آیا ویتامین‌ها منقضی می‌شوند و آیا مصرف آن‌ها بی‌خطر است؟

آیا ویتامین‌ها منقضی می‌شوند؟ ویتامین‌ها به مرور زمان قدرت خود را از دست می‌دهند. با این حال، بعد از تاریخ انقضا، ویتامین‌ها به طور کلی برای مصرف ایمن نمی‌باشند.طبق مطالعه سال 2019، میزان از دست دادن قدرت ویتامین‌ها به فرم مکمل، روش‌های ذخیره‌سازی و تاریخ تولید بستگی دارد.در این مقاله، ایمنی مصرف ویتامین‌های تاریخ مصرف گذشته را بررسی می‌کنیم. ما همچنین بهترین روش‌های ذخیره و دفع این مکمل‌ها را توضیح می‌دهیم.

چه زمانی و چرا ویتامین‌ها منقضی می‌شوند؟

منقضی‌شدن سریع ویتامین به عوامل مختلفی بستگی دارد – برخی از آنها مربوط به تولید و برخی دیگر مربوط به عادت‌های خود شما است.مکمل‌های ویتامین ممکن است بعد از تاریخ مشخصی به اندازه کافی قوی نباشند.ماندگاری یک مکمل به شکل، محتوای آن و نحوه ذخیره شخصی بستگی دارد.

شکل ویتامین

ویتامین‌ها و مایعات صمغی زودتر از قرص ها، کپسول ها و ژل‌ها منقضی می‌شوند.ویتامین‌های جویدنی یا صمغی بیشتر از کپسول یا قرص در معرض رطوبت هستند. ویتامین‌ها به شکل قرص یا کپسول ممکن است برای چندین سال قوی باقی بمانند.علاوه بر این، برخی از ویتامین‌ها ممکن است بیش از ویتامین‌های دیگر دوام داشته باشند. یک مطالعه قدیمی‌تر، از سال 2008، نشان می‌دهد که ویتامین C، ویتامین K و ویتامین B-1، که گاهی اوقات تیامین نامیده می‌شود، ممکن است سریعتر از سایر ویتامین‌ها تجزیه شود.

نوع ظرف

بعضی از ویتامین‌ها به دلیل تأثیر اشعه ماورا بنفش از نور خورشید، قدرت خود را در ظرف‌های مات در مقایسه با آن‌هایی که دارای یک ظرف شفاف هستند، طولانی‌تر حفظ می‌کنند.

نوع درپوش ظرف

به طور مشابه، نوع درپوش – پیچ در مقابل فلیپ تاپ – ممکن است بر ماندگاری تأثیر بگذارد. اگر یک کلاهک روی صفحه‌ای در هنگام بسته شدن مهر و موم مناسبی ایجاد نکند، ویتامین‌ها در معرض رطوبت بیشتری قرار دارند که باعث تجزیه سریع‌تر آن‌ها می‌شود.

شرایط نگهداری

اگر ویتامین‌ها را در محوطه‌ای با رطوبت بالا مانند کابینت داروهای حمام ذخیره کنید، ممکن است با سرعت بیشتری خراب شوند. به همین ترتیب از قرار گرفتن در معرض نور زیاد خودداری کنید. یک کابینت تاریک و خنک برای اکثر محصولات بهترین است.

آلودگی

اگر هر روز صبح بعد از آماده شدن ناهار بچه‌ها به ظرف ویتامین برسید، می‌توانید بطری را با مواد غذایی باقیمانده یا ذرات باکتریایی آلوده کرده و ماندگاری آن را تحت تأثیر قرار دهید.

سایر عوامل

عوامل دیگری که می‌توانند باعث از بین رفتن قدرت ویتامین‌ها شوند عبارتند از:

  • دمای شدید
  • قرار گرفتن در معرض نور
  • قرار گرفتن در معرض اکسیژن
  • سطح pH

مکمل‌های ویتامین باز نشده احتمالاً قدرت خود را حفظ می‌کنند زیرا رطوبت، نور و اکسیژن کمتر روی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.شایان ذکر است که سازمان غذا و دارو (FDA) تولیدکنندگان مکمل‌ها را ملزم به تهیه تاریخ انقضا مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی نمی‌کند.شرکت‌ها ممکن است انتخاب کنند که این اطلاعات را وارد کنند، اما فقط زمانی که داده‌های معتبر از تاریخ پشتیبانی می‌کنند، و غلط یا گمراه کننده نباشد.

در نتیجه، ممکن است فردی ترجیح دهد فقط مکمل‌هایی را که حاوی تاریخ انقضا هستند خریداری کند.با این حال، برای اطمینان از کیفیت مکمل‌ها، بهتر است آن‌هایی را که تحت آزمایش شخص ثالث مستقل قرار گرفته‌اند، انتخاب کنید.اینها برچسب‌های تأیید را تبلیغ می‌کنند. به عنوان مثال داروسازی ایالات متحده گواهینامه “USP Verified” را ارائه می‌دهد.

ویتامین‌ها
ویتامین‌ها

آیا مصرف ویتامین‌ منقضی شده بی‌خطر است؟

به طور کلی، مصرف مکمل ویتامین منقضی‌شده نسبتاً بی‌خطر است. بعید است که ضرری داشته باشد، زیرا اکثر داروها و مکمل‌های منقضی شده معمولاً سمی نمی‌شوند.به عنوان مثال یکی از تحقیقات گزارش می‌دهد که 90٪ از بیش از 100 داروی بدون نسخه و با نسخه، حتی 15 سال پس از تاریخ انقضا، برای استفاده مناسب باقی مانده‌اند.این یافته‌ها حاکی از آن است که استفاده از داروهای تاریخ مصرف گذشته هنوز به طور کلی بی‌خطر است – به استثنای برخی موارد.

در مورد مکمل‌ها، فرد نباید آنهایی را مصرف کند که:

  • علائم کپک را نشان می‌دهد
  • بوی عجیبی دارند

بلافاصله ویتامین‌هایی را که به نظر کپک زده یا مرطوب هستند یا بوی غیرمعمولی دارند، دور بریزید.

عوارض جانبی مصرف ویتامین‌های منقضی شده

از آنجا که تحقیقات نشان می‌دهد مصرف ویتامین‌های منقضی شده به طور معمول ایمن است، بعید است که این محصولات عوارض جانبی را فقط به دلیل قدیمی بودن ایجاد کنند.با این حال، اگر شخصی از منقضی شدن تاریخ مکمل خود بی‌اطلاع باشد، ممکن است معتقد باشد که بیشتر از آنچه در واقع است مواد مغذی مصرف می‌کند.به عنوان مثال، فردی که از رژیم وگان استفاده می‌کند برای سالم ماندن نیاز به مصرف منظم مکمل ویتامین B-12 دارد. مصرف یک مکمل منقضی شده ممکن است به این معنی باشد که ویتامین کافی ندارند.

کمبود ویتامین B-12 می‌تواند عوارضی مانند تنگی نفس، افسردگی و مشکلات عصبی ایجاد کند.به طور کلی، اگر فردی برای پر کردن شکاف در رژیم غذایی خود به مکمل متکی است، باید تاریخ انقضا این مکمل را پیگیری کند.مثال دیگر شامل اسید فولیک در دوران بارداری است. مکمل‌های اسید فولیک منقضی شده ممکن است فولات کافی به زن و نوزاد در حال رشد نرساند.مصرف اسید فولیک کافی در دوران بارداری مهم است، زیرا احتمال ناهنجاری‌های تولد را کاهش می‌دهد.مکمل‌های ویتامین می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند، اگرچه بعید است این مربوط به انقضا باشد. هر کسی که عوارض جانبی یک مکمل غیر ضروری را تجربه می‌کند، باید مصرف آن را متوقف کند.

ویتامین‌ها
ویتامین‌ها

نحوه ذخیره ویتامین‌ها

برای اطمینان از حداکثر ماندگاری مکمل‌های ویتامین، بهتر است آن‌ها را در ظروف اصلی خود و در یک مکان خشک و خنک و به دور از معرض تابش مستقیم آفتاب نگهداری کنید.برای کاهش خطر گرما و رطوبت بر روی مکمل‌ها، ممکن است توصیه شود که آن‌ها را در آشپزخانه یا حمام نگه ندارید.با این حال، بسیار مهم است که دستورالعمل‌های نگهداری هر مکمل  روی بطری، بسته بندی یا بروشور را با دقت بخوانید.

دستورالعمل‌ها ممکن است برای مکمل‌های خاص متفاوت باشند. به عنوان مثال، یک فرد می‌تواند برخی مکمل‌های روغن ماهی را منجمد کند تا طعم و مزه آن کمتر شود، اما سایر محصولات روغن ماهی نباید در دمای زیر 59 درجه فارنهایت ذخیره شوند.همین امر در مورد پروبیوتیک‌ها صدق می‌کند: بعضی بهتر است در یخچال نگهداری شوند، در حالی که برخی دیگر نباید در یخچال نگهداری شوند.

نحوه دفع ویتامین‌های تاریخ مصرف گذشته

دفع ویتامین‌های تاریخ مصرف گذشته به صورت اشتباه، خطر مصرف آن‌ها توسط کودکان یا حیوانات را افزایش می‌دهد که می تواند عواقب جدی داشته باشد.FDA دستورالعمل‌های زیر را برای دفع داروهای استفاده نشده ارائه می‌دهد. اگر هیچ دستورالعمل جایگزینی روی بسته بندی آن‌ها وجود نداشته باشد، همین دستورالعمل می‌تواند برای مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی تاریخ انقضا گذشته استفاده شود.

  1. مکمل ها را از ظروف آن‌ها خارج کنید.
  2. آن‌ها را با زمین قهوه، خاک گربه‌ها یا ماده ناخوشایند دیگری مخلوط کنید.
  3. مخلوط را در یک کیسه یا ظرف مهر و موم شده قرار دهید.
  4. آن را مهر و موم کرده و در یک سطل آشغال قرار دهید.

این روش حیوانات و کودکان را از لمس یا خوردن ناخواسته مکمل‌ها بازمی‌دارد.همچنین مکمل‌ها را به توالت نریزید، زیرا این امر می‌تواند منبع آب را آلوده کند.

ویتامین‌ها

خلاصه آیا ویتامین‌ها منقضی می‌شوند

ویتامین‌ها و سایر مکمل‌ها به مرور زمان قدرت خود را از دست می‌دهند و وجود تاریخ انقضا می‌تواند نشان دهد که این مکمل‌ها مقدار قابل توجهی از قدرت خود را از دست داده‌اند. با این حال، حتی در آن زمان، آن‌ها معمولاً سمی نیستند.حتی در این صورت، اگر افراد معتقد باشند که آن‌ها بیش از حد واقعی مواد مغذی را می‌خورند، مصرف مکمل‌های منقضی شده ممکن است منجر به کمبود آن شود.ایده خوبی است که ویتامین‌های تاریخ مصرف گذشته را با خیال راحت دور ریخته و محصولات جدید خریداری کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست