رزین چیست؟

فروش رزین‌ها

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی بسیار چسبناکی است که در صنعت، طراحی داخلی و هنرهای تجسمی استفاده زیادی دارد. رزین به واسطه ماده سفت‌کننده (هاردنر) خودش را گرفته و حالت سخت می‌گیرد. رزین‌ها در آب حل نمی‌شوند به همین دلیل به عنوان یک ماده ضد آب در زمینه‌های مختلف کاربرد دارد. این مخلوط کامپوزیت است که به صورت چرخشی به محصولات قوی و قابل‌انعطاف تبدیل می‌شود که می‌تواند ظاهر مواد سنگی و فلزی را با هزینه‌ای ارزان‌تر و کسری از وزن تقلید کند. 

رزین، هر ترکیب آلی طبیعی یا مصنوعی شامل مواد مایع غیر کریستالی یا چسبناک بوده، که در اتانول و استون حلالیت دارد. رزین‌های رایج عبارت‌اند از:

 • روزین
 • آسفالت
 • قیر
 • کهربا
 • سندروس
 • لیگنپین
 • لاک شیشه‌ای

رزین‌های طبیعی اصلاح‌شده شامل سلولز و پروتئین می‌باشند.

رزین چیست؟

به عنوان یک ترکیب از ترکیبات آلی، رزین به خاطر خواص قوی و با دوام آن شناخته شده است، که به طور خاص در بسیاری از شرایط مختلف به کار می‌رود. این همچنین بدان معنی است که نیازی به تعمیر و نگه‌داری منظم نیست و برای تمیز کردن علامت‌ها، یک پاک‌کننده فشار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. انعطاف‌پذیری رزین به شکل آن است، که بیان می‌کند که هیچ فرم خاصی در خود ندارد. شما می توانید آن را از درختان در طبیعت به دست آورید.

رزین قادر به تغییر شکل اولیه خود برای انعطاف‌پذیری آن است. رزین نیز با خصوصیت مقاومت آن شناخته شده است، به این معنی که ماده‌ای است که می تواند در برابر مقادیر قابل توجه مقاومت کند، در حالی که کلیه آسیب‌ها را نیز حفظ می‌کند. این به خاطر قدرتش در ساختار شیمیایی آن، نتیجه پایه گیاهی است که دارد. خصوصیات طبی طبیعی رزین محصول مستقیم طبیعت است و به عنوان یک نتیجه، کمک به آن حاوی قدرت بسیار زیاد برای کسانی است که مایل به استفاده از آن هستند.

انواع رزین ها:

 • رزین‌های طبیعی:

به طور معمول مواد آلی قابل اشتعال هستند که شفاف بوده و از طیف رنگ زرد تا قهوه‌ای هستند. آن‌ها در ترشحات گیاهی شکل می گیرند و در مایعات مختلف آلی محلول هستند اما در آب محلول نیستند. اکثر رزین‌های طبیعی از درختان، به خصوص درختان کاج بیرون می آیند.

رزین‌های طبیعی ممکن است به عنوان حلال محلول در روان‌کننده‌ها و محلول در روغن طبقه‌بندی شوند. صمغ‌های دارویی ترکیبات هیدروکلوئیدی گیاهی بوده که خام و نیمه‌شفاف می‌باشند و به وسیله خراشیدن گیاهان عالی ایجاد می‌شوند. بعضی از هیدروکلوئیدهای مفید نیز در مغز دانه یا سایر قسمت‌های گیاه به حالت پکتین وجود دارند که آگار، آلژینات و کاراگینان مثال‌هایی از این نوع می‌باشند.

رزین‌های محلول در روغن شامل رزین، مشتقات همراه با سیب‌زمینی و همین‌طور کاج برای انواع برنامه‌های کاربردی، از جمله صابون استفاده می‌شود؛ کهربا، سخت‌ترین رزین طبیعی، ساخته شده برای جواهرات؛ لاک شرقی، مشتق‌شده از یک درخت بومی در چین؛ روغن بادام‌زمینی، از آجیل های بادام زمینی گرفته شده است.

 • رزین‌های مصنوعی:

شامل یک کلاس بزرگ از محصولات مصنوعی است که برخی از خواص فیزیکی رزین‌های طبیعی را دارند اما از لحاظ شیمیایی متفاوت هستند. رزین‌های مصنوعی به وضوح از پلاستیک‌ها جدا نیستند. چینی‌ها، ژاپنی‌ها، مصری‌ها و دیگران در تهیه لاک الکل استفاده می‌شود. 

درکل رزین معمولاً نامی است که به ترکیب طبیعی ارگانیک که از گیاهان تولید می‌شود اشاره دارد. این معمولاً حاوی مواد غیر کریستالیزه، مایع است که قابل اشتعال است و این آن را جایگزین مناسب برای پلاستیک می‌دانند.

رزین چیست

تاریخچه رزین:

رزین دارای پایه تاریخی است، که در بسیاری از جوامع پیش از ما مورد استفاده قرار گرفته است، مانند چینی‌ها و مصری‌های باستان، که هر دو مشتاق استفاده از رزین در لاک‌های مختلف ساخته شده بودند. در مصر باستان، رزین دارای ویژگی‌هایی بود که در مراسم خاک‌سپاری استفاده می‌شد و اغلب به عنوان ماده‌ای برای مومیایی‌کردن چهره‌های مختلف سیاسی عمل می‌کرد. داستان انسان‌هایی که با رزین ارتباط برقرار می‌کنند هزاران سال است که در جوامع باستان به دنبال استفاده از آن برای ساخت مواد مانند کهربا هستند.

بعدها، آن را بیشتر به دلیل ارتباط آن در ساخت بخور، که نقش مهمی در کلیساهای دوره قرون وسطی و دیگر مکان‌های عبادت داشت، به‌کار می‌بردند. انعطاف‌پذیری یکی از مزایای اصلی استفاده از رزین است که به مردم اجازه می‌دهد از آن برای ساخت محصولاتی که به نظر می‌رسد رزین جایگزین آن‌ها باشند استفاده کنند. مانند قابلیت رزین برای حفظ زیبایی‌شناسی بصری سنگ و فلز با تنها درصد کمی از وزن واقعی از این اشیاء، که این باعث می‌شود که رزین یک رقابت ایده‌آل برای افرادی باشد که علاقمند به استفاده از سنگ یا فلز هستند، اما نمی‌خواهند هزینه‌ی بسیار کنند.

در صنایع مدرن، رزین‌های طبیعی تقریباً به طور کامل توسط رزین‌های مصنوعی جایگزین شده‌اند که به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • رزین‌های گرمانرم، که با حرارت پلاستیکی باقی می‌مانند
 • رزین‌های گرماسختی که بر روی گرما غیر قابل حل و قابل انجماد ایجاد می‌شوند.

فروش رزین ها:

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، رزین‌های مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تماس بگیرید