خرید آنزیم پکتیناز

خرید آنزیم پکتیناز

شرکت پیشگامان شیمی با بهره‌گیری از سال‌ها تجربه در واردات مواد اولیه نان و شیرینی، انواع آنزیم‌ها بخصوص آنزیم پکتیناز را از کشور آلمان وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید آنزیم پکتیناز با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت استعلام

قیمت آنزیم پکتیناز

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

آنزیم پکتیناز چیست؟

پکتینازها گروه ناهمگنی از آنزیم‌ها هستند که بر اساس نحوه عملکرد آن‌ها روی بستر به پلی گالکتوروناز (PG)، پکتین استراز (PE) و پکتین لیاز (PL) طبقه‌بندی می‌شوند.این آنزیم‌ها به ترتیب با واکنش‌های هیدرولیز، تجزیه و استری‌زدایی، پلیمر پکتین را به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کنند. دو آنزیم اصلی گزارش شده است که قادر به هیدرولیز کردن پیوندهای گلیکوزیدی است.

ابتدا پلی گالاکتوروناز (PG) است، همچنین به عنوان آنزیم‌های دپولیمر سازی پکتین شناخته می‌شود که بر روی پیوند گلیکوزییدی α 1 → 4 زنجیره اصلی اسید پلی گالاکتورونیک عمل می‌کنند و با آزاد سازی یک مولکول آب آن را هیدرولیز می‌کنند.

دوم آنزیم‌های پلی متیل گالاکتوروناز (PMG) است که تجزیه هیدرولیتی پیوندهای گلیکوزیدی α (4 1 1) را کاتالیز می‌کند. آنزیم‌هایی که در واکنش استری‌زدایی نقش دارند شامل پکتین استرازها (PE) است که به آن پکتین متیل هیدرولاز نیز می‌گویند. آن‌ها استری‌زدایی از گروه متوکسیل پکتین را کاتالیز و اسید پکتیک تولید می‌کنند. آنزیم‌هایی که با واکنش ترانسلیمیناسیون اتصال گلیکوزیدیک α (1→4) شکاف می‌یابند شامل پلی متیل لیمو هستند.

خرید آنزیم پکتیناز
خرید آنزیم پکتیناز

کاربرد آنزیم پکتیناز

1- آنزیم پکتیناز در بخش مواد غذایی

کاربرد پکتینازها در فرآوری مواد غذایی به طور قابل توجهی در سال‌های اخیر به طور عمده در فرآیند استخراج، شفاف‌سازی و تثبیت طولانی شده است. پکتینازهای اسیدی نقش عمده‌ای در صنعت آب میوه و سبزیجات دارند، آن‌ها توسط قارچ‌ها به طور عمده از آسپرژیلوس به دلیل نقش بارز آن در صنایع غذایی، تولید می‌شوند.

آماده‌سازی آنزیم‌ها عمدتاً از لیازهای پکتین، استرازها و پلی گالاکتورونازها تشکیل شده است. لیازهای پکتات بر روی گروه استر پکتین عمل می‌کنند در حالی که پلی گالاکتورونازها دارای عملکرد مخالف لیاز هستند زیرا آن‌ها پکتین استریزه شده و به دنبال آن عمل استرازهای پکتین را تخریب می‌کنند.

آنزیم پکتیناز را می‌توان با آنزیم‌های دیگر مانند سلولازها، آرابینازها یا زایلانازها که باعث افزایش بازده میوه برای استخراج آب می‌شوند، استفاده کرد. پکتینازها همراه سلولاز بازده تولید آبمیوه را تا 100٪ افزایش می‌دهد. همانطور که در جدول زیر گزارش شده است، پکتینازها در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات به مقدار زیاد وجود دارند.

درصد ماده پكتيك در ميوه‌ها و سبزيجات مختلف

ماده پكتيك (٪) بافت میوه و سبزیجات
0.5-1.6 تازه سیب
0.1-0.2 تازه هلو
0.7-1.2 تازه موز
0.6-0.7 تازه توت‌فرنگی
0.2-0.5 تازه گیلاس
12.4-28.0 ماده خشک پرتقال
1.8-3.3 ماده خشک سیب‌زمینی
2.4-4.6 ماده خشک گوجه‌فرنگی
خرید آنزیم پکتیناز
فروش آنزیم پکتیناز

فواید استفاده از پکتینازها در تهیه آبمیوه

 • پکتینازها با فرآیند نرم شدن پوست میوه‌ها را به راحتی از بین می‌برند.
 • آن‌ها با کاهش ویسکوزیته بازده آبمیوه را افزایش می‌دهند.
 • پکتینازها باعث افزایش شفافیت و کاهش زمان فیلتراسیون تا 50٪ می‌شوند.
 • پکتینازها نه تنها مسئول تصفیه آب‌میوه‌ها هستند بلکه باعث افزایش عطر و طعم آب سیب می‌شوند.
 • پکتینازها روند تولید را آسان می‌کند.

2- استخراج آب‌میوه‌های شفاف

آنزیم پکتیناز در مرحله فشار دادن آبگیری برای حذف مواد ابری حل نشده در سوسپانسیون اضافه می‌شوند. همچنین برای درمان سوسپانسیون از آنزیم‌های تجاری با مخلوطی از پکتینازها، سلولازها و همی سلولازها استفاده می‌شود. آنزیم‌های دپلیمریزاسیون که باعث کاهش کاتالیزاسیون پکتین بسیار استروئید می‌شوند معمولاً برای تصفیه آب سیب استفاده می‌شوند. مشخص شده است که مخلوط PG و PME در شفاف‌سازی آب میوه مؤثر است اما قوی‌ترین آنزیم برای این منظور یک پکتین لیاز خالص با pH مطلوب 3-4 است.

شیره حاوی 91-92٪ پکتین استری شده را می‌توان با تیمار با پکتین لیاز خالص پاک کرد. استخراج آب سیب یک فرآیند دو مرحله‌ای است، در مرحله اول سیب پس از خرد کردن با آنزیم پکتیناز تحت درمان قرار می‌گیرد تا بهترین آب‌میوه تولید شود.

مرحله دوم شامل درمان مایعات‌سازی تفاله است که در آن پکتینازها و سلولازها در مراحل آخر استخراج آبمیوه به آب اضافه می‌شوند. سطح پکتینازهای 1000 – 2000 U پکتیناز باید برای شفاف‌سازی کارآمد در 1 لیتر آب به مدت 1 تا 3 ساعت اضافه شود.

پکتینازها در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات به مقدار زیاد وجود دارند و در حین استخراج پکتین به آب میوه منتقل می‌شود و باعث کدر شدن می‌شود. هیدرولیز آنزیمی چنین ابری را از آب میوه‌ها پاک می‌کند. در شفاف‌سازی آب انگور، آنزیم پکتیناز حین خرد کردن انگور اضافه می‌شوند.

مزیت استفاده از آنزیم پمتیناز در تهیه آبمیوه

 • زمان پردازش را کاهش می‌دهند.
 • آبمیوه را شفاف می‌کنند.
 • این آنزیم‌ها با شفاف‌سازی آن، ارزش اقتصادی آب پرتقال را افزایش می‌دهند.

فرآوری سنتی آب پرتقال شامل گرم شدن است که باعث از بین رفتن طعم طبیعی آب پرتقال می‌شود و همچنین فرآیند بسیار گران قیمتی است. اما درمان آنزیمی با پکتینازها ابر آب را پاک می‌کند و پایداری آب را حفظ می‌کند.

خرید آنزیم پکتیناز
خرید آنزیم پکتیناز

3- استخراج آبمیوه‌های ابری

آنزیم پکتیناز همچنین در ایجاد ثبات ابر نقش مهمی دارند و به ویژه در مرکبات، پوره‌ها و شهد‌ها آبمیوه ابری می‌دهند. PL خالص برای استخراج آبمیوه‌های ابری بسیار کارآمد بوده است. برای استخراج آبمیوه‌های ابری، پاستوریزاسیون برای غیر فعال کردن آنزیم‌های باقی‌مانده انجام می‌شود.

باقیمانده‌های با اندازه بزرگ با سانتریفوژ برداشته می‌شود و ذرات کوچک در حالت تعلیق قرار می‌گیرند. استرازهای پکتین به طور طبیعی به رنگ نارنجی وجود دارند و فقط بر روی پکتین تا حدی متیله شده عمل می‌کنند. ویسکوزیته آب پرتقال را می‌توان با تیمار 100 کیلوگرم تفاله نارنج با 0.5-2.0 گرم پکتیناز در دمای اتاق کاهش داد.

 مکانیسم این آنزیم‌ها شامل کاهش ویسکوزیته است در حالی که سطح پکتین نامحلول برای تشکیل آب‌میوه‌های ابری پایدار می‌ماند. روش دیگر دناتوراسیون استرازهای پکتین توسط گرم شدن است اما این روش کارآمد نیست زیرا زمان بر است و همچنین عطر و طعم آبمیوه را خراب می‌کند.

4- تخمیر قهوه، کاکائو و چای

آنزیم پکتیناز در انواع مختلف تخمیر استفاده می‌شود. پکتیناز‌ها روند تخمیر را تسریع می‌کنند. طی تخمیر چای، آنزیم‌های پکتیناز با منشأ قارچی تجزیه پکتین موجود در دیواره سلولی برگ‌های چای انجام می‌دهند اما مقدار اضافی این آنزیم‌ها می‌تواند به برگ‌های چای آسیب برساند، بنابراین باید غلظت خاصی در هنگام تخمیر حفظ شود.

آن‌ها همچنین با از بین بردن پکتین موجود در پودرهای چای فوری به عنوان ماده ضد کف عمل می‌کنند. طی تخمیر قهوه، پکتینازها لایه موسیلاژ را از دانه‌های قهوه پاک می‌کنند. برای این منظور، آماده‌سازی آنزیم پکتینازها روی دانه‌های کاکائو پاشیده می‌شود تا تخمیر انجام شود. فیلتر تخمیرهای تلقیح شده با همان هدف جایگزین ارزان‌تری است. اما آماده سازی آنزیمی پکتینازها کارآمدتر هستند زیرا آنزیم‌ها روند تخمیر را تسریع می‌کنند.

تخمیر کاکائو برای ایجاد عطر و طعم شکلات ضروری است. در تخمیر کاکائو، بسیاری از میکروارگانیسم‌های مختلف از جمله میکروارگانیسم پکتولیتیک نقش دارند. این میکروارگانیسم‌ها با آزادسازی پکتینازها در تخریب تفاله کاکائو نقش دارند و در پایان بهترین کیفیت دانه‌های کاکائو با طعم ممتاز کاکائو بدست می‌آید.

5- تهیه مربا و ژله

پکتین استراز با استفاده از متیلاسیون پکتین‌های متوکسیل شده بالا را به پکتین‌های کم متوکسیله تبدیل می‌کند. پکتین استراز خاصیت ژل‌زایی وابسته به کلسیم دارد که توسط آن ژل تشکیل می‌شود و در نتیجه باعث کاهش قند می‌شود. از این آنزیم در تهیه ژله، مربا، کمپوت، سس و سوپ استفاده می‌شود.

5-اسید شویی

تزریق خلاء روشی است که در آن فشار خلا برای وارد کردن رزین به داخل ورقه اعمال می‌شود. آنزیم پکتیناز توانایی تزریق خلا را دارد. بنابراین از آن‌ها به طور گسترده‌ای در نرم کردن میوه و سبزیجات استفاده می‌شود. برای این منظور، متی استراز پکتین به همراه کلسیم در صنعت ترشی استفاده می‌شود که در هنگام تخمیر و ذخیره‌سازی نرم شدن اتفاق می‌افتد.

خرید آنزیم پکتیناز
خرید آنزیم پکتیناز

پکتینازها در بخش کشاورزی

 • تصفیه ویروس‌های گیاهی

پکتینازها در جداسازی ویروس‌های گیاهی بسیار مهم هستند. بخصوص پکتینازهای قلیایی همراه با سلولازها، ویروس گیاه را از بافت آبکش آزاد می‌کند و در نتیجه می‌توان آماده‌سازی کاملاً خالص ویروس‌های گیاهی را بدست آورد.

 • استخراج روغن

پکتینازها و سایر آنزیم‌های تخریب‌کننده دیواره سلولی در استخراج روغن از گیاه استفاده می‌شود اما استخراج روغن زیتون متداول‌ترین است. فرآورده‌های تجاری برای استخراج روغن زیتون حاوی سلولازها و همی سلولازها است.

در طی آسیاب زیتون این آنزیم‌ها برای استخراج آسان روغن اضافه می‌شوند. پکتین‌ها با تداخل در جمع آوری قطرات روغن از عصاره‌های پوست که به استخراج روغن مانند لیمو در برابر فرآیند امولسیون مقاومت می‌کنند، کمک می‌کند. روغن‌های گیاهی آفتابگردان، روغن نارگیل، لیمو، نخل یا کلزا را نیز می‌توان با استفاده از حلال‌های آلی مانند هگزان و با تیمار با آنزیم پکتیناز، ترجیحاً از نوع قلیایی، استخراج کرد، زیرا استخراج روغن‌ها را در یک فرآیند آبی تسهیل می‌کنند.

در نتیجه تیمار آنزیم، بازده تولید روغن و پایداری آن بهبود می‌یابد.

خرید آنزیم پکتیناز
قیمت آنزیم پکتیناز
 • رطوبت‌دهی و از بین بردن فیبرهای گیاهی

پکتینازها نقش بسیار مهمی در جداسازی محصولات فیبر دارند. فیبر حاصل از این محصول دارای صمغ است، در طول درمان شیمیایی، از 20-20٪ NaOH به شکل محلول برای از بین بردن صمغ الیاف تجزیه شده استفاده می‌شود.

 اما تصفیه شیمیایی بسیار کارآمد نیست و این نوع ریز زدایی سمی، آلوده و غیر قابل تجزیه زیستی است. تیمار آنزیمی کارآیی بیشتری دارد، می‌توان از پکتینازها در ترکیب با زایلاناز به منظور پاک‌سازی محیط به روش سازگار با محیط زیست و زیست تخریب‌پذیر استفاده کرد. همچنین استفاده از آنزیم باعث کاهش مواد شیمیایی و مصرف انرژی می‌شود. در بین آنزیم‌های پکتینازها، پکتات لیاز حاصل از اکتینومایست‌ها برای جداسازی فیبر با از بین بردن صمغ کارآمدتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست