گلوتار آلدئید (Glutaraldehyde)

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

گلوتار آلدئید، با نام تجاری سایدکس و گلوترال در میان دیگر ترکیبات، ضد عفونی‌کننده، دارویی، نگه‌دارنده و تثبیت‌کننده فروخته می‌شود. گلوتار آلدئید به صورت مایع استفاده می‌شود.

گلوتار آلدئید در دهه 1960 وارد عرصه پزشکی شد. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی (مؤثرترین و بی‌خطرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی) است.

کاربردهای گلوتار آلدئید:

ضد عفونی:

معمولاً از این ماده به صورت محلول برای استریل‌کردن ابزار جراحی و سایر سطوح بیمارستانی استفاده می‌­شود.

تثبیت‌کننده:

گلوتار آلدئید در کاربردهای بیوشیمی به عنوان:

  • یک آمین واکنش‌پذیر دو عامله تثبیت‌کننده قبل از انجام SDS-PAGE (الکتروفورز پروتئین)
  • رنگ‌آمیزی یا تست میکروسکوپ الکترونی استفاده می‌شود.
  • گلوتار آلدئیـد سلول‌ها را با اتصال متقابل پروتئین‌هایشان به سرعت می‌کشد.

معمولاً از این ماده به تنهایی یا با فرمالدئید به عنوان اولین روش از دو روش تثبیت‌کردن برای تثبیت نمونه‌هایی از قبیل باکتری‌ها، مواد گیاهی و سلول‌های انسانی استفاده می‌شود.

در روش تثبیت‌کننده دوم از تترا اکسید اسمیم برای اتصال متقابل و تثبیت لیپیدهای غشایی سلول و اندامک­‌ها استفاده می­‌شود. تثبیت معمولاً با کم‌آبی بافت در اتانول یا استون و به دنبال آن تعبیه در رزین اپوکسی یا رزین اکریلیک انجام می‌شود.

کاربرد دیگر برای تثبیت پروتئین‌ها با گلوتار آلدئید، غیرفعال‌کردن سموم باکتری‌ها برای تولید واکسن‌های توکسوئیدی است.

به عنوان مثال:

در تولید واکسن Boostrix Tdap تولید شده توسط شرکت دارو سازی GlaxoSmithKline از گلوتار آلدئید استفاده شده است.

در یک کاربرد مرتبط، این ماده در دباغی چرم و مومیایی کردن به‌کار می‌رود.

درمان زگیل:

به عنوان دارو از آن برای درمان زگیل در کف پا استفاده می‌شود. برای این منظور از محلول 10٪ w / w آن استفاده می‌شود. گلوتار آلدئید پوست را خشک می‌­کند و از بین‌بردن فیزیکی زگیل را تسهیل می‌کند.

نام‌های تجاری آن شامل:

  • Diswart Solution
  • Glutarol

فروش گلوتار آلدئید

ایمنی:

عوارض جانبی قرار گرفتن در معرض این ماده، شامل:

  • تحریک پوست
  • در صورت مواجهه با مقادیر زیاد، ممکن است حالت تهوع، سردرد و تنگی نفس رخ دهد.

هنگام استفاده از آن، بخصوص در غلظت‌های زیاد تجهیزات حفاظتی توصیه می‌شود. این ماده در برابر طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌ها از جمله اسپور­ها مؤثر است. توسط تعدادی مکانیسم مختلف کار می‌کند.

گلوتار آلدئید به عنوان یک استریل قوی، سمی است و یک ماده تحریک‌کننده قوی است. هیچ مدرک محکمی درباره فعالیت سرطان‌زا بودن آن وجود ندارد. خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها در برخی مشاغل که با این ماده شیمیایی کار می‌­کنند را افزایش می‌دهد.

مکانیسم عمل:

تعدادی مکانیسم برای توضیح خواص بیوشیمیایی گلوتار آلدئید استفاده شده است. مانند بسیاری از آلدهیدهای دیگر، گروه‌های تیول و آمین واکنش می‌دهد، که گروه‌های عاملی متداول در پروتئین‌ها هستند. دو عاملی‌بودن آن امکان اتصال متقابل بین دو رشته پلیمری را ایجاد می­‌کند.

سنتز و واکنش‌­پذیری گلوتار آلدئید:

این ماده با اکسیداسیون سیکلوپنتان به صورت صنعتی تولید می‌شود. از طرف دیگر می‌توان از طریق واکنش دیزل-آلدر آکرولین و وینیل اترها و پس از آن هیدرولیز ساخته شود.

گلوتار آلدئید مانند بسیاری از دی­آلدئیدهای دیگر، (مانند گلی­‌اکسال) و آلدهیدهای ساده (به عنوان مثال فرمالدئید) در محلول آبی هیدرات‌های مختلف تولید می‌کند که به نوبه خود به سایر گونه‌های متعادل‌کننده تبدیل می‌شود.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید