوکوکی گروه B در نوزاد و همچنین برای بهبود تاخیر در خالی شدن معده استفاده شود.  این دارو به صورت تزریق داخل وریدی و خوراکی استفاده می‌شود. برای جلوگیری از عفونت چشم در نوزاد، به طور معمول به صورت پماد چشمی بعد از زایمان توصیه می‌شود. عوارض جانبی شایع شامل گرفتگی شکم، استفراغ و اسهال است. عوارض جانبی جدی‌تر ممکن است شامل کولیتیت دی‌کلستریدیوم دیفیسیل، مشکلات کبدی، QT طولانی مدت و واکنش‌های آلرژیک باشد.

به طور کلی در افرادی که به پنیسیلین حساسیت دارند بی‌خطر است. به نظر می‌رسد اریترومایسین در دوران بارداری و دوران شیردهی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. استفاده از آن توسط مادر طی دو هفته اول زندگی ممکن است خطر تنگی پیلور در کودک را افزایش دهد.  این ماده در خانواده آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولید قرار دارد که با کاهش تولید پروتئین باکتریایی کار می‌کند.

 

ترکیب بندی و ساختار مولکولی اریترومایسین

اریترومایسین با درجه استاندارد در درجه اول از چهار ترکیب مرتبط شناخته شده است که به عنوان اریترومایسین A، B،C  و D شناخته می‌شوند. هر یک از این ترکیبات می‌توانند در مقادیر مختلف وجود داشته و از نظر تعداد زیادی متفاوت باشند. اریترومایسین A بیشترین فعالیت ضد باکتریایی را دارد و به دنبال آن اریترومایسین B. اریترومایسین C و D تقریباً نیمی از اریترومایسین A فعال هستند. برخی از این ترکیبات مرتبط خالص سازی شده‌اند و می‌توانند به صورت جداگانه مورد مطالعه و تحقیق قرار گیرند.

ساختار مولکولی اریترومایسین

سنتز اریترومایسین

طی سه دهه پس از کشف اریترومایسین A و فعالیت آن به عنوان ضد میکروب، تلاش‌های زیادی برای سنتز آن در آزمایشگاه انجام شد. وجود 10 کربن استریوژنیک و چندین نقطه جایگزینی مجزا، سنتز کل اریترومایسین A را به یک وظیفه مهم تبدیل کرده است. سنتزهای کاملی از ساختارهای مرتبط با این ترکیبات و پیش سازهای آن مانند 6-دکسترواریترونولی B انجام شده است و جای خود را به سنتزهای مختلف اریترومایسین‌ها و سایر داروهای ضد میکرول ماکرولید می‌دهد.

داروشناسی  و مکانیسم عمل اریترومایسین

اریترومایسین به ویژه در غلظت‌های بالاتر، فعالیت باکتریواستاتیک را نشان می‌دهد یا رشد باکتری‌ها را مهار می‌کند. با اتصال به زیرواحد 50s کمپلکس rRNA باکتریایی، سنتز پروتئین و فرایندهای بعدی ساختار و عملکرد حیاتی یا همانندسازی مهار می‌شوند. اریترومایسین با جابجایی آمینوآسیل تداخل می‌کند و از انتقال tRNA متصل شده در سایت A کمپلکس rRNA به سایت P کمپلکس rRNA جلوگیری می‌کند.

بدون این جابجایی، سایت A اشغال می‌شود، بنابراین افزودن یک tRNA ورودی و اسید آمینه متصل به آن به زنجیره پلی پپتیدی نوپا مهار می‌شود. این امر در تولید پروتئین‌های مفید عملکرد که اساس این عمل ضد میکروبی است، تداخل ایجاد می‌کند. اریترومایسین با اتصال به موتیلین، تحرک روده را افزایش می‌دهد، بنابراین علاوه بر خواص ضد میکروبی، یک آگونیست گیرنده موتیلین است.

خرید اریترومایسین
خرید پودر اریترومایسین

فارماکوسینتیک

اریترومایسین به راحتی توسط اسید معده غیرفعال می‌شود. بنابراین، تمام فرمولاسیون‌های خوراکی تجویز شده به صورت نمک یا استرهایی با پوشش داخلی یا پایدارتر مانند اریترومایسین اتیل سوکسینات ارائه می‌شوند. اریترومایسین بسیار سریع جذب می‌شود و در بیشتر بافت‌ها و فاگوسیت‌ها پخش می‌شود. به دلیل غلظت زیاد در فاگوسیت‌ها، اریترومایسین به طور فعال به محل عفونت منتقل می‌شود، جایی که در طی فاگوسیتوز فعال، غلظت‌های زیادی اریترومایسین آزاد می‌شود.

متابولیسم اریترومایسین

بیشتر اریترومایسین به وسیله متیلاسیون در کبد توسط آنزیم کبدی CYP3A4 متابولیزه می‌شود. مسیر اصلی حذف آن در صفرا با دفع کمی از کلیه، 2٪ -15٪ داروی بدون تغییر است. نیمه عمر حذف این ترکیب بین 1.5 تا 2.0 ساعت و در بیماران با مرحله انتهایی بیماری کلیوی بین 5 تا 6 ساعت است. سطح اریترومایسین در سرم 4 ساعت پس از دوز به حداکثر می‌رسد. اتیل سوکسینات 0.5-2.5 ساعت پس از دوز به اوج خود می‌رسد، اما در صورت هضم با غذا می‌تواند به تأخیر بیفتد.

اریترومایسین از جفت عبور کرده و وارد شیر مادر می‌شود. گروهی از محققان تشخیص دادند که مصرف اریترومایسین هنگام شیردهی بی‌خطر است. ثابت شده است که جذب در بیماران باردار متغیر است و غالباً در سطوح کمتری از بیماران غیر باردار است.

کاربردهای پزشکی اریترومایسین

اریترومایسین را می‌توان برای درمان باکتری‌های مسئول ایجاد عفونت در پوست و دستگاه تنفسی فوقانی از جمله استرپتوکوک، استافیلوکوکوس، هموفیلیوس و کرینباکتریوم استفاده کرد. در زیر اطلاعات MIC برای چند باکتری مهم از نظر پزشکی نشان داده شده است:

  • هموفیلوس آنفلوانزا 0.015 تا 256 میکروگرم بر میلی‌لیتر
  • استافیلوکوکوس اورئوس 0.023 تا 1024 میکروگرم بر میلی‌لیتر
  • استرپتوکوکوس پیوژنز 0.004 تا 256 میکروگرم بر میلی‌لیتر
  • کورین باکتریوم مینوتیسیموم 0.015 تا 64 میکروگرم بر میلی‌لیتر

به دلیل همین خاصیت تبلیغی ممکن است در گاستروپارزی معده مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که عدم تحمل تغذیه را در افرادی که مبتلا به بیماری بحرانی هستند بهبود می‌بخشد.  اریترومایسین داخل وریدی ممکن است در آندوسکوپی نیز برای کمک به پاک‌سازی محتوای معده استفاده شود.

عوارض جانبی احتمالی

مانند همه داروها، اریترومایسین نیز می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند، اگرچه همه، این عوارض را تجربه نمی‌کنند. اغلب با عادت بدن به داروی جدید، عوارض جانبی بهبود می‌یابد. حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد، گرفتگی معده و از دست دادن اشتها ممکن است رخ دهد. مصرف این دارو همراه با غذا ممکن است این علائم را کاهش دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

بسیاری از افراد از این دارو استفاده می‌کنند و عوارض جانبی جدی ندارند. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم بیماری کبد (مانند تهوع مداوم، استفراغ، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره، درد شدید معده، شکم)، خستگی غیرمعمول، ضعف عضلانی، مشکل در گفتار، تاری دید، افتادگی پلک، کاهش شنوایی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: سرگیجه شدید، غش کردن، ضربان قلب سریع یا نامنظم فوراً از کمک پزشکی استفاده کنید. این دارو به دلیل نوعی باکتری مقاوم به ندرت ممکن است باعث بیماری روده‌ای شدید (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا هفته‌ها تا ماه‌ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، دیدن خون یا مخاط در مدفوع فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت داشتن هر یک از این علائم از داروهای ضد اسهال یا مواد افیونی استفاده نکنید زیرا این محصولات ممکن است باعث بدتر شدن آن‌ها شوند. استفاده از این دارو برای دوره‌های طولانی مدت یا مکرر ممکن است منجر به برفک دهانی یا عفونت مخمر جدید شود. در صورت مشاهده لکه‌های سفید در دهان، تغییر ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً از کمک‌های پزشکی استفاده کنید.

اثرات جانبی باید چکار کنم؟
حالت تهوع (احساس مریضی) یا استفراغ اریترومایسین را همراه یا بعد از غذا مصرف کنید. اگر نگران هستید به پزشک خود بگویید.
اسهال (آبریزش)

اینها ممکن است با گذشت زمان از بین بروند.

در صورت مشکل آفرین به پزشک خود بگویید.

خارش واژن، درد یا ترشح (برفک) به پزشک یا داروساز خود بگویید.
تغییرات ضربان قلب (سریع یا نامنظم) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید .
نشانه هایی از مشکلات کبد مانند زردی پوست یا چشم، ادرار تیره، درد در شکم.  بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
علائم واکنش آلرژیک مانند بثورات پوستی، خارش، تورم لب ها، صورت و دهان یا مشکل تنفس بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
خرید اریترومایسین
قیمت پودر اریترومایسین

تداخلات دارویی اریترومایسین

اریترومایسین ممکن است با چند دارو یا مکمل گیاهی تداخل داشته باشد، بنابراین قبل از شروع مصرف اریترومایسین یا قبل از شروع هر داروی جدید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. اگر از قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنید، در صورت بیماری یا استفراغ یا اسهال که بیش از 24 ساعت طول می‌کشد، اثربخشی این قرص کاهش می‌یابد. اگر این اتفاق افتاد، طی چند روز آینده از پزشک یا داروساز خود در مورد پیشگیری از بارداری راهنمایی بخواهید.

خرید پودر اریترومایسین

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان ماده اولیه دارویی با چندین دهه تجربه، مواد اولیه دارویی را با بالاترین و خالص ترین کیفیت وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید اریترومایسین با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست