خرید كربوكسی متيل سلولز (CMC)

کککربوکسی متیل سلولز

ارسال سفارش به سراسر کشور در کوتاه‌ترین زمان

[کل: 0 میانگین: 0]

كربوكسی متيل سلولز سدیم (CMC) چیست؟

یک مشتق سلولز، یک صمغ سلولزی یونی است و به دلیل خاصیت ضخیم‌شدن، تعلیق، چسبندگی و نگه‌داری آب، از آن به طور گسترده در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود.

با توجه به خلوص متفاوت، سدیم کربوکسی متیل سلولز در ظاهر پودر سفید یا زرد رنگ است و در آب سرد و گرم محلول است. خرید سدیم کربوکسی متیل سلولز بسته به میزان ویسکوزیته محلول و خلوص به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شود. 

ویسکوزیته سدیم کربوکسی متیل سلولز با افزایش دما کاهش می‌یابد. تا زمانی که درجه حرارت از 50 درجه تجاوز نکند، این اثر برگشت‌پذیر است، زیرا برای مدت طولانی در دماهای بالاتر نگه‌داری می‌شود. مواد قلیایی موجود در محلول می‌توانند باعث تخریب کربوکسی متیل سلولز سدیم شوند.

ویسکوزیته محلول در طیف گسترده‌ای از مقادیر pH طبیعی است اما پایدارترین در محدوده pH 7-9 است. با کاهش مقدار pH، محلول اسیدی می‌شود. سدیم کربوکسی متیل سلولز به تدریج از نوع نمک به نوع اسید محلول در آب تبدیل نشده و از محلول رسوب می‌کند. وقتی مقدار pH زیر 4 باشد، بیشتر نوع نمک به نوع اسید تغییر می‌کند، ساختار شبکه سه‌بعدی را تشکیل می‌دهد و رسوب می‌کند.

به طور کلی هرچه مقدار DS کربوکسی متیل سلولز سدیم بیشتر باشد، سازگاری با نمک‌ها نیز بهتر خواهد بود. افزودن نمک به محلول سدیم کربوکسی متیل سلولز می‌تواند اثرات بهتری نسبت به حل‌شدن در آب نمک داشته باشد.

سدیم کربوکسی متیل سلولز

خلوص كربوكسی متيل سلولز:

فروش کربوکسی متیل سلولز سدیم به طور کلی بسته به خلوص به 3 درجه تقسیم می‌شود:

درجه خلوص بالا مواد غذایی (با محتوای بیش از 99.5٪)، درجه صنعتی (با محتوای بیش از 90٪) و محصولات خام (با محتوا بیش از 65٪).

با توجه به ویسکوزیته (وزن مولکولی)، 3 نوع وجود دارد:

 • ویسکوزیته بالا (با ویسکوزیته 1٪ محلول 5000-8500 Pa · S)
 • ویسکوزیته متوسط (با ویسکوزیته محلول 1٪ 1000-5000 Pa · S) 
 • ویسکوزیته کم (با ویسکوزیته 1٪ محلول 5-1000 Pa · S).

بنابراین، کربوکسی متیل سلولی سدیم انواع زیادی دارد که برای نیازهای مختلف کاربردهای مختلفی دارد.

خواص كربوكسی متيل سلولز:

فروش کربوکسی متیل سلولز سدیم به عنوان یک ماده افزودنی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این ماده دارای خواص ضخیم‌کنندگی، تعلیق‌کننده، امولسیون‌کننده، تثبیت‌کننده، تشکیل‌فیلم، مقاومت در برابر اسید و عملکردهای دیگر می‌باشد.
همچنین می‌تواند جایگزین نقش گوارگام، ژلاتین، آگارآگار، آلژینات‌سدیم و پکتین در تولید مواد غذایی باشد و در صنایع غذایی مدرن مانند:
 • محصولات سرد
 • آب‌میوه
 • مربا
 • نوشیدنی‌های لبنی
 • چاشنی‌ها
 • رشته‌فرنگی فوری
 • محصولات پخته‌شده گوشتی

مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مقایسه با سایر محصولات مشابه، دارای مزایایی همچون:

 • سرعت سرعت انحلال بیشتر
 • سیالیت خوب
 • مولکول‌های یکنواخت توزیع‌شده
 • مقاومت در برابر اسید زیاد
 • تحمل به نمک زیاد
 • شفافیت زیاد
 • سلولزهای آزاد کمتر و ژل‌های کمتری است.
با توجه به خاصیت آب‌گریز، خواص شکل‌گیری خوب فیلم، ویسکوزیته بالا و عملکرد چسبندگی از دیگر ویژگی‌ها، CMC کاربردهای متنوعی دارد که در زیر ذکر شده است:

صنعت ساخت و ساز:

CMC در بیشتر ترکیبات سیمان و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا به عنوان یک عامل تثبیت‌کننده و آب‌گریز عمل می‌کند. باعث افزایش پراکندگی ماسه در سیمان می‌شود و عمل چسبندگی آن را شدت می‌بخشد. همچنین از این ماده به عنوان چسب در اثاثه یا لوازم داخلی استفاده می‌شود.

كربوكسی متيل سلولز در مواد شوینده:

صنایع شوینده بزرگترین مصرف‌کننده CMC هستند. ترکیبات سی ام سی بیشتر در صابون‌ها و مواد شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرند. CMC پس از برداشتن مواد شوینده، به‌عنوان مهار کننده بازتولید گریس در پارچه عمل می‌کند.

صنعت کاغذ:

پوشش CMC باعث کاهش مصرف موم در کاغذ و مقوا می‌شود و از نفوذ کمتر موم به کاغذ اطمینان می‌یابد. به همین ترتیب، در نتیجه درخشش سطحی که می‌دهد، میزان مصرف جوهر چاپ کاهش می‌یابد. علاوه بر این، به دلیل این‌که سطح را صاف می‌کند، CMC باعث می‌شود که کاغذ نسبت به گریس مقاوم‌تر شود و ارتباط بین الیاف را بهبود بخشد و از این طریق رنگ کاغذ را بهبود بخشد.

همچنین از آن به عنوان یک ماده پراکندگی در اکستروژن الیاف از پالپ و جلوگیری از لخته‌شدن آن‌ها استفاده می‌شود.

کشاورزی:

در سموم دفع آفات و اسپری های مبتنی بر آب، كربوكسی متيل سلولز به عنوان یک عامل تعلیق کننده عمل می‌کند. همچنین به عنوان چسب عمل می‌کند تا بعد از کاربرد حشره‌کش را به برگ‌های گیاهان بچسباند. بعضی اوقات، از CMC به عنوان یك كمك در زوال برخی کودهای كه بسیار آلاینده هستند استفاده می‌شود.

چسب‌سازی:

سی ام سی به ترکیبات مختلف چسب و چسب اضافه شده است که تقریباً برای هر ماده استفاده می‌شود. این ماده در صنعت چرم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب‌هایی که به چوب به چوب‌های دیگر می‌پیوندند با ترکیب CMC با نشاسته و فنل فرمالدئید به طور موثری ساخته شده‌اند.

لوازم آرایشی:

كربوكسی متيل سلولز در مواد دندانپزشکی و در خمیر دندان و ژل‌ها استفاده می‌شود. این اتر محلول در آب به عنوان یک ضخیم‌کننده، تثبیت‌کننده، ماده تعلیق‌کننده در لوسیون‌ها یا شامپوها استفاده می‌شود و در محصولات مراقبت از مو بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگ:

سی ام سی در رنگ‌ها و لاک‌های روغنی استفاده می‌شود. به عنوان یک ضخیم‌کننده عمل می‌کند و رنگ‌دانه را در مایعات معلق می‌کند.

صنعت نفت:

كربوكسی متيل سلولز خام یا خالص در حفاری به عنوان ضخیم‌کننده کلوئید استفاده می‌شود و هنگام جدا کردن مته از سوراخ برای جلوگیری از رسوبات استفاده می‌شود.

پلاستیک‌سازی:

اصلی‌ترین کاربرد CMC در صنعت پلاستیک کمک به افزایش چسبندگی پلاستیک مانند لاتکس است.

سرامیک‌سازی:

اکثر اترهای محلول در آب برای پیوستن به قطعات چینی استفاده می‌شوند. آن‌ها دارای خواص پخت خوبی هستند و محلول‌های CMC خاکستر بسیار کمی ایجاد می‌کنند.

صنعت نساجی:

cmc خام به عنوان ماده در تولید پارچه استفاده می‌شود. كربوكسی متيل سلولز همچنین در ترکیبات با نشاسته در کارهای لباسشویی استفاده می‌شود. برای به پایان رساندن بهتر پارچه‌ها در فرایند تولید، پارچه با CMC آغشته شده و سپس با اسید و گرما درمان می‌شود. همچنین در چاپ پارچه و به عنوان ماده ضخیم‌کننده در رنگ‌ها و لاک‌های نساجی بسیار مؤثر است.

صنایع غذایی:

در مواد غذایی در چاشنی بستنی، کرم و لبنیات به عنوان کمکی برای تشکیل ژل در ژلاتین‌ها و پودینگ‌ها و همچنین به عنوان یک ضخیم‌کننده در سس سالادها و فیله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین:

 • به عنوان ماده معلق در آب میوه‌ها
 • به عنوان یک کلوئید محافظ در امولسیون‌ها و سس مایونز
 • به عنوان یک ماده محافظ برای پوشش سطح میوه‌ها
 • به عنوان یک تثبیت‌کننده در محصولات پخت آماده استفاده می‌شود.

از آن‌جا که CMC توسط بدن انسان متابولیزه نمی‌شود، برای استفاده در غذاهایی که کالری کم دارند تأیید شده است.

به عنوان پرکاربردترین ماده ضخیم‌کننده در جهان، خرید كربوكسی متيل سلولز سدیم به طور گسترده در صنایع غذایی به عنوان یک افزودنی عالی غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از خرید کربوکسی متیل سلولز در بسیاری از مواد غذایی به عنوان مواد تثبیت‌کننده، تعلیق‌کننده و ضخیم‌کننده می باشد. خرید مواد اولیه غذایی در بسیاری از مواقع مستلزم اطلاعات کافی می باشد.

 • در ماست:
  • کربوکسی متیل سلولز سدیم می‌تواند از تجمع و رسوب پروتئین شیر جلوگیری کند، آن را به طور یک‌نواخت پراکنده و معلق کند، پایداری کیفیت غذا را حفظ کند، ماندگاری مواد غذایی را افزایش داده و با فرآیندهای استریل‌کردن معمول مانند UHT و پاستوریزاسیون سازگار باشد. دوز توصیه‌شده 0.3٪ -0.5٪ است.
 • در بستنی:
  • که از آن استفاده می‌شود، می‌تواند از رشد کریستال‌های یخی جلوگیری کند، سرعت انبساط، مقاومت در برابر ذوب، شکل‌دهی و طعم را بهبود بخشد.
 • در رشته‌فرنگی فوری:
  • می‌تواند باعث افزایش سختی رشته‌فرنگی و مقاومت در برابر جوش شود.
 • در بیسکویت‌ها و پنکیک‌ها:
  • این امکان را به وجود می‌آورد که دارای شکل‌پذیری بهتر شده، سطح صاف ایجاد کند و به راحتی شکسته نشوند.
 • در نان و کیک‌ها:
  • کربوکسی متیل سلولی سدیم می‌تواند ویسکوزیته را کنترل کند، احتباس آب و قابلیت نگه‌داری فرآورده‌های نانوایی را بهبود بخشد.
 • در ماست:
  • از فروش كربوكسی متيل سلولز می‌توان برای جلوگیری از تراکم پروتئین موجود در ماست و همچنین رسوب‌گذاری و لایه‌بندی استفاده کرد. با یک‌دست بودن خوب، ثبات نوشیدنی‌های اسیدی را تضمین می‌کند و مدت زمان نگه‌داری آن می‌تواند طولانی‌تر باشد.

نوشیدنی‌های شیر اسیدی:

نوشیدنی شیر اسیدی نوعی نوشیدنی شیر مخلوط با مزه شیرین و ترش است. این محصول از مواد شامل:

 • آب
 • شیر (یا پودر شیر، ماست پس از تخمیر و غیرفعال‌شده)
 • تثبیت‌کننده امولسیون
 • اسید سیتریک
 • اسانس میوه‌ای
 • رنگ‌دانه مصنوعی

تشکیل‌شده است.

برخی از شرکت‌های تولید نوشیدنی شیر اسیدی برای افزایش نقطه فروش و جذب مصرف‌کننده مقدار کمی آب‌میوه و رنگ‌دانه طبیعی را در ترکیبات این محصول اضافه می‌کنند. استفاده از cmc می‌تواند بافت نوشیدنی‌ها را تثبیت کند، از رسوب‌گذاری و لایه‌بندی در نوشیدنی‌ها جلوگیری کند، طعم را بهبود بخشد و مقاومت در برابر حرارت را تقویت کند.

در فرآیند تولید، برخی از شرکت‌های تولید نوشیدنی شیر اسیدی فقط از سی ام سی به عنوان تثبیت‌کننده ضخیم استفاده می‌کنند، در حالی‌که سایر شرکت‌ها ترکیبات كربوكسی متيل سلولز سدیم، سایر تثبیت‌کننده‌های ضخیم‌کننده و امولسیون‌کننده را مخلوط کرده و در تولید نوشیدنی‌های شیر اسیدی استفاده می‌کنند.

از آنجا که مقدار pH نوشیدنی اسید نسبتاً کم است، برای مقاومت در برابر اسید كربوكسی متيل سلولز مورد نیاز بالاست. هرچه DS (درجه تعویض) بالاتر باشد، مقاومت اسیدی کربوکسی متیل سلولز بهتر خواهد بود. در ضمن، خلوص محصول بالاتر خواهد بود (5/99٪) و استفاده از محصول با ثبات‌تر خواهد بود.

کاربرد کربوکسی متیل سلولز

كربوكسی متيل سلولز در داروسازی:

از CMC برای پوشش قرص‌هایی با درجه خلوص بالا و گرانروی کم استفاده می‌شود. سی ام سی در محیط اسیدی معده نامحلول است اما در محیط اصلی روده محلول است. همچنین از آن برای ژل‌های فرم، برای انتقال دارو، جدا کردن قرص‌ها و به عنوان تثبیت‌کننده، امولسیون‌کننده، اسپری‌ها و قرص‌های چسب زیستی که به طور داخلی به مخاط یک قسمت بدن وصل می‌شوند، استفاده می‌شود.

ابتکاری‌ترین کاربردهای CMC در حوزه پزشکی است. از محلول‌های CMC برای تشکیل ژل‌هایی استفاده می‌شود که در جراحی قلب، قفسه سینه و قرنیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در عملیات جراحی قفسه‌سینه، ریه‌ها بهم ریخته می‌شوند و سپس با محلول CMC پوشیده می‌شوند تا از نشت هوا و ورود مایعات جلوگیری شود.

در زمینه ارتوپدی، از محلول‌های CMC در روغن کاری مفاصل استخوان‌ها، بیشتر در مچ دست، زانو و باسن استفاده می‌شود. مایع برای جلوگیری از فرسایش، تورم و از بین رفتن احتمالی غضروف‌های متصل به استخوان‌ها در این مفاصل تزریق می‌شود.

از خرید كربوكسی متيل سلولز سدیم می‌توان برای ساخت مواد تشکیل‌دهنده فیلم استفاده کرد. تحقیقات مدل حیوانات نشان داده است که این فیلم می‌تواند در کنترل عفونت زخم مؤثر باشد. در مقایسه با پانسمان‌های زخم گاز تفاوت معنی داری ندارد، اما این فیلم به وضوح از نظر پانسمان‌های گاز در کنترل اگزوداسیون مایع بینابینی زخم و بهبود سریع زخم برتری دارد. علاوه بر این، می‌تواند پدیده تحریک و زخم بعد از عمل را کاهش دهد.

بهترین نسخه، فیلم ساخته‌شده توسط پلی وینیل الکل (PVA)، كربوكسی‌متيل سلولز سدیم (CMC) و کربوکسیل پلی‌متیل (CP) با نسبت 3: 6: 1 است. هم توانایی چسبندگی و هم میزان ترشح افزایش می‌یابد. علاوه بر این، به بهبود قابل ملاحظه‌ای توانایی چسبندگی عوامل فیلم پایدار از مخاط، افزایش مدت زمان مقاومت در آماده‌سازی در حفره دهان و افزایش اثر بخشی دارو کمک می‌کند.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که خرید كربوكسی متيل سلولز سدیم در کاهش چسبندگی صفاقی بعد از عمل سدیم نسبت به هیالورونات سدیم برتر است، بنابراین می‌تواند روشی مؤثر برای جلوگیری از بروز چسبندگی صفاقی باشد.

در درمان سرطان کبد، سدیم كربوكسی متيل سلولز می‌تواند در داروهای ضد سرطان پرفیوژن شریانی transcatheter مورد استفاده قرار گیرد تا به طور قابل توجهی زمان مقاومت داروهای ضد سرطان در تومور را افزایش دهد. cmc عملکرد آنتی‌پلاستیک را تقویت کرده و اثر بخشی درمانی را بهبود بخشد. علاوه بر این، سدیم کربوکسی متیل سلولز کاربردهای گسترده‌ای در داروهای حیوانی دارد.

فروش كربوكسی متيل سلولز:

cmc پرمصرف‌ترین و بیشترین مقدار نوع سلولز در جهان است. این مشتقات كربوكسی متيل سلولز است که به عنوان صمغ سلولز نیز شناخته می‌شود، مهم‌ترین آدامس سلولزی یونی است.

سی ام سی خوراکی در کیسه‌های 25 کیلوگرمی چینی با برند شاندونگ آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

دیگر محصولات: خاک دیاتومه

خرید كربوكسی متيل سلولز (CMC)

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول كربوكسی متيل سلولز مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. 

اسامی مترادف:

 • كربوكسی متيل سلولز
 • صمغ سلولز
 • نمک سدیم
 • سدیم کربوکسی متیل سلولز
 • CMC

اشتراک‌گذاری:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

یک پاسخ به “خرید كربوكسی متيل سلولز (CMC)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 5 =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید