مواد اولیه آزمایشگاهیمواد اولیه شیمیایی

آلومینیوم هیدروکسید

سفارش محصول تماس با کارشناس

آلومینیوم هیدروکسید (Aluminium hydroxide) پودر معدنی سفید رنگ، نامحلول در آب و محلول در اسیدهای معدنی از جمله سولفوریک اسید می‌باشد.آلومینیوم هیدروکسید از نظر طبیعت آمفوتر است، یعنی دارای خواص بازی و اسیدی است.دو ترکیب هیدروکسید اکسید آلومینیوم، AlO)OH)، و آلومینیوم اکسید یا آلومینا (Al۲O۳)  بسیار شبیه به هم هستند.که آلومینیوم اکسید نیز آمفوتر است. این ترکیبات در کنار هم مؤلفه‌های اصلی بوکسیت یعنی سنگ آلومینیوم هستند.

پلی‌مورفیسم‌های آلومینیوم هیدروکسید:

چهار پلی‌مورف هیدروکسید آلومینیوم وجود دارد، همه از ترکیب مشترک یک اتم آلومینیوم و سه مولکول هیدروکسید و به ترتیب‌های مختلف بلوری که تعیین‌کننده ظاهر و خواص ترکیب است، تشکیل شده‌اند.

چهار ترکیب عبارت‌اند از:

  • Gibbsite
  • Bayerite
  • Nordstrandite
  • Doyleite

تمام پلی‌مورف‌های هیدروکسید آلومینیوم از لایه‌هایی از واحدهای هیدروکسید آلومینیومی هشت‌ضلعی با اتم آلومینیوم در مرکز و گروه‌های هیدروکسیل در طرفین تشکیل شده است.

پیوندهای هیدروژنی لایه‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد. چند شکلی در نحوه جمع شدن لایه‌ها و ترتیب مولکول‌ها و لایه‌های، اسیدیته، وجود یون‌ها (از جمله نمک) و سطح مواد معدنی موجود در ماده متفاوت است. در اکثر شرایط، gibbsite پایدارترین ماده شیمیایی هیدروکسید آلومینیوم است. تمام اشکال بلورهای Al (OH) ۳ شش‌ضلعی هستند.

خصوصیات آلومینیوم هیدروکسید

این ماده ساختار هیدروکسید فلزی با پیوندهای هیدروژنی دارد.این گروه از لایه‌های دوتایی از گروه‌های هیدروکسیل با یون‌های آلومینیومی ساخته شده است. که دو سوم سوراخ‌های هشت‌ضلعی بین دو لایه را اشغال می‌کنند.هیدروکسید آلومینیوم آمفوتر است. در اسید، با چیدن یون‌های هیدروژن به عنوان اسید برونستد-لوری عمل می‌کند و اسید را خنثی می‌کند و نمک تشکیل می‌دهد.

HCl + Al (OH) ۳ → AlCl۳ + ۳ H۲O 3

در باز‌ها، با گرفتن یک جفت الکترون از یون‌های هیدروکسید به صورت یک اسید لوئیس عمل می‌کند:

Al(OH)۳ + OH → Al(OH)۴

سنتز آلومینیوم هیدروکسید:

تقریباً تمام موارد استفاده تجاری این ماده توسط فرآیند Bayer تولید می‌شود که شامل حل‌شدن بوکسیت در هیدروکسید سدیم در دماهای حداکثر ۲۷۰ درجه سانتی‌گراد (۵۱۸ درجه فارنهایت) است.

بوکسیت مهم‌ترین سنگ معدن آلومینیم شامل ۶۰-۳۰ درصد اکسید آلومینیم است و باقی‌مانده مخلوطی از سیلیکا، اکسیدهای مختلف آهن و تیتانیوم دی‌اکسید می‌باشد.

موارد مصرف:

مواد اولیه برای تولید سایر ترکیبات آلومینیوم:

یکی از کاربردهای عمده آلومینیوم هیدروکسید به عنوان مواد اولیه برای تولید سایر ترکیبات آلومینیوم است: آلومینای تخصصی کلسیم، سولفات آلومینیوم، کلرید پلی‌آلومینیوم، کلرید آلومینیوم، زئولیت، آلومینات‌سدیم، آلومینای فعال و نیترات آلومینیوم.

آلومینیوم هیدروکسید تازه رسوب شده ژل‌هایی را تشکیل می‌دهد، که پایه‌ای برای استفاده از نمک‌های آلومینیوم به عنوان فلوکولنت‌ها در تصفیه آب است. این ژل با گذشت زمان متبلور می‌شود. ژل‌های هیدروکسید آلومینیوم را می‌توان ازطریق از دست دادن آب ترکیب (به عنوان مثال با استفاده از حلال‌های غیر آبی قابل پخش در آب مانند اتانول استفاده می‌شود) برای ساخت یک پودر هیدروکسید آلومینیوم آمورف، که به آسانی در اسیدها محلول هستند، به‌دست آورد.

پودر هیدروکسید آلومینیوم که در دمای بالا تحت شرایط کنترل شده گرم شده است، به عنوان آلومینای فعال شناخته می‌شود.  و به عنوان ماده خشک کن، به عنوان جاذب در تصفیه گاز، به عنوان یک پشتیبانی‌کننده کاتالیزور Claus برای تصفیه آب و به عنوان جاذب کاتالیزور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازدارنده آتش:

آلومینیوم هیدروکسید در حدود ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد (۳۵۶ درجه فارنهایت) تجزیه می‌شود، مقدار قابل توجهی گرما را در این فرآیند جذب می‌کند. علاوه بر رفتار مهار کننده آتش، به عنوان مهار کننده دود در طیف گسترده‌ای از پلیمرها، به ویژه در پلی‌استرها، آکریلیک‌ها، اتیلن‌وینیل‌استات، اپوکسی‌ها، PVC و لاستیک بسیار مؤثر است.

آلومینیوم هیدروکسید در زمینه دارویی و آزمایشگاهی

هیدروکسید آلومینیوم به عنوان یک آنتی‌اسید در انسان و حیوانات (عمدتاً گربه‌ها و سگ‌ها) استفاده می‌شود.این ماده نسبت به سایر گزینه‌های دیگر مانند بی‌کربنات‌سدیم ارجحیت دارد زیرا Al (OH) ۳ که نا‌محلول است، pH معده را بالاتر از ۷ نمی‌کند و از این رو باعث ترشح اسید اضافی توسط معده نمی‌شود.

با اسید اضافی موجود در معده واکنش نشان می‌دهد، میزان اسیدیته معده را کاهش می‌دهد و ممکن است علائم زخم‌ها، سوزش یا سوء هاضمه را تسکین دهد.این ترکیب همچنین برای کنترل هیپرفسفاتمی (افزایش فسفات یا فسفر، سطح خون) در افراد و حیواناتی که از نارسایی کلیه رنج می‌برند نیز استفاده می‌شود. به طور معمول، کلیه‌ها فسفات اضافی را از خون فیلتر می‌کنند، اما نارسایی کلیه می‌تواند باعث تجمع فسفات شود.نمک آلومینیوم، در هنگام مصرف، به فسفات موجود در روده می‌چسبد و میزان فسفر قابل جذب را کاهش می‌دهد.

عوارض جانبی مصرف دارویی آلومنیوم هیدرواکسید:

عارضه جانبی مهم آن یبوست است. در صورت مصرف طولانی مدت این دارو در بیماران با نارسایی مزمن کلیه ممکن است ایجاد تغییرات خلقی و روانی کند. با مصرف طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد یبوست، درد استخوانی ناشی از تخلیه فسفات، کاهش اشتها، کاهش غیر عادی وزن و سفید شدن مدفوع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید