پروتئین آب پنير ایزوله

پروتئین آب پنیر WPC (اغلب آب پنیر ایزوله یا پروتئین آب پنير ایزوله) یک مکمل رژیم غذایی و ماده غذایی است که با جدا کردن اجزای آن از آب پنیر ایجاد می‌شود. آب پنیر محصول فرعی شیر در فرآیند تولید پنیر است. آب پنیر را می‌توان برای تولید پروتئین آب پنیر به سه شکل تهیه کرد: ایزوله آب پنیر، کنسانتره آب پنیر یا آب پنیر هیدرولیز.

تفاوت بین فرم‌های پروتئین آب پنیر در ترکیب محصول به ویژه میزان پروتئین است. ایزوله‌های پنیر حاوی درصد بالایی از پروتئین خالص هستند و می‌توانند به اندازه کافی خالص باشند تا تقریباً بدون لاکتوز، عاری از کربوهیدرات، بدون چربی و بدون کلسترول باشند.

دارای خاصیت امولسیون‌­کنندگی، جذب آب، قوام بخشی، کشش سطحی، کف‌سازی و ژل‌ه­ای شدن در سیستم‌­های نوشیدنی و مواد غذایی می‌­باشند. به هنگام استفاده از این پروتئین جهت فرموله کردن محصولات، نیاز به هیچگونه پوشش‌دهنده طعم در فرمولاسیون نیست زیرا هیچگونه طعم نامطلوبی را ایجاد نمی‌­کنند.

پروتئین‌های آب پنیر از لحاظ زیستی بسیار قابل دسترس هستند، خیلی سریع در بدن جذب می‌شوند و غلظت بالایی از اسیدهای آمینه زنجیره‌ای شاخه‌دار (BCAAs) دارند که در بافت عضلانی بسیار متمرکز هستند و از آنها به عنوان سوخت عضلات در حال کار و تحریک سنتز پروتئین استفاده می‌شود.

تولید پروتئین آب پنير ایزوله

پروتئین آب پنير ایزوله (WPI) بخش اساسي (آب) و تقریباً لاکتوز خود را از دست داده است و عاری از کلسترول در نظر گرفته می‌شوند – آن‌ها معمولاً حاوی حداقل 90٪ پروتئین هستند.به طور گسترده‌ای دو روش جداسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک روش از مبدل‌های یونی استفاده می‌کند که پروتئین آب پنیر طبیعی را از جریان آب پنیر با توجه به ویژگی بارگذاری سطح مولکول که به عنوان زتا پتانسیل نیز استخراج می‌شود، استخراج می‌کند. این روش از تنظیمات خفیف pH استفاده می‌کند تا جذب بین رزین تبادل یونی و مولکول‌های پروتئین غیرفعال شود.

در بین اتصال موقتی پروتئین به رزین، اجزای غیر پروتئین کاملاً از راکتور شسته می‌شوند. این فرآیند ممکن است به پروتئین‌ها آسیب نرساند، اما هیچ مدرک علمی برای اثبات این امر وجود ندارد. اگرچه اسیدها و باز‌های قوی برای تنظیم مورد استفاده قرار می‌گیرند، افزایش pH به خودی خود بسیار اندک است و در محدوده مشترکی در مواد غذایی است.

تغییر در ترکیب پروتئین در این محدوده قابل برگشت است و دناتوره‌شدن محسوب نمی‌شود. تبادل یونی مخصوص پروتئین‌های آب پنیر مادری است و به طور کلی در آنچه در طی فرآیند حفظ می‌شود، انتخابی‌تر است. به همین دلیل است که این فرآیند برای ایجاد پروتئین‌های بسیار خالص آب پنیر شناخته‌شده است.

پروتئین آب پنير ایزوله

روش دوم، فیلتراسیون غشایی، به طور معمول ترکیبی از میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون، از اندازه مولکولی به عنوان پایه‌ای برای جدا کردن اجزاء از جریان آب پنیر استفاده می‌کند. در این فرآیند، فشار بر روی سطح غشایی اعمال می‌شود كه مولكول‌های كوچك‌تر را از طریق غشاء مجبور می‌دهد در حالی كه مولكول‌های بزرگتر حفظ می‌شوند.

هر دو روش نسبت پروتئین بسیار بالایی به محصول غیر پروتئین دارند، اگرچه فیلتراسیون غشایی انتخابی کمتری دارد و اجازه می‌دهد هر مولکول در یک محدوده اندازه حفظ شود.

یکی از تفاوت‌های ترکیبی بین پروتئین‌های آب پنیر ایزوله ساخته شده از آب پنیر از طریق فیلتراسیون غشایی در مقایسه با تبادل یونی این است که فیلتراسیون غشایی شامل سطح قابل توجهی از قطعه کازئین، کازئینو- گلیکوماکروپپتید (cGMP) است. این قطعه مشخصات آمینو‌اسیدی کمتری دارد و از نظر آمینو اسیدهای زنجیره‌ای دارای شاخه کم است.

به عنوان یک مکمل رژیم غذایی، آب پنیر و سایر پودرهای پروتئینی را می‌توان در زمان استفاده با اضافه کردن یک حلال مانند:

  • آب
  • آب میوه
  • شیر یا مایع دیگر بازسازی کرد.

به عنوان یک ماده غذایی، پودرهای آب پنیر به راحتی در یک ماده غذایی فرمول شده مخلوط می‌شوند یا حل می‌شوند.

عملکرد پروتئین آب پنير ایزوله

پروتئین آب پنیر امروزه در بین ورزشکاران به دلیل توانایی هضم بسیار سریع و کمک به بازگشت بدن پس از تمرین از حالت کاتابولیک (هدر رفتن عضلات) به حالت آنابولیک (عضله‌سازی) قابل‌استفاده است.

ایزوله‌های پروتئینی نیز به طور گسترده‌ای در فرمول شیرخوار مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از اسیدهای آمینه برای رشد و توسعه بهینه، و همچنین برای غنی‌سازی پروتئین‌ها، نوشیدنی‌ها، لبنیات، تنقلات و غلات اکسترود شده و سایر محصولات غذایی استفاده شود. برای هرکسی که تحمل لاکتوز نباشد، پروتئین آب پنیر بهترین انتخاب است.

توزیع پروتئین آب پنير ایزوله

کنسانتره‌ها و ایزوله‌های پودر نشده باعث کاهش نیاز به بسته‌بندی و حمل و نقل و ماندگاری بیشتر شده‌اند. آن‌ها به راحتی در دسترس هستند.

قیمت فروش پروتئین آب پنیر WPC

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:https://en.wikipedia.org/wiki/Whey_protein_isolate

برچسب:

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست