شناسایی 12 ماده شیمیایی خطرناک و جلوگیری از استفاده از آن‌ها در محصولات روزمره

مواد شیمیایی خطرناک و جلوگیری استفاده از آن‌ها

ماده شیمیایی خطرناک و مواد شیمیایی بالقوه سمی در هوای که در آن نفس می‌کشیم، غذایی که می‎خوریم و محصولاتی که روزانه استفاده می‌کنیم وجود دارد. برخی از این مواد شیمیایی خطرناک‌تر از بقیه هستند و برخی فقط به مقدار زیاد یا پس از سال‌ها قرار گرفتن در معرض آن تهدید محسوب می‌شود. همیشه دانستن اینکه چه چیزی ایمن است و از چه چیزی باید اجتناب کرد، همیشه آسان نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد 12 مورد از مواد شیمیایی بالقوه خطرناکی که ممکن است به طور منظم در محصولات معمول خانگی با آن‌ها تماس داشته باشید، ادامه مطلب را بخوانید.

ماده شیمیایی خطرناک بیس فنول A  (BPA) – در بطری‌ها و پوشش‌ها در قوطی‌های غذایی یافت می‌شود

بیس فنول A
بیس فنول A

کودکان به صورت ویژه در معرض خطر هستند، زیرا مؤسسه ملی علوم بهداشت محیط (NIEHS) خاطر نشان می‌کند که مطالعات حیوانی اثرات منفی را در نوزادان و جنین پس از مواجهه نشان داده است. نتایج حاصل از یک مطالعه ژاپنی در سال 2005 نشان داده است که سقط مکرر با قرار گرفتن در معرض BPA همراه است. دکتر پاتریشیا روزن (دکتر سم‌شناسی) همچنین گزارش داد که BPA اثرات بالقوه سلامتی بر رفتار و همچنین مغز و غده پروستات دارد.

اگرچه روزن می‌گوید که مقادیر کم BPA که در برخی مواد غذایی وجود دارد بی‌خطر تلقی می‌شود، وی توصیه می‌کند برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آن، اقدامات احتیاطی از جمله محدود کردن مصرف غذاهای کنسرو شده و جلوگیری از گرم شدن غذاها در ظروف پلاستیکی، از آنجا که گرمایش باعث می‌شود BPA به محصول غذایی برسد. به دلیل این خطر، بسیاری از بطری‌ها و قوطی‌های پلاستیکی اکنون به عنوان عاری از BPA برچسب‌گذاری شده‌اند.

همچنین ذخیره مواد غذایی را در ظروف شیشه‌ای، چینی یا استیل و استفاده از بطری‌های کودک فاقد BPA توصیه می‌کند. این موسسه همچنین خاطرنشان می‌کند، “برخی از پلاستیک‌ها، اما نه همه، پلاستیکی است که با کدهای بازیافت 3 یا 7 مشخص شده است. شما در حال خواندن مقاله شناسایی 12 ماده شیمیایی خطرناک و جلوگیری از استفاده از آن‌ها در محصولات روزمره هستید.

ماده شیمیایی خطرناک دی اوکسین – در خاک، آب‌های سطحی و بافت گیاهی و حیوانی یافت می‌شود

دی اوکسین

زباله‌ها سوزانده می‌شوند. آن‌ها همچنین در خاک، آب‌های سطحی و بافت گیاهی و حیوانی وجود دارند. قرار گرفتن در معرض اولیه دی اوکسین در انسان از طریق غذای آلوده است – معمولاً فرآورده‌های حیوانی، زیرا این ماده شیمیایی در بافت‌های چرب تجمع می‌یابد. طبق تحقیقات : “مسئله این است كه این یك اختلال غدد درون‌ریز است. معنای آن این است كه به طور بالقوه اثر استروژن و پروژسترون را در بدن ما تغییر می‌دهد و باعث افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها می‌شود.” “بنابراین چیزی مانند سرطان پستان، که بسیار وابسته به هورمون است، افزایش می‌یابد.”

سازمان بهداشت جهانی اظهار داشت، به دلیل تلاش برای کاهش انتشار، میزان دی اوکسین اکثر انسان‌ها در معرض محصولات حیوانی کاهش یافته است، اما زنان باردار یا کسانی که قصد باردار شدن دارند باید اقدامات اضافی را برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دی اوکسین را انجام دهند: رژیم غذایی متعادل (شامل مقدار کافی میوه، سبزیجات و غلات) به جلوگیری از قرار گرفتن در معرض بیش از حد از یک منبع کمک می‌کند. “محققان توصیه می‌کنند که اکثر مصرف‌کنندگان با کاهش دریافت محصولات حیوانی، تا حد امکان مواجهه با دی اوکسین را محدود کنند.”

 شما در حال خواندن مقاله شناسایی 12 ماده شیمیایی خطرناک و جلوگیری از استفاده از آن‌ها در محصولات روزمره هستید.

ماده شیمیایی خطرناک جیوه – در ماهی یافت می‌شود

جیوه

اگرچه ماهی یک منبع سالم از اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم غذایی انسان است، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند، به ویژه هنگامی که ماهی از نظر مواد معدنی، غنی از جیوه است. همانطور که در برخی از گونه‌های ماهی مانند کوسه، ماهی کاشی، شمشیر ماهی و شاه ماهی خال مخالی در مقادیر زیاد، مشاهده می‌شود، جیوه می‌تواند سمی باشد.

طبق مطالعات انجام شده، این خطر به ویژه برای كودكان خردسال بسیار زیاد است و زنان باردار باید مراقب مصرف ماهی خود باشند تا از بروز مشکلات در جنین جلوگیری كنند. محققان می‌گویند از مصرف ماهی‌های پر جیوه پرهیز کنید و در عوض گزینه‌های کمتری از جیوه مانند ماهی قزل آلا، کنسرو‌های بدون BPA ماهی تن و گربه ماهی را انتخاب کنید.

ماده شیمیایی خطرناک ترکیبات پرفلور شده (PFC) – در تابه‌های غیر استیک یافت می‌شود

PFC

اگر هنوز از یک تابه نچسب و خراشیده قدیمی استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید آن را بیرون بیاندازید. از مواد شیمیایی پرفلورین یا PFC در ساخت ظروف ضد چسب استفاده می‌شود و می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد. آژانس حفاظت از محیط زیست گزارش داده است که PFC‌ها در مطالعات حیوانی سمی شناخته شده و اثرات منفی تولیدمثلی، رشدی و سیستمیک را اعمال می‌کنند.

به گفته سخنگوی آكادمی تغذیه و رژیم غذایی آمریكا و هید مانگییری، متخصص تغذیه ثبت شده، این خطر واقعاً هنگامی اتفاق می‌افتد كه قابلمه‌ها خیلی زیاد گرم شوند یا خراشیده شوند. او می‌گوید: “شما می‌خواهید از گرم كردن آن قابلمه‌ها با حرارت بسیار زیاد جلوگیری كنید و هرگز یك ظرف خالی را گرم نكنید.” “چیز دیگر این است که اطمینان حاصل کنید از ظروف چوبی یا سیلیکونی استفاده می‌کنید، زیرا PFC‌ها هنگام خراشیده شدن می‌توانند در آن پوشش نچسب جدا شوند.”

ماده شیمیایی خطرناک آترازین – سموم دفع آفات برای ذرت و نیشکر، که در آب آشامیدنی یافت می‌شود

آب آشامیدنی منبع اصلی آترازین، یکی از رایج‌ترین سموم دفع آفات است که برای کنترل علف‌های هرز در کشت ذرت، سورگوم و نیشکر استفاده می‌شود. اگرچه آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) محدودیت‌هایی را در میزان تأمین آب تعیین می‌کند، اما محققان می‌گویند تنظیم آن بدون کنترل‌های بسیار سخت گیرانه است. توضیح می‌دهند: “مشکلاتی که ایجاد می‌کند افزایش خطر سرطان و همچنین افزایش خطرات قلبی عروقی است.”

 شما در حال خواندن مقاله شناسایی 12 ماده شیمیایی خطرناک و جلوگیری از استفاده از آن‌ها در محصولات روزمره هستید.

ماده شیمیایی خطرناک ارگانوفسفات‌ها – سموم دفع آفات، در غذای کودک

ارگانوفسفات‌ها

هنگامی که در بازدید بعدی خود از فروشگاه مواد غذایی بین ترکیبات ارگانیک و معمولی انتخاب می‌کنید، باید ارگانوفسفرها – یکی از رایج‌ترین و سمی‌ترین سموم دفع آفات مورد استفاده در کشاورزی – و خطرات احتمالی آن‌ها را مورد توجه قرار دهید. مخصوصاً اگر فرزندان خردسال دارید. طبق کارگروه محیط زیست، بیش از 1 میلیون کودک زیر 6 سال روزانه مقدار نا ایمن از ارگانوفسفات مصرف می‌کنند و برای نوزادان، غذای تجاری کودک منبع اصلی مقادیر ناسالم این ماده شیمیایی است.

مصرف زیاد ارگانوفسفات‌ها با افزایش بروز اختلال بیش فعالی نقض توجه در کودکان ارتباط دارد و همچنین ممکن است اثرات مضر بر عملکرد باروری داشته باشند. بهترین کاری که می‌توانید برای خانواده خود انجام دهید انتخاب محصولات ارگانیک است.

ماده شیمیایی خطرناک اترهای گلیکول – در محصولات شستشو، مواد آرایشی و رنگ وجود دارد

اترهای گلیکول به عنوان‌های مختلف، از جمله دی اتیلن گلیکول دی متیل اتر، اتیلن گلیکول مونوبوتیل اتر و دی اتیلن گلیکول مونومتیل اتر بر روی برچسب‌های محصول وجود دارد. طبق گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، اترهای گلیکول معمولاً در محصولات تمیز کننده، صابون‌های مایع و مواد آرایشی یافت می‌شوند، جایی که از آن‌ها به عنوان حلال استفاده می‌شود.

قرار گرفتن حاد در معرض این مواد شیمیایی می‌تواند منجر به نکروز، ورم ریوی و آسیب جدی کلیه و کبد شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آن‌ها می‌تواند باعث خستگی، حالت تهوع، کم‌خونی، لرزش و بی‌اشتهایی شود. اگرچه این مواد شیمیایی بیشترین تهدید را برای افرادی که با آن‌ها در یک محیط صنعتی کار می‌کنند تهدید می‌کند، اما استفاده از آن‌ها در منازل همچنان شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

طبق گفته محققان، به مصرف کنندگان هشدار می‌دهد تا از خرید محصولاتی که لیست هر یک از اترهای گلیکول را به عنوان مواد تشکیل دهنده دارند، خودداری کنند. از اترهای گلیکول در محصولاتی مانند رنگ، آدامس، عطر، رنگ، صابون مایع و مواد آرایشی استفاده می‌شود، بنابراین حتماً برچسب آن‌ها را بررسی کنید.

ماده شیمیایی خطرناک فتالات – در پلاستیک، مواد آرایشی و لوسیون یافت می‌شود

ماده شیمیایی خطرناک
ماده شیمیایی خطرناک

برای افزایش انعطاف‌پذیری پلاستیک‌ها و همچنین به عنوان حلال، فتالات‌ها در صدها محصول از جمله ظروف پلاستیکی، کفپوش وینیل و لباس، مسواک، مواد آرایشی، لوسیون‌ها، مواد دافع حشرات و اسباب‌بازی‌های پلاستیکی یافت می‌شوند. طبق گفته محققان، فتالات‌ها مخل غدد درون‌ریز هستند، به این معنی که آن‌ها هورمون‌های مردانه و زنانه را در بدن تقلید یا سرکوب می‌کنند و می‌توانند منجر به سرطان، به ویژه سرطان‌های حساس به هورمون مانند سرطان پستان شوند.

طبق تحقیقات انجام شده: “مسئله این است که این مواد شیمیایی بسیار فراگیر هستند.” انسان در اثر فتالات موجود در هوا، از طریق مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های آلوده و از طریق جذب پوست در معرض آن قرار می‌گیرد. برای محافظت از خود در برابر خطرات احتمالی، سازمان سرطان پستان صفر توصیه می‌کند هنگام گرم کردن مواد غذایی در مایکروویو، انتخاب اسباب‌بازی‌ها و مسواک‌های دارای برچسب “بدون فتالات” فقط از ظرف‌های پلاستیکی بدون فتالات استفاده کنید و از محصولات پی‌وی‌سی و محصولات مراقبت‌های شخصی که فتالات‌ها را در بین مواد تشکیل‌دهنده دارند، پرهیز کنید.

 شما در حال خواندن مقاله شناسایی 12 ماده شیمیایی خطرناک و جلوگیری از استفاده از آن‌ها در محصولات روزمره هستید

ماده شیمیایی خطرناک پرکلرات – در سوخت موشک استفاده می‌شود، در خاک و آب یافت می‌شود

پرکلرات هم توسط انسان ساخته شده و هم به طور طبیعی وجود دارد، در هر صورت یک آلاینده گسترده‌ای است که در تولید سوخت موشک و مواد منفجره استفاده می‌شود و می‌تواند عملکرد تیروئید را مختل کرده و بر رشد و نمو سیستم عصبی مرکزی در جنین و نوزادان تأثیر بگذارد. در خاک، آب‌های سطحی و آب‌های زیرزمینی یافت می‌شود، تهدیدی بالقوه برای سلامتی انسان است زیرا آب آشامیدنی ما را آلوده می‌کند.

طبق گزارشی در سال 2005 توسط شورای تحقیقات ملی آکادمی‌های ملی، پرکلرات در منابع آب آشامیدنی بیش از 11 میلیون نفر به مقدار زیاد یافت شده است. محققان، می‌گویند، با این حال، پرکلرات مشکلی در منابع آب تنظیم شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ندارد.

ماده شیمیایی خطرناک آرسنیک – در آب و (در سطح پایین) در برنج یافت می‌شود

آرسنیک

آرسنیک – که در منابع غیرقابل تنظیم آب و در مقادیر کم در برنج یافت می‌شود – در صورت بلع زیاد، می‌تواند باعث مشکلات پوستی، حالت تهوع، استفراغ و اسهال، درد معده، فلج، کوری و بی‌حسی اندام شود. از آنجا که آژانس حفاظت از محیط زیست محدودیتی را در مقدار آب آشامیدنی تعیین کرده است، افرادی که آب خود را از طریق یک منبع تنظیم شده تهیه می‌کنند با خطر بالقوه کمتری روبرو می‌شوند.

در یک تحقیق انجام شده، بیش از 200 نمونه از انواع محصولات برنج را آزمایش کرد و مقادیر قابل اندازه‌گیری آرسنیک غیر آلی و آلی را یافتند، اما برنج مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که نیاز بیشتری به تنظیم میزان آلاینده‌های مجاز در مواد غذایی توسط دولت وجود دارد. در همین حال، به مصرف كنندگان توصیه می‌كند مصرف محصولات برنج را محدود كنند، و از یك رژیم غذایی متنوع و متعادل استفاده كنند تا از مصرف بیش از حد هر نوع آلاینده جلوگیری كنند.

 شما در حال خواندن مقاله شناسایی 12 ماده شیمیایی خطرناک و جلوگیری از استفاده از آن‌ها در محصولات روزمره هستید

ماده شیمیایی خطرناک بازدارنده‌های آتش‌سوزی – در تشک‌ها، مبلمان و غیره یافت می‌شود

در محصولات خانگی مانند مبلمان، تشک، روکش فرش، وسایل الکترونیکی و محصولات کودک مانند صندلی ماشین، میز تعویض، تشک خواب و بالش پرستاری یافت می‌شود، مواد ضد حریق برای حفظ امنیت شما هستند، اما ممکن است آسیب بیشتر از منافع داشته باشند. به گفته کارگروه محیط زیست، آلودگی‌ها از محصولات خارج می‌شوند و به دست کودکان و سایر مواردی که ممکن است در دهان خود بگذارند می‌چسبند.

حتی قرار گرفتن در معرض مقدار کم در طول رشد می‌تواند باعث آسیب باروری و مشکلات مربوط به رفتار، حافظه، شنوایی، یادگیری و مهارت‌های حرکتی در کودکان شود. دکتر پاتریشیا روزن، سم شناس می‌گوید: “بیشترین نگرانی این ترکیبات، ماده‌ای است که تریس نامیده می‌شود، یک ماده سرطان‌زا بالقوه است.” کارگروه محیط زیست همچنین استرهای دی فنیل پلی برومین را به عنوان یکی از سمی‌ترین مواد بازدارنده آتش معرفی می‌کند و توصیه می‌کند تا زمانی که دولت استانداردهای قانونی خود را تنظیم نکند از تماس با همه بازدارنده‌های آتش خودداری کنید.

ماده شیمیایی خطرناک سرب – در رنگ مبتنی بر سرب

سرب

اگر در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کنید، باید از اثرات مسمومیت با سرب آگاه باشید، خصوصاً اگر فرزندان خردسال دارید. قبل از سال 1978، بیشتر رنگ‌های مسکونی مبتنی بر سرب بود، و حتی اگر پس از آن فروخته نشد، اداره خدمات محیط زیست (ESD) در سن دیگو گزارش داد که بیش از 38 میلیون خانه در آمریکا هنوز رنگ مبتنی بر سرب دارند.

وزارت بهداشت عمومی کالیفرنیا گزارش می‌دهد که حتی قرار گرفتن در معرض سطح پایین سرب می‌تواند باعث فشار خون بالا، عملکرد مغز و کلیه به خطر بیفتد و خطر سقط جنین را افزایش دهد. در کودکان، سرب می‌تواند باعث مشکلات رشد و رفتاری، تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد و مشکلات یادگیری شود. گرد و غبار سرب ایجاد شده در طی سایش طبیعی و پارگی سطوح رنگ مبتنی بر سرب، متداول‌ترین منبع مسمومیت را ایجاد می‌کند.در این مقاله شما با 12 ماده شیمیایی خطرناک و جلوگیری از استفاده آن‌ها در محصولات روزمره آشنا شدید.

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

۰۹۱۹۵۳۸۰۵۷۲

درخواست مشاوره مواد شیمیایی
درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست