اسانس اسطوخودوس

تفاوت بین اسانس و عصاره چیست؟

بسیاری از مشتریان از ما می پرسند “تفاوت بین اسانس و عصاره چیست”. تفاوت اسانس و عصاره در فرآیند استخراج آن است. هر دو از قسمت‌های مختلف گیاه استخراج می‌شوند و روش استخراج آن متفاوت است. فرآیند بدست آوردن اسانس گیاه کمی پیچیده تر است. اسانس از طریق تقطیر بدست آید. در حالی که عصاره از گیاهان است، و آن را در یک مایع خیس می کنند.

فرآیند استخراج

روغن هایی که از قسمت های مختلف معطر گیاهان مانند برگ، ریشه، گل و غیره جمع آوری می شوند به عنوان اسانس شناخته می شوند. هنگامی که مواد گیاهی برای مدت طولانی تری در مایعاتی مانند آب یا محلول های آبی خیسانده می شوند تا طعم، خواص دارویی و عطر خود را به مایع القا کنند، به آنها عصاره می گویند. تفاوت های قابل توجهی بین عصاره های گیاهی ساده و اسانس های گیاهی مشاهده می شود. با وجود هر دو استفاده از آن در رایحه درمانی، اسانس ها دارای خواص دارویی هستند. از این اسانس ها بیشتر در جلسات ماساژ و رایحه درمانی استفاده می شود. عصاره های گیاهی معمولا در پخت و پز و در تهیه عطر استفاده می شود.

اسانس اسطوخودوس

عصاره ها با استفاده از حلال هایی ایجاد می شوند که طیف گسترده ای از ترکیبات را از مواد گیاهی استخراج می کنند، شامل ترکیبات معطر و غیر معطر. با این حال، فرآیند استخراج عصاره ها اغلب آثاری از خود حلال ها در محصول نهایی باقی می گذارد.

از طرف دیگر، اسانس های خالص عمدتاً حاوی اسانس خود گیاه هستند. آنها از طریق فرآیندهایی مانند تقطیر با بخار یا پرس سرد تولید می شوند که به طور خاص بر جذب ترکیبات فرار و معطر گیاه و تمرکز آنها به شکل خالص تر تمرکز می کنند.

ترکیب و غلظت

یکی از مهم ترین تفاوت های عصاره ها و اسانس ها در ترکیب و غلظت آنها است. اسانس های خالص بسیار غلیظ هستند و حاوی مقدار زیادی ترکیبات معطر از مقدار زیادی مواد گیاهی هستند. گفته شده است که برای تولید یک کیلو روغن نعناع به 250 کیلو گیاه نعناع نیاز است. این نشان دهنده خلوصی است که اسانس ها می توانند به آن دست یابند.

این طبیعت غلیظ به این معنی است که فقط چند قطره اسانس برای ایجاد عطر قوی یا اثرات درمانی بالقوه لازم است. عصاره ها، در حالی که دارای مجموعه وسیع تری از ترکیبات هستند، غلظت کمتری دارند. برای دستیابی به اثرات مشابه باید در مقادیر بیشتری استفاده شوند.

خواص معطر

خواص معطر اسانس های خالص بی نظیر است. این اسانس ها حاوی اسانس غلیظ رایحه گیاه هستند که می تواند تأثیر عمیقی بر خلق و خو، احساسات و رفاه کلی داشته باشد. رایحه‌های متمایز و قوی اسانس‌ها آن‌ها را به سنگ بنای آروماتراپی، عطرسازی و تکنیک‌های آرام‌سازی جامع تبدیل می‌کند. عصاره های گیاهی، در حالی که ممکن است برخی از عطرها را حفظ کنند، به دلیل اثر رقیق سازی ناشی از وجود ترکیبات غیر معطر، کمتر معطر هستند.

پتانسیل درمانی

اعتقاد بر این است که هم عصاره ها و هم اسانس ها فواید درمانی دارند، اما اسانس های خالص به دلیل اثرات قوی خود مشهور هستند. به عنوان مثال، اسانس اسطوخودوس به دلیل خواص آرام بخش و خواب آور آن مشهور است. اسانس درخت چای به دلیل خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی آن ارزشمند است. این فواید درمانی خاص نتیجه ترکیبات معطر غلیظی است که با سیستم های بدن در تعامل است. در حالی که عصاره ها ممکن است حاوی طیف وسیع تری از ترکیبات باشند، ماهیت رقیق شده آنها ممکن است شدت و کارایی آنها را در کاربردهای خاص محدود کند.

تطبیق پذیری و کاربردها

اسانس های خالص کاربردهای بی شماری فراتر از رایحه درمانی پیدا می کنند. آنها معمولا در محصولات پاک کننده طبیعی و وسایل مراقبت شخصی استفاده می شوند. رایحه غلیظ اسانس ها می تواند به عنوان یک جنبه تازه و تمیز برای بسیاری از برنامه های تمیز کردن عمل کند و رایحه آنها می تواند فضای مناسبی را به یک اتاق منتقل کند. عصاره ها، با مشخصات ملایم ترشان، ممکن است تطبیق پذیری یکسانی نداشته باشند.

نگهداری و ماندگاری

اسانس ها به دلیل ماهیت بسیار غلیظ، ماندگاری طولانی تری دارند، معمولاً بین 1 تا 5 سال در مقایسه با عصاره هایی که معمولاً بین 6 ماه تا 3 سال ماندگاری دارند. ترکیبات قوی موجود در اسانس ها به عنوان نگهدارنده طبیعی عمل می کنند و به افزایش طول عمر آنها کمک می کنند. عصاره ها، به دلیل غلظت کمتر، ممکن است ماندگاری کوتاه تری داشته باشند و بیشتر در معرض فساد قرار گیرند.

مقایسه اسانس و عصاره، 7 تفاوت اصلی

رایحه های متمایز

عطر غلیظ اسانس های خالص نه تنها به دلیل اثرات درمانی بلکه به دلیل منحصر به فرد بودن آن نیز ارزشمند است. هر اسانس حاوی مشخصات بوی متمایز است که گیاهی را که از آن مشتق شده است منعکس می کند. این منحصربه‌فرد بودن امکان ایجاد ترکیب‌ها و رایحه‌های سفارشی را فراهم می‌کند که مطابق با ترجیحات فردی باشد.

در حالی که عصاره ها در حوزه درمان های طبیعی و سلامتی جامع، مزایای خاص خود را دارند، اسانس های خالص طیف وسیعی از مزایای متمایز را ارائه می دهند. ماهیت غلیظ اسانس ها، رایحه های قوی آنها، پتانسیل درمانی هدفمند، تطبیق پذیری و ماندگاری طولانی تر آنها را به عنوان ابزاری ارزشمند در رایحه درمانی، مراقبت شخصی و موارد دیگر متمایز می کند. عصاره ها کاربردهای خاص خود را دارند، به ویژه به عنوان افزودنی در داروهای گیاهی و مکمل ها.

با این حال، اسانس‌های خالص انتخابی بی‌نظیر برای کسانی هستند که به دنبال عطرهای قوی و فواید هدفمند هستند. مانند هر محصول طبیعی، استفاده مسئولانه از عصاره ها و اسانس ها و آگاهی از خواص آنها ضروری است.

خرید آنلاین اسانس ها از پیشگامان شیمی

فواید بسیاری از اسانس ها و عصاره ها را برای می توانید با جستجو متوجه شوید. از سایر محصولات ما دیدن کنید و طیف گسترده ای از محصولات اسانس را برای تحویل فوری در هر نقطه از ایران خریداری کنید. برای خرید اسانس گیاهی، کسب اطلاعات بیشتر یا هر گونه سوال در مورد محصولات ما، لطفا به اینستاگرام ما مراجعه کنید یا با شماره 09129008862 تماس بگیرید.

به طور خلاصه:

4 تفاوت عمده بین اسانس ها و عصاره ها

  • اسانس ها عموماً عطر و بوی برجسته تری نسبت به عصاره ها دارند. هنگامی که محصولات زیبایی در خانه ساخته و توسعه می‌یابند، استفاده از روغن‌های ضروری به جای عصاره‌ها برای تهیه محصولی پر از عطر قابل توجه مفید است.
  • برخی از گیاهان هستند که اسانس خود را ندارند اما عصاره آنها را می توان به طور گسترده جمع آوری و استفاده کرد.
  • تهیه عصاره های گیاهی بسیار آسان است اما در مورد اسانس ها اینطور نیست. اسانس ها به محیط، تجهیزات و ماشین آلات مناسب نیاز دارند.
  • تهیه مقدار کمی اسانس به دلیل فرآیند پیچیده، به مواد گیاهی زیادی نیاز دارد. اما عصاره ها در طول فرآیند به آن مقدار زیاد مواد گیاهی نیاز ندارند.

منبع:sabaiarom

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست