قیمت فروش ایزوله سویا

قیمت فروش ایزوله سویا و پروتئین سویا

پروتئین سویا، پروتئینی است که از سویا جدا شده است. این غذا از کنجاله سویا تهیه‌شده است که رقیق و بدون‌چربی شده است.سویا خشک شده به سه نوع محصولات تجاری با پروتئین بالا فرآوری می‌شود: آرد سویا، کنسانتره سویا و سویا ایزوله شده. ایزوله پروتئین سویا در غذاها از سال 1959 به دلیل خواص عملکردی مورد استفاده قرار گرفته است.

پروتئین سویا به طور کلی در بدن جزء پروتئین غلیظ تلقی می‌شود، که تخمین زده می‌شود حداقل 60-70٪ از کل سویا را پروتئین تشکیل می‌دهد. پس از جوانه‌زدن سویا، پروتئین هضم می‌شود و اسیدهای آمینه آزاد شده به مکان‌های رشد گیاهچه منتقل می‌شوند.

سویا حاوی یک پروتئین کوچک اما تازه بسیار مهم 2S آلبومین است. پروتئین‌های حبوباتی مانند سویا و پالس‌ها متعلق به خانواده گلوبولین پروتئین‌های ذخیره بذر به نام حبوبات و ویسیلین‌ها و یا در مورد سویا، گلیسینین و بتا-کولسیسینین هستند.

سویا همچنین حاوی پروتئین‌های بیولوژیکی فعال یا متابولیکی مانند آنزیم‌ها، مهار‌کننده‌های تریپسین، هموگلوتینین‌ها و پروتئینازهای سیستئین بسیار شبیه به پاپائین است.

پروتئین‌های ذخیره‌سازی کودیکلتون سویا، که برای تغذیه انسان مهم است، می‌توان با آب، آب به علاوه قلیایی رقیق (pH 7-9) یا محلول‌های آبی کلرید سدیم (0.5-2 متر ≈ 30-120 گرم در لیتر) از سویا و فقط با حداقل یک عملیات حرارتی استخراج کرد.

قیمت فروش ایزوله سویا
خرید ایزوله سویا

پروتئین سویا ایزوله‌شده

پروتئین سویا ایزوله‌شده سویا همان پروتئین سویا با بیشترین میزان پروتئین است. این ماده با از بین بردن بیشتر چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها از کنجاله سویا تهیه می‌شود و محصولی با 90 درصد پروتئین تولید می‌کند. بنابراین، پروتئین سویا در مقایسه با سایر محصولات سویا دارای طعم بسیار خنثی است از آنجا که بسیاری از کربوهیدرات حذف می‌شوند، مصرف پروتئین ایزوله سویا نفخ ایجاد نمی‌کند.

تهیه پروتئین ایزوله سویا خالص در فروشگاه‌ها دشوار است و عمدتاً توسط صنایع غذایی و مصرف‌کنندگان آن کمتر استفاده می‌شود. شاید بتوانید آن را در فروشگاه‌های بهداشتی یا در بخش داروخانه‌های سوپر مارکت پیدا کنید. این ماده عمدتاً با ترکیب سایر مواد غذایی یافت می‌شود. به عنوان مثال، پودر پروتئین سویا ترکیبی از ایزوله پروتئین سویا با طعم‌دهنده‌ها، مواد معدنی و ویتامین‎ها است.

قیمت فروش ایزوله سویا

استفاده از پروتئین سویا ایزوله‌شده توسط مصرف‌کنندگان

شما می‌توانید پروتئین سویا را به روش‌های مختلف استفاده کنید. می‌توان آن را به آب مورد علاقه خود اضافه کرد، می‌توان آنرا به شیر یا اسموتی اضافه کرد، یا می‌توان آن‌را روی غلات اسپری کرد تا پروتئین آن را تقویت کند. ماست سویا خانگی که غالباً آبکی است با اضافه کردن مقداری پروتئین سویا می‌توان ضخیم‌تر کرد. ضخامت ماست نتیجه انعقاد پروتئین‌ها در یک محیط اسیدی است.

استفاده صنعتی از پروتئین ایزوله سویا

ایزوله پروتئین سویا در صنایع غذایی از مواد مغذی (افزایش محتوای پروتئین)، حسی (طعم دهانی بهتر، عطر و طعم شیرین و مطلوب) و دلایل عملکردی (برای کاربردهای مورد نیاز امولسیون، جذب آب و چربی و خاصیت چسب) استفاده می‌شود.

پروتئین سویا در محصولات غذایی زیر استفاده می‌شود:

  • تنقلات، میان وعده‌ها
  • جایگزین‌های غذا
  • غلات صبحانه
  • نوشیدنی‌های آماده کاهش وزن
  • سوپ، سس و غذاهای آماده
  • غذاهای پخته شده
  • بستنی، ماست و سایر محصولات لبنی یا لبنیاتی
  • جایگزین گوشت
  • گوشت، مرغ و ماهی فرآوری‌شده

جوانب مثبت و منفی پروتئین ایزوله سویا

بدون شک، پروتئین ایزوله سویا ماده‌ای فوق العاده و سرشار از پروتئین است. محققان می‌گوید، دقیقاً به همین دلیل گیاهخواران یا کسانی که به شیر گاو حساسیت دارند ممکن است از محصولات حاوی SPI استفاده کنند.

اما متأسفانه وقتی صحبت از پروتئین ایزوله سویا می‌شود، به همین سادگی نیست: پروتئین بالایی دارد بنابراین سالم است. دلیل آن این است که فرآیندی که دانه‌های سویا برای ایجاد محصول با پروتئین بالا طی می‌کنند بحث برانگیز است.

تحقیقات نشان می‌دهد: “فرآیند استخراج اغلب بقایای مواد شیمیایی و فلزات مانند هگزان یا آلومینیوم را به جا می‌گذارد.” بنابراین اگر پروتئین ایزوله سویا مصرف می‌کنید حداقل در معرض برخی از این “باقی‌مانده‌ها” هستید.

در حالی که بعید است میزان فلزی که از مصرف پروتئین ایزوله سویا با آن روبرو می‌شوید سمی باشد، به طور کلی محدود کردن مقدار فلزات در رژیم غذایی در صورت امکان عملکرد خوبی محسوب می‌شود زیرا در سطوح بالا می‌توانند سمی باشند.

به گفته محققان، مواردی مانند بخار بنزین، چسب با قابلیت خشک شدن سریع، چسب‌های اسپری، رنگ‌های هنری و صنایع دستی و مواد پاک کننده لکه‌ها همه ما را در معرض این مواد شیمیایی نه چندان خوش طعم قرار می‌دهند.

قیمت فروش ایزوله سویا

محققان می‌گویند، دلیل دیگری نیز وجود دارد که برخی از متخصصان پروتئین ایزوله سویا می‌گویند: “این ماده حاوی فیتات است که به آن ضد مغذی نیز گفته می‌شود و توانایی بدن در جذب آهن و روی را کاهش می‌دهد.”

لازم به ذکر است، فرآیند استخراج باعث ازبین رفتن پودر روی و آهن می‌شود که به طور معمول در محصولات سویا وجود دارد. اما تا زمانی که از حبوبات یا گوشت قرمز که حاوی روی و آهن است استفاده می‌کنید، دیگر نگران کمبود ریز مغذی توسط پروتئین ایزوله سویا نخواهید بود.

محققان می‌گویند: “نکته دیگری که به بحث و جدال پروتئین ایزوله سویا می‌افزاید این است که آن‌ها غذاهای اصلاح شده ژنتیکی هستند.” این نباید تعجب آور باشد: حداقل 90 درصد دانه‌های سویا کشت شده در ایالات متحده اصلاح ژنتیکی شده است. البته بیشتر پروتئین ایزوله سویا نیز هست!

چرا این یک مشکل است؟

برخی می‌گویند چنین نیست و بعضی از محققان می‌گویند: “در حال حاضر هیچ مدرک علمی نشان نمی‌دهد که غذاهای غیر اصلاح شده از نظر ژنتیکی سالم‌تر از غذاهای اصلاح شده ژنتیکی باشند.” اما برخی از افراد ادعا می‌کنند که GMO اثر التهابی بر بدن دارد و می‌تواند علائم مرتبط با اختلالات التهابی مانند آرتروز، آسم و کرون را تشدید کند.

قیمت فروش ایزوله سویا

مزایای تغذیه‌ای و سلامتی پروتئین ایزوله‌شده

پروتئین سویا یک پروتئین کامل گیاهی است. این گیاه حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای رشد است و از نظر کیفیت با پروتئین موجود در گوشت، شیر و تخم‌مرغ برابر است. از طرف دیگر، محتوای چربی بسیار کمی دارد. پروتئین ایزوله‌شده ممکن است خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را کاهش دهد.

همچنین نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد پروتئین سویا می‌تواند در پیشگیری از پوکی استخوان، برخی از سرطان‌ها و علائم یائسگی کمک کند. با این حال، پروتئین سویا ممکن است مزایای سلامتی کمتری نسبت به سویا کامل یا کنسانتره پروتئین سویا داشته باشد.

در طول تولید پروتئین سویا ایزوله‌شده پروتئین با الکل شسته می‌شود، و اکثر ایزوفلاون‌ها را از بین می‌برد. ایزوفلاون‌ها دارای مزایای سلامتی زیادی مانند بهبود عروق شریانی، کاهش کلسترول و مهار آترواسکلروز است.

خط پایین

پروتئین سویا منبع کاملی از پروتئین است. این ترکیب ممکن است به عضله‌سازی کمک کند اما نه به خوبی پروتئین آب پنیر.به طور کلی، سویا برای اکثر افراد بی‌خطر است و ممکن است مزایای سلامتی از جمله کاهش وزن را به شما ارائه دهد.اگر طعم آن را دوست دارید یا از خواص دارویی آن استفاده می‌کنید، حتما پروتئین سویا را امتحان کنید.

قیمت فروش ایزوله سویا

قیمت فروش ایزوله سویا

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران می باشد.این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست