بنزوئیک اسید

شرکت پیشگامان شیمی مفتخر است که می‌تواند اسید بنزوئیک (Benzoic acid) را در دو گرید دارویی و صنعتی با خلوص 99.9% و کیفیتی تضمین شده از کشورهای چین و آلمان وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خرید بنزوئیک اسید و استعلام قیمت فروش با ما تماس بگیرید.

بنزوئیک اسید چیست؟

یک ترکیب آلی سفید و کریستالی متعلق به خانواده اسیدهای کربوکسیلیک، به طور گسترده‌ای به عنوان نگه‌دارنده مواد غذایی و در تولید لوازم آرایشی، رنگ، پلاستیک و مواد مخدر استفاده می‌شود.در میان مشتقات اسید بنزوئیک، بنزوات سدیم یک نمک به عنوان نگه‌دارنده غذا استفاده می‌شود؛ بنزوئیل‌پراکسید، در سفید کردن آرد و در شروع واکنش‌های شیمیایی برای آماده‌سازی برخی از پلاستیک‌ها استفاده می‌شود.این ماده مشتقات بنزن است که به بنزوات سدیم یا نمک اسید بنزوئیک نیز معروف است.
اسید بنزوئیک یک ماده نگه‌دارنده مواد غذایی است که در حال حاضر برای استفاده در:
 • کانادا
 • ایالات متحده
 • اتحادیه اروپا
 • استرالیا
 • نیوزلند

تأیید شده است.از غذاها در برابر مخمرها و انواع خاصی از باکتری‌ها محافظت می‌کند.فرمول شیمیایی اسید بنزوئیک C7H6O2 است: دارای هفت اتم کربن (C)، شش اتم هیدروژن (H) و دو اتم اکسیژن (O) می‌باشد.این فرمول شیمیایی را می‌توان به عنوان C6H5COOH نیز نوشت.ساختار شیمیایی اسید کربوکسیلیک در این‌جا نشان داده شده است.بنزوئیک اسید یک ترکیب آلی است زیرا حاوی کربن است، و همچنین یک اسید کربوکسیلیک معطر است.

این ماده معطر است زیرا در ساختار شیمیایی یک حلقه بنزن دارد. بنزن معطر است زیرا بین هر کربن پیوندهای مضاعف متناوب دارد. این گروه به عنوان یک اسید کربوکسیلیک طبقه‌بندی می‌شود چراکه در ساختار خود یک گروه کربوکسیلی قرار دارد که گروه COOH به رنگ قرمز است.

مشخصات اسید بنزوئیک

به انگلیسیBenzoic acid
نام‌های دیگراسید بنزنمتانوئیک، اسید بنزن کربوکسیلیک، اسید فنیل کاربوکسیلیک، اسید فنیل فرمیک، بنزوات، کربوکسی بنزن، اسید بنزنفورمیک، اسید دراسیلیک
گریددارویی و صنعتی
شکل ظاهریجامد بلوری بی رنگ
حلالیتدر آب گرم زیاد، در آب سرد کم 
ماندگاری2 سال
ذخیره‌سازیمحیط خشک، محکم و بسته شده است.

اسید بنزوئیک در مواد غذایی

تعدادی از غذاها حاوی اسید بنزوئیک هستند. به طور طبیعی در انواع توت‌ها و میوه‌های دیگر مانند زغال‌اخته، آلو، توت‌فرنگی مشاهده می‌شود. علاوه بر این، دارچین و توت‌فرنگی حاوی مقادیر زیادی از آن هستند. در حقیقت، شما می‌توانید برای مدت طولانی بدون توهین باکتری یا قارچ، توت‌فرنگی را ذخیره کنید.به عنوان ماده نگه‌دارنده، این اسید را در آبجو، آدامس، شیرینی، بستنی، مربا، ژله، گیلاس ماراسچینو و مارگارین پیدا خواهید کرد. همچنین بنزوئیک اسید مورد استفاده در غذاهای فرآوری شده مانند پنیر و گوشت را نیز پیدا خواهید کرد.

تاریخچه بنزوئیک اسید

بنزوئیک اسید برای اولین‌بار از رزین درختان متعلق به جنس Styrax به دست آمد. رزین معطر بوی مانند وانیل است و گاهی اوقات به عنوان بنزوئین بنفش شناخته می‌شود، این محصول برای اولین‌بار از 1860 از ترکیبات مشتق‌شده از زغال‌سنگ استفاده می‌شد، و به صورت تجاری به وسیله واکنش شیمیایی تولوئن (یک هیدروکربن به دست آمده از نفت) با اکسیژن در دمای حدود 200 درجه سانتی‌گراد (حدود 400 درجه فارنهایت) در حضور کاتالیزورهای کبالت و منگنز تولید می‌شود.

اسید بنزوئیک خالص در دمای 122 درجه سانتی‌گراد (252 درجه فارنهایت) ذوب می‌شود و در محلول بسیار کمی محلول است.به عنوان یک افزودنی غذایی، می‌توانید از بنزوئیک اسید برای حفظ انواع مختلف غذاها از جمله آب‌میوه، نوشابه، ترشی، سس کباب و سس سالاد استفاده کنید. بیشتر غذاهای فرآوری‌شده دارای اسیدهای مصنوعی هستند. این اسید رشد قالب، مخمر و باکتری را مهار می‌کند. با این حال، سازمان غذا و داروی ایالات متحده، اسیدهای تأیید شده برای استفاده را به عنوان مواد افزودنی غذایی در صورت مصرف در مقادیر اندک برای انسان ایمن می‌داند.

کاربرد بنزوئیک اسید:

 • بیش از 90 درصد آن به طور مستقیم به فنول و کاپرولاکتام تبدیل می‌شود.
 • استفاده از آن در تولید بنزوات گلیکول برای استفاده از پلاستیک در فرمولاسیون چسب افزایش می‌یابد.
 • در ساخت رزین‌های آلکیدی و افزودن گل حفاری برای برنامه‌های بازیافت نفت خام مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 •  به عنوان یک عامل فعال‌کننده پلیمریزاسیون لاستیک و عقب‌انداز استفاده می‌شود.
 •  به نمک و استرهای آن برای استفاده به عنوان یک ماده نگه‌دارنده در غذاها، داروها و محصولات شخصی تبدیل می‌شود.
 • در پزشکی جزء اصلی رزین بنزوئین است و یکی از ترکیبات پماد Whitfield است که برای درمان بیماری‌های پوستی قارچی مانند تینا، کرم سلولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد اسید بنزوئیک در محصولات آرایشی

بسیاری از مواد آرایشی و محصولات دارویی از جمله مواد شستشو دهنده صورت و کرم‌های دارویی معمولاً از اسید بنزوئیک به عنوان یک ماده تشکیل‌دهنده استفاده می‌کنند. علاوه بر این، اسید بنزوییک را به عنوان ماده نگه‌دارنده در دهانشویه‌ها، دئودورانت‌ها، پاک‌کننده‌های بدن، خمیردندان‌ها، لوسیون‌ها و ضد آفتاب‌ها استفاده می‌کنید. در خارج از کشور، محصولات آرایشی از بنزوئیک‌اسید برای جلوگیری از عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها استفاده می‌کنند.

به طور خاص، بنزوئیک‌اسید می‌تواند به درمان:

 • سوزش و التهاب پوست ناشی از سوختگی
 • نیش حشرات
 • اگزما
 • عفونت‌های قارچی مانند کرم حلقه کمک کند.

نکته:به نظر می‌رسد اگرچه به بنزوئیک اسید یا E210 در بسیاری از کشورها به عنوان یک افزودنی غذایی تأیید شده است، اما نمک‌های اسید بنزوئیک (بنزوات سدیم، بنزوات کلسیم و بنزوات پتاسیم) بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا نمک‌ها راحت‌تر حل می‌شوند.حدود مجاز استفاده این ماده بین 0/05 تا 0/1 درصد می‌باشد.

ایمنی:

این ماده دارای چندین عارضه جانبی همراه با مصرف آن است. بیشترین گروه‌های خطرناک برای بروز این عوارض جانبی شامل کودکان، افراد حساس به آسپرین و افراد مبتلا به بیماری کبد مانند هپاتیت می‌باشد. عوارض جانبی اسید بنزوئیک شامل سوزش دستگاه گوارش، آسم، راش و خارش و سوزش پوست و چشم شماست.

فروش بنزوئیک اسید:

فروش اسید بنزوئیک در کیسه‌های 25 کیلویی محصول کشور آلمان و چین صورت می‌گیرد. جهت خرید مواد اولیه آرایشی و افزودنی‌های مجاز با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. قیمت‌های ارائه شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

قیمت اسید بنزوئیک

در سال 2017، حدود یک سوم از مصرف اسیدهای بنزوئیک به تولید بنزوات سدیم اختصاص یافت که در درجه اول به عنوان ماده نگهدارنده در نوشیدنی‌ها، غذاهای بسته‌بندی‌شده و به طور فزاینده در محصولات آرایشی و بهداشتی و شخصی استفاده می‌شود و رشد تقاضا در گذشته را موجب می‌شود.چند سال بعد بهبود سطح زندگی، به ویژه در آسیا، منجر به افزایش هزینه‌ها در محصولات مراقبت شخصی، غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی های آماده برای نوشیدن شده است. پیش‌بینی می‌شود که مصرف جهانی اسید بنزوئیک در بنزوات سدیم و پتاسیم با میانگین سالانه 5.5٪ طی سال‌های 22-2017 رشد کند.

مصرف جهانی اسید بنزوئیک در نرم‌کننده‌های بنزوات همچنان به شدت در حال رشد است و پیش‌بینی می‌شود بین سال‌های 2017 و 2022 با میانگین سالانه 3.6٪ افزایش یابد. این رشد عمدتاً توسط جایگزینی نرم‌کننده‌های فتالات در انواع مختلف کاربرد افزایش می‌یابد. سایر کاربردهای اصلی شامل رزین‌های آلکید، بنزوئیل کلراید و خوراک دام است.چین، اروپای غربی و آمریکای شمالی تقریباً سه چهارم مصرف جهانی اسید بنزوئیک در سال 2017 را تشکیل می‌دهند.

سدیم و بنزوات پتاسیم بیشترین مصرف را در آسیا (جایی که چین بزرگترین تولید کننده و مصرف‌کننده جهان است)، اروپا و مرکزی تشکیل می‌دهند.چشم‌انداز رشد جهانی اسید بنزوئیک در مواد غذایی و آشامیدنی قابل توجه است. عوامل اصلی این رشد موارد زیر است:
افزایش شهرنشینی و بهبود سطح زندگی، به ویژه در آسیا
ایمنی غذا (حفظ): با مصرف بیشتر مواد غذایی و نوشیدنی‌های آماده برای نوشیدنی‌های آماده، روزها یا ماندگاری بیشتری پیش‌بینی می‌شود.
تمایل به راحتی (افزایش محبوبیت غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی‌های آماده برای نوشیدن).

بازار اسید بنزوئیک

تقاضا برای پلاستیک‌کننده‌های بنزوات نیز رشد پایداری را نشان داده است، به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی، که در آن مسائل نظارتی و قوانین زیست محیطی نیاز به جایگزینی نرم‌کننده‌های فتالات با وزن مولکولی پایین را در رزین های PVC ایجاد کرده است. به طور خاص، نرم‌کننده‌های بنزوات جایگزین فتالات‌های با وزن مولکولی کم مانند DEP و DBP شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی اسید بنزوئیک برای نرم‌کننده‌های بنزوات از سال 2017 تا 2022 با 3.6 درصد افزایش در سال باشد.

سومین کاربرد عمده اسید بنزوئیک در تولید رزین‌های آلکیدی است، جایی که می توان از آن به عنوان بلوک ساختمان و همچنین به عنوان یک متوقف‌کننده زنجیره‌ای در هنگام پلیمریزاسیون استفاده کرد. این برنامه، به دلیل مقررات زیست محیطی مربوط به انتشار VOC، به تدریج در اروپا و آمریکای شمالی اهمیت خود را از دست می‌دهد.از اوایل دهه 2000، پوششهای سطحی الکیدی با استفاده از لاتکسهای اکریلیک و در درجه کمتری توسط اپوکسی‌ها، اورتان‌ها، پلی‌استرها و وینیل‌ها در بسیاری از کاربردهای پوشش جایگزین شده اند.

با این وجود، رزین آلکید هنوز دومین کاربرد مهم در چین است و همچنین مهمترین بازار نهایی اسید بنزوئیک در روسیه، خاورمیانه (به ویژه در ترکیه) و آمریکای جنوبی (عمدتا در برزیل) است.مصرف بنزوئیل کلراید عمدتا در چین اتفاق می‌افتد، در حالی که استفاده از آن به عنوان خوراک دام در اروپا متمرکز است.

این مقاله از ۰ رای ۰ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بیتا رهنما
  2021-05-19 10:41

  آیا تفاوتی بین تاثیر حدود 0.2٪ بنزوات سدیم یا اسید بنزوئیک در صورتی که با فنوکسی اتانول ترکیب شود با همان pH است؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فرمولاسیون مایع ظرفشویی
فهرست