خرید آنزیم فیتاز 10000

خرید فیتاز

شرکت پیشگامان شیمی با بهره‌گیری از سال‌ها تجربه در واردات و فروش آنزیم فیتاز 10000 و 5000 مفتخر به همکاری با شرکت‌های بزرگ تولید کننده خوراک طیور می‌باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قیمت فیتاز 10000

جهت دریافت قیمت فیتاز 10000 و 5000 و همچنین اطلاعات فنی و آنالیز محصول با کارشناسان ما در واتس آپ در ارتباط باشید.هنگامی که بدنبال دستیابی به تغذیه دقیق و رژیم غذایی کارآمد حیوانات هستید، کاهش تأثیرات منفی فیتات در خوراک بسیار مهم است. صنعت خوراک به سرعت تکامل یافته است و علم و نوآوری باعث درک بیشتر زیست‌شناسی حیوانات، ترکیب خوراک و تغذیه شده است.

آنزیم فیتاز

فیتات چیست؟

این یک واقعیت شناخته شده است که فیتیک اسید یک مولکول آلی کلاته است که با مواد مغذی حیاتی مانند مواد معدنی، ویتامین ها و اسیدهای آمینه که حیوانات می‌توانند از روده جذب کرده و در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، متصل می‌شود. از این رو به عنوان یک عامل ضد تغذیه در خوراک در نظر گرفته می‌شود. ما فیتات را در بیشتر مواد غذایی گیاهی مانند دانه‌ها، لوبیا، غلات و ذرت پیدا می‌کنیم.

شیمی فیتات

فیتیک اسید یک استر دی هیدروژن فسفات شش برابر اینوزیتول است که اینوزیتول هگزاکیس فسفات یا اینوزیتول پلی فسفات نیز نامیده می‌شود. این می‌تواند کمپلکس‌هایی با فلزات یا پروتئین‌ها ایجاد کند و بنابراین فراهمی زیستی آن‌ها را در دستگاه گوارش کاهش می‌دهد. فیتات یا فیتیک اسید شکل اصلی ذخیره فسفر در بسیاری از بافت‌های گیاهی، به ویژه سبوس و دانه‌ها است.

نقش اساسی اسید فیتیک محافظت از دانه‌ها در برابر جوانه‌زنی در محیط‌های نامساعد است. در شرایط مساعد محیطی، به ویژه در حضور آب فیتات، فسفر مورد نیاز برای جوانه‌زنی بذرها شکسته و آزاد می‌شود.تجزیه آنزیمی فیتات در خوراک دام و طیور منجر به بهبود در دسترس بودن و جذب مواد معدنی ضروری مانند فسفر و سایر مواد معدنی کمیاب می‌شود.

اثر منفی فیتات

تأثیر فیتات در بدن انسان عمدتاً منفی است، زیرا مواد معدنی را کمپلکس می‌کند. این ماده قویاً به مواد مغذی مانند کلسیم، منیزیم، روی، آهن، ویتامین B3 متصل می‌شود و به بدن اجازه استفاده از این مواد را نمی‌دهد.فیتات همچنین بر عملکرد آنزیم‌های گوارشی تأثیر می‌گذارد. در آزمایشات خارج از بدن مشاهده شده است که این توانایی آمیلاز را در انجام کار خود و تجزیه نشاسته به شدت کاهش می‌دهد. همچنین به نظر می‌رسد که بر پپسین و تریپسین، آنزیم‌هایی که بدن ما برای تجزیه پروتئین‌ها استفاده می‌کند، تأثیر بگذارد.

اثر مثبت فیتات

فیتات همچنین قادر به اتصال مواد رادیواکتیو و فلزات سنگین است. با این کار می‌تواند به ما در دفع مواد زائد کمک کند. با این حال، روش‌های سالم‌تر دیگری نیز برای حذف فلزات سنگین وجود دارد.فیتات همچنین می‌تواند به عنوان یک نوع آنتی‌اکسیدان عمل کرده و در نتیجه برخی رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد. فیتات حاوی فسفر است. شکستن آنزیمی فیتات باعث کاهش فسفر و کاهش هزینه خوراک با کاهش ترکیبات غنی از فسفر مانند دی کلسیم فسفات و غیره می‌شود.

آنزیم فیتاز چیست؟

آنزیم Phytase پرکاربردترین آنزیم خوراک دام و طیور است که مزایای تغذیه‌ای، فیزیولوژیکی و زیست محیطی را در صنعت خوراک دام و طیور ارائه می‌دهد. تولید خوراک Phytase صنعتی فعلی عمدتاً به تولید فیتاز میکروبی توسط بیوتکنولوژی بستگی دارد.

آنزیم فیتاز در تغذیه طیور

نشخوارکنندگان با میکرو فلور محافظت می شوند و در نتیجه عملکرد آنزیمی فسفر معدنی را از فیتات آزاد می‌کنند. اما حیوانات مزرعه تک معدی مانند طیور و خوک‌ها آنزیم Phytase کمی در روده تولید می‌کنند یا اصلا فیتاز ندارند. در رژیم غذایی طیور معمولاً از پروتئین‌های گیاهی استفاده می‌شود و فیتات P آن برای هضم در دسترس نیست. و همچنین، فیتات P از طریق شلات کردن آن‌ها در مولکول، فراهمی زیستی مواد مغذی را کاهش می‌دهد. فیتیک اسید یک عامل ضد تغذیه قوی است و میو اینوزیتول فسفات پایین تر با فلزات دو ظرفیتی تشکیل می‌شود.

بنابراین، گنجاندن آنزیم Phytase در رژیم غذایی تک معدی، فراهمی زیستی مواد مغذی را افزایش می‌دهد و تجمع بیش از حد P در کود را کاهش می‌دهد که باعث مشکلات زیست محیطی از جمله آلودگی آب، شکوفایی جلبکی، مرگ ماهی، تغییر جانوران و گیاهان می‌شود.

مکانیسم عمل آنزیم فیتاز

فیتاز یک آنزیم حیاتی است که خواص پیشرفت تغذیه‌ای را در خوراک حیوانات تک معده ایجاد می‌کند.آنزیم Phytase در دماهای کمی بالاتر از دمای بدن (41 درجه سانتی‌گراد) و pH در حدود 5، که محیطی کمی اسیدی است، بهترین عملکرد را دارد.این آنزیم پیوندهای فسفو-مونو استر فیتات را که نمک اسید فیتیک است هیدرولیز می‌کند (شکل زیر) و شکل اصلی فسفر (P) است که در بافت‌های گیاهی یافت می‌شود که 40-90 % از P را به عنوان فیتات P تشکیل می‌دهد.

آنزیم فیتاز
آنزیم فیتاز

چگونه فیتاز به صورت تجاری تولید می‌شود؟

امروزه Phytase موجود در خوراک دام و طیور با استفاده از میکروارگانیسم‌ها تولید می‌شود و توسط بیوتکنولوژی و فناوری DNA نوترکیب افزایش می‌یابد.قارچ‌ها به طور گسترده‌ای برای تولید Phytase استفاده می‌شوند. فیتازهای میکروبی تحت تکنیک‌های مختلف تخمیر از جمله غوطه‌ور شدن، حالت نیمه جامد و تخمیر حالت جامد تولید می‌شوند.

انواع فیتازها

3 نوع فیتاز وجود دارد:

 • 3-فیتاز (EC 3.1.3.8)
 • 4 -فیتاز (یا 6 -فیتاز، EC 3.1.3.26)
 • 5-فیتاز (EC 3.1.3.72)

به علاوه ، فیتازها با توجه به مکانیسم کاتالیزوری به دسته‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شوند.

 • فیتازهای هیستیدین اسید (HAPhy)، (BPPhy
 • β-propeller phytases (BPPhy یا فیتاز قلیایی)
 • پروتئین تیروزین فسفاتازها (PTPhy)
 • اسید بنفش فسفاتازها (PAPhy)

هر دسته دارای سازگاری‌های منحصر به فردی برای هیدرولیز کردن فیتات هستند. به عنوان مثال:

 • HAPhy N-terminal H یک واسطه فسفوهیستیدین تشکیل می‌دهد.
 • C-terminal به عنوان بخش‌دهنده فعالیت می‌کند و بار مثبت را کاهش می‌دهد.
آنزیم فیتاز
آنزیم فیتاز

شکل – (الف) فیتاز با اسید فیتیک در رنگ‌های اتمی. (ب) 3 مورد از این ساختارها دارای اسید فیتیک یا یک آنالوگ نزدیک در محل فعال هستند و PAPhy دارای فسفات است.

نسل بعدی فیتاز چیست؟

پیشرفت‌های ژنتیکی برای پایداری حرارتی آنزیم Phytase اولویت اصلی صنعت در دهه گذشته بود. در حال حاضر صنعت بر روش‌های پیشرفته‌ای برای بهینه‌سازی عملکرد و پایداری فیتاز با اصلاحات ساختاری مانند نانولوله‌های چند جداره کربوکسیله (MWNT) با پیوست کووالانسی فیتاز، تنظیم اسیدهای آمینه حاوی گوگرد (به عنوان مثال: سیستئین، تورین) و تنظیمات تمرکز دارد.یون‌ها و معرف‌های شیمیایی پیشرفت‌های جدید آنزیم‌های خوراکی کاربردی مدرن به دلیل رقابت و تقاضای بالا به تدریج در بازار افزایش می‌یابد.

کاهش میزان فیتات در خوراک

به غیر از استفاده از فیتاز، چندین روش دیگر را می‌توان به عنوان استراتژی‌های ترکیبی همراه با استفاده منظم از Phytase در خوراک دام و طیور بررسی کرد.

اسید آلی

افزودن اسید آلی در رژیم غذایی ممکن است PH خوراک را کاهش دهد. این به فعال شدن آنزیم Phytase برای شکستن مولکول‌های فیتات کمک می‌کند.

پروبیوتیک‌ها

مشاهده شده است که پروبیوتیک‌ها، به ویژه لاکتوباسیلوس، تمایل به تولید Phytase دارند. افزودن پروبیوتیک در خوراک روند افزایشی است که چندین آنزیم از جمله Phytase را در روده آزاد می‌کند. فیتاز تولید شده توسط پروبیوتیک مکمل این آنزیم است و تجزیه آنزیمی فیتات را برای آزادسازی فسفر افزایش می‌دهد.

تخمیر

با تخمیر بیشتر غذا اغلب می‌توانیم اسید فیتیک را تا حد زیادی کاهش داده یا حتی حذف کنیم.فرمول‌بندی خوراک با توجه به محتوای فیتات در ماده خوراک یکی دیگر از راه‌های کاهش حضور فیتات در خوراک است.از سوی دیگر، استفاده از آنزیم Phytase همراه با پروبیوتیک و اسیدی‌کننده یک استراتژی ترکیبی برای کشف مواد مغذی محدود، به ویژه فسفر و سایر مواد معدنی است.

نتیجه‌گیری

درک بهتر از مولکول فیتات در سال‌های اخیر منجر به این واقعیت شده است که فیتازهای جدید مزایایی فراتر از انتشار فسفر دارند. نشان داده شده است که فیتازها با تخریب فیتات، اثرات ضد مغذی آن را در رژیم‌های غذایی حیوانات کاهش می‌دهند، در نتیجه، دسترسی به انرژی و اسیدهای آمینه را افزایش می‌دهند.این باعث می‌شود که هزینه خوراک را بیشتر کاهش دهند، به ویژه هنگامی که قیمت انرژی و اسیدهای آمینه و پروتئین در رژیم غذایی بالا است.

افزایش تجزیه اسید فیتیک و در دسترس بودن فسفر گیاهی می‌تواند مزایای عمده‌ای برای تولیدکنندگان طیور و خوک‌ها داشته باشد، از جمله:

 • کاهش هزینه‌های خوراک به دلیل گنجاندن کمتر فسفر معدنی در رژیم‌های غذایی
 • پایداری بهتر تولیدات دامی
 • بهبود عملکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست