فروش میکرو کریستالین سلولز

میکرو کریستالین سلولز یک ماده افزودنی در خانواده سلولز است که E460 نامیده می‌شود. این ماده، ترکیبی جانبی است که از فیبرهای گیاهی استخراج می‌شود و به طور گسترده‌ای در صنایع غذایی و دارویی استفاده می‌شود.

MCC چیست؟

میکرو کریستالین سلولز (MCC) یا همان آویسل یک میله کوتاه سفید یا پودر کریستالی آمورف است که از هیدرولیز سلولز طبیعی با اسید رقیق ساخته می‌شود و به درجه پلیمریزاسیون بدون بو و بی مزه می‌رسد. اندازه ذرات معمولاً بین 20 تا 80 میکرومتر است و سطح پلیمریزاسیون (LODP) از 15 تا 375 است. این ماده غیر الیافی و بسیار متحرک است.

میکرو کریستالین سلولز، همچنین به عنوان “ژل سلولز” شناخته می‌شود، مشتقی از سلولز، یک کربوهیدرات ساخته شده از یک ماکرومولکول D- گلوکز به صورت یک زنجیره طولانی پلیمریزاسیون می‌شود.

سلولز با شماره E460 از دو ماده افزودنی غذایی تشکیل شده است:

 • میکرو کریستالین سلولز به نام E460؛
 • سلولز پودر شده به نام E460.

میکرو کریستالین سلولز، با برچسب E460، پس از تصفیه و پلیمریزاسیون جزئی سلولز طبیعی موجود در خمیر رشته‌ای ماده گیاهی الیافی بدست می‌آید.سلولز طبیعی ابتدا از لیگنین و همی سلولز (سایر اجزای دیواره سلول گیاه) جدا می‌شود. سپس لازم است از هیدرولیز اسید برای حذف قسمت آمورف سلولز استفاده شود تا فقط پلیمر بلوری باقی بماند.پنبه غنی‌ترین سلولز (حدود 90٪ محتوا) است و پس از آن چوب (40 تا 50٪ محتوای) و ذرت به عنوان غنی‌ترین منابع سلولز وجود دارند.

فروش میکرو کریستالین سلولز
فروش میکرو کریستالین سلولز

خواص فیزیکی و شیمیایی

مشخصات بسیاری برای میکرو کریستالین سلولز وجود دارد، یعنی، آویسل PH101، PH102، PH103، PH 105، و تفاوت آن‌ها در اندازه ذرات و سطح محتوای رطوبت است. از بین آن‌ها، PH 102 دارای بزرگترین ذره است، با قطر ذره متوسط μm 62. در حالی که PH 105 دارای کوچکترین ذره است، با اندازه ذرات متوسط μm 25 و PH103 رطوبت کمتری دارد.

این ماده در آب، حلال‌های آلی اسید رقیق و روغن‌ها حل نشده، در محلول قلیایی رقیق تا حدی حل و متورم می‌شود و در فرآیندهای کربوکسی متیلاسیون، استیلاسیون، استریفیکاسیون عملکرد بالاتری دارد. به دلیل خواص ویژه‌ای مانند درجه کمتری از پلیمریزاسیون و سطح خاص بیشتر، میکرو کریستالین سلولز به طور گسترده‌ای در پزشکی، مواد غذایی، مواد آرایشی و صنایع شیمیایی سبک استفاده می‌شود.

کاربرد‌های MCC

میکرو کریستالین سلولز می‌تواند چندین عملکرد را در صنایع غذایی و دارویی انجام دهد:

 • جاذب: برای تبدیل مایعات (آب یا روغن) به ژل؛
 • یک عامل ضد پخت: برای محدود کردن جمع شدن ذرات؛
 • یک امولسیون‌کننده: برای به دست آوردن یا حفظ یک مخلوط یکنواخت؛
 • ضخیم‌کننده: برای افزایش ویسکوزیته محصول؛
 • تجزیه‌کننده قرص؛
 • یک تثبیت کننده: برای حفظ پراکندگی یکنواخت ذرات؛
 • یک چسب و یک رقیق‌کننده: برای شکل دادن به ظاهر و سختی قرص‌ها و کپسول‌ها.
 • افزودنی تکمیلی: پشتیبانی از هر افزودنی غذایی.

این ماده افزودنی را می‌توان به موارد زیر اضافه کرد:

 • طیف گسترده‌ای از دسته مواد غذایی، به استثنای غذای کودک.
 • افزودنی غذایی (برای عملکردی غیر از ماده افزودنی)؛
 • آنزیم‌های غذایی
 • طعم‌دهنده‌های غذایی
 • مواد مغذی (ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد اضافه شده برای تغذیه یا فیزیولوژیک).

مشکلات و راه‌حل‌های احتمالی

 1. ضریب اصطکاک میکرو کریستالین سلولز کم است (استاتیک یا پویا). اما هنگامی که محتوای داروها یا سایر مواد کمکی از 20٪ بیشتر نشود، به طور کلی در هنگام قرص زدن به روان کننده نیازی نیست.
 2. برای روان‌کننده‌های نمک های قلیایی استئاریک اسید، اگر مقدار مصرف بیشتر باشد (بیش از 0.75٪) و مدت زمان اختلاط بیشتر باشد، ممکن است پدیده‌های نرم کننده در قرص‌ها رخ دهد. با این حال، مورد استفاده از PHl02 بهتر از استفاده از PHl01 است.
 3. هنگامی که محتوای آب بیش از %3 باشد، در طی فرآیند‌های اختلاط و تشکیل قرص، تولید الکتریسیته ساکن، پدیده‌های جداسازی و کشش آسان است. در این زمان می‌توان از روش خشک کردن برای حذف بخشی از آب استفاده کرد.
 4. هنگامی که از میکرو کریستالین سلولز برای تهیه ذرات تحت فرآیند مرطوب استفاده می‌شود، به دلیل اثرات جذب آب، حتی اگر ماده مرطوب‌کننده مقدار آن کمی بیش از حد باشد، باز هم می‌توان ذرات یکنواخت تری را بدون تجمع به دست آورد.
 5. نسبت میکرو کریستالین سلولز و سایر مواد افزودنی تأثیر بیشتری در میزان انحلال داروهای نامحلول دارد، بنابراین به نسبت آن‌ها توجه کنید.
 6. پایداری

برای قرص‌های حاوی سلولز ریز بلور بیشتر، در محیط رطوبت بالا، از آنجا که جذب رطوبت بر روی نیروی پیوند هیدروژنی بین ذرات تأثیر گذاشته است، قرص‌ها به تدریج نرم می‌شوند. اما وقتی این قرص‌ها از محیط رطوبت بالا خارج شوند، سختی آن‌ها از سر گرفته می‌شود.

آیا میکروکریستالین سلولز برای انسان سمی است؟

قابل هضم است یا نه؟

سلولز طبیعی توسط انسان قابل هضم نیست. اما برای اینکه بتوان آن را جذب کرد، میکرو کریستالین سلولز استخراج می‌شود تا از خصوصیات کاملاً طبیعی عاری باشد. بنابراین دیگر طبیعی نیست بلکه ریشه طبیعی دارد. حتی برخی از تولیدکنندگان آن را به عنوان یک ماده افزودنی مصنوعی طبقه بندی می‌کنند.لازم به ذکر است که این ماده افزودنی در بدن انسان جذب نمی‌شود: آنچه که بلعیده شده است به طور کامل از طریق مدفوع دفع می‌شود.

عوارض جانبی آن بر سلامتی چیست؟

انجمن تحقیقات درمانی ضد سرطان فرانسه (ARTAC) این افزودنی را احتمالاً سرطان‌زا می‌داند. اما نباید به آن توجه کرد. همه گزارش‌های دیگر از آن به عنوان بی‌ضرر یاد می‌کنند. طبق تحقیقات، حساسیت به میکرو کریستالین سلولز می‌تواند یک مشکل باشد، با این حال هیچ تحقیق محکمی برای تأیید این موضوع انجام نشده است.

آزمایشات انجام شده در شرایط آزمایشگاهی بر روی موش‌ها هیچ اثری از نظر ژنوتوکسیک نشان نداده است. در حقیقت، هیچ واکنش متابولیکی ایجاد نمی‌کند، از این رو فاقد اثرات مضر برای بدن است.تولیدکنندگان فقط ملزم به افزودن حداقل مقدار کافی برای هر محصول هستند زیرا در دوزهای بالا، میکرو کریستالین سلولز می‌تواند باعث نفخ و اسهال شود.

دوز قابل قبول روزانه آن (ADI) چیست؟

با وجود غذاهای مختلف، مکمل‌های غذایی و داروهای حاوی میکرو کریستالین سلولز در بازار، ممکن است مصرف آن قابل توجه باشد.اما این ترکیب نباید مشکلی ایجاد کند: مصرف این ماده تاثیری در بدن انسان ندارد. طبق ضمیمه مقررات کمیسیون شماره 1129/2011 کمیسیون 5 اتحادیه اروپا، حداکثر مقدار از اصل کوانتوم ساتیس پیروی می‌کند، بنابراین محدودیتی اعمال نمی‌شود.در ایالات متحده، مصرف میکرو کریستالین سلولز حدود 2 تا 10 گرم در روز است.

کیفیت گیاهان مورد استفاده برای تهیه میکرو کریستالین سلولز

گیاهانی که برای بدست آوردن میکرو کریستالین سلولز استفاده می‌شوند ممکن است از کیفیت مشکوکی برخوردار باشند. در واقع، در اروپا، استفاده از موارد زیر تأیید می‌شود:

 • پنبه تراریخته ؛
 • ذرت GM.

آیا مجاز به استفاده در غذای ارگانیک است؟

در ایالات متحده، میکرو کریستالین سلولز یک افزودنی مصنوعی مجاز است. اما در اروپا، مقررات اتحادیه اروپا استفاده از آن را در بخش ارگانیک ممنوع می‌کند، مگر اینکه فقط به عنوان حامل مواد افزودنی باشد.

به طور خلاصه

میکرو کریستالین سلولز یک مولکول با منشأ طبیعی است که به عنوان مصنوعی در نظر گرفته می‌شود.الیاف گیاهی که برای استخراج آن استفاده می‌شود، گاهی بی‌کیفیت هستند.این ماده در غذاهای ارگانیک و همچنین در آماده سازی برای نوزادان و کودکان خردسال مجاز نیست.مقدار مصرف شده به طور کامل در مدفوع از بین می‌رود، بدون اینکه در طی عبور از بدن تغییر کند. این ترکیب به طور کلی بی‌ضرر بودن آن برای سلامتی را توضیح می‌دهد.حداکثر محدودیتی برای مصرف آن اعمال نمی‌شود.

در نتیجه

ما می‌توانیم میکرو کریستالین سلولز را به عنوان یک ماده افزودنی سالم در نظر بگیریم. علاوه بر این، در معرض خطر مصرف بیش از حد نیست.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست