فروش کاپرولاکتام

خرید کاپرولاکتام

کاپرولاکتام Caprolactam پیشرو در بسیاری از تولیدات شیمیایی صنعتی مانند صنعت نایلون، صنعت پلاستیک، صنعت رنگ، سنتز لیزین و اتصال عرضی (کراس‌لینک) پلی‌اورتان است. تولید Caprolactam از سه دهه گذشته مورد توجه جامعه علمی قرار گرفت تا نیازهای صنعتی را تحت احتیاط‌ های محیطی برآورده سازد.

کاپرولاکتام چیست؟

Caprolactam یک ترکیب آلی است، این ماده یک لاکتام یا یک آمید حلقوی اسید کاپروئیک است. سالانه حدودا به میزان 4.5 بیلیون کیلوگرم تولید می‌شود. پیشرو در تولید نایلون 6 که یک پلیمر مصنوعی است می‌باشد.

کاپرولاکتام
Caprolactam

سایر نام‌ها

 • ε-کاپرولاکتام
 • سیکلوهگزانون ایزو-اکسیم
 • هگزانولاکتام
 • اکستروم 6N
 • کاپرون PK4
 • آمینوکاپروئیک لاکتام

ویژگی‌های کاپرولاکتام

فرمول شیمیایی این ماده CH2)5C(O)NH) یا C6H11ON می‌باشد. وزن مولکولی آن 113.16 گرم بر مول است. Caprolactam یک ماده جامد سفید، هیگروسکوپ (نم‌گیر) و کریستالی یا ورقه‌ای است که در آب بسیار محلول است. این ماده بوی نامطبوع و منحصر به فردی دارد.

روش تولید کاپرولاکتام

80 درصد این ماده از سیکلوهگزانون سنتز می‌شود که ابتدا به اکسیم آن تبدیل می‌شود. تیمار این اکسیم با اسید باعث القای نوآرایی بکمن (Beckmann rearrangement) برای تولید کاپرولاکتام می‌شود.

نوآرایی بکمن واکنشی است که در آن یک اکسیم (یعنی ترکیبی که در آن یک کربن با باند دوگانه به NOH- وصل شده است) در حضور اسید به یک آمید تبدیل می‌شود. محصول بدیهی القای نوآرایی اسید، نمک بی‌سولفات کاپرولاکتام است.

خرید و فروش کاپرولاکتام

این نمک با آمونیاک خنثی می‌شود، تا لاکتام آزاد شود و هم‌زمان آمونیوم‌ پر سولفات تولید شود. در بهینه‌سازی روش‌های صنعتی، توجه زیادی به حداقل رساندن تولید نمک‌های آمونیوم شده است.

روش دیگر تولید

مسیر بزرگ صنعتی دیگر شامل تشکیل اکسیم از سیکلوهگزان با استفاده از نیتروزیل کلرید است. مزیت این روش آن است که سیکلوهگزان نسبت به سیکلوهگزانون ارزان‌تر است.

کاربردهای کاپرولاکتام در صنعت

 • کاربرد در ساخت الیاف مصنوعی به خصوص نایلون 6
 • کاربرد در صنعت ساخت فیبر، پلاستیک‌ها و پلاستی‌سایزرها
 • کاربرد در سنتز لیزین
 • کاربرد در اتصال عرضی پلی‌اورتان
 • کاربرد در برس‌های مویی، چرم مصنوعی، روکش فیلم و سفت‌کننده پارچه
 • CPL همچنین در سنتز چندین ماده دارویی از جمله پنتیلن تترازول، مپتازینول و لوروکاپرام استفاده می‌شود.

احتیاط‌های ایمنی

قرار گرفتنِ زیاد (کوتاه مدت) در معرض کاپـرولاکتام ممکن است منجر به سوزش چشم‌ها، بینی، گلو و پوست شود. استنشاق در رابطه با افرادی که در معرض Caprolactam قرار دارند، با احتمال بروز سردرد، ضعف، سردرگمی و تحریک عصبی همراه است.

قرار گرفتن کارگران در معرض این ماده به صورت مزمن (طولانی مدت) می‌تواند باعث لایه‌برداری دست‌ها و نیز سوزش چشم، بینی و گلو شود، اما هیچ تأثیر دیگری بر سلامت عمومی ندارد. EPA کاپرولاکتام را جزء مواد سرطان‌زا طبقه‌بندی نکرده‌است.

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد، ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با نازل‌ترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست