دی سدیم EDTA

تاریخچه دی سدیم EDTA

EDTA در اواخر دهه 1930 در آلمان شناسایی شد. اولین استفاده از آن به دلیل خاصیت نرم‌کنندگی آب، بهبود فرآیند رنگرزی نساجی بود. در سال 1940 گروهی از محققان در زوریخ، سوئیس عمدتاً به درک بهتری از ویژگی‌های قابل توجه و قوی اتصال فلزات EDTA کمک کردند.

بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم، عمده تحولات EDTA در ایالات متحده اتفاق افتاد.یک مسیر برتر برای تولید ادتا 2 سدیم و ادتا 4 سدیم ارائه داده شد، که هنوز هم به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود و تعداد زیادی از برنامه‌های جدید را رونمایی کرد.

آخرین و مهمترین مورد، استفاده از metal-EDTA و کمپلکس‌های فلزی مرتبط به عنوان کودهای معدنی کمیاب در کشاورزی از همان روزها در ایالات متحده آمریکا نیز آغاز می‌شود.

به عنوان میراث جنگ جهانی دوم، بسیاری از مردم در ایالات متحده آمریکا از مشکلات بهداشتی ناشی از آلودگی با سرب و فلزات رادیو اکتیو رنج می‌بردند. به زودی مشخص شد که تجویز داخل وریدی EDTA یک داروی مؤثر و ایمن در برابر این شرایط تهدید کننده زندگی فراهم می‌کند.

دی سدیم EDTA
دی سدیم EDTA

دی سدیم ادتا و کلسیم ادتا

دو محصول متفاوت EDTA وجود دارد که در غذا مجاز است، یعنی کلسیم سدیم EDTA یا کلسیم EDTA کوتاه (CaNa2-EDTA) و ” سدیم EDTA ” یا (Na2H2-EDTA).

نه از نظر کارآیی و نه از نظر ایمنی انسانی هیچ تفاوت قابل توجهی بین این دو شکل وجود ندارد. در صورت تجویز داخل وریدی در مقادیر بالا در حیوانات آزمایش شده، Na2H2-EDTA سمی‌تر از CaNa2-EDTA شناخته شده است. دلیل این امر آنست که فیبر Na2H2-EDTA کلیه یون‌های کلسیم موجود در گردش خون را متصل کرده و متعاقباً شروع به استخراج یون‌های کلسیم از سلو‌های اندوتلیال پوشاننده رگ‌های خونی می‌کند. در مورد CaNa2-EDTA، هر مولکول EDTA یون کلسیم خاص خود را دارد، بنابراین هرگز نیازی به استخراج کلسیم از دیواره سلول نیست.

باید تأکید کرد که وقتی به میزان کم به مواد غذایی اضافه شود، این خطر سلامتی وجود ندارد. برخلاف CaNa2-EDTA، کاربردهای فنی (غیر غذایی) بی‌شماری برای Na2H2-EDTA وجود دارد.

این موضوع خطراتی را ایجاد می‌کند که Na2H2-EDTA غیر غذایی، یعنی هدف استفاده از آن مواد فنی است، در محصولاتی باشد که برای مصرف انسان تعیین شده‌اند. از آنجا که از CaNa2-EDTA فقط در غذا استفاده می‌شود، خطر مدیریت ایمنی مواد غذایی Na2H2-EDTA فوق الذکر را می‌توان با عدم اجازه استفاده از آن در غذا، همانطور که در اتحادیه اروپا مشاهده می‌شود، برطرف کرد.

دی سدیم EDTA
دی سدیم EDTA

کاربرد دی سدیم EDTA در محصولات آرایشی و بهداشتی

تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی به طور مکرر از این ماده برای اهداف مختلف استفاده می‌کنند. این ماده در درجه اول به عنوان نگهدارنده، کیلیت‌ساز و تثبیت‌کننده عمل می‌کند، اما همچنین نشان داده است که قابلیت کف و تمیز کردن محلول‌های آرایشی را افزایش می‌دهد.

این ماده به عنوان یک کیلیت‌ساز فلزی با اتصال به یون‌های فلزات سنگین موجود در آب لوله کشی، با اثرات سوء آب سخت خنثی می‌شود، که به نوبه خود از رسوب فلزات بر روی پوست، مو و پوست سر جلوگیری می‌کند. این امر آن را به عنوان ماده‌ای مفید برای محصولات شستشو دهنده که نیاز ذات به تماس آب با پوست دارند، تبدیل می‌کند.

اساساً، این ماده از طریق اتصال با آن‌ها، یون‌های فلزی را غیرفعال می‌کند، این ماده باعث می‌شود محصولات آرایشی از بین نرود، شفافیت آن حفظ شده و از بوی بد آن جلوگیری شود. این ماده را می‌توانید تقریباً در هر محصول مراقبت شخصی از جمله مرطوب‌کننده صورت / لوسیون، ضد آفتاب، درمان ضد پیری، پاک‌کننده، شامپو / نرم‌کننده، رنگ مو، شستشوی بدن و کرم چشم پیدا کنید.

کاربرد دی سدیم EDTA در محصولات مراقبت از پوست

دی سدیم EDTA از یکپارچگی محصولات مراقبت از پوست در برابر تغییرات قوام ناخواسته، تغییرات pH، تغییر بو یا تغییرات بافت محافظت می‌کند. علاوه بر این، هنگام اتصال با کلسیم، آهن یا منیزیم، دی سدیم EDTA منجر به افزایش کف و توانایی تمیز کردن می‌شود. همچنین از این ماده معمولاً در فرمول‌های مراقبت از پوست به عنوان یک نگهدارنده کمکی استفاده می‌شود.

کاربرد دی سدیم EDTA به صورت دارویی

دی سدیم  EDTAیک ماده شیمیایی است که به دلیل خاصیت اتصال به فلز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دارو بیشتر به عنوان درمانی برای کراتوپاتی باند کلسیفیه شناخته می‌شود و برای خنثی سازی آسیب های قرنیه ناشی از هیدروکسید کلسیم، که بیشتر به عنوان سوختگی آهک شناخته می‌شود، استفاده شده است. به عنوان یک ماده نگهدارنده، نشان داده شده است که مقادیر کمی از فلزات سنگین را در غلظت‌های بسیار کم غیرفعال می‌کند. در حال حاضر از این ماده برای تهیه محلول‌های چشمی استفاده می‌شود.

آیا دی سدیم EDTA بی‌خطر است؟

دی سدیم EDTA برای استفاده در محصولات مراقبت از پوست و مواد آرایشی بی‌خطر است. یک بررسی در مجله بین‌المللی سم‌شناسی نشان داد که EDTA حتی در غلظت‌های بسیار بالا – 750 میلی‌گرم در کیلوگرم در روز – باعث سرطان نمی‌شود.

برای اینکه تصوری از قرار گرفتن در معرض دی سدیم EDTA به صورت معمول از طریق محصولات مراقبت از پوست یا مواد آرایشی به شما بدهد، کمتر از 0.02 میلی‌گرم دی سدیم EDTA در این ترکیبات به کار برده شده است- بنابراین مطالعه ای که در این بررسی ذکر شد، 1500 برابر از دوز معمول EDTA استفاده کرده است!

در هنگام استفاده از EDTA در غلظت‌های کمتر از 1500x دوز معمول، هیچ سمیتی مشاهده نشد. در حقیقت، دوز طبیعی EDTA در یک محصول مراقبت از پوست یا زیبایی توسط پنل بررسی مواد تشکیل‌دهنده لوازم آرایشی و بهداشتی به این نتیجه رسیده است که “برای همه اهداف” ایمن باشد(مجله بین‌المللی سم شناسی).

مشکل تقویت‌کننده نفوذ سایر ترکیبات توسط دی سدیم EDTA

برخی از وب‌سایت‌ها استدلال می‌کنند که EDTA تقویت‌کننده نفوذ برای سایر مواد است، اما این مورد صحیح نیست. دی سدیم EDTA به یون‌های فلزی موجود در آب سنگین و محلول (حلال) که در آن قرار می‌گیرد متصل می‌شود، اما بر جذب مواد به پوست شما تأثیری ندارد. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) حتی اشاره کرده است “هیچ گونه جذب نمکی EDTA از طریق پوست برای بزرگسالان، کودکان یا نوزادان وجود ندارد (EPA ایالات متحده).

دی سدیم EDTA
دی سدیم EDTA

خطر مصرف خوراکی دی سدیم EDTA

تنها دغدغه ایمنی مربوط به دی سدیم EDTA هنگام خوردن آن ایجاد می‌شود. نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض دی سدیم EDTA از طریق خوراکی باعث اثرات تولید مثل و رشد می‌شود، اما این مشکلات در معرض پوستی نیست.

گاهی اوقات مردم با این مسئله گیج می‌شوند – اگر چیزی هنگام خوردن آن سمی است، چگونه می‌توان زمانی که روی پوست قرار می‌گیرد ایمن باشد؟

پاسخ ساده است: غالباً، آنچه برای پوست مفید است برای دستگاه گوارش مضر است و بالعکس. به عنوان مثال، پوست سالم برای حفظ گوشته اسید طبیعی پوست تمایل به PH پایین دارد. دستگاه‌های گوارشی سالم سطح PH بسیار پایین دارند، جایی در حدود PH 2.

اما شما می‌خواهید قلیایی بخورید و از محصولات اسیدی استفاده کنید. چرا؟ پوست افراد سالم در سطوح بالای pH قلیایی شکسته می‌شود، اما بهتر است غذاهای با قلیایی بالا بخورید تا اسیدیته در سیستم متعادل شود. علاوه بر این، برخی از بهترین داروها برای بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس، روزاسه و حتی سرطان پوست هنگام بلع سمی هستند.

داروهایی که به صورت خوراکی مصرف می‌شوند به سرعت و با مقادیر بیشتری وارد جریان خون می‌شوند، در حالی که داروهایی که برای استفاده موضعی طراحی شده‌اند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به آرامی وارد جریان خون می‌شوند. اگر از محصولی حاوی سدیم EDTA استفاده کنید، دوز مهلک یا کشنده‌ای در جریان خون دریافت نخواهید کرد، مگر اینکه در یک روز از 1500 برابر دوز معمول استفاده کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست