چرا کربومر در بسیاری از محصولات وجود دارد؟

آیا می‌دانید چرا کربومر در بسیاری از محصولات وجود دارد؟

کربومر نام متداول ماده‌ای به نام پلی اکریلیک اسید (PAA) است. کربومر گروهی از پلیمرهای مصنوعی با وزن مولکولی بالا از اسید اکریلیک است که در فرمولاسیون محصولات آرایشی و مراقبت از پوست به عنوان عوامل ضخیم‌کننده استفاده می‌شود. آن‌ها در درجه اول به فرمولاسیون‌های ژل مانند، مانند مرطوب‌کننده‌های صورت، ضد آفتاب، شامپوها، فرمول‌های ضدپیری، پاک‌کننده‌ها و اسکراب‌ها اضافه می‌شوند تا به شما در کنترل ضخامت، جریان و قوام محصول کمک کنند.

بیش از 50 سال است که از پلیمرهای کربومر در شرکت‌های تولیدکننده لوازم آرایشی هنگام خرید مواد اولیه آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمام پلیمرهای کربومر از نظر شیمیایی مشابه هستند، از نظر وزن مولکولی و گرانروی از یکدیگر متفاوت هستند. پلیمرهای خشک کربومر به صورت پودرهای سفید و کرکی در می‌آیند.

پلیمرهای کربومر را می‌توان در انواع مختلفی از محصولات از جمله پوست، مو، ناخن و محصولات آرایشی در غلظت‌های 50٪ یافت. ممکن است یک عدد مرتبط با نام کربومر روی ماده اصلی مشاهده کنید، این کد کربومر است. کدهای کربومر (به عنوان مثال 910، 934، 940، 941 و 934P) نشانه‌ای از وزن مولکولی و اجزای خاص پلیمر هستند.

پلیمرهای کربومر می‌توانند سطح pH متفاوتی داشته باشند که باید خنثی شوند تا بتوانند به عنوان عوامل ضخیم‌کننده عمل کنند. در ترکیباتی که حاوی پلیمرهای کربومر هستند، بعضی اوقات این عوامل خنثی‌کننده ذکر شده است. بعنوان مثال می‌توان به تری اتانول آمین (TEA)، سدیم هیدروکسید، هیدروکسید پتاسیم و تترا سدیم EDTA اشاره کرد. در مواقع دیگر، شرکت‌ها کربومرهای از قبل خنثی شده را خریداری می‌کنند، که ممکن است عامل خنثی‌کننده را ذکر کند یا نکند.

چرا از کربومر استفاده می‌شود؟

برای درک عملکردهای کربومرها، مهم است که ابتدا نحوه کار آن‌ها را بفهمید. هنگامی که یک کربومر در محلول آب با pH خنثی قرار می‌گیرد، بسیاری از زنجیره‌های جانبی پروتون‌های خود را از دست می‌دهند و بار منفی به دست می‌آورند. به دلیل این واکنش، کربومرها قادر به جذب و نگهداری آب هستند و تا چند برابر حجم اصلی خود متورم می‌شوند. به همین دلیل کربومرها به عنوان تقویت‌کننده بافت در نظر گرفته می‌شوند و برای افزودن ضخامت به محصولات، به ویژه فرمولاسیون‌های ژل مانند استفاده می‌شوند.

  • امولسیون‌کننده

علاوه بر این، کربومرها توانایی توزیع یا تعلیق ماده جامد نامحلول در مایع را دارند. بنابراین، از کربومرها برای جلوگیری از جدا شدن امولسیون ها به روغن و مایع، و همچنین کنترل قوام مواد آرایشی و سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود. با افزودن آن‌ها به ​​مواردی مانند شامپوها، نرم‌کننده‌ها، کرم‌ها و لوسیون‌ها، فرمولاسیون غنی‌تر، نرم و خامه‌ای‌تر به نظر می‌رسد.

  • بافت

متفاوت بودن مقدار کربومر مورد استفاده در یک محصول، به فرمول‌ساز اجازه می‌دهد تا هر چیزی را از یک ژل سفت مو ایجاد کند که دقیقاً همان جایی که قرار داده‌اید باقی بماند، یک لوسیون با بدن اما هنوز هم به راحتی جریان دارد یا یک کرم غنی که شکل خود را حفظ می‌کند. مقادیر بالای کربرومرهای موجود در یک ژل ممکن است منجر به غلتیدن یا بلند شدن محصولات آرایشی روی پوست شود، اما این پدیده به مراحل فرمولاسیون دیگر بستگی دارد تا این اثر به حداقل برسد.

  • فواید آن برای پوست

جالب اینجاست که به نظر می‌رسد خرید کربومر هیچ تأثیری روی پوست ندارد. به محض اینکه کربومر روی پوست قرار گرفت و خشک شد، حتی نباید آن را متوجه شوید. کربومرها پوست را چسبناک، خشک یا سفت نمی‌کنند. پلیمرهای کربومر فقط برای بهبود بافت محصول در محصولات موجود نیستند.

  • استفاده‌های دیگر

فروش کارباپول و پلیمرهای کربومر علاوه بر استفاده در محصولات مراقبت شخصی، کاربردهای تجاری و صنعتی بسیار متنوعی دارند. برخی از این مثال‌ها شامل استفاده به عنوان حامل عطر، بانداژهای پزشکی، پانسمان زخم‌ها و ژل ضد آتش است که فقط به چند مورد اشاره می‌شود.

آیا کربومرها بی‌خطر است؟

ایمنی کربومرها توسط پنل تخصصی بررسی مواد شیمیایی، گروهی مسئول ارزیابی ایمنی مراقبت از پوست و مواد آرایشی ارزیابی شده است. پلیمرهای کربومر یک پتانسیل کم برای سمیت نوری، حساسیت زایی تماس با عکس، تحریک پوست و حساسیت در غلظت تا 100٪ را نشان داده‌اند. با ارزیابی داده‌های علمی، هیئت متخصص CIR نتیجه گرفت که پلیمرهای کربومر به عنوان مواد تشکیل‌دهنده لوازم آرایشی و مراقبت‌های شخصی بی‌خطر هستند.

منابع:

  • thedermreview

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست