سولفات کبالت

سولفات کبالت شامل ترکیبات معدنی با فرمول عمومی CoSO4 (H2O) x است. ترکیبات سولفات نمکی یا استرهای اسید سولفوریک است که با جایگزین‌کردن یک یا هر دو هیدروژن با فلز تشکیل می‌شود. معمولاً سولفات کبالت به CoSO4.7H2O که یکی از متداول‌ترین نمک‌های کبالت است، اشاره دارد.

سولفات کبالت 7 آبه، به صورت بلورهای مونوکلینیک به رنگ صورتی تا قرمز ظاهر می‌شود که در دمای 100 درجه سانتی‌گراد مایع می‌باشند و در دمای 788°F بدون آب می‌شوند. اکثر ترکیبات سولفات فلزی برخلاف فلورایدها و اکسیدهای غیر محلول در آب، به راحتی برای مصارف مانند تصفیه آب قابل حل هستند. میزان انحلال‌پذیری کمی در اتانول دارد و در متانول محلول است. سولفات کبالت یک ترکیب پارامغناطیس می‌باشد.

با واکنش کبالت فلزی، اکسید کبالت، هیدروکسید یا کربنات کبالت با اسید سولفوریک آبی تشکیل می‌شود.

ترکیب هگزاهیدرات آن یک کمپلکس آبی فلزی متشکل از یون‌های هشت‌وجهی+2[Co (H2O) 6] است که با آنیون‌های سولفات مرتبط می‌باشند.

کاربرد‌های سولفات کبالت:

در بسیاری از موارد کبالت را به وسیله سولفات از سنگ معدن آن به‌دست می‌آورند.

هیدرات سولفات‌کبالت را در تهیه رنگ‌دانه‌ها و همچنین در ساخت دیگر نمک‌های کبالت استفاده می‌کنند. از رنگ‌دانه کبالت در ظروف چینی و شیشه استفاده می‌شود. سولفات‌کبالت در باتری‌های ذخیره‌سازی انرژی، حمام‌های آبکاری، جوهرهای سمپاتیک و همچنین به عنوان افزودنی خاک و خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این اهداف، سولفات‌کبالت را به وسیله درمان اکسید کبالت با اسید سولفوریک تولید می‌کنند.

مسائل مربوط به سلامت:

قرار گرفتن در معرض کبالت‌سولفات باعث تحریک پوست، چشم‌ها و مجاری تنفسی می‌شود و تیروئید، ریه‌ها، قلب و کلیه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سولفات‌کبالت در سلول‌های پستان‌داران جهش‌زا است و از نظر منطقی پیش‌بینی می‌شود که براساس شواهدی از سرطان‌زایی در حیوانات آزمایشگاهی به‌دست آمده است، ممکن است یک عامل سرطان انسانی باشد.

منابع:

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Cobalt-sulfate-heptahydrate

جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست