خرید سدیم مونو فلورو فسفات

سدیم مونو فلورو فسفات که معمولاً به اختصار MFP نامیده می شود، یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Na2PO3F است.MFP بی بو، بی رنگ و محلول در آب است. این نمک یکی از مواد تشکیل دهنده خمیردندان است. به عنوان یک عامل ضد باکتری ایفای نقش می کند. این یک نمک سدیم غیر آلی و یک فسفات معدنی است. سدیم مونو فلورو فسفات در آماده سازی های دندانپزشکی OTC برای کمک به محافظت در برابر حفره ها استفاده می شود. 

جهت استعلام قیمت سدیم مونو فلورو فسفات صنعتی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

به انگلیسی

sodium monofluorophosphate

شکل ظاهری

پودر سفید

فرمول شیمیایی

Na2PO3F

جرم مولی

143.95 g/mol

انحلال پذیری در آب

25 g/100 mL

نقطه ذوب

625 °C (1,157 °F; 898 K)

خلوص

99.8%

تولیدکننده

چین – آلمان

قیمت سدیم مونو فلورو فسفات

لطفا تماس بگیرید

در این مقاله ما به بررسی بیشتر کاربرد سدیم مونو فلورو فسفات می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

سدیم مونو فلورو فسفات چیست

MFP یک ماده مصنوعی است که از مواد معدنی متافسفات سدیم (مشتق شده از سنگ فسفات) و سدیم فلوراید (مشتق شده از فلوریت معدنی) ایجاد می شود. حاوی فلوراید است که در طبیعت به عنوان یک ماده معدنی کمیاب (فلورین) در آب، ماهی، چای و در استخوان های بدن ما یافت می شود.

سدیم مونو فلورو فسفات
فروش سدیم مونو فلورو فسفات

هنگامی که در خمیر دندان استفاده می شود، با فسفات کلسیم تعامل می کند تا از دست دادن مواد معدنی در مینای دندان را کاهش دهد، در حالی که به تقویت نقاط ضعیف بالقوه کمک می کند. این ترکیب به منظور جلوگیری از ایجاد حفره در خمیر دندان و محصولات بهداشت دهان استفاده می شود.

تولید سدیم مونو فلورو فسفات

سدیم مونو فلورو فسفات به صورت صنعتی از واکنش سدیم فلوراید با متافسفات سدیم تولید می شود:

NaPO3 + NaF → Na2PO3F

این فرآیند شامل شکست پیوند پیروفسفات، مشابه هیدرولیز است. NaMFP همچنین می تواند با تیمار تترا سدیم پیروفسفات یا دی سدیم فسفات با هیدروژن فلوراید تهیه شود.

در آزمایشگاه، MFP را می توان با هیدرولیز یون های دی فلوروفسفات با هیدروکسید سدیم رقیق تهیه کرد:

PO2F2 + 2 NaOH → Na2PO3F + H2O + F

سدیم مونو فلورو فسفات گرید غذایی (سدیم فلورو فسفات، دی سدیم مونو فلورو فسفات، دی سدیم فسفر فلوریدات) مورد استفاده برای محافظت از دندان منبع درمانی خمیردندان فلوراید، ساینده خمیردندان همچنین عامل ضد پوسیدگی، قارچ کش های فلوراید است. از طریق واکنش هیدرولیز زیر به عنوان منبع فلوراید عمل می کند:

PO3F2 + OH → HPO42- + F

همچنین در حال تهیه سایر مواد خام تک فلوراید فسفات است. در برخی از داروها برای درمان پوکی استخوان استفاده می شود.

عملکرد سدیم مونو فلورو فسفات در محافظت از دندان ها

دندان توسط باکتری هایی که به طور طبیعی در دهان فرد وجود دارد دچار پوسیدگی می شود. این باکتری ها یک لایه نرم چسبنده و بی رنگ روی دندان ها به نام پلاک تشکیل می دهند. هنگامی که غذاهای حاوی کربوهیدرات (نشاسته و قند) خورده می شوند، باکتری هایی که پلاک تشکیل می دهند از قند به عنوان نوعی انرژی استفاده می کنند. همچنین آن را به ماده ای چسب مانند تبدیل می کنند که به چسبیدن آنها به سطح دندان کمک می کند. پلاک اسید تولید می کند که به مینای دندان حمله می کند.

مینای دندان بیشتر از هیدروکسی فسفات کلسیم، Ca5(PO4)3OH تشکیل شده است که به عنوان ماده معدنی هیدروکسی آپاتیت نیز شناخته می شود. آپاتیت یک ترکیب سخت و نامحلول است. اسید (+H) که مخصوصاً بعد از یک وعده غذایی با قند بالا تولید می شود، به آپاتیت حمله می کند:

Ca5(PO4)3OH(s) + H+(aq) → Ca5(PO4)3+(aq) + H2O(ℓ)

تخریب آپاتیت با از دست دادن OH باعث حل شدن مینای دندان می شود. این فرآیند برگشت پذیر است زیرا بزاق -OH را برای اصلاح آپاتیت برمی‌گرداند. اگر یون های فلوراید، -F، در بزاق وجود داشته باشد، فلوراپاتیت، Ca5(PO4)3F نیز تشکیل می شود.

Ca5(PO4)3+(aq) + F(aq) → Ca5(PO4)3F(s)

فلورواپاتیت در برابر حملات اسیدها بهتر از خود آپاتیت مقاومت می کند، بنابراین مینای دندان بهتر از مینای بدون فلوراید در برابر پوسیدگی مقاومت می کند.

ایمنی سدیم مونو فلورو فسفات

فلوراید در صورت مصرف در دوزهای بالا سمی شناخته شده است، با این حال هنگامی که به صورت موضعی در خمیر دندان در غلظت های پایین استفاده شود، بی خطر است (استاندارد صنعتی 1000 قسمت در میلیون است). مقدار معمول MFP در خمیر دندان 0.76٪ است. این ترکیب به جای فلوراید سدیم، به ویژه در خمیردندان های کودکان استفاده می شود، زیرا سمیت کمتری دارد، اگرچه هر دو سمیت متوسطی دارند. LD50 در موش 0.9 گرم بر کیلوگرم است.

خمیر دندان و شستشوی فلوراید نباید به طور معمول، به ویژه توسط کودکان، بلعیده شوند. بهتر است مطمئن شوید که کودکان زیر شش سال فقط به اندازه یک نخود از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده می کنند، تا در صورت قورت دادن مقداری از آن عوارضی برایشان ایجاد نکند.

عوارض جانبی سدیم منو فلورو فسفات

در زیر لیستی از عوارض جانبی احتمالی که ممکن است در داروهایی که حاوی سدیم مونوفلوئوروفسفات هستند رخ دهد، آورده شده است. این یک لیست جامع نیست. این عوارض ممکن است، اما همیشه رخ نمی دهد. برخی از عوارض جانبی ممکن است نادر اما جدی باشند. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی زیر، به خصوص اگر از بین نرفتند، با پزشک خود مشورت کنید.

  • تحریک پوست
  • آلرژی
  • تحریک دستگاه گوارش
  • واکنش های حساسیت مفرط

سدیم مونو فلورو فسفات نیز ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند که در اینجا ذکر نشده است. اگر متوجه عوارض جانبی دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، برای مشاوره پزشکی با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین ممکن است عوارض جانبی را به اداره غذا و داروی محلی خود گزارش دهید.

فروش سدیم مونو فلورو فسفات

پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های ارائه دهنده مواد اولیه در ایران است که به ارائه مواد اولیه شیمیایی با کیفیت در صنایع مختلف می پردازد. برای خرید مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز خود با کارشناسان فروش این شرکت تماس بگیرید. سدیم مونوفلوئوروفسفات به شکل پودر سفید بسته بندی شده در کیسه های 25 کیلوگرمی و 50 کیلوگرمی موجود است. همچنین ما می توانیم آن را با توجه به نیازهای برنامه در بخش های مختلف صنعت در درجه های مختلف ارائه دهیم و شما با توجه به نیاز خود می توانید این ترکیب را در گرید های مختلف درجه فنی و درجه غذایی تهیه کنید.

سوالات متداول مربوط به سدیم مونو فلورو فسفات

سدیم مونو فلورو فسفات یونی است یا کووالانسی؟

بله، سدیم مونو فلورو فسفات یک ترکیب یونی است.

آیا سدیم مونو فلوورو فسفات برای دندان شما مفید است؟

سدیم مونو فلورو فسفات برای دندان‌ها بی‌خطر است.

آیا سدیم مونو فلورو فسفات دندان‌ها را سفید می کند؟

سدیم مونو فلورو فسفات برای سفید کردن دندان استفاده نمی‌شود.

منابع:Sodium Monofluorophosphate Food Grade

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست