فرمولاسیون محصولات شوینده

فرمولاسیون مایع ظرفشویی

با استفاده از تگزاپن و کوکامیدو پروپیل بتائین، آلکیل بنزن سولفونات خطی و شاید مقداری کوکامید DEA می‌توان فرمول مایع ظرفشویی دستی مناسب را ایجاد کرد.

قدرت کف‌کنندگی و حذف چربی فقط چند مورد از الزامات مورد نیاز برای مواد شوینده می‌باشد.

کف‌کنندگی، ویسکوزیته و قدرت حذف چربی برخی از الزامات اساسی برای مایع ظرفشویی است. اگر کمی از فرمولاسیون اصلی پیش بروید، ممکن است به پایداری کف و محدوده PH مشخصی نیاز داشته باشد. سعی کنید توانایی پاک‌کنندگی مایع ظرفشویی در آب سخت و دمای سرد را اضافه کنید.

علاوه بر این برای مصرف‌کنندگان با بصیرت بیشتر، اثرات نرم و ملایم و مزایایی مانند محصولات مشتق شده از ترکیبات طبیعی و استفاده از مواد ایمن و به راحتی زیست تخریب‌پذیر در تولید محصولات و برخی از فرمول‌ها اثرات آروماتراپی و ضد باکتری را اضافه می‌کنند.

مواد اولیه تولید مایع ظرفشویی

فرمولاسیون مایع ظرفشویی فوق اقتصادی

برای ایجاد یک فرمول بسیار اقتصادی با اصول اولیه – کف، ویسکوزیته و توانایی حذف چربی – فرمول ساده دارای:

  • 95٪ آب
  • 0.63٪ سدیم هیدروکسید (محلول 50٪)
  • 2.4٪ دودسیل بنزن سولفونیک اسید (DDBSA)
  • 1.2٪ کوکامید DEA
  • 0.77٪ کلرید سدیم
  • مواد نگهدارنده
  • رنگ
خرید سدیم هیدروکسید
خرید سدیم هیدروکسید

روش ترکیب آسان است. مواد را به ترتیب ذکر شده را همراه با همزدن مداوم اضافه کنید تا یک محصول شفاف، صاف و همگن بدست آید که فاقد توده و ذرات باشد. در نهایت می‌توان pH محصول را با DDBSA یا سدیم هیدروکسید روی 8-9 تنظیم کنید.

فرمولاسیون مایع ظرفشویی اقتصادی

برای ساختن فرمول اقتصادی، با ترکیبات اقتصادی شروع کنید.

DDBSA همانند کوکامید DEA یکی از ارزان ترین سورفکتانت‌های آنیونی در کلاس خود است. این دو ماده با هم، ملزومات عملکرد مایع ظرفشویی دستی را به فرمول می‌آورند.

DDBSA به طور کلی 95٪ به علاوه ماده فعال فروخته می‌شود. با هزینه‌های بالای حمل و نقل امروز این یک مزیت آشکار است. کوکامید DEA نیز ماده ای فعال و فاقد آب و حلال در آن است.

DDBSA خنثی یک کف‌کننده عالی با قابلیت پاک‌کنندگی خوب و قابلیت حذف خاک و روغنی است. کوکامید  DEA باعث افزایش و پایداری کف، ویژگی‌های امولسیون و ویسکوزیته می‌شود. فرمول ذکر شده در بالا، در 70 درجه فارنهایت دارای گرانروی 200 cp است. ما می‌توانیم طیف گسترده‌ای از فرمول ها را با استفاده از DDBSA، هیدروکسید سدیم و کوکامید DEA و شاید برخی از ادتا ۴ سدیم یا سدیم سیترات به عنوان سازنده‌های نرم‌کننده آب تولید کنیم.

بنابراین، به عنوان مثال، با استفاده از دو سورفکتانت، سدیم آلکیل بنزن سولفونات سدیم و کوکامید DEA و به طور اختیاری مقداری EDTA و نمک، می‌توانیم فرمول‌هایی برای مایعات ظرفشویی دستی با افزایش محتوای فعال بسازیم تا متناسب با دسته‌بندی‌های مختلف باشد.

فرمولاسیون مایع ظرفشویی میان‌رده و برتر

با کمی تغییر در فرمول‌های ذکر شده در بالا می‌توان از آن‌ها برای پاک‌کننده‌های ظرف‌های پخت و پز نیز استفاده کرد. فرمول‌ها در جدول زیر ذکر شده است. همه مقادیر به صورت درصد وزنی ذکر شده است.

سطح اقتصادیمیان ردهبرتر
آبq.s. to 100q.s. to 100q.s. to 100
هیدروکسید سدیم (50%)1.262.525.04
DDBSA4.809.6019.20
DEA کوکامید1.201.202.40
کلرید سدیم1.01.2
نگهدارنده، اسانس، رنگq.s.q.s.q.s.
٪ مواد جامد7.6313.2624.12
ویسکوزیته (CP) در دمای 70 درجه فارنهایت3007005500

pH را با DDBSA یا سدیم هیدروکسید در 8-9 تنظیم کنید.

نحوه مخلوط کردن

اقتصادی‌ترین راه برای افزودن سدیم آلکیل بنزن سولفونات خنثی‌سازی DDBSA هنگام ساخت محصول است. اطمینان حاصل کنید که مخزن مخلوط کردن و همزن شما از ماده‌ای ساخته شده است که می‌تواند pH بسیار بالا را تحمل کند. روش ترجیحی برای خنثی‌سازی DDBSA افزودن مقدار فرمول آب به مخزن مخلوط‌کننده و شروع به مخلوط کردن است.

مقدار محلول 50٪ هیدروکسید سدیم را اضافه کنید و سپس DDBSA را به آرامی اضافه کنید. سرعت میکسر را طوری تنظیم کنید که به خوبی محتویات را مخلوط کند اما در عین حال کف زیادی ایجاد نکند. به یاد داشته باشید، شما با ترکیبات قلیایی و اسیدی قوی برخورد می‌کنید، بنابراین مراقب باشید زیرا این مواد ماده خورنده هستند، حتماً برگه اطلاعات محصول را مطالعه کنید و اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید.

همچنین، این واکنش خنثی سازی گرمازا است و مقدار قابل توجهی گرما تولید می‌کند. بنابراین برای سازگاری با تولید گرما نیز اقدامات احتیاطی را انجام دهید، خصوصاً اگر با مقادیر زیادی DDBSA و هیدروکسید سدیم سر و کار دارید. متناوباً، می‌توانید مواد پیش خنثی شده را نیز خریداری کنید. احتمالاً هزینه بیشتری خواهد داشت اما در بعضی موارد ممکن است ارزش داشته باشد.

مواد از قبل خنثی شده یا نمک‌های سدیم دودسیل بنزن سولفونیک اسید، که به آن‌ها سدیم آلکیل بنزن سولفونات خطی یا سدیم LAS نیز گفته می‌شود، در انواع فعال 30-، 40-، 50- و 60٪ موجود است. برخی از این مواد ممکن است حاوی هیدروتروپ (سدیم زایلن سولفونات) باشد تا ویسکوزیته را کاهش داده و کار با محصول را آسان‌تر کند. برخی دیگر که حاوی هیدروتروپ نیستند، ممکن است به صورت خمیر یا ژل در بیایند. این نسخه‌های با ویسکوزیته بالا نیاز به نگهداری و ذخیره‌سازی ویژه دارند.

بهبود پایداری کف مایع ظرفشویی

ارتفاع فوم راس مایلز mm 0.1٪ در آب دیونیزه (اولیه)
مارک‌های ملی (37٪ جامدات)برترمیان ردهاقتصادی
140135120100ارتفاع کف
140125105 85ارتفاع کف بعد از گذشت 5 دقیقه

داده های ارتفاع کف که در جدول بالا ذکر شده است نشان می دهد که محصول تجاری مارک ملی از پایداری کف بهتری نسبت به فرمول مایع ظرفشویی برتر ساخته شده با LAS و آلکانول آمید برخوردار است.

چگونه می توان پایداری کف مایع ظرفشویی را افزایش داد؟

ما سعی کردیم اکسید لورامین و کوکامیدوپروپیل بتائین را به فرمول میان رده ​​اضافه کنیم. ابتدا 3٪ اکسید لورامین فعال به فرمول “میان ره” اضافه کردیم. ارتفاع اولیه کف به 130 میلی‌متر افزایش یافت اما پس از پنج دقیقه به 120 میلی‌متر کاهش یافت.

وقتی 3٪ کوکامیدوپروپیل بتائین فعال به “فرمول میان رده” اضافه شد، ارتفاع اولیه کف به 135 میلی‌متر افزایش یافت و پس از پنج دقیقه به 130 میلی‌متر کاهش یافت. این نشان می‌دهد که در فرمول‌های مبتنی بر LAS، کوکامیدوپروپیل بتائین ممکن است به عنوان یک سورفکتانت ثانویه انتخاب بهتری نسبت به اکسید لورامین باشد.

از پلیمرهایی مانند اترهای سلولزی (به عنوان مثال هیدروکسی پروپیل متیل سلولز) نیز می‌توان به عنوان تثبیت‌کننده کف استفاده کرد اگرچه ممکن است به اندازه اکسیدهای آمین و بتائین مقرون به صرفه نباشد، پردازش آن‌ها طولانی‌تر می‌شود و به مقدار قابل توجهی به حجم کف اضافه نمی‌شود.

فرمول خرید هیدروکسی پروپیل متیل سلولز (HPMC)

سپس سعی کردیم از  سدیم لوریل سولفات (SLS) و سدیم لوریل اتر سولفات به عنوان سورفکتانت های اولیه در فرمول‌های ظرفشویی استفاده کنیم. ما فرمول میان رده را انتخاب کردیم و LAS را با مقدار برابر SLS فعال جایگزین کردیم.

ارتفاع اولیه کف، و همچنین ارتفاع پس از پنج دقیقه، همان موارد ذکر شده برای فرمول مبتنی بر LAS بود (اولیه، 120 میلی متر و بعد از 5 دقیقه، 105 میلی‌متر).

در مرحله بعدی با جایگزینی LAS با مقدار فعال برابرSLES  (2 مول EO)، فرمول متوسط را اصلاح کردیم. این فرمول در مقایسه با فرمول LAS اندکی کاهش در ارتفاع کف اولیه را نشان داد اما در پایداری کف (ارتفاع کف پس از پنج دقیقه) بهبود یافته است. ارتفاع اولیه کف 115 میلی متر بود و پس از پنج دقیقه به 110 میلی متر کاهش یافت.

با توجه به این آزمایشات و نتایج آن ها، می توان با استفاده از LAS، SLES و کوکامیدوپروپیل بتائین و شاید مقداری کوکامید DEA، فرمول مایع ظرفشویی دستی مناسب تهیه کرد. بگذارید با استفاده از این مواد فعال کننده سطح، یک فرمول فعال 15٪ ایجاد کنیم.

ابتدا می توان با استفاده از 6٪ LAS فعال، 4٪ SLES فعال، 3٪ کوکامیدوپروپیل بتائین فعال و 2٪ کوکامید DEA فرمول را تهیه کرد. این فرمول، هنگامی که 0.1 درصد با آب دیونیزه رقیق شد، ارتفاع اولیه کف را 135 میلی متر داد و پنج دقیقه بعد، کف به 133 میلی‌متر کاهش یافت (آزمایش کف راس مایلز).

در مقابل، وقتی اکسید لورامین در فرمول فوق جایگزین کوکامیدوپروپیل بتائین شد، ارتفاع کف اولیه 120 میلی متر بود و پس از پنج دقیقه به 115 میلی‌متر کاهش یافت. این بدان معنی است که کوکامیدوپروپیل بتائین یک سورفکتانت ثانویه بهتر در فرمول LAS / SLES نسبت به اکسید لورامین است. یک یا دو درصد ادتا 4 سدیم یا سدیم سیترات می‌تواند به عنوان سازنده به این فرمول اضافه شود. با افزودن SXS، پروپیلن گلیکول یا  اتیل الکل دناتوره می‌توان ویسکوزیته را کاهش داد.

فرمولاسیون مایع ظرفشویی طبیعی

یک مایع ظرفشویی طبیعی را می‌توان با استفاده از SLES، کوکامید DEA و کوکامیدوپروپیل بتائین فرموله کرد. SLES پایداری کف بهتری نسبت به LAS، به ویژه در آب سخت فراهم می‌کند. با استفاده از LAS، SLES و کوکامیدوپروپیل بتائین می‌توان فرمول بدون DEA را ایجاد کرد. با استفاده از LAS و کوکامیدوپروپیل بتائین می‌توان فرمولی بدون سولفات و بدون DEA تهیه کرد.

بهبود کارایی مایع ظرفشویی در آب سرد

آلکیل دی فنیل اکسید دی سولفونات (ADPODS) یک افزودنی عالی برای بهبود کارایی در آب سرد و خواص کاهش لکه بینی در فرمول‌های ظرفشویی دستی است. این سورفکتانت های آنیونی قدرتمند دارای ویژگی های آب دوست بسیار عالی بوده و به عنوان هیدروتروپ و همچنین سورفکتانت عمل می‌کنند.

ADPODS همچنین می تواند به ایجاد مواد شوینده فوق‌العاده غلیظ کمک کند. آن‌ها ویسکوزیته محلول های سورفکتانت فعال زیاد را کاهش می‌دهند و بر خلاف سدیم زایلن سولفونات، به درصد سورفکتانت فعال در فرمول اضافه می‌شوند.

خواص گلیسیرین

تهیه‌ی مایع ظرفشویی ملایم

برای ایجاد مایعات ظرفشویی ملایم و مناسب پوست، از SLES با سه مول EO استفاده کنید. کوکامیدوپروپیل بتائین را می‌توان برای بهبود ملایم بودن اضافه کرد. از آمفوتریک های دیگر مانند لائور آمفو استات سدیم نیز می‌توان برای ملایمت استفاده کرد.

آلوئه‌ورا، ویتامین E، دکسپانتنول (پانتنول)، گلیسیرین و سایر عصاره‌های گیاهی را می‌توان جهت افزایش مزایای مراقبت از پوست در محصولات برتر اضافه کرد.

از روغن‌های اساسی مانند اسانس اسطوخودوس و اسانس رزماری می توان برای افزایش مزایای آروماتراپی استفاده کرد. تریکلوسان معمولاً به عنوان ماده ضد باکتری استفاده می‌شود.

منبع:

(جهت خرید مواد اولیه مایع ظرفشویی با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید