خرید زولدرونیک اسید

خرید زولدرونیک اسید

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد اولیه دارویی با چندین دهه تجربه، ماده اولیه دارویی زولدرونیک اسید را با بالاترین و خالص‌ترین کیفیت برای چندین کاربرد در محصولات دارویی وارد می‌کند. زولدرونیک اسید متعلق به دسته‌ای از داروها است که به بیس فسفونات معروف هستند. با کاهش میزان کلسیم آزاد شده از استخوان‌ها در خون، سطح کلسیم خون را کاهش می‌دهد. همچنین با کاهش سرعت تجزیه استخوان‌های شما توسط سرطان، از شکستگی استخوان جلوگیری می‌کند.

بیس فسفونات‌ها

بیس فسفونات‌ها خانواده‌ای از داروها هستند که دارای زنجیره اصلی P-C-P و زنجیره‌های جانبی با ساختار متغیر متصل به اتم کربن هستند. بیس فسفونات‌ها به دلیل میل به هیدروکسی آپاتیت به ماده معدنی غیر آلی در استخوان متصل می‌شوند و سپس با تحلیل استخوان آزاد می‌شوند و توسط استئوکلاست‌ها درونی می‌شود. پس از درونی شدن، با برهم زدن عملکرد استئوکلاست، از جذب استخوان جلوگیری می‌کنند.

انواع بیس فسفونات‌ها

دو گروه بیس فسفونات‌ها بر اساس اینکه دارای نیتروژن در زنجیره جانبی هستند یا نه تفاوت دارند.

بیس فسفونات های نسل اول

مانند اتیدرونات و کلودرونات، فاقد این نیتروژن هستند. هنگامی که درونی می‌شوند، آنالوگ‌های غیر هیدرولیز ATP ایجاد می‌کنند و برای استئوکلاست دارای سمیت سلولی هستند.

بیس فسفونات های نسل دوم

بیس فسفونات‌های حاوی نیتروژن مهارکننده‌های قوی جذب استخوان نسبت به عوامل نسل اول هستند. ترکیباتی مانند اتیدرونات دی سدیم و آلندرونات با یک زنجیره جانبی آلیفاتیک و یک اتم نیتروژن مشخص می‌شوند، در حالی که زنجیره جانبی ریسیدرونات دارای یک حلقه هتروسیکلیک و حاوی یک نیتروژن است. زولدرونیک اسید، قوی ترین بیس فسفونات ضد جاذب، دارای یک حلقه ایمیدازول حاوی دو نیتروژن است. بیس فسفونات‌های حاوی نیتروژن با مهار پروتئین پرنیلاسیون که برای عملکرد و بقای استئوکلاست‌ها لازم است، عمل می‌کنند.

خرید زولدرونیک اسید
خرید زولدرونیک اسید

زولدرونیک اسید چیست؟

اسید زولدرونیک، یک اسید بیس فسفونیک است که یک مهار کننده تحلیل استخوان استئوکلاستیک است. زولدرونیک اسید از نظر شیمیایی به عنوان مونوهیدرات فسفونیک اسید (1-هیدروکسی-2-ایمیدازول-1-یل-فسفونو اتیل) شناخته می‌شود. دارای فرمول ساختاری C5H10N2O7P2 . H2O است. زولدرونیک اسید یک پودر کریستالی سفید است. جرم مولی آن 290.1 گرم در مول است. اسید زولدرونیک در محلول هیدروکسید سدیم N 0.1 بسیار محلول است، به میزان کمی در آب و اسید کلریدریک N 0.1 حل می‌شود و در حلال‌های آلی عملا نامحلول است. pH محلول 0.7٪ اسید زولدرونیک در آب تقریباً برابر با 2.0 است.

کاربرد زولدرونیک اسید

دوز تزریقی تزریق زولدرونیک اسید

هر ویال حاوی 4.264 میلی گرم زولدرونیک اسید مونوهیدرات است که مربوط به 4 میلی گرم زولدرونیک اسید به صورت بی‌آب است.

مواد غیرفعال: مانیتول، USP، به عنوان ماده حجیم، و سیترات سدیم، USP، به عنوان عامل بافر کننده.

از تزریق زولدرونیک اسید برای درمان هایپرکلسمی (مقادیر بالای کلسیم در خون) استفاده می‌شود که ممکن است در بیماران مبتلا به برخی انواع سرطان رخ دهد. همچنین برای درمان سرطانی به نام مولتیپل میلوما (تومورهایی که توسط سلول‌های مغز استخوان تشکیل می‌شوند) یا انواع خاصی از متاستازهای استخوانی (گسترش سرطان به استخوان) استفاده می‌شود.

از تزریق اسید زولدرونیک برای درمان بیماری استخوان پاژه در مردان و زنان نیز استفاده می‌شود. این ماده همچنین در مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان که دوران یائسگی را پشت سر گذاشته اند، استفاده می‌شود. این دارو برای کاهش خطر شکستگی بیشتر در بیمارانی که اخیراً دچار شکستگی مفصل ران شده‌اند، استفاده می‌شود. این دارو فقط توسط پزشک یا تحت نظارت مستقیم پزشک تجویز می‌شود.

داروسازی بالینی

خرید زولدرونیک اسید
خرید زولدرونیک اسید

عمومی

عمل اصلی دارویی زولدرونیک اسید، مهار تحلیل استخوان است. اگرچه مکانیزم ضد جذب کاملاً درک نشده است، اما تصور می شود عوامل زیادی در این عمل موثر هستند. در شرایط آزمایشگاهی، زولدرونیک اسید فعالیت استئوکلاستیک را مهار کرده و باعث بروز آپوپتوز استئوکلست می‌شود. زولدرونیک اسید همچنین از طریق اتصال آن به استخوان مانع تحلیل استخوان و غضروف معدنی می‌شود. اسید زولدرونیک از افزایش فعالیت استخوان سازی و ترشح کلسیم اسکلتی ناشی از عوامل تحریک کننده مختلف آزاد شده توسط تومورها جلوگیری می‌کند.

فارماکوکینتیک

  • توزیع

تزریق 5 یا 15 دقیقه‌ای تزریق 2، 4، 8 یا 16 میلی گرم اسید زولدرونیک برای تزریق به 32 بیمار مبتلا به سرطان و متاستاز استخوان داده شد. کاهش پس از تزریق غلظت اسید زولدرونیک در پلاسما با یک روند سه فازی مطابقت داشت، که نیمه عمر جمعیت t-α 0.23 ساعت و t-β 1.75 ساعت برای توزیع اولیه و از بین بردن دارو و نیمه عمر حذف نهایی t½γ 167 ساعت توصیف غلظت کم در پلاسما تا 28 روز پس از دوز مشاهده شده است.

مطالعات در شرایط آزمایشگاهی در مورد اسید زولدرونیک هیچ علاقه ای به اجزای سلولی خون انسان نشان نداد. اتصال به پروتئین‌های پلاسمای انسان کم (تقریباً 22٪) و مستقل از غلظت اسید زولدرونیک بود.

  • متابولیسم

زولدرونیک اسید در شرایط آزمایشگاهی آنزیم‌های P450 انسان را مهار نمی‌کند. اسید زولدرونیک به صورت in vivo تحت بیوترانسفیسم قرار نمی‌گیرد. در مطالعات حیوانی، <3٪ از دوز تزریق داخل وریدی در مدفوع پیدا شد، با این تعادل یا از طریق ادرار بازیابی می‌شود و یا توسط استخوان گرفته میش‌ود، که نشان می‌دهد این دارو در درجه اول به صورت دست نحورده از طریق کلیه دفع می‌شود.

  • فارماکودینامیک

مطالعات بالینی در بیماران مبتلا به هایپرکلسمی بدخیم (HCM) نشان داد که تزریق تک دوز اسید زولدرونیک با کاهش کلسیم و فسفر سرم و افزایش کلسیم ادرار و دفع فسفر همراه است.

  • هیپرکلسمی بدخیم

بیش فعالی استئوکلاستیک و در نتیجه تحلیل رفتن بیش از حد استخوان، اختلال پاتوفیزیولوژیک زمینه‌ای در هیپرکلسمی بدخیمی (HCM، هایپرکلسمی ناشی از تومور) و بیماری متاستاتیک استخوان است. ترشح بیش از حد کلسیم در خون به دلیل جذب استخوان، منجر به پولیوریا و اختلالات دستگاه گوارش، با کم آبی تدریجی و کاهش میزان فیلتراسیون گلومرولی می‌شود که به نوبه خود، منجر به افزایش جذب کلسیم در کلیه می‌شود و چرخه‌ای از بدتر شدن کلسیم خون سیستماتیک را تنظیم می‌کند. کاهش تجزیه بیش از حد استخوان و حفظ تجویز مایعات کافی برای کنترل هیپرکلسمی بدخیم ضروری است.

خرید زولدرونیک اسید
خرید زولدرونیک اسید

انواع هایپرکلسمی

بیمارانی را که دچار هایرکلسمی بدخیم هستند، می توان با توجه به مکانیسم پاتوفیزیولوژیک درگیر، به دو گروه تقسیم کرد: هایپرکلسمی هومورال و هایپرکلسمی ناشی از حمله تومور به استخوان.

هیپرکلسمی هومورال

در هیپرکلسمی هومورال، استئوکلاست‌ها فعال می‌شوند و تحلیل استخوان توسط عواملی مانند پروتئین مرتبط با هورمون پاراتیروئید تحریک می‌شود که توسط تومور شرح داده می‌شود و به طور سیستماتیک گردش می‌کند. هیپرکلسمی هومورال معمولاً در بدخیمی‌های سلول سنگفرشی ریه یا سر و گردن یا تومورهای دستگاه ادراری دستگاه تناسلی مانند سرطان سلول کلیوی یا سرطان تخمدان رخ می‌دهد. متاستازهای اسکلتی ممکن است در این بیماران وجود نداشته یا کم باشد.

هایپرکلسمی خون

حمله گسترده سلول‌های توموری به استخوان همچنین می‌تواند منجر به هایپرکلسمی خون به دلیل محصولات محلی تومور شود که باعث تحریک تحلیل استخوان توسط استئوکلاست‌ها می‌شود. تومورهایی که معمولاً با هایپرکلسمی موضعی مرتبط هستند شامل سرطان پستان و مولتیپل میلوما است. سطح کل کلسیم سرم در بیمارانی که دچار هایپرکلسمی بدخیمی هستند، ممکن است شدت هایپرکلسمی را منعکس نکند، زیرا هیپوآلبومینمی همزمان با آن وجود دارد. در حالت ایده آل، از سطح کلسیم یونیزه باید برای تشخیص و پیگیری شرایط هایپرکلسمی استفاده شود.

با این حال، این موارد در بسیاری از شرایط بالینی معمولاً یا به سرعت در دسترس نیستند. بنابراین، تنظیم مقدار کل کلسیم سرم برای تفاوت در سطح آلبومین (کلسیم سرم اصلاح شده، CSC) اغلب به جای اندازه گیری کلسیم یونیزه استفاده می‌شود.

خرید زولدرونیک اسید
خرید زولدرونیک اسید

اثرات جانبی زولدرونیک اسید

سرگیجه، سردرد، خستگی یا علائم شبیه آنفولانزا (مانند تب، لرز، دردهای عضلانی / مفصلی) ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که سود شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: افزایش یا شدت درد استخوان،مفصل، عضله، درد جدید یا غیرمعمول ران، درد فک، گوش، مشکلات چشم، بینایی، بی حسی، گزگز، اسپاسم عضله، ضربان قلب نامنظم. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تشنج، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست